Temný Kraj (TV seriál)

Krimi / Drama

Česko, 2017, 12x60 min

Jitka Bártů

Robert Jíša

Lukáš Vaculík, Kristýna Nováková-Fuitová, Jan Teplý ml., Karel Zima, Martin Trnavský, Saša Rašilov nejml., Tereza Kostková, Jan Novotný, Zdena Studenková, Robert Nebřenský, René Přibil, Naďa Konvalinková, Matěj Havelka, Zuzana Kajnarová, Josef Kubáník, Jiří Vejdělek, Teresa Branna, Andrea Daňková, Zuzana Vejvodová, Monika Zoubková, Bořek Joura, Jarmil Škvrna, Petr Halberstadt, Malvína Pachlová, Veronika Macková, Jakub Žáček, Václav Noid Bárta, Dáša Kouřilová, Tomáš Kořének, Diana Šoltýsová, Lukáš Král, Kamila Sedlárová, Jiří Zapletal, Jiří Hána, David Punčochář, Ivanka Devátá, Miloslav Mejzlík, Jaroslav Mendel, Filip Chlud, Jitka Sedláčková, Rudolf Kuča, Miloslav Petrovič, Ondřej Kavan, Martin Havelka, Jan Hofman, Jiří Oberfalzer, Martin Pechlát, Dana Morávková, Vladislav Beneš, Tomáš Jeřábek, Přemysl Boublík, Radek Zima, Kamila Špráchalová, Karel Frýd, Hana Gregorová, Milan Šteindler, Viktor Limr, Veronika Arichteva, Pavla Ptáčková-Vitázková, Michaela Horká, Žaneta Filípková, Perla Kotmelová, Denisa Nesvačilová, Igor Bareš, Rostislav Novák ml., Petr Čtvrtníček, Jiří Knot, Sarah Star, Markéta Krejčová, Ivan Sochor, Marek Dobeš, Alfred Šrámek, Radek Polák, Karel Freund
  • slunicko2

Seriál má potenci, ale je odbytý. 1) Vyšetřování všech případů probíhá vždy podle stejného schématu. První hodinu může divák klidně vypustit, podezřelí jsou nevinní. Až ke konci se objeví pachatel - většinou podle pravidla deus ex machina. 2) Policejní postavy jsou více karikatury než skutečné postavy - k práci nepříliš tečná (netečná) šéfová, na nervy jdoucí salámista a snaživý frajírek. 3) Linka Kraj - zvěrolékařka - její manžel neuspokojí asi nikoho. 4) A tak mě nejvíce zaujal již 41letý Jan Teplý ml. (snaživý policista Coufal), který ve svých džínách a ve své roli na mě působil neobyčejně sexy a tuším, že labrador Egon, kterého bych chtěl domů.(4.6.2017)

Temný Kraj se mi líbil o něco více než Policie Modrava, na níž mě zaujalo pouze prostředí, v němž se příběhy odehrávaly. V případě tohoto počinu se mi líbil nápad se specialistou na sériové vraždy, jenž prakticky umírá na nádorové onemocnění. Odstěhuje se tedy na venkov a jen vypomáhá tamní kriminálce a též kolegovi z Prahy. Pochválit mohu atmosféru některých dílů, které svědčí zdařilá hudba a také zaujatost jednoho z policistů venkovskými pověstmi a povídačkami, jež mají vždy nějakou spojitost s daným případem. Jednotlivé díly nemají moc spád, což je dáno tím, že jsou děleny na dvě části. Je tomu tak pravděpodobně proto, aby se mohl více řešit i osobní život hlavních hrdinů. Vše, co je na tomto seriálu dobré a zasloužilo by si vyšší hodnocení, pohřbívá občas do očí bijící nelogičnost, naivita, herecké výkony některých kriminalistů a zejména pak finální záhadný lék na léčbu Petra Kraje. Závěrem bych ještě pochválil Lukáše Vaculíka, který mi na svoji roli perfektně pasoval, ale také Martina Trnavského, jenž tu i přes menší prostor předvádí slušné představení. Dávám 3* stejně jako Policii Modravě či Mordpartě, které však řadím o stupínek níž, byť dát jim 2* nebo Temnému Kraji 4* se mi nechce.(10.4.2017)

• bratr_jezek

Policista Kraj se díky vážné nemoci ocitl na KRAJI svého života. Protože je to drsňák s tváří Lukáše Vaculíka, nehodlá kňourat v nemocnici na hadičkách, ale odjíždí do vesnice svého dětství, kde smrti ukazuje, že stále zůstává na té správné straně a nehodlá odejít na druhou stranu, snad proto se vesnice mysticky jmenuje BŘEH. Bohužel tyto dvojsmysly jsou jediné, co spolu se znělkou slibuje mysteriózní kriminálku. Jenže pod scénářem je duo děvčat, specialistek na české mýdlové telenovely. Nelogičnosti a nedotaženosti pak celý seriál sráží do podprůměru. 1) Podle Wikiedie bychom napočítaly cca od 16-tého století asi třicet sériových vrahů. Přesto je Vaculík na sériové vrahy ten nejlepší, prostě specialista. 2) I kdybychom uvěřili 1, proč by zrovna v malé vesničce mělo být několik masových vrahů, čekajících na odhalení pražského pátracího esa. 3) I kdyby platilo 1 a 2, proč nemá aspoň trochu důstojný tým. Místní policie připomíná jen karikatury typu schopná snaživka, všehoschopný sexista a neschopný buran, kteří se opravdu hodí jen na vyšetřování krádeže slepic či řešení rvačky v hospodě. 4) I když akceptujeme 1, 2 a 3, vyšetřování neodsýpá, nemá tempo ani napětí, navíc rozdělení každého vyšetřování na dva díly zbytečně napětí tříští ještě víc. 5) Poslední bod podtrhuje vše - sympatie. Vaculík je sympaťák, ale umírá. Potřebuje koktejl života - hned mu naservírujeme místní veterinářku s manželem v cizině, ať máme milostný podtext, propleteme to s nevyřčeným sexuálním napětím k pražské šéfové, nevyjasněným rodinným zázemím, to vše mícháme v nádobě s historickou kapitolou kroniky temného kraje, který sepisuje praštěný policista, zalijeme psychologickým profilem Saši Rašilova a svaly Martina Trnavského a mixujeme tak dlouho až se vyčistí i všechny vztahy v nesourodé rodině hlavní policistky. Před podáváním ozdobíme téměř supermanskými schopnostmi jednoho nalezeného psa a výsledný koktej nazveme VKV2 nebo Rodinná pouta 3.(30.1.2017)

• fafejt001

ZATÍM po dvou dílech předčasné hodnotit i když . . . To s tím psem byl trapaaas !!! V lese leží chlupáč a pak si veze jiného . Kdo za to může , kdo za to může . . . Jinak je tam Vaculík asi jediný , solidní herec na tento žánr . Ten Teplý ml. tam je asi omylem , takže stojí to celé na jednom herci . INU , není to málo holky Bártovic ????? Myslím , že lepší už to , asi , nebude .(29.1.2017)

• Hennes

Podprůměrný český seriál. Z tohoto prostředí máme určitě lepší díla. Herci mi zde sedí, to musím uznat, ale ty blbiny okolo. Největší zapadákov a jedna vražda za druhou, okres si vybírá případy, protože to na kraji nestíhají, tajné spisy se pokládají před dveře atd. Kdyby to tak bylo trochu více napínavé. Každým dílem se to přesouvá z kriminálky na seriál o životě v Břehu a mezilidských vztazích.(21.2.2017)

• - Natáčeno v Konojedech. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Temný venkovský kraj se nachází poblíž Prahy, protože fara, kam se Petr Kraj (Lukáš Vaculík) nastěhoval, stojí u kostela v obci Konojedy na Praze-východ, jižně od Kostelce nad Černými lesy. Vesnice Břeh jsou tedy ve skutečnosti Konojedy. (rakovnik)

• - Natáčeno v Konojedech a v Praze. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)