Vítejte do 23. století. Píše se rok 2274 a světu vládnou pouze počítače. A byla to také právě umělá inteligence, jež rozhodla, že po velké katastrofě nyní mohou lidé, soustředění do obskurní komunity nedaleko bývalého Washingtonu, žít pouze do třiceti let. Pak následuje tzv. „omlazení“. Jenže za touto procedurou se neskrývá nic jiného než obyčejný holocaust. V tomto světě není nikomu dopřáno dožít se Kristových let, protože třicet svíček na dortu rovná se automatická smrt. K tomu, aby tento zákon nebylo možné obejít, byly vytvořeny speciální policejní jednotky a mezi jejich členy patří také Logan, ztělesněný ikonou 70. a 80. let Michaelem Yorkem. A právě on byl nyní počítačem vyslán, aby vyhledal „útočiště“, místo, kde se skrývají uprchlíci před svým osudem. Všechny nalezené má exterminovat, jak káže řád. Jenže více než smysl pro povinnost probudí útočiště v Loganovi otázky. Otázky, zda-li je systém, jemuž slouží, správný. A záhy přicházejí také odpovědi a s nimi touha po nápravě. Režisérem na svou dobu silně inovativního a přemýšlivého sci-fi z roku 1976 není nikdo menší než na Oscara nominovaný Michael Anderson. (oficiální text distributora)

F.W.Colqhoun

Víc než vousatě dystopickou zápletkou film fascinuje zdánlivou podružností. Dámy pod tógami nemají podprsenky. Tahle skutečnost zabaví i diváky, pro které je Loganova biblická cesta z nevědomosti okoukaná jako trajektorie nedělní zdravotní procházky. Když Michael York někde na 55. minutě panicky zahalekal Musíme ze sebe shodit ty šaty, než na nás zmrznou! a jeho herecká partnerka Jenny Agutter pokynů překvapivě uposlechla, veděl jsem, že méně než za 4* to nebude. A to prosím nemluvím o zpomalených záběrech z Dílen lásky... Vizuální triky jsou tak zastaralé, že působí zemanovsky zábavně. Podobného efektu dosahuje Goldsmithův futuretro soundtrack. A skutečnost, že film působí o dobrých 10-15 let starší. Otřepaný morál, slušná zábava. ()

Disease

Standardní, ničím nevybočující scifi ze sedmdesátek.Občas jsem měl při sledování pocity jako u Zardoz. Neskutečně mě iritovala "experimentální" hudba. ()

kebom

Ukážka filmového "béčka" sedemdesiatych rokov. Ak by bol nakrútený v rokoch osemdesiatych, kľudne si viem predstaviť na mieste Yorka Ch. Lamberta, ako ikonu "béčiek". Celkovo mi snímka prišla taká detinská, ak by som mal v tej dobe 18 rokov, tak by som mal riadny zážitok aj z tzv. erotických scén. Lenže celkom sľubný začiatok sa od vleklého stredu dostane až k smiešnemu koncu, kde si dedo (vypasený po tom armagedone riadne, čo asi jedol? Mačky?) robí malý ohník na akejsi priehrade. York zahral dosť dobre, rovnako aj jeho "záporný kolega". Ženský proťajšok však bol maximálne vlažný, nezaujímavý a neraz som mal pocit, že sa herečka vyškiera v momentoch, kde to nebolo v scenári - dosť amatérske. Asi nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že z námetu filmu čerpala aj poľská komédia Sexmisia, kde sa podarilo dosiahnúť brilantnú atmosféru. Škoda, že tu papundeklové kulisy (zo vzdialeného pohľadu kamier), pyrotechnické srandičky (v jednom momente pri výbušnom konci má jeden z obyvateľov na zadku akúsi veľkú prskavku a uteká cez štúdio) a atmosféra detského seriálu niečo podobné nedokázali. ()

Mikino00

Velmi zajímavý příběh (originální moc ne) kde vše s radostí objevuje společně s ústřední dvojicí, kde se na její ženskou polovičku velmi pěkně dívá, bohužel se občas neubráníte nechtěnému smíchu naivitě a nedomyšlenosti. ()

Garch

Mnohovrstevné podobenství, které měl asi natočit někdo jiný. Herectví většinou příliš divadelní. Od kulis a efektů jak z ruské pohádky je těžké se odpoutat. Michael York se s tím pere docela statečně. Přirozený je snad jen Peter Ustinov. ()

toi-toi

Zbytočne ukecané, pramálo akčné a občas dosť hlúpe. Nápad výborný... Typické sci-fi béčko, ktoré sa nijak nevymyká z medzí ostatných dobových scifíčiek. ()

mh.mail

40% - Prakticky bych se ztotožnil s komentářem uživatele "slunicko2", takže je zbytečné, abych to opakoval. Včetně toho, že jsem se nenudil. ()

