Soumrak dne

• USA The Remains of the Day (více)

Sloužili svým pánům lépe než sami sobě. Anthony HopkinsEmma Thompsonová v hlavních rolích nenaplněného milostného příběhu... Celý svůj život zasvětil svému povolání. V něm, v jistotě a bezpečnosti tradice, nacházel smysl své existence. Svou malou armádu služebných dokázal ovládat stejně mistrně, jako své pocity a svou tvář. Vždy dokonalý, perfektní, bezchybný majordomus pan Stevens, nejtypičtější představitel typicky anglického fenoménu loajality a služebnosti, dokonale zvládnuté profese, které padá za oběť soukromí i individualita. A přece i v jeho životě nastaly chvíle, kdy se tento neměnný řád zdál být ohrožen. To bylo tehdy, když na Darlington Hall přišla jako nová hospodyně slečna Kentonová. I pro ni byla až dosud služba alfou a omegou její existence. Na rozdíl od pana Stevense jí však v hrudi tlouklo srdce, toužící po lásce... Snímek režiséra Ivoryho a jeho stálých spolupracovníků (scenáristka Ruth Prawer Jhabvalaová, producent Ismail Merchant, kameraman Tony Pierce-Roberts, skladatel Richard Robbins) je – podobně jako Pokoj s vyhlídkou či Howards End – opět dokonalou sociálně-psychologickou dobovou studií. Jeho předlohou se stal román Kazua Ishigura, Japonce žijícího od r. 1960 v Anglii, působivý obraz dnes již zaniklého světa anglických šlechtických sídel. Odehrává se ve dvou časových rovinách: jednak ve druhé polovině padesátých let, jednak – a zejména – před druhou světovou válkou, v rozsáhlých retrospektivách, mapujících kromě osobního života obou protagonistů i naivní snahy jejich pána, lorda Darlingtona, o politiku appeasementu. (Česká televize)

Krysap

Zvláštní film. Vlastně hodně o ničem, ale přitom jsem na to přes dvě hodiny vydržela koukat bez nejmenšího pocitu nudy. Anthony Hopkins je vynikající!!!! To je prostě majordomus, jak má být. Časový zasazení filmu ho dělá ještě zajímavějším. Fakt tleskám a to dokonce i Hugh Grantovi, který se mi taky moc líbil. Nechápu, proč tak dobrej herec hrává v těch romantických srágorách. Mimochodem, nejdřív mě velmi překvapil fakt, že autorem předlohy je Japonec. Ale ono se vlastně není čemu divit. Naprosto chápu, že musel být totálně fascinován oddaností a věrností anglických sluhů. Japonec asi musel dost koukat, že s podobnou oddaností se lze setkat taky mimo Japonsko. ()

Jablek

Neuvěřitelně silný film. Emma Thompson zahrála skvěle, ale co tu předvádí Antony Hopkins je opravdu jako z jiného světa! ()

winstonik

Chcete vedieť, prečo Veľká Británia nebola vo vojne pokorená, prečo krajiny Commonwealthu nechcú opustiť kráľovskú korunu a prečo sa odmietajú vzdať libry? Nuž, je to preto, lebo pán Stevens je lojálny. Ľudia ako Stevens totiž poznajú svoju cenu - a nejdú ani o jednu penny nižšie, ani o jednu penny vyššie. Tento film je briliant. ()

Tamdydam

Filmoví kritici si tu nejspíš pošmáknou. Z filmu čiší kvalita ze všech stran, herci excelují,... ale co naplat. Ten film je přesně tak nudný, jak by jste od příběhu ze života komorního oddaného své práci očekávali. Možná ještě o něco víc. Chcete-li to přesto risknout, neočekávejte příběh, neočekávejte viditelné emoce ze strany hlavního hrdiny ( příliš ani z ostatních stran) a také příliš nepočítejte s vlastními sympatiemi vůči němu. ()

Rodin

Pomineme-li jisté zbytečně přidané scénky ze života aristokratické britské smetánky, které si mohli scénáristi klidně odpustit, jde o neuvěřitelný herecký koncert obou představitelů hlavních rolí. Přerod naprostého suchara Hopkinse v zamilovaného suchara Hopkinse je skvěle propracován, jeho zmatenost sebou samým je opravdu úžasné sledovat. A Emma si vystřihla roli, na kterou do té doby léta čekala a skutečně se s ní střetla ve svém nejsilnějším hereckém období. ()

rg.jerry

Jeden z mých oblíbených. Sledovat jak se A. Hopkins zhostil role hlavního komorního je opravdu zážitek. Atmosféra anglického sídla, kde se odehrávájí velmi důležité okamžiky v dějinách na vás dýchne v plné síle. Opravdu velmi kvalitní dílo. ()

Gromit

O tomto filmu je opravdu těžké psát. Až tak je krásný! Je to dojemný příběh o jedné nenaplněné lásce. Je to působivé svědectví o konci staré dobré Anglie. Je to smutná vzpomínka na lidi, kteří se snažili zachovat ve světě mír, aby se nakonec stali obětí vlastní naivity. Je to film, ve kterém Anthony Hopkins, Emma Thompsonová a James Fox podávají své životní výkony (bez povšimnutí ale nesmí zůstat ani brilantní herecké etudy Hugha Granta a Christophera Reevea). Je to film, do nějž je snadné se zamilovat. Je to film, na nějž je nemožné zapomenout. ()

hekla

„You are extremely important to this house, Ms. Kenton.“ Skovostný snímek o tom, co je často tak zřejmé a přirozené, ale co nakonec neuděláme. Pohledy, gesta, náznaky, mlčení… Milostný příběh, kde se nedočkáte jediného polibku, ale množství emocí, citů a touhy přesuje mnohé romantické filmy. Chemie mezi Anthony Hopkinsem a Emmou Thompson je naprosto úchvatná a v obou případech hodná Oscara.  Stejně důležitá je i „vedlejší“ dějová linie - pozadí politických událostí přelomu 30. a 40. let. Ta celou atmosféru ještě umocňuje a dala by se shrnout citátem Edmunda Bukeho: „Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic.“ Nerozhodnost, nezájem o své okolí, odosobnění a loajalita můžou napáchat více škody, než se zdá. Film, který zasáhne srdce, ale také nutí k zamyšlení. ()

Brooks

Najjemnejšia a najtichšia romantika, akú som kedy videl. A jedna z najsrdcervúcejších. Príbeh krehkej, nenaplnenej lásky na pozadí veľkých historických udalostí. Príbeh podaný britsky odmerane, bez veľkých slov a činov, ale vnútri plný citu a vášne, vyjadrujúci sa pomocou nepatrných nuancií v pohľadoch a gestách. Režijne majstrovsky vedené a ústredným duom hercov doslova odžité. Herecký titan Hopkins odohrá očami to, na čo iní potrebujú tisíce slov a v tvári Emmy Thompson sa odráža krehkosť i sila celého ženského pokolenia. A tá záverečná scéna s holubom, ktorá rozprávanie tak krásne metaforicky uzavrie... 5* ()

Amonasr

Velmi zajímavé a povedené filmové propojení dvou světů  - jednak toho osobniho dvou výše postavených sloužících na panském sídle a jednak světa staré anglické šlechty a vysoké politiky. Snímek je výtečnou sondou do kastovního systému v Anglii, který tam stále existuje, a zároveň umožňuje pochopit mnohé z anglické mentality. Z našeho pohledu je zajímavé, že mezi ústřední zápletky filmu patří, jak se v zákulisí připravovala mnichovská zrada Anglie na  Československu. ()

Ibis

Nečekal bych, že se tak dojmu u příběhu o rezervovaném anglickém komorníkovi, který nedokáže formulovat vlastní názory a vyjadřovat své pocity, přesto se tak ale stalo. Vlastně se tomu ale nedivím.  Tvůrčí tým Ivory-Jhabvala-Nichols nakládá s druhou světovou válkou a s dobou před a po ní toliko s jako pozadím, proti kterému rozehrávají osobní drama dvou osamělých lidí, kteří jsou odsouzeni k tomu se v životě míjet (zdráhám se toto drama označit jako milostné). Mr. Stevens je tragickou figurou, jemuž důsledné a niterné zvnitřnění jeho služebné společenské role naprosto znemožnilo realizovat se jako pán vlastního osudu, vlastních cílů, tužeb, vztahů, citů, názorů i činů. Když je v průběhu filmu kýmkoliv nucen k tomu učinit vlastní volbu, dát průchod své vlastní autonomii, nikdy to nedokáže, protože jeho celá existence je postavená na službě druhým, na tom vycházet jim vstříc, na tom být jimi ve své existenci definován. Proto nikdy nedokáže najít odvahu ani způsob, jak odpovědět na náklonnost slečny Kentové, a nikdy jej ani nenapadne, že by mohl zpochybňovat jednání svého pána, i když propadá nacistické ideologii. Druhá časová linie, odehrávající se dlouho po válce, akcentuje tragické důsledky, které Stevensova povaha pro něj přináší. Zůstává úplně osamocen - jediná žena, ke které měl kdy blízko, musí zůstat mimo dosah; svého pána lorda Darlingtona musí kvůli jeho nacistickým sympatiím zapírat a jelikož se po válce mění i sociální uspořádání Velké Británie, zůstává osamocen ve světě minulých zvyků a pravidel, od kterých se svět odklání. ()

Anianna

Herecký duet Anthonyho a Emy mě zaujal více než politické pozadí té doby. Zvláště ta chemie mezi nimi, ty nevyřčenosti a zdánlivý chlad. Skvěle zahrané, umocněné působivou hudbou. ()

Unka

Další z mých nejoblíbenějších filmů. Je velmi smutný, dojemný a nepřekonatelný. Anthony Hopkins a Emma Thompsonová jsou jednoduše nenapodobitelní. Jinak, patřím přesně do té skupiny těch nadšenců zkoumajících gesto po gestu, jak tady kdosi kritizuje. A v tom případě mi připadá zvláštní, že až na pár výjimek tady všichni opěvují Hopkinse, když bez Emmy a s jinou herečkou by ten film vůbec nebyl takový, jaký je. Jen se koukněte na Krajinu stínů. Hopkins - Debra Winger - to prostě nefunguje. Tony a Emma jsou prostě dokonalá dvojice, symbióza, která se na plátně jen tak nevidí. ()

mirkath1

Nádherný film a skládám hold maskérům, kterým se povedlo, že herci jako by přirozeně zestárli a nic nebylo umělé a vypadali naprosto přirozeně. Herecký koncert :) ()

iz67

Povinnost, tradice - jejich hodnota a jejich limity. Kdy je profesionalita kvalitou a kdy ignorancí či výmluvou. Výborný výkon Hopkinse a Thompson ... ()

kiros179

Herecký koncert hlavní dvojice, kde se jako bonus mihne např. i mladinká Lena Headey či Hugh Grant, či další názorný příklad, jaká strašná škoda byl zdrcující osud Christophera Reeva. Leč příběhově se film sterilní jak prostředí operačního sálu. Pro našince možná zajímavá sonda do pro nás značně podivného prostředí, ale to mě stále na film s takovým hodnocení přijde jaksi...málo. 65% ()

G3orgig

Výborný film. Přesně na pomezí mezi 4 a 5 hvězdičkami. Toto prostředí anglické aristokracie mám opravdu rád a v tomto snímku je zpracováno výborně stejně jako například v legendárním Panství Downton. Musím uznat, že Hopkins byl opravdu úžasný herec. Teda samozřejmě je pořád, nicméně na stará kolena začal hrát ve velkém množství sraček, čímž u mě lehce ztratil tvář. ()

PlayEasy

Tak na příběh o jednom britském, vznešeném sídle jsme se celkem těšili a nebyli jsme vůbec zklamáni! Krásný a těžký film plný hloubky o britském sídle před válkou a o lásce, kterou se nikdo z nich nikdy neodvážil zmínit. A též jsme si velmi oblíbili pana Stevense s úžasnou povahou, který byl svému pánovi věrný i v jeho osudových omylech. A jak se tam domlouvali aby prodali Československo (předcházelo to "O nás, bez nás"¨) tak to nás neurazilo, protože tak to v té historii bylo a nikdo to už nevymaže a nechápeme proč to třeba naší mamince ten film i celkem pokazilo. Typické britské historické a romantické drama, velmi procítěné uvnitř ovšem navenek chladné. Tento film se dá přirovnávat třeba k Rozum a Cit, ale počkejte!, Tohle je lepší!!! Možná trošku zkrátit minutáž a bylo by to snad bez chyby. 85% A Anthony Hopkins tady měl mít oscara přímo na talíři, samozřejmě i naše oblíbenkyňe dostává pochvalu. ()