Harry Potter a Ohnivý pohár

• Velká Británie Harry Potter and the Goblet of Fire (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2005, 157 min

Navzdory zlým snům, které ho nepřestávají pronásledovat, vydá se Harry s Weasleyovými na čtyřsté dvacáté druhé famfrpálové mistrovství světa. Slavnostní zahájení je velkolepé, v noci však kemp přepadne skupina maskovaných čarodějů, kteří vyvolávají paniku a na obloze vykouzlí obrovskou lebku s hadem v ústech. Znamení Voldemortovo. Je jasné, že se blíží temná doba. Je to zřejmé i z faktu, že se tu bude konat významný Turnaj tří kouzelníků, jehož vítěz získá Ohnivý pohár. Do soutěže se smějí přihlásit pouze kouzelníci starší sedmnácti let. Do Bradavic přijíždí nejen nový učitel obrany proti černé magii Alostor Moody, ale také výpravy ze dvou dalších evropských kouzelnických škol. Zatímco se napjatě čeká na trojici, kterou pohár vybere, začíná vyučování. Moody dává od první hodiny jasně najevo, že bere obranu proti černé magii vážně. Nastává slavnostní okamžik. Pohár vybere do turnaje Cedrica, Viktora a Fleur. K úžasu všech určí ještě Harryho, i když mu ještě není sedmnáct. Podle pravidel se musí turnaje zúčastnit, protože byl pohárem vybrán. Harry zjistí, že prvním úkolem bude získat zlaté vejce, střežené drakem. Kolegiálně to prozradí Cedricovi a oběma se to v napínavém souboji podaří stejně jako Viktorovi a Fleur. Zatímco se chystají na druhý úkol, blíží se velký Vánoční ples. A to ještě netuší, že se závěrečný úkol turnaje změní v děsivou noční můru, která bude někoho stát život. (TV Nova)

dubinak

Můj třetí nejoblíbenější díl ze ságy. Dějově opět na velmi vysoké úrovni, poctivě zkopírován z předlohy. Najde se zde i pár scén až s hororovým nádechem, například jezero a bludiště. Potěší postava Pošuka Moodyho a šokující vyústění. Ohnivý pohár rozhodně patří do těch nejpovedenějších dílů. ()

