Český lev 2015 (TV pořad)

Publicistický

Česko, 2016, 140 min

• Matty

Vcelku profesionálně zvládnutá, ale hrozně škrobená a únavně předvídatelná maškaráda, která se Oscarům blíží pouze svou nepřiměřenou délkou. Křečovité "hlavně nikoho neurazit a k ničemu relevantnímu se nevyjádřit" vtipy moderátorky, připraveně působící odpovědi předávajících a děkující, kteří chtějí na pódiu strávit co možná nejkratší čas a proto raději pokorně přistupují na dohodu, jejíž obsah naznačila hned oslavná úvodní rekapitulace, vytvářející dojem, že český film zažívá svá nejlepší léta a netřeba se k němu nijak kriticky vyjadřovat. Oslí můstek mezi kinematografií a významnými vědci je stejně jako minule s lékaři tak chatrný, že příští rok by ceny mohli předávat třeba floristé, protože pěstování rostlin si přece stejně jako realizace filmu žádá dlouhodobou péči a pravidelný přísun živin (peněz). Český lev by měl vytáhnout hlavu ze svého zadku, ubrat ze sebevzhlíživosti a přestat se tvářit, že žádné problémy neexistují a není třeba nic řešit. Jinak bude svou neopodstatněnou a nereflektovanou nadutostí dělat českému filmu přinejmenším v očích těch nemnoha zbývajících televizních diváků medvědí, nikoli lví službu.(6.3.2016)

• Castrator

Velmi slabé, velmi, ostatně skoro jako každý rok. Vypnul jsem po cca hodině (proto nebudu hodnotit, ale pochybuju, že by se kvalita zvedla natolik, aby to moje hodnocení, které bych jinak udělil /odpad!/, změnilo). Letošní Oskaři byli nejhorší ze všech, které jsem viděl (cca 30 ročníků), především kvůli otravování s "černošskou otázkou", ale i tak šlo o "šou" o několik úrovní výše než naši Lvi. Že ceny předávali vědci bych jako mínus neviděl, naopak, je dobře, když se jakkoliv světově významné osobnosti zpopularizují, vědci opravdu nejsou důvodem toho, že šlo o k uzoufání nudno podívanou, tím důvodem je scénář, který k takovým akcím u nás umí napsat málokdo (jestli vůbec někdo), proto Lvi už od prvního ročníku oscilují mezi trapností a nudou. Když se přidá přirozeně nudná moderátorka bez šarmu, je na ultranudu zaděláno. K nářkům ohledně čs. filmu a tvorby obecně: Můžeme být rádi, že u nás každý rok vznikne kolem 60 filmů (včetně dokumentů apod., viz přehled na ČSFD), to vypovídá o podmínkách, které umožňují filmy točit. Sice výsledky stojí často za starou belu (a v historii našeho filmu takových období bylo dost, ne že ne), ale podstatné je, že kvalitní scénář nebo talentovaní tvůrci, až se jedno nebo druhé objeví, v takových podmínkách budou mít šanci na realizaci a natáčení. Kdyby tomu bylo naopak (skvělí talenti, skvělé scénáře), ale nebyly by prachy na financování, bylo by to horší ;-) Chybu také vidím v řazení kategorií. Všchny ty méně divácky zajímavé by měly být proloženy těmi zajímavějšími (vedlejší herec kolem 30. minuty, vedlejší herečka kolem 60. minuty, hlavní herečka v 90. minutě, na konci ty hlavní, hlavní herec, režie a film), aby po hodině divák neměl všeho plné zuby a nevypnul televizi. Oskaři si můžou dovolit řadit si ceny jak chtějí, protože na Oskary každý kouká i s otravnými reklamami. Český lev není Oskar, to bys měl vědět, dramaturgu, a podle toho se zařídit! Oskaři na nikoho brát ohledy nemusí, Český lev ano, na něj se nikdo kvůli tradici nebo jménu dívat nebude, když nemá ani jedno, ani druhé.(6.3.2016)

