Český lev 2015 (TV pořad)

Publicistický

Česko, 2016, 140 min

• xrubesd

Místo inspirace ze zahraničí nebo nových nápadů se tvůrci Českého lva bez jakékoliv invence uchýlili k strohému předávání cen, ve kterém dostávají více prostoru vědci než herci a při kterém se na nějaký zajímavý moment nebo povedený vtip čeká desítky minut, což zkrátka nestojí za to. Jediným pozitivem večera pro mě byly ceny pro Kobry a užovky. Kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale za 140 minut dokáže unudit k smrti.(11.3.2016)

• Matty

Vcelku profesionálně zvládnutá, ale hrozně škrobená a únavně předvídatelná maškaráda, která se Oscarům blíží pouze svou nepřiměřenou délkou. Křečovité "hlavně nikoho neurazit a k ničemu relevantnímu se nevyjádřit" vtipy moderátorky, připraveně působící odpovědi předávajících a děkující, kteří chtějí na pódiu strávit co možná nejkratší čas a proto raději pokorně přistupují na dohodu, jejíž obsah naznačila hned oslavná úvodní rekapitulace, vytvářející dojem, že český film zažívá svá nejlepší léta a netřeba se k němu nijak kriticky vyjadřovat. Oslí můstek mezi kinematografií a významnými vědci je stejně jako minule s lékaři tak chatrný, že příští rok by ceny mohli předávat třeba floristé, protože pěstování rostlin si přece stejně jako realizace filmu žádá dlouhodobou péči a pravidelný přísun živin (peněz). Český lev by měl vytáhnout hlavu ze svého zadku, ubrat ze sebevzhlíživosti a přestat se tvářit, že žádné problémy neexistují a není třeba nic řešit. Jinak bude svou neopodstatněnou a nereflektovanou nadutostí dělat českému filmu přinejmenším v očích těch nemnoha zbývajících televizních diváků medvědí, nikoli lví službu.(6.3.2016)

• filmfanouch

Opakování minulého ročníku:Špatná Lucie Výborná+proč se to nemůže dělat jako na Oscarech co se týče předávání? Tahat tam vědce nedává smysl podobně jako na fotbalistu roku tahat operu. Člověk vyhraje Oscara a poté musí rychle říct všechny kterým děkuje než ho Výborná vyhodí a dá prostor zbytečným zpěváckým sólům.(12.6.2016)

• Castrator

Velmi slabé, velmi, ostatně skoro jako každý rok. Vypnul jsem po cca hodině (proto nebudu hodnotit, ale pochybuju, že by se kvalita zvedla natolik, aby to moje hodnocení, které bych jinak udělil /odpad!/, změnilo). Letošní Oskaři byli nejhorší ze všech, které jsem viděl (cca 30 ročníků), především kvůli otravování s "černošskou otázkou", ale i tak šlo o "šou" o několik úrovní výše než naši Lvi. Že ceny předávali vědci bych jako mínus neviděl, naopak, je dobře, když se jakkoliv světově významné osobnosti zpopularizují, vědci opravdu nejsou důvodem toho, že šlo o k uzoufání nudno podívanou, tím důvodem je scénář, který k takovým akcím u nás umí napsat málokdo (jestli vůbec někdo), proto Lvi už od prvního ročníku oscilují mezi trapností a nudou. Když se přidá přirozeně nudná moderátorka bez šarmu, je na ultranudu zaděláno. K nářkům ohledně čs. filmu a tvorby obecně: Můžeme být rádi, že u nás každý rok vznikne kolem 60 filmů (včetně dokumentů apod., viz přehled na ČSFD), to vypovídá o podmínkách, které umožňují filmy točit. Sice výsledky stojí často za starou belu (a v historii našeho filmu takových období bylo dost, ne že ne), ale podstatné je, že kvalitní scénář nebo talentovaní tvůrci, až se jedno nebo druhé objeví, v takových podmínkách budou mít šanci na realizaci a natáčení. Kdyby tomu bylo naopak (skvělí talenti, skvělé scénáře), ale nebyly by prachy na financování, bylo by to horší ;-) Chybu také vidím v řazení kategorií. Všchny ty méně divácky zajímavé by měly být proloženy těmi zajímavějšími (vedlejší herec kolem 30. minuty, vedlejší herečka kolem 60. minuty, hlavní herečka v 90. minutě, na konci ty hlavní, hlavní herec, režie a film), aby po hodině divák neměl všeho plné zuby a nevypnul televizi. Oskaři si můžou dovolit řadit si ceny jak chtějí, protože na Oskary každý kouká i s otravnými reklamami. Český lev není Oskar, to bys měl vědět, dramaturgu, a podle toho se zařídit! Oskaři na nikoho brát ohledy nemusí, Český lev ano, na něj se nikdo kvůli tradici nebo jménu dívat nebude, když nemá ani jedno, ani druhé.(6.3.2016)

• FritoleXx

Tak nám to letos všechno vyhlásili únavní vědátoři, namísto doktorů či co to bylo z minulého roku. Když kamera zabrala hlediště, tak tam všichni herci usínali nudou, popřípadě si hráli s mobilem a já se jim ani nedivím. Nikdo z nich neumí mluvit, nechají se přerušovat potleskem a vyherci ani nevěděli za co že to vyhráli. Pak aby se necítili trapně, tak se těm jejich předepsaným vtipům teda občas zasmáli nebo zatleskali. Lucie Výborná výborně řekla co měla, prostoru pro vtipkování moc ovšem nedostala. Nejvtipnější moment nastal, když Nova nominovala Výměnu manželek a Prima zase Přístav. Hudební vystoupení pěkné, proslovy meh jako obvykle. Pobavil Hádek a hlavně Stanislav Milota, jinak celý večer čistý amatérismus.(5.3.2016)