PEEPA

Hned na zacatku podotknu, ze jsem knihu cetl jen jednou jiz temer pred tremi roky a tak si z ni pamatuji minimum. Cim zacneme... tak pribehem. Ruzne zle jazyky tvrdi, ze je film nesrozumitelny a zmateny. Mne tak vubec neprisel. Moznosti jsou dve. Bud je to trochu nadsazene od tech co to tvrdi, nebo jsem genialni. Skromne se priklanim k prvni moznosti, protoze si genialni nepripadam :-) Prislo mi, ze pribeh je dostatecne srozumitelny, abych o nem netvrdil, ze je zmateny. Ano, je dost casto zkratkovity, ale k pochopeni mi nic nechybelo a prislo mi to naprosto srozumitelne. Rekl bych, ze cely pribeh ma kombinaci napeti/vtip/romantika/dojemne sceny presne tak vyvazenou, jak je treba. Lepe receno tak, jak jsem mi to vyhovuje :-) Herecke vykony jsou u vsech dil od dilu lepsi. Samozrejme tim myslim prevazne detske herce, protoze od takovych vekem a zkusenostmi otriskanych hercu jako je Gambon, Smith, Rickman, Coltrane atd se ani nic jineho nez vyborne vykony cekat neda. Vsichni mladi herci jsou dil od dilu lepsi a vice a vice mi sedi. Jestli je vymeni, tak mi to bude opravdu lito :-/ Hlavne u Emmy :-D Nejlepsi mi prijde stale Ron, s nimz drzi krok docela slusne Hermiona a nakonec Harry. Ne, ze by byl spatny, ale proste neni tak dobry jako zbyvajici dva hlavni predstavitele. Musim vyzdvihnout vykon Brendona Gleesona v roli Mad-Eye Moodyho, ktery mi prisel obzvlaste vyborny. Z toho, co jsem cetl, je to navic muj nejoblibenejsi "Defence Against Dark Arts" teacher. A film to nezmenil, coz je dobre :-) U spousty novych zenskych roli (francouzky a vice zaberu na ostatni studentky) nekdy opravdu prechazi zrak. Nektere se jim moooc povedly :-) Hudba. Na postu skladatele se zmenil umelec. Musim rict, ze nova hudba mi prijde takova klidnejsi a zdaleka ne tolik vtirava jako Williamsova i kdyz na nej nedam dopustit. Hudba je takova nenapadnejsi, neobsahuje zadne velke a hlasite motivy, aby pusobily rusive, jak se tomu nekdy u Williamse stava. Je prijemna a vlastne ji ani neslysite, ale to neznamena ze tam neni. Je a je skvela. Hmm... rezie, strih, kamera... Vysoka uroven. Mozna, ze Cuaronova vize byla v minulem dile lepsi, ale Newell mi prisel takovy osobitejsi a privetivejsi k hercum. Kamera i strih jsou Potterovske. Takze dobre, ale nic bych nejak zvlast nevyzdvihoval. Vizualni efekty jsou ze vsech dilu samozrejme nejlepsi. Technika jde dal milovymi kroky a s ni i schopnosti a vysledna prace trikaru. Musim rict, ze me HODNE dostala jedna z uvodnich scen na famfrpalovem stadione. Bohuzel famfrpal ve filmu neuvidite, coz je skoda :-( Famfrpalove sceny patrili v minulych dilech k nejnapinavejsim. Snad jsem na nic nezapomnel. Secteno podtrzeno je to v mem opojeni tesne po filmu asi muj nejlepsi zazitek ze vsech dilu. Po tretim dile jsem odchazel z kina jaksi nenaplnen dojmy tak, jak jsem ocekaval. Tady jsem byl docela nadsen a fakt se mi to libilo :-) No... ja osobne musim doporucit. Vaham mezi 9 a 9,5/10. Asi to budu muset videt jeste jednou. Takze dam 9,5 a posleze kdyztak srazim hodnoceni. Ale doufam a verim, ze hodnoceni zustane i nadale! () (méně) (více)

Wormboy

Velmi slusne stvrte pokracovanie, ktoreho najvacsou nevyhodou je jeho nezrozumitelnost pre divaka, ktory nie je znaly knih. Je samozrejme, ze 700 strankovu knihu nie je mozne nasukat do 160 minutoveho filmu, je vsak na povazenie, ci by nebolo rozumnejsie film rozdelit a spravit dva dlhsie,aby aj divak, ktory knihy necital mal sajnu o tom, co sa vlastne vo filme deje. Ak by som osobne nemal pri sebe priatelku,ktora knihy citala a ktora mi vysvetlovala co sa vo filme vlastne deje,bol by som siel s hodnotenim podstatne nizsie. Remeselne je film zvladnuty dobre, Newellova rezia na Cuaronovu vystylizovanost samozrejme nema,avsak je urcie zaujimavejsia ako Columbusove rutinerstvo. Zaujimavym tahom sa mohol zdat byt nahradenie na poste skladatela za Williamsa Doylom, co sa u mna vsak tiez nestretlo s velkym potesenim. Kazdopadne, film je to velmi dobry, mladi herci sa z filmu na film zlepsuju,no a na to, ze je to uz stvrty diel a ma takuto uroven je skutocne vyborne. Neznalym divakom vsak ostava slzicka pre Philippu Boyens a Fran Walsh, ci Franka Darabonta, ktorych cit pre adaptaciu zostava stale neprekonany. ()

carly

takmer všetci hovoria, že väzeň z azkabanu bol lepší, ale ja si to nemyslím. HP 4 má všetko, čo mali predchádzajúce 3 diely - skvelé obsadenie - áno, podľa mňa Daniel, Rupert a Emma zvládli svoje úolhy skvele a napriek tomu, že som si viktora kruma predstavovala úplne ináč, jeho stvárnenie - niečo medzi nájomným vrahom a členom chlapčenskej popovej skupiny, sa mi páčilo, dychberúce efekty, zlepšujúce sa scenáristické spracovanie príbehu, áno, lepšie ako HP 3, väčší priestor pre Georga a Freda. a potom mal aj to, čo predchádzajúcim chýbalo: romantiku a to s citom podanú; britský humor, ktorý konečne niekto správne preniesol na plátno; Voldemorta. cuarón môže byť väčší umelec, ale Mike Newell je Brit, ktorý točí romantické komédie. presne to, čo tento film potreboval. možno práve preto bola najslabšia práve scéna na cintoríne - skvele zahratá, ale krátka, lenže to bola aj scéna petrovho odhalenia v HP 3. na druhej strane všetky tri úlohy turnaja boli vizuálnou lahôdkou. ja som odchádzala z kina nadšená. a to je aspoň na 6 hviezdičiek. ETA: Ked som ten film videl apo rokoch, dost som sa zhrozila, elbo to bolo celkom dost zle. Niektore filmy by clovek asi predsa len mal pozerat iba raz. ()

asinus

Nakonec musím dát jen tři za ten totálně zmršený závěr. Ten, který měl spojit celý film, a ze zajímavé cesty do hlubin čarodějníkovy duše udělat smysluplný, epický příběh o znovuzrození Zla. Závěr na hřbitově je tak slabý, že by ho natočil působivěji i Edward Wood. Ralph Fiennes není v základu špatnou volbou, ale to co z něj udělali, je fakt absolutně neděsivé. Doufám, že trend omezování Rickmanovy geniality nebude pokračovat. ()

pakobylka

Nemohu si pomoci: Nemám ráda Harryho Pottera a nic na tom nezměnil ani "Ohnivý pohár". Navíc podmínky soupeření zástupců tří kouzelnických škol se mi zdály být poněkud slabomyslné, neboť vybraným jedincům šlo doslova o krk. Z toho vyplývá velice zajímavý detail: Za určitých okolností jsou v těchto ústavech ztráty na životech přijatelné. Nevím, jestli to paní Rowlingová takhle sadisticky vylíčila i v knižní předloze, ale zaujalo mě to. :-) Děj byl dle očekávání napínavý, triky slušné, i když občas bylo zbytečně moc znát, že jsou digitální - ostatně jako u všech předchozích dílů, takže v rámci snahy o objektivitu: Standardní 3*. ()

Gaaron

Celou dobu jsem fantazíroval o tom, jak by to vypadalo, kdyby tenhle film natočil Cuarón nebo Yates, to by musel být nezapomenutelný zážitek. Protože i takhle to šlo dost dobře, jen to museli za Newella všechno oddřít herci, naštěstí už tak sžití se svými postavami, že to zvládli. Ovšem jakmile Snape nebo Moody se svými božskými grimasami zmizeli ze záběru... inu, že tu zemřel Edward a o mrtvých jen dobře, mlčím. (Hodnoceno při opakované projekci před uvedením sedmičky.) ()

campix

Pro mě je Harry Potter a Ohnivý pohár možná nejlepším dílem prozatím neúplné série. Snoubí se zde dokonale napětí, akce a především vtip. Hrdinové nám dozrávají do svých nejlepších let a již se zde objevují zásadní otázky. Nejlepší je pro mě hlavně díky čarodějnickému turnaji, tří kouzelnických škol. Zajímavé disciplíny a zajímavá pointa. Samozřejmě vše z knihy do filmu dát nešlo, ale přesto jsem s výsledným produktem Mika Newella nadmíru spokojen. ()

