Danny Vinyard vidí vzor ve svém starším bratrovi Derekovi, který se po smrti otce, jenž byl coby profesionální hasič zastřelen v černošském ghettu, stal zapřísáhlým vyznavačem rasistických hodnot. Strmě stoupal v neonacistické skupině Bílá síla. Pak byl ale odsouzen za chladnokrevnou vraždu dvou černochů. Po třech letech v base se Derek vrací domů, ale už to není člověk jako dřív. Poté, co mu černoch ve vězení zachránil život, když se ho běloši snažili znásilnit a zabít, nedokáže být rasista. Jeho bratr Danny ale tento obrat nechápe, sám je členem Bílé síly. Ve škole má průšvih kvůli rasistické eseji. Proto se Derek sejde s vůdcem Bílé síly Cameronem a chce ho přesvědčit, aby nechal Dannyho jít. Všichni z gangu, jeho bývalí bratři, se však obrací proti němu, ani u Dannyho nenachází pochopení. Soukolí gangu se prostě točí dál. Semele i Dannyho? (TV Nova)

shinlove

Skvěle zahraný film Nortonem. Film, kterému nechyběl silný příběh se smutným koncem (jak to tak bývá). Když na něj koukám i po letech, vždy mě zamrazí, jaká hovada po světě běhají...5* ()

aliajas

Svojho času som na tento film písala prácu na hodinách rodinnej vychovy. Až neskôr som zuistila, že sa hodil . za mojej neprítomnosti sme totiž preberali tému: Ako rodičia ovplivňujú deti. V tomto filme bol tým zlím práve otec, ktorý bol jediným skutočným rasistom, čiastočne ovplivneným zatrpknutosťou a vlastným neúspechom. A spôsob jeho smrti, spojený so žiaľom nad stratou otca, hnevom a rozbúrenými hormónmi v puberte spôsobili, že jeho starší syn sa stal tým, čím bol. