Soumrak dne

• USA The Remains of the Day (více)

Sloužili svým pánům lépe než sami sobě. Anthony HopkinsEmma Thompsonová v hlavních rolích nenaplněného milostného příběhu... Celý svůj život zasvětil svému povolání. V něm, v jistotě a bezpečnosti tradice, nacházel smysl své existence. Svou malou armádu služebných dokázal ovládat stejně mistrně, jako své pocity a svou tvář. Vždy dokonalý, perfektní, bezchybný majordomus pan Stevens, nejtypičtější představitel typicky anglického fenoménu loajality a služebnosti, dokonale zvládnuté profese, které padá za oběť soukromí i individualita. A přece i v jeho životě nastaly chvíle, kdy se tento neměnný řád zdál být ohrožen. To bylo tehdy, když na Darlington Hall přišla jako nová hospodyně slečna Kentonová. I pro ni byla až dosud služba alfou a omegou její existence. Na rozdíl od pana Stevense jí však v hrudi tlouklo srdce, toužící po lásce... Snímek režiséra Ivoryho a jeho stálých spolupracovníků (scenáristka Ruth Prawer Jhabvalaová, producent Ismail Merchant, kameraman Tony Pierce-Roberts, skladatel Richard Robbins) je – podobně jako Pokoj s vyhlídkou či Howards End – opět dokonalou sociálně-psychologickou dobovou studií. Jeho předlohou se stal román Kazua Ishigura, Japonce žijícího od r. 1960 v Anglii, působivý obraz dnes již zaniklého světa anglických šlechtických sídel. Odehrává se ve dvou časových rovinách: jednak ve druhé polovině padesátých let, jednak – a zejména – před druhou světovou válkou, v rozsáhlých retrospektivách, mapujících kromě osobního života obou protagonistů i naivní snahy jejich pána, lorda Darlingtona, o politiku appeasementu. (Česká televize)

adamix

Kryštalicky čistá látka odrážajúca sa od jednoduchého príbehu z prostredia odľahlého panstva v podaní hereckých tvári Thomsonovej a predovšetkým pedantného Hopkinsa, ktorých ,,vzťah,, je pilierom tejto britskej drámy. Na srdci stopu zanechá a prinesie viac ako všetky romance s otrepanými šťastnými koncami. Skoro za 5*... ()

Jehan

James Ivory mě namlsal už skvělým filmem Howards End, kde angažoval hereckou elitu a k dokonalosti dovedl výpravu ctící dobové vztahy a reálie. V Soumraku dne tomu dodal dotek geniality všech zúčastněných a vytvořil mistrovské dílo, které mám od prvního zhlédnutí navždy pod kůží. Kdykoliv si vzpomenu na Emmu Thompson a Anthonyho Hopkinse, vidím je v tomto filmu. Kromě toho si člověk srovná v hlavě, co to obnášelo být butlerem neboli majordomem ve staré dobré Anglii. ()

PlysovyMacko

Príbeh o sluhoch, ktorí sú počas dlhých rokov služby v panskom sídle svedkami stretnutí politikov a vysoko postavených ľudí. Film je natočený decentne až sucho ako aj správanie hlavného hrdinu. Bola som sklamaná, lebo som túžila po troche romantiky medzi hlavnými hrdinami. Film ako celok ani nemá dej, sú to epizódky zo života. Herci hrajú výborne a chcela som aby niečo, nejaká scéna alebo myšlienka film nakopla, no nestalo sa. ()

SAINTS

Jeden z najlepších príbehov neopätovanej lásky v kinematografii. Súmrak dňa je krásny melancholický film, ktorý zahrňa dôležité témy, ako je pomýlená lojalita, dôstojnosť, hrdosť, premárnené životy a neopätovaná láska. Pán Stevens platí hroznú cenu za popretie vlastných citov. ()

ostravak30

Soumrak dne popisuje Anglii před válkou. Není to jediné dílo James Ivory z podobné doby. Uznávám, že Anthony Hopkins zahraje svůj standart, který v jeho případě ale znamená laťku hodně, hodně vysoku. Emma Thompsonová nehraje v prvním filmu staré Anglie a i ona je prostě výbornou herečkou. Samotný více než dvouhodinový film, odehrávající se ve dvou časových rovinách, se nám ale snaží předložit dokonalost sluhy Stevense. Je vzorem všech anglických sluhů, je jejich učebnicovým příkladem. Takhle má vypadat a chovat se. Druhá strana je, že se musí se stejně chladným pohledem chovat třeba i k otci. Druhé dějství filmu pak nabízí snahy lorda Darlingtona o nový pohled, diskuzi či snad dokonce nalezení řešení k problému zvanému Německo a Hitler. My dnes už víme, že názory lorda a jeho většinové společnosti byly více než naivní a bohužel až příliš benevolentní a důvěřivé k této válkychtivé zemi. Film vypadá skvěle, starou dobrou Anglii mám rád, obsazení je vynikající, ale stokrát raději se podívám na Panství Downton, které nám o době a celé sociální společnosti či systému a struktuře práce na podobném panství řekne víc než více než dvouhodinový snímek prakticky bez plynoucího děje. ()

kubas369

6/10. Asi nejpravdivější romantický film, co jsem viděl. Hopkinsův profesionál je zajímavá postava, bravůrně zahraná očima. Jak taky jinak od takového borce. To však nezmění fakt, že se jedná o sterilní nudu. ()

bobin

Je to anglicky a šlechticky stavovské, oscarovými nominacemi ověnčené , ale zoufale pomalé a postupně nudné. Snad ten konec zaslouží nějaké hvězdičky. Je to sice prý fimařský klenot, ale jen pro diváka k tomu disponovaního a patřičně naladěného. Pro ostatní únavné. ()

rokone

Když budete chtít pochopit význam slova PROFESIONAL musíte se podívat na tento film . Anthony je čistý profík. ()

Grim

Napriek tomu, že je to v podstate film o ničom a nerysuje sa v deji žiadna celodejová zápletka či problém, ktorý by sa ku koncu vyriešil je obdivuhodné, že film počas celej dĺžky až na pár nudných okamihov vôbec nenudí. ()

v.indruchova

Film je výborný, nemusí se zde střílet, ale prostě zaujme, pokládala jsem si otázku vlastně čím. Asi příběhem ze života. Akorád ten konec mě překvapil. ="Romantický smutek." Nesmím zapomenout zdůranit herecké obsazení a hlavně pana A. Hopkinse, PAN HEREC. ()

karnifex

Skvělé herecké výkony - obzvlášť Emma Thompsonová byla vynikající! (A český dabing se tentokrát velmi vydařil) Kromě osobních příběhů se zde objeví téma Mnichovské zrady - a je zřetelné, že Britové je stále vnímají velmi kriticky (což se bohužel nedá říct o některých našich současných historicích, kteří se pokouší dosavadní názory "revidovat" a naznačují, že to tehdy bylo vlastně skoro správné a že si nemáme na co stěžovat). ()

ElFifo

Komorní nuda o komornících. Načrtnutých spousta příběhů a charakterů, ale nedopsaný prakticky ani jeden. Anthony Hopkins výborný jako vždy, zato Emma mě vůbec nesedla. ()

Kozlowski8

Nezapomenutelný a výrazově dokonalý Anthony Hopkins v roli majordoma Stevense - muže, který obětoval celý svůj život a své city službě pro svého pána. Příběh o nenaplněné lásce a o nesmírně silných, byť navenek skrytých a nahlas nevyslovených citech. Film, který není moc o příběhu, ale o atmosféře a hlavně o  charakteristice hlavních postav a jejich úchvatném ztvárnění Anthony Hopkinsem a Emmou Thompson. Krásný zážitek. 80 %. ()

PTuranyi

Výborná historická dráma, ktorá na pozadí služby majordóma Stevensa a chladných britských vzťahov zobrazuje príbeh appeasementu a jeho hlavnej postavy lorda Darlingtona. Tvorcom sa podarilo vynikajúco skombinovať osobné príbehy so zlomovými historickými udalosťami. Produkcia je nenápadná a kvalitná, takže herci nikdy nezostanú bez podpory. Hoci ani Anthony Hopkins ani Emma Thompson ju príliš nepotrebujú, pretože svoje postavy stvárňujú dokonale. ()

ap2001

Panstvo zasvěceně debatuje o tom, co jim je do "nějakého Československa", Anthony Hopkins jakožto oddaný majordomus obětuje vlastní život zaměstnání a já se divím, jak to, že mě tento minimalistický příběh ze života anglického služebnictva nenudil, prestože se v něm vlastně nic nestalo... ()

Wroclav

Asi jsem ignorant nerozumici umeni a tento "hvezdny" film me dost nudil. Dej: nejdriv 30 minut nuda, pak se neco trochu deje a zaver zas vyzni do ztracena - proste vic jak tri hvezdicky nelze dat. ()