necisty

Bylo to tehdy poprvé, kdy jsem pochopil, že Harry už nikdy nebude jako dřív a že od tohoto dílu to bude jen horší a horší. Myslím to z pohledu do jakého pr*seru se kouzelnické společenství dostalo:). Už si přesně nepamatuji, jaké byly mé první pocity, ale rozhodně jsem byl hotový ze závěrečné bitvy. Rozhodně jsem byl vyděšený z velmi kvalitně vytvořeného Voldemorta a také jsem byl šokovaný z Cedrika. Myslím, že z filmového hlediska je to první díl, kdy už do sebe začíná několik věcí zapadat a hezky se rýsuje dokonalá promyšlenost Paní Rowlingové, ale také je to první díl, kde se oproti knižnímu originálu bohužel nevlezlo žalostně mnoho. (Ad 13.6.2015) Vzpomínám, že jsem z kina vyšel s naprosto nechápavým výrazem, nepochopil jsem, co se tam všechno stalo a hlavně, co nestalo, nebo lépe řečeno tam chybělo. Byla to ta chvíle, kdy jsem pochopil, že je potřeba si poprvé v životě přečíst nějakou knížku. A tam to začalo, nakonec jsem je přečetl (do této chvíle téměř) všechny. Ohnivý pohár udělal oproti Azkabanu obrovský skok v tom, že se do něj nevlezlo strašně moc věcí a bohužel i těch důležitých. Začínám rozumět tomu, proč na to někdy nadávají i lidi, kterým by se to přitom mohlo normálně líbit. Po několika jsem se totiž letech pokoušel mamce to mé milované dílo předvést a dneškem to asi skončilo :) Ve chvíli, kdy se Harry ponoří do myslánky a vidí proces s Bartemiusem Skrkem, se mamka zvedá a odchází se slovy, že to nedává... Rozhodně je to z části, že tomu moc nerozuměla, ale asi taky protože myslela, že se budeme dívat na pohádku :). Je to škoda, tenhle díl asi prostě tolik nedotáhly do dokonalosti. Říkal jsem si, že je to tloušťkou knížky, ale není, když ty následující ještě tlustější natočit šly. ()

Pajky3

Ohnivý pohár je jedna z těch obsáhlejších knih série a film tak musí vypouštěn mraky zajímavých filmových linek. Oproti děsivým mozkomorům z předchozího dílu jde tentokrát o krůček níž a to i přesto, že se konečně objeví Voldemort ve své podobě. Zajímavé sledovat znovu s odstupem let a objevovat, kolik známých herců se ve světě objevilo, tentokrát třeba Tennant či Pattinson. Nejvíc jsem si ale užil Brendana Gleesona v roli Pošuka Moodyho. ()

Juto

,,Ohnivá čaša" je trochu temnejšia, trochu drzejšia a o niečo viac podmanivejšia. Postavy dospievajú a teraz sa stretávajú s situáciami pre dospelých s väčším výhľadom na dospelosť. 8,5/10 ()

emo

Keď som sa dopučul, že štvrtú časť Potterovskej série bude točiť Mike Newell, mal som trochu obavy. Štvrtá kniha bola totiž omnoho vyspelejšia a temnejšia ako predošlé a Mike sa do povedomia širokej verejnosti zapísal najmä vďaka komédiám. O to väčšie bolo moje prekvapenie po zhliadnutí filmu. Mike totiž spomínanú vyspelosť a temnotu zobral natoľko vážne, že mi to až vyrazilo dych. Scenáristi po vzore tretieho dielu značne osekali dejovú skladbu knihy tak, aby ostalo z príbehu to najpodstatnejšie a aby ešte ostal čas na kopec trikových záberov(tie sú inak narozdiel od predošlých dielov vskutku vydarené). Často je to však na škodu veci, pretože tento fim by odľahčenie a viac potterovskej atmosféry potreboval ako soľ. Scény s drakom, v jazere, v labyrinte, záverečný showdown na cintoríne či nechutná premena Moodyho sú tak temné a vizuálne intenzívne, že mnohým divákom pod dvanásť rokov privodia zaručene nočné mory, za aké by sa ani Freddy K. nemusel hanbiť... V ostrom kontraste k týmto častiam filmu je plesová scéna, ktorá nechá divákov na chvíľu vydýchnuť a vychutnať si tú pravú magickú atmsféru, pre ktorú toľko ľudí na celom svete zbožňuje knižnú predlohu. Trošku je na celkovom dojme podpísaná aj zmena hudobného skladateľa. Doyle okrem titulnej Hedwigs Theme-ktorá zaznie prakticky iba v titulkoch-totálne odignroval Williamsovu predošlú prácu... Ako akčný fantasy thriller je to jeden z najlepších filmov roku. Či však obstojí u potterovského publika je otázne... ()

fars

Abych pravdu rekl tak Ohnivy pohar se mi ze vsech dilu zdal nejslabsi. I tak je to porad slusna zabava, i kdyz tezko rict jetsli mi ty tri hvezdicky jdou od srdce nebo spis z nostalgie :-) ()

okkac

Po Vězni z Azkabanu, který šel těžko překonat se dostavil samozřejmě slabší film. Trpí hlavně scénářem, který je značně roztříštěný. Nový režisér Mike Newell po vizuální stránce boduje, ale po režijní stránce nic výjimečného. Přesto lepší než první 2 Columbusovy filmy. 7/10 ()

Plangi

Pro mne doposud nejslabší díl. Režisér to chtěl patrně rozehrát v Cuarónově stylu, ovšem když dva dělají totéž, není to totéž. Newell vsadil na efekt a vražedné tempo a ten zbytek se mu tak nějak vytratil. Troufám si říct, že dějové zkratky jsou v některých případech až příliš razantní a necitelné. K vlastní škodě tedy film vyniká pár hezkými scénami, než celkově. "Tudíž chudáku, nezasvěcený diváku, je mi líto, ale je to prostě tak a neptej se proč. Přečti si knížku!" Hmm, postavy mi přišly o hodně plošší, než tomu bylo i v Columbusových dílech a absenci Williamsovy hudby bych opravdu potrestal! I když jsem se místy bavil (ples, jednotlivé úkoly turnaje + temná atmosféra), ta iritující místa razila velice silně. V konkurenci Columbus, Cuarón a první Yates, jasná prohra na celé čáře...50% ()

blitzer

Začnu klady: hodně povedení (technicky) byli draci, jezerní lidé a Voldemort... bohužel méně už scény s nimi. Ta s drakem byla úplně jiná než v knize (na efekt, naopak ta s bludištěm byla bez efektu), ale hlavně závěrečná scéna s Voldemortem vůbec neměla ten náboj jako v knižní předloze, kdy jsem napětím a hororovou atmosférou skoro ani nedýchal. To se bohužel filmu vůbec nepovedlo :-( Další výtku bych měl k předlouze natahovanému plesu, který je medle v ději naprosto zbytečný a dal se tak nahradit (nebo aspoň zkrátit) plno zajímavými scénami (a že by bylo z čeho vybírat). A poslední věc: ve Vězni z Azkabanu mi to ani nepřišlo, ale to co tady předváděl Michael Gambon bylo něco otřesnýho... tohle že je ten milej, vlídnej, hodnej, dobrotivej, chápající a pomáhající Brumbál, pche. ()

DominikV

Velmi svižné a akční pokračování. Chybí mu ovšem něco, co se nedá popsat. Jsem zastáncem toho, že u Pottera měl zůstat Alfonso Cuarón. ()

WolfR

Čtvrtý díl Potterovské série je správně temný, chladný a napínavý. Je to záležitostí skvělé atmosféry a výborných akčních scén. Herecké výkony se mi taky líbí. Akorát příběh byl odvyprávěn jakoby moc rychle, prostě je to celé takové nějaké zbrklejší. Dávám tedy 4 hvězdy. ()

BoXBe

Cuarón to není, ale nadprůměrná kvalita filmů s rok od roku dospělejším čarodějem zůstává. Po letech: Jeden z nejslabších dílů, přesto důležitý dílek skládačky. Hřbitovní závěr je vydařený. Koupelnová scéna se čtrnáctiletým hochem za hranou. Knížka byla podle mě naopak jedna z nej ze série. ()

mortak

Zazipovaný Harry Potter. Vzhledem k tomu, že s rostoucím počtem stran jednotlivých dílů museli scénáristé provádět razantní kompresi dat, je čtvrtý díl nesrozumitelný komukoliv z vnějšku. Některé postavy se jen připomenou přes poštu a ohniště (nashledanou v příštím díle), nic se nevysvětluje (o co vlastně šlo v tom druhém úkolu v jezeře - příšerka sem, příšerka tam; Harryho "návštěva" soudu), takže zůstává panoptikum postav a příšerek z knihy. Taková obdoba muzea voskových figurín. A vůbec - jak do hloubky to šlo mezi Hermionou a Krumem? Nechtějte, abych uvěřil, že se celý půlrok jen tak procházeli a Hermiona neokusila to zvíře v něm. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?