Soumrak dne

• USA The Remains of the Day (více)

Sloužili svým pánům lépe než sami sobě. Anthony HopkinsEmma Thompsonová v hlavních rolích nenaplněného milostného příběhu... Celý svůj život zasvětil svému povolání. V něm, v jistotě a bezpečnosti tradice, nacházel smysl své existence. Svou malou armádu služebných dokázal ovládat stejně mistrně, jako své pocity a svou tvář. Vždy dokonalý, perfektní, bezchybný majordomus pan Stevens, nejtypičtější představitel typicky anglického fenoménu loajality a služebnosti, dokonale zvládnuté profese, které padá za oběť soukromí i individualita. A přece i v jeho životě nastaly chvíle, kdy se tento neměnný řád zdál být ohrožen. To bylo tehdy, když na Darlington Hall přišla jako nová hospodyně slečna Kentonová. I pro ni byla až dosud služba alfou a omegou její existence. Na rozdíl od pana Stevense jí však v hrudi tlouklo srdce, toužící po lásce... Snímek režiséra Ivoryho a jeho stálých spolupracovníků (scenáristka Ruth Prawer Jhabvalaová, producent Ismail Merchant, kameraman Tony Pierce-Roberts, skladatel Richard Robbins) je – podobně jako Pokoj s vyhlídkou či Howards End – opět dokonalou sociálně-psychologickou dobovou studií. Jeho předlohou se stal román Kazua Ishigura, Japonce žijícího od r. 1960 v Anglii, působivý obraz dnes již zaniklého světa anglických šlechtických sídel. Odehrává se ve dvou časových rovinách: jednak ve druhé polovině padesátých let, jednak – a zejména – před druhou světovou válkou, v rozsáhlých retrospektivách, mapujících kromě osobního života obou protagonistů i naivní snahy jejich pána, lorda Darlingtona, o politiku appeasementu. (Česká televize)

Cesty timem

Anglický humor a vůbec tento jejich život je mi vzdálený a také většinou filmy. Ale pane Hopkins, koukal jsem na Vás a Váš herecký výkon a přesnost občas s otevřenou pusou. Omlouvám se, že to asi nepatří k anglickým způsobům. ()

66JIRINA

Smutný příběh promarněného života ve službách, žít pro někoho jiného. Majordomus zde vlastně neměl žádný osobní život, osobní názor, pocity zatlačené i názory tak zásadní jako byla otázka 2.světove války u něj neexistovaly. Ztvarnění doby a povinností sloužících je zde prepychově. Obsazení Vrchni služebná byla příliš milá osoba a na tu roli se nehodila. ()

mirakk

Opět dokonale excelující Anthony Hopkins a tvrdohlavá Emma Thompson. Rozhodně jedno z nejsilnějších dram o nevyřčené lásce, které jsem kdy viděl. ()

sister

Směšně dlouho mi trvalo, než jsem pochopila pojem "drama" ve filmovém světě. Tenhle film mi k tomu hodně napomohl :-). Je to zvláštní, když scénář životní osudy nehrotí, nechává je plynout zcela uvěřitelně, a přitom vznikne tak silný příběh a zásadní umělecké dílo. ()

M.Gift

Na film jsem se doopravdy tesila. A bez muceni uznam, ze zklamani ma hlavni zasluhu na pouze trech hvezdickach. Porusila jsem zasadu a podivala se na film podle knihy, kterou jsem byla unesena. Nadchl me jazyk, prostredi a hlavne pan Stevens. Hopkins a Thompson jsou moji oblibeni herci- co se muze pokazit? Bohuzel hodne. Pan Stevens na platne nemel (zcela logicky) sanci tolik zaujmout, me ja nezklamalo a vsude hledalo rozdily a nevychytavky... Ano, vim. Film je film a kniha je kniha. Jsem vsak toho nazoru, ze i filmari by meli znat sve hranice. A v tomhle pripade bohuzel opet kniha prevalcovala i jinak vyborne herce. ()

jjemi

Celý film mě pohltil, nedívala jsem se na film, byla jsem přímo v příběhu. Ale podruhé, ani podlouhém čase se nepodívám. Vadil mi pohled na stupeň zotročení člověka vytvořené generacemi a utvrzrné tolik velebenou tradicí. Vadila mi neschopnost spojená s neochotou hlavního hrdiny se z tohoto otroctví a současně závislosti osvobodit. Anthony Hopkins byl dokonalý! ()

