Soumrak dne

• USA The Remains of the Day (více)

Sloužili svým pánům lépe než sami sobě. Anthony HopkinsEmma Thompsonová v hlavních rolích nenaplněného milostného příběhu... Celý svůj život zasvětil svému povolání. V něm, v jistotě a bezpečnosti tradice, nacházel smysl své existence. Svou malou armádu služebných dokázal ovládat stejně mistrně, jako své pocity a svou tvář. Vždy dokonalý, perfektní, bezchybný majordomus pan Stevens, nejtypičtější představitel typicky anglického fenoménu loajality a služebnosti, dokonale zvládnuté profese, které padá za oběť soukromí i individualita. A přece i v jeho životě nastaly chvíle, kdy se tento neměnný řád zdál být ohrožen. To bylo tehdy, když na Darlington Hall přišla jako nová hospodyně slečna Kentonová. I pro ni byla až dosud služba alfou a omegou její existence. Na rozdíl od pana Stevense jí však v hrudi tlouklo srdce, toužící po lásce... Snímek režiséra Ivoryho a jeho stálých spolupracovníků (scenáristka Ruth Prawer Jhabvalaová, producent Ismail Merchant, kameraman Tony Pierce-Roberts, skladatel Richard Robbins) je – podobně jako Pokoj s vyhlídkou či Howards End – opět dokonalou sociálně-psychologickou dobovou studií. Jeho předlohou se stal román Kazua Ishigura, Japonce žijícího od r. 1960 v Anglii, působivý obraz dnes již zaniklého světa anglických šlechtických sídel. Odehrává se ve dvou časových rovinách: jednak ve druhé polovině padesátých let, jednak – a zejména – před druhou světovou válkou, v rozsáhlých retrospektivách, mapujících kromě osobního života obou protagonistů i naivní snahy jejich pána, lorda Darlingtona, o politiku appeasementu. (Česká televize)

hacho

Hopkins-Thompsonová, dokonale se doplnujici dvojice. A prestoze se nic nestane a zdanlive nedeje, dlouho me zadny film tak nedojal. Pravem oznaceny za romanticky film. ()

in nomine

Skvělý Anthony Hopkins a Emma Thompson! Čtyři hvězdy dávám proto, že pan Stevens ani při setkání po dlouhých letech se slečnou Kentonovou nedokázal dát na jevo své city a to mě naštvalo.. Ale ne každý film má svůj happy end.... ()

Maryinka

Místy jsem se trochu nudila a na můj vkus film obsahoval příliš žvanění, ale už kvůli perfektním výkonům hlavních představitelů nemůžu dát méně než 4 hvězdy. Navíc ta hlavní myšlenka, kterou se Soumrak dne zabývá, mi ještě dlouho po závěrečných titulcích vrtala hlavou. ()

kamil.i

Súmrak dňa je mimoriadna sociálno-antropologická sonda, pričom na obsiahnutie tak zložitých sociálnych pomerov doby a osobných pohnútok protagonistov si vystačí s na pohľad jednoduchou formou komornej konverzačnej drámy. Všetkému hereckému profesionalizmu kraľuje brilantný Anthony Hopkins v roli pána Stevensa, človeka milión, ktorý potlačuje všetky osobné záujmy v prospech prevládajúcich noriem. ()

Blueeyes

Decentní, úsporný příběh, který je postaven na silném hereckém výkonu sira Anthonyho a na vynikajcí předloze. Pan Stevens tak moc ze sebe, své osoby, svého času a vlastně všeho investuje do služby svému pánovi, že všechno ostatní ustupuje do pozadí. Dokonce i velmi významné emocionálně vypjaté životní momenty jsou překryté touhou odvést perfektní práci. Možná se může zdát, že příběh plyne příliš zvolna a nic moc se neděje, ale není tomu tak. Děje se mnoho. Dechberoucí herectví, komorní vyznění a křehké dialogy. Neříkám to často, ale snímek předčí svou knižní předlohu. Tam kde Ishiguro jen lehounce naznačí, jde scénář víc napřímo a to mi tady vyhovuje. Film tedy vychází pro mě lépe a rozhodně (vím, že se opakuju, ale nejde to jinak) na tom má lví zásluhu Anthony Hopkins, podle mého je tohle jeho nejlepší výkon. ()

jerenymo

Ať se na mne nikdo nezlobí, ale já jsem viděl v Anthonym skoro celou dobu Hannibala. Některé scény a jeho výrazy tomu víc než naznačovali. Při scéně kdy se slečna Kentonová zajímá o knihu jsem jen čekal kdy se jí zakousne do tváře :))) ()

ddf76

Herecky koncert Anthony Hopkinse a Emmy Thompson. Vyborne psychologicke drama. Nic jineho nez 5 hvezdicek nemohu dat. ()

Milwa

jeden z nejkrásněji natočených filmů o nenaplněné lásce a touze. zde jsem objevila Emmu Thompsonovou a stala se jednou z mých nejoblíbeňejších hereček a Anthony Hopkins, ani nevím jak se mám vyjádřit, prostě skvělý, jako vždy. ()

RadimFišer

Tento film a jeho zvuky mě rozechvívají ještě teď. Dokonalý pohled na společnost z vrchu. Zařadil bych to jako povinné shlédnutí pro všechny diplomaty. Ukázal bych to lidem, kteří se chtějí dostat výše, aby se vymanili ze starých názorů rodičů a přátel, které jsou již k ničemu. Anthony Hopkins je sladký a některé scény s paní Kentonovou jsou přímo duševně a citově omračující. Jednoznačně se jedná o nejlepší film na téma Anglie před válkou. Vše je tak citlivě vyloženo a proloženo. Kniha, na které je film natočen pochází od jednoho japonsko-anglického spisovatele. Byl to jeho první román, kde se ocitáme mimo východ naší země, tedy Japonsko. Přestěhoval se do Anglie a přeci to tak vystihl. Je až neuvěřitelná dokonalost přenesení a fantazie, kterou tento film nese. Vítejte ve světě dospělých a lží. Vítejte ve skutečnosti. 5 hvězd je jen a jen dodatek. ()

ellegrey

Na jednu stranu kvalitní snímek, na druhou jen lehce nadprůměrná adaptace brilantní literární předlohy. Záleží jen na Vás, z jakého pohledu se na film budete dívat Vy. 4* ()

Bozvav

Smutný a v podstatě pomalu se loudající příběh o nelhkém údělu personálu na snobských sídlech v Anglii. Velkolepý herecký koncert Hopkinse, ostatní se taky nedali zahambit. příběh sám, bohužel tak silný nebyl. Za mne 65%. ()

Mona-Lisa

Nesmírně hluboký film, který stojí na výkonech Emmy a Anthonyho. Jeden z těch, kdy si každý divák vezme něco jiného a vyřkne jiné soudy. A když jsem zjistila, že předlohu napsal Kazuo Ishiguro? Come on! Fakt krásný kousek k zamyšlení. ()

wictoria

Přesně tak si představuji komorníka v té době, Anthony Hopkins ho opravdu vystihl (mimochodem, tento herec opravdu dokáže zahrát všechno věrohodně, klobouk dolů) a konec filmu mě vždycky dojme (holt nenaplněná láska...) ()

annes

„Říká se, že pro mnoho lidí je večer nejlepší část dne. Část na kterou se moc těší...Na co se těšíte vy?" ()

Fridecka

Film plynoucí pomalu jako život sám. Komorní příběh, na jehož pozadí se odehrávají důležité politické události. O lásce, úctě, smyslu pro povinnost. O vzájemné hluboké, ale nikdy nepřiznané lásce dvou lidí spjatých s jedním anglickým sídlem, kteří vlivem okolností nikdy nebyli milenci, ačkoliv se mezi nimi po letech vytvořilo a přetrvalo silné citové pouto. Život uplynul a plyne dál a láska zůstává dál v jejich myslích i srdcích. ()

GOREGASM

Koncert na všech myslitelných tvůrčích úrovních. Trpělivá a pevná Ivoryho ruka dělá z hereckých výkonů Hopkinse a Thompsonové nevyřčenou lásku tisíciletí, kterou jsme nikdy neměli možnost tak plíživě a intenzivně prožít. Panství Darlington je pro společenská pravidla sešněrovaná až do nedýchatelné roviny tím nejvhodnějším jevištěm, na kterém můžeme sledovat, přemýšlet a srovnávat. Hlavně ale hltat každé políčku tohoto aristokratického skvostu, během něhož není prostor pro jakoukoliv chybu. Dokonalé. 100% ()

sadlokan

Majordomus žehlí Timesy.Nebývalá zábava,pane.Opravdu depresivní film o životě slouhů.O to víc,když si uvědomím že mi chybí Superman. ()