Bozvav

Dnes už klasické sci-fi, jenž v této době už nikoho neohromí, ale ve své době to musel být fenomén. Byť dialogy jsou místy nesmyslné, dějová linka nedotažená a spousta otázek zůstalo nezodpovězeno. Remake, pokud se ho ujme někdo s mozkem, může být skvělý. Mladý York byl fešák. Za mne 65%. ()

ink flo

Pro jednoho zastaralé sci-fi se směšnými efekty, pro dalšího vizuální skvost, kterej má nenapodobitelnou atmosféru díky tomu, že všechny ty interiéry, architekturu, design atd. museli opravdu ručně vyrobit. Celý to připomínalo oživlý budovatelský futuretro plakáty z dob, kdy ještě lidi vzhlíželi k budoucnosti s nadějí (i když tenhle film je postapokalyptickej :-)), kde se mezi kosmickými loděmi promenádují cyberhippiesačky v šedesátkových šatičkách a šviháci s pečlivě ulíznutou patkou (btw. fízlovi se tady říká Sandman :-)). Do toho neustálé strašení modular syntezátorů a okouzlující naivní příběh, kde toho víc spíš smysl moc nedává než jo. Ale i ten výchozí bod (lidi žijí v podzemí, o vše důležité se starají počítače, má to jeden háček - ve 30ti umíráte, ale můžete bojovat v neokoloseu o znovuzrození) je dobrej. ()

Hapretor

Film mi přišel nudný, ani jsem ho nedokoukal. Znám lepší mnohem zábavnější počiny natočené +- v letech jako tento. Celkový nudný až uspávací dojem ještě umocnil Michael York, který mi svým vzhledem přišel až odpudivý a hereckým výkonem nezáživný. Byl hlavní lákadlo na tento snímek, leč jeho "feromony" jsou velmi vyčpělé. ()

Wolvie

Řekl bych,že Michael Anderson je dnes naprosto zapomenutý režisér,ovšem rád bych dal co nejvíce lidem vědět,že tenhle chlapík točil v 70. letech velmi zábavné filmy.Tahle sci-fi kultovka je jedním z nich. ()

MickeyStuma

Nějaký podzemní kryt s běžným životem, avšak v totalitním režimu. I podaří se jisté dvojici uprchnout na zemský povrch, kde se nestačí divit nad skutečným světem. Z dnešního pohledu námět viděný nesčíslněkrát, byť v různých obměnách. Snímky ´Sexmise´ (1983) nebo ´Ostrov´ (2005) zná jistě každý. Tohle je však klasika ze sedmdesátých let a nejinak zajímavá. Po vizuální stránce jsou sice technické efekty a triky značně zastaralé, ale to se dá s přehledem ještě přehlédnout. Dějství má smysluplný příběh s úžasnou atmosférou a fantazijním uskupením ohledně lidského pokolení v daleké budoucnosti. Obsahuje několik zajímavých detailů, jako třeba plastické operace za použití laserového paprsku. Někdo tak příběh s takovouto předvídavostí srovnává s tvorbou Julese Vernea. Máme tu svět, ve kterém se udržuje mladý život do určitého věku, kdy je rituálem ukončen a jen vyvolení se dočkají znovuzrození. Vymývání mozku jak v nějaké sektě, že? Proto po divácké stránce přijde krapet humorné, když v druhé polovině všeho dějství v myšlenkách uprchlé dvojice vznikají otázky. Jako například: proč jsou na kamenných deskách, pro nás náhrobcích, vyryta jména a nějaká čísla. Nechápou ohromnou sochou staříka, pro nás prezident Lincoln. Neznají kočku, atd. atd. Až potkají staříka živého a ten zas nevychází z údivu z nich. Příběh plný politických a náboženských paralel, sloužící i dnes k zamyšlení. Z dnešního pohledu snímek rozmazleného diváka současnými CGI efekty již nenadchne, ale za shlédnutí určitě stojí. Bude se alespoň vědět, z kterého snímku se neustále používá daný námět. ()

Denny

Sci-fi odehrávající se ve 23.století, kdy svět je řízen počítačem a lidé žijí pouze do třiceti let,pak následuje tzv.omlazení - ve skutečnosti jde o vyhlazování "starších" lidí. Dobré herecké výkony a poprvé byla použita holografie. ()