sedmdevet

Tenhle film vyvolá pocit, že právě na takové filmy by se mohl člověk dívat celé hodiny a hodiny s naprostým zaníceným. například Anthony Hopkins vyvolá pocit že je hercem jako by omylem a že jeho poslání je být majordomem. Stejně tak Emma Thompson dokonale přesvědčí, to ostatní to jsou jen jakési vlny které ztišují ten příliv hereckých výkonů.Protože ani román nebyl postavený jen na dialozích,ale potřeboval jakousi kulisu vědomí. Film ze mě nikdy zcela nevyprchal a zanechal exaktní pocit, že takhle by měl vypadat dobrý opravdu vyjímečný film. ()

Lutcha

Když se oddáte službě i za cenu ztráty vlastních názorů, lidských citů, soukromého života a plně se obětujete být sluhou, který je svému pánu bezmezně oddán i za cenu ztráty vlastních bláhových cílů a ideálu. Na sklonku života Vás dostihne bilancování a skutečnost, co jste svým rozhodnutím ztratili. ()

milanista

Pokud někdo chce vidět KRÁSNÝ film, má příležitost. Toto je škola herectví v dokonalém filmu. Koncert Hopkinse a Thompson je úžasný a pamatuji se jak před dvaceti lety jsem po skončení filmu seděl v kině a zíral na bílé plátno. A nebyl jsem sám. Prostě ten film uhranul mnoho filmových nadšenců. Komické bylo, jak po 20 minutách filmu odcházeli ti, co přišli na Hopkinse z Mlčení :-) . Po letech jsem film viděl v TV. Opět výborný ale ubral bych hvězdu za dabing. Takové filmy prostě musí mít originál zvuk! Užil jsem si i linii příběhu. Podstatné a velké z filmu je i prostředí rodící se války. Postoj mnoha Britů k Hitlerovskému Německu. Ale i pozastavení nad tím, co Němce vedlo do další války... Prostě není to jen příběh majordoma a služebné. Je to velký příběh! ()

mudo1982

Takéto filmy môžem, bohužiaľ na mňa sa veľmi podpísalo, že je vidieť rok vzniku. Preto neobjektívne jedna hviezdička dole. ()

Konev odpad!

Komorní, nekomorní...jako divadelní hra možná dobré, ale dvouhodinový film? Pardon, ale o romantice mám jiné mínění...a nezachránil to ani skvělý Anthony, škoda... ()

kory9

Film podle předlohy britského spisovatele Kazuo Ishigura japonského původu, který vypráví o vymírajícím konvencemi nabitým britským aristokratickým životem a o nenaplněné lásce. Pan Stevens (Anthony H.) v sobě celý život drží lásku ke své kolegyni sl. Kentonové (Emma T.) pracující na panství a k romantické literatuře. Neuvěřitelné napětí a frustrace pro oba zúčastněné. ()

splaty

Po herecké stránce skvělé, příběh zajímavý, k zamyšlení. Nicméně, tyto prvky se pro mne navzájem nepropojily, a tak nesdílím zdejší nadšení. Příběh pro mne vystihuje rčení, že litovat můžeš jen toho, co jsi neudělal... ()

PanIncognito

Bezvadné romantické drama, které bez spěchu se skvěle zachycenou atmosférou rozebírá život na jednom panství. A vynikající i znalé jsou herecké výkony, kterým se nedá nic vytknout. :-o (viděno s 1. dabingem) ()

gauchingman

Svět introverta západní civilizace. Hlavně na sobě nedat nic znát. Milovat si jen pro sebe a tzv. "nešťastně". Ulíznutý Hopkins s kamenným, neproniknutelným výrazem je pro tuto roli pochopitelně ideální. Občas se jen krátce, na moment podivně nervně pousměje - a ostatní introverti západu, naleznuvší se v něm, chrochtají blahem. ()

Sejkorka

8 nominací na Oscara a ani jedna neproměněná. James Ivory si musel počkat do roku 2018 (scénář Dej mi své jméno). Emma Thompson již jednoho měla z loňska (Howard´s end), Anthony Hopkins z roku 1992 (Mlčení jehňátek). Oba dva excelují, ale jsou tu i další dobří herci (Hugh Grant, James Fox) .... Příběh jednoho majordoma a jedné hospodyně a jejich zvláštního vztahu. A taky lorda, který se svojí naivitou stal málem válečným zločincem. Skvělý film. ()