• kingik

Popeláři popelářům. A cenu za nejlepší svoz popelnic získává Béda Vonásek, který byl ve své kategorii nominován ještě se čtyřmi stejně vynikajícími kolegy, ale cenu může získat jen jeden. Máme zde letos i jednu speciální cenu: Cenu za nejmenší smrad v ulici. Tu z rukou bezdomovce s patnáct let propadlou občankou přichází převzít Bronislav Cimprle, v jehož rodině se popelařina dědí z generace na generaci. Letos máme i oblíbenou Cenu kritiků pro nejčistěji umyté ruce po dobře vykonané práci. Loňské vítězství neobhájí Otmar Kabanos, poté, co paradoxně zemřel na nemoc špinavých rukou. Cenu získává favorit Rudolf Utřinos. Lucie Výborná si v kontejneru nacvičila výborný scénář. Ten večer byla nervóznější a neklidnější než starý Brůna. Velice potěšil vítězný snímek "Z kundy mně lezou užovky". Neviděl jsem tento vskutku bravurní počin, který už jen z traileru vypadá fantasticky (blbě). Večer si opět zachoval svoji noblesní pokleslost v duchu všech popelářských tradic. Lev si zařval, Výborná koza zůstala celá, jen diváci páchali umělecké rituální sebevraždy, aby už nemuseli absolvovat další nočníky této nebetyčné pičoviny. Zdar Oskarům! 0%(6.3.2016)

• sskrblik

Lucie, Lucie, Lucie! Kdyby tys raději trávila noci u pyje! Jak jsem si na začátku říkal, že by se mohlo jednat o důstojné předávání, tak se to ihned změnilo v trapnou frašku kdy Výborná výborně vstupovala do projevů vítězů. Mein taktik zkusit šůšn! Nevtipný 140 minut dlouhý pořad, kde zcela nepochopitelně ceny předávájí lidé ze strany vědců, kteří třeba samy ocenění nemají a možná by si ho více zasloužili než někteří filmový tvůrci. Neviděl jsem všechny nominované české filmy, i tak jsem rád, že zvítězily Kobry a užovky. Tak něják jsem měl pocit, že by to měly vyhrát a přál jsem jim to, už jen díky mimořádným hereckým výkonům bratrů Hádků. A ocenění pro dokument Opři žebřík o nebe mě také potěšilo, zvlášť projev režisérky, kterou jsem měl možnost vidět v Karlových Varech. Vlastně to je důvod proč se mě ta show alespoň trochu líbila.(6.3.2016)

• castor

Viděl jsem v poslední době Zlaté glóby, Oscary i ceny Britské akademie, a když třeba Leonardo DiCaprio děkoval režisérovi Iňárritovi nebo své matce, která ho měla vozit denně několik hodin do jiné školy, aby ho vystavila lepším příležitostem, mělo to své kouzlo a hloubku. Tuzemští tvůrci melou s cenou v ruce uspávající proslovy, které místy skutečně jen potvrzují, že Čeští lvi jsou tak trochu setkáním bandy podivínů. Technické kategorie naprosto nudí, autoři slavnostního večera je nedokáží jakkoliv zatraktivnit. Na druhou stranu díky za to, že se ceremoniál odklonil od těch odstrašujících příkladů, které měl na starosti Vachler a spol. Vymizela ta hrůzná intermezza – pitomé zpěvy a rádoby umělecké scénky, letos je vystřídalo sympatické vokální uskupení Skety. Potěšil dvakrát přebírající Hádek (jeho zábavná taktika děkovné řeči se vydařila), medailonek Jiřího Schmitzera, ocenění filmařského řemesla u dramatických projektů pro televizi, kameraman Stanislav Milota, ceny pro Kobry a užovky a vlastně i solidní, ač hodně strojená moderátorka Lucie Výborná.(6.3.2016)