Carthorias

LFŠ 43 (Film 26): Téma uzavřené společnosti, fungující dle sady nám cizích principů, naprosto popírající či neznalá okolního světa je velmi vděčné téma. Ať už se jedná o kulturní odlišnosti (Shogun Jamese Clavella), sektářství (Vesnice od M. Night Shyamalana), Degeneraci společnosti (Stroj času H.G. Wellse, Nonstop od Briana Aldisse, z novějších pak knižní trilogie Silo), a nebo naopak, jak je v tomu v případě Loganova běhu, vyspělá civilizace s prvky náboženské teokracie. Úvodní část filmu je asi i částí nejlepší. Od návštěvy jeslí, kde se uměle rodí noví členové společnosti, po Kolotoč, kam naopak lidé chodí zemřít (obnovit se), přes Nové Já, kde vám na počkání vyrobí novou identitu, teleportér fungující jako seznamka (Come, let´s have sex) se seznamujeme se společností tak odlišnou, a přece tak blízkou té naší. Celé lidstvo je uzavřeno v jakýchsi kupolích, kde je, patrně pro nedostatek místa, každý člověk při dosáhnutí 30 let určen k odstranění. Nejzábavnější myšlenkou filmu je pak hloubání nad tím, kdo postavil tyto kupole, jaký byl původní účel, jak byl původně naprogramován hlavní počítač, jak postupně docházelo k přetváření lidstva. Bohužel film se po skvělé úvodní části, která se tváří jako klasické sci-fi ze staré školy, zvrhne do klasického akčního road movie, a to ještě druhořadého. A jak říká hlavní hrdina, všechno dávalo smysl, než se objevil Mráz. Za vyzdvihnutí pak stojí ještě část na konci filmu kdy se hrdinové dostanou mimo kupoli. Pokud se vám líbil konec planety opic budete nadšeni. Jinak je poslední část filmu zbytečně dlouhá a děje prostá. Herecké výkony pak klasicky nestojí za nic, a když začne Michael York filozofovat, máte chuť si jít zajezdit na Kolotoči. Jenny Agutter pak aspoň dobře vypadá (což se nedá říct o Peterovi "Mám 100 koček a o každé budu minutu mluvit" Ustinovovi). Hlavní záporák je pak jen do počtu. Sečteno podtrženo, Loganův běh je spíš taková upoutávka k zamyšlení o tvárnosti lidské rasy. Pokud ho budete brát jako příběhový film a soustředit se na děj či postavy, odejdete zklamaní a rozezlení. ()

Psycho.R

Asi jsem od toho čekal mnohem víc. První půlka mě spíše nudila, myslím, že by se dala udělat kratší, druhá byla v pohodoě. Stejně jsem, ale neměl pocit, že by byl potenciál příběhu zcela vytěžen. Z těch starších sci-fi u mě zatím pořád vede první Planeta opic. ()

Godhaj odpad!

,,Prosím tě, ne!" ,,Prosím tě? Ne? Tak pojď." Loganův útěk postrádá asi to nejdůležitější, a to atmosféru. Vůbec jsem se necítil v daleké budoucnosti, jako spíš v sedmdesátkovém obchodním centru se zhuleně vypadajícími mladými lidmi. Papundeklové studiové kulisy vypadají otřesně stejně jako velmi chabě provedné modely, které jsou k smíchu. Lokace mimo město jsou levné, nicneříkající a prostě nudné. Ale ani příběh se příliš nevytáhl. Což o to, myšlenka by jistě byla více než nosná, ale to by musela být zpracována mnohem lépe, než scénáristou Loganova útěku. Postavy doslova melou naprosto zbytečné repliky typu: Ahoj, co tu děláš? - Nevím, co ty? Nevím? - Co to je? - Nevím. S takovým scénářem se nelze divit, že herci neměli velkou vůli hrát. Všichni jsou tam jak prkna, neví co mají hrát a emoce působí víc než křečovitě. Příběh jde odnikud nikam, chybí nějaké větší vyvrcholení, závěr filmu je zcela odbytý a působí neuvěřitelně uměle. Prostě a jednoduše naprosto vše na tomto filmu je špatné, bohužel. ()

biergof

Je to jako najít starou láhev vína. Každý to nemusí ocenit, nebo pochopit, ale na tu chuť a vůni už nikdy nezapomenete. Já barbar se k tomuto dílu dostal až teď a při sledování si postupně uvědomoval, kolik filmů a seriálů, které jsem již viděl, vychází a a jiné vykrádají Logan's Run. Toto je jeden ze základních kamenů sci-fi filmů a nelituji jedné vteřiny strávené u něj. Děkuji ()

Loganův útěk má další šanci

Loganův útěk má další šanci

23.07.2015

Současná vlna filmových sérií, jejichž mladí hrdinové bojují s tuhým režimem (Hunger Games, Divergence, Labyrint: Útěk...), se vzhledem k vysokým tržbám jen tak nezastaví. Studia naopak hledají… (více)

Denzel si naverboval režiséra Drive

Denzel si naverboval režiséra Drive

12.12.2012

The Equalizer je seriál z osmdesátých let, který vydržel na obrazovkách čtyři sezóny. Jeho hrdinou byl bývalý tajný agent Robert McCall (Edward Woodward), jenž jako pokání za svou minulost zvolil… (více)

Wonder Woman je stále naživu

Wonder Woman je stále naživu

19.08.2011

Snažili se ji na plátna kin dostat mnozí. Třeba Joss Whedon a McG. Neuspěli. Snad ještě hůř dopadly loňské plány televizního veterána Davida E. Kelleyho zhmotnit komiksovou superhrdinku v televizním… (více)

Logan konečně zdrhne

Logan konečně zdrhne

20.06.2010

Tohle není novinka týkající se Wolverinea. Tohle je jiný Logan. Konkrétně hrdina kultovní sci-fi z roku 1975 Loganův útěk, jejíž remake už několik let připravuje studio Warner Bros. Odlepí se projekt… (více)