Temný Kraj

Režie:

Jitka Bártů

Hudba:

Robert Jíša

Lukáš Vaculík, Kristýna Badinková Nováková, Jan Teplý ml., Karel Zima, Martin Trnavský, Saša Rašilov nejml., Tereza Kostková, Jan Novotný (více)

Série(2) / Epizody(26)

Odborník na sériové vraždy Petr Kraj se ve svém zdravotním volnu na malebném venkově dostává společně s nalezeným psem a nezkušenou trojicí okresních policajtů k vyšetřování šesti případů sériových vražd, ve kterých ožívá stejně temné zlo jako ze starých pověstí a strašidelných legend.
Pražský elitní kriminalista z oddělení vražd Petr Kraj dává ze zdravotních důvodů sbohem velkoměstu a usazuje se na chátrající faře po svém strýci v malebném kraji opředeném strašidelnými legendami a pověstmi. Na zdánlivě poklidném venkově si ale připadá opuštěný stejně jako osamělý strom za vesnicí, ke kterému ho vážou vzpomínky z dětství. Jeho návrat ke kořenům není v žádném ohledu snadný, ale postupně také propadne nostalgické atmosféře a tajemné malebnosti venkova. Navíc potkává i nové kolegy z okresního oddělení, kteří se díky němu dostanou k vyšetřování spletitých případů sériových vražd a získají příležitost k profesnímu i osobnímu růstu. Plachá Naďa Hamplová, snaživý Vojta Coufal a bodrý Pepa Sláma se vyznají v temných zákoutích svérázného kraje a jsou Petrovi těmi nejlepšími parťáky při objasňování zločinů a oporou ve chvílích, kdy všem nemilosrdně ubíhá drahocenný čas... (TV Prima)

Recenze uživatele Jirkacek k tomuto seriálu (3)

Temný Kraj (2017)

Když se Temný kraj objevil v premiéře na TV Prima, podíval jsem se na první čtyři díly a z časových důvodů se na další již nedíval. O rok později jsem se rozhodl se k němu vrátit a tak se Lukáš Vaculík jako odborník na sériové vraždy Petr Kraj objevil u nás doma v obýváku. K němu se přidala moje oblíbená Tereza Kostková jako veterinářka Tereza Coufalová, která měla s Krajem pletky a také mu zachránila psa. Dalším sympaťákem v seriálu byl Saša Rašilov nejml. jako PhDr. Kryštof Steiner, odborník na sestavování profilu zločinců, který se dal dohromady s Kristýnou Fuitovou Novákovou čili velitelkou okresní policejní stanice Naďou Hamplovou, která v Temném kraji dostala opravdu hodně prostoru. Druhým členem týmu byl Jan Teplý jako snaživý Vojta Coufal, policista a sukničkář v jedné osobě. Nejvíce mne ale zaujal a to docela překvapivě třetí a poslední vyšetřovatel Karel Zima, usedlý člověk, který věčně něco jedl a hlavně sepisoval pověsti z temného kraje. Proto také názvy jednotlivých dílů - Čarodějnice, Loupežníci, Jezinky a tak dále. Autoři dvanáctidílného seriálu překvapivě zvolili variantu dvou částí na jeden případ a často nám naservírovali sériového vraha na zlatém podnose a on to byl nakonec úplně někdo jiný, který se třeba jen párkrát na obrazovce mihl. Často byl úvodní díl něco jako rozjezd, i když občas pořádný a v druhém se to vše hezky tak nějak kdo lesa uzavřelo. Líbil se mi i decentní vtip, často černý humor, který souvisel s tím, že Petr Kraj trpěl nádorem na mozku, takže několik dílů vlastně umíral, protože operace byla velmi riziková. Byl jsem tedy zvědav nejen na to, kdo je vrahem, ale jestli to Kraj přežije. Nemohu zapomenout ani již zmíněného krásného zlatého retrívra, který kriminalistovi z Prahy, dělal společnost v jeho domku po zesnulém otci, kam odjel odpočívat od práce. Jenže, vrahové mu udělali čáru přes rozpočet a začali v kraji vraždit, takže chca nechca musel kolegům z okresního oddělení pomáhat a vlastně i bývalému parťákovi Martinu Trnavskému alias kriminalistovi Luboši Bachovi, který skoro pořád jezdil všude na motorce. V seriálu se objevila samozřejmě řada dalších postav, ať už přítomných v skoro každém díle, nebo jen těch epizodních a já jsem byl se všemi velmi spokojen. Nejvíce mne zaujala Hana Gregorová jako vědma a kartářka, Martin Havelka jako stárnoucí uctívač black metalové hudby a bývalý vězeň či Igor Bareš jako vraždící automechanik a další propuštěný vězeň. A tak bych mohl pokračovat, ale to by bylo na dlouhé psaní. Na závěr bych ocenil fakt, že se hodně natáčelo v exteriérech a filmaři nám nabídli mnoho krásných záběrů pěkné české přírody, hlavně to místečko se stromem a křížem, to bylo pošušňáníčko panečku. Mimochodem, když jsem četl titulky se jmény herců, vždycky mne pobavily tyto : Zima, Teplý, Studénková !!! Seriál Temný kraj sice nijak neoslnil, ale mě se docela líbil a proto mu uděluji tři temné hvězdy ***. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Když vznikla o pár let později druhá řada Temného kraje, docela jsem toto pokračování odkládal, neboť jsem se obával toho, s čím tvůrkyně kriminálního seriálu přijdou. Většinou totiž dojde na pokles kvality a jen se kvůli sledovanosti protahuje děj, aby to nějak dopadlo. A přesně k tomu, podle mého názoru, došlo i u Temného kraje. Když skončil poslední dvou díl, nabyl jsem dojmu, že snad bude ještě třetí řada, aby se osudy našich hrdinů nějak uzavřely, neboť zdaleka ne všechny postavy stihly dořešit své osobní problémy. Ano, druhá řada byla spíše o osobních prožitcích postav, než o vyšetřování sériových vražd, které se jako na potvoru stávaly v okolí obce Břeh, kde bydlel hlavní hrdina a vyšetřovatel Petr Kraj (Lukáš Vaculík). Když se tento borec, jež unikl v první sérii z náruče spravedlivé paní s kosou, ujal vedení pražské kriminálky v oddělení vražd, zdálo se mi, že se už tak moc na obrazovce neobjevoval, jako nové postavy. Stejně tak sporadicky jsem mohl vidět sympatickou veterinářku (Tereza Kostková), policejního psychologa (Saša Rašilov) či šéfku mord party Kvapilovou (Zdena Studánková). Zato takového Rosťu Kořena, šéfa krajské kriminálky, který kdysi s Krajem kamarádil a teď ho nesnášel, toho jsme si užili dost. Naštěstí příležitost dostali opět okresní vyšetřovatelé Naďa Hamplová (Kristýna Nováková), snaživý Vojta Coufal (Jan Teplý), který povýšil a stal se členem pražské kriminálky a bodrý Pepa Sláma (Karel Zima), jehož stále podváděla pěkná manželka a učitelka Květa (Zuzana Kainarová). A taky jsem si mohl virtuálně pohladit krásného Egona, jemuž bych hned hodil kostičku, kdybych měl takovou TV. Z dalších rolí bych neměl zapomenout na instalatéra a myslivce Šmída (Jakub Žáček), baronku Trachtovou (Dana Morávková), otce Hampla (Jan Novotný) či vyšetřovatele na motorce Bacha (Martin Trnavský). Celá druhá řada byla tedy hlavně o vyřešení osobních problémů, například jsme čekali na to, až se dozvíme, kdo na konci první řady zabil Ulricha, otce Adama, syna policistky Hamplové. Byla to ona ? Nebo v tom měl prsty nevrlý šéf krajské kriminálky Kořen ? Chvíli to vypadalo dost nahnutě i s jeho manželkou Maruškou (Markéta Hrubešová). A jakou roli v tom hrál sériový vrah Roman Justl (Igor Bareš), který seděl ve vězení za to, že zabil docela dost lidí a málem také Naďu Hamplovou ? Spoustu věcí jsme se dozvěděli na konci druhé řady, ale jak už jsem psal, tak zůstalo i několik otazníků. Dočkáme se tedy třetí řady ? Já nevím, ale už po tom moc netoužím, protože dvojka mne už moc nebavila a dala se zkrátit na tři, čtyři díly a to by stačilo. Proto je o jednu cípatou i moje hodnocení druhé řady, které ode mne získala dvě temné hvězdičky **.  () (méně) (více)

Série 1 (2017) (S01)

Když se Temný kraj objevil v premiéře na TV Prima, podíval jsem se na první čtyři díly a z časových důvodů se na další již nedíval. O rok později jsem se rozhodl se k němu vrátit a tak se Lukáš Vaculík jako odborník na sériové vraždy Petr Kraj objevil u nás doma v obýváku. K němu se přidala moje oblíbená Tereza Kostková jako veterinářka Tereza Coufalová, která měla s Krajem pletky a také mu zachránila psa. Dalším sympaťákem v seriálu byl Saša Rašilov nejml. jako PhDr. Kryštof Steiner, odborník na sestavování profilu zločinců, který se dal dohromady s Kristýnou Fuitovou Novákovou čili velitelkou okresní policejní stanice Naďou Hamplovou, která v Temném kraji dostala opravdu hodně prostoru. Druhým členem týmu byl Jan Teplý jako snaživý Vojta Coufal, policista a sukničkář v jedné osobě. Nejvíce mne ale zaujal a to docela překvapivě třetí a poslední vyšetřovatel Karel Zima, usedlý člověk, který věčně něco jedl a hlavně sepisoval pověsti z temného kraje. Proto také názvy jednotlivých dílů - Čarodějnice, Loupežníci, Jezinky a tak dále. Autoři dvanáctidílného seriálu překvapivě zvolili variantu dvou částí na jeden případ a často nám naservírovali sériového vraha na zlatém podnose a on to byl nakonec úplně někdo jiný, který se třeba jen párkrát na obrazovce mihl. Často byl úvodní díl něco jako rozjezd, i když občas pořádný a v druhém se to vše hezky tak nějak kdo lesa uzavřelo. Líbil se mi i decentní vtip, často černý humor, který souvisel s tím, že Petr Kraj trpěl nádorem na mozku, takže několik dílů vlastně umíral, protože operace byla velmi riziková. Byl jsem tedy zvědav nejen na to, kdo je vrahem, ale jestli to Kraj přežije. Nemohu zapomenout ani již zmíněného krásného zlatého retrívra, který kriminalistovi z Prahy, dělal společnost v jeho domku po zesnulém otci, kam odjel odpočívat od práce. Jenže, vrahové mu udělali čáru přes rozpočet a začali v kraji vraždit, takže chca nechca musel kolegům z okresního oddělení pomáhat a vlastně i bývalému parťákovi Martinu Trnavskému alias kriminalistovi Luboši Bachovi, který skoro pořád jezdil všude na motorce. V seriálu se objevila samozřejmě řada dalších postav, ať už přítomných v skoro každém díle, nebo jen těch epizodních a já jsem byl se všemi velmi spokojen. Nejvíce mne zaujala Hana Gregorová jako vědma a kartářka, Martin Havelka jako stárnoucí uctívač black metalové hudby a bývalý vězeň či Igor Bareš jako vraždící automechanik a další propuštěný vězeň. A tak bych mohl pokračovat, ale to by bylo na dlouhé psaní. Na závěr bych ocenil fakt, že se hodně natáčelo v exteriérech a filmaři nám nabídli mnoho krásných záběrů pěkné české přírody, hlavně to místečko se stromem a křížem, to bylo pošušňáníčko panečku. Seriál Temný kraj sice nijak neoslnil, ale mě se docela líbil a proto mu uděluji tři temné hvězdy ***. ()

Série 2 (2019) (S02)

Když vznikla o pár let později druhá řada Temného kraje, docela jsem toto pokračování odkládal, neboť jsem se obával toho, s čím tvůrkyně kriminálního seriálu přijdou. Většinou totiž dojde na pokles kvality a jen se kvůli sledovanosti protahuje děj, aby to nějak dopadlo. A přesně k tomu, podle mého názoru, došlo i u Temného kraje. Když skončil poslední dvou díl, nabyl jsem dojmu, že snad bude ještě třetí řada, aby se osudy našich hrdinů nějak uzavřely, neboť zdaleka ne všechny postavy stihly dořešit své osobní problémy. Ano, druhá řada byla spíše o osobních prožitcích postav, než o vyšetřování sériových vražd, které se jako na potvoru stávaly v okolí obce Břeh, kde bydlel hlavní hrdina a vyšetřovatel Petr Kraj (Lukáš Vaculík). Když se tento borec, jež unikl v první sérii z náruče spravedlivé paní s kosou, ujal vedení pražské kriminálky v oddělení vražd, zdálo se mi, že se už tak moc na obrazovce neobjevoval, jako nové postavy. Stejně tak sporadicky jsem mohl vidět sympatickou veterinářku (Tereza Kostková), policejního psychologa (Saša Rašilov) či šéfku mord party Kvapilovou (Zdena Studánková). Zato takového Rosťu Kořena, šéfa krajské kriminálky, který kdysi s Krajem kamarádil a teď ho nesnášel, toho jsme si užili dost. Naštěstí příležitost dostali opět okresní vyšetřovatelé Naďa Hamplová (Kristýna Nováková), snaživý Vojta Coufal (Jan Teplý), který povýšil a stal se členem pražské kriminálky a bodrý Pepa Sláma (Karel Zima), jehož stále podváděla pěkná manželka a učitelka Květa (Zuzana Kainarová). Z dalších rolí bych neměl zapomenout na instalatéra a myslivce Šmída (Jakub Žáček), baronku Trachtovou (Dana Morávková), otce Hampla (Jan Novotný) či vyšetřovatele na motorce Bacha (Martin Trnavský). Celá druhá řada byla tedy hlavně o vyřešení osobních problémů, například jsme čekali na to, až se dozvíme, kdo na konci první řady zabil Ulricha, otce Adama, syna policistky Hamplové. Byla to ona ? Nebo v tom měl prsty nevrlý šéf krajské kriminálky Kořen ? Chvíli to vypadalo dost nahnutě i s jeho manželkou Maruškou (Markéta Hrubešová). A jakou roli v tom hrál sériový vrah Roman Justl (Igor Bareš), který seděl ve vězení za to, že zabil docela dost lidí a málem také Naďu Hamplovou ? Spoustu věcí jsme se dozvěděli na konci druhé řady, ale jak už jsem psal, tak zůstalo i několik otazníků. Dočkáme se tedy třetí řady ? Já nevím, ale už po tom moc netoužím, protože dvojka mne už moc nebavila a dala se zkrátit na tři, čtyři díly a to by stačilo. Proto je o jednu cípatou i moje hodnocení druhé řady Temného kraje, které ode mne získala dvě temné hvězdičky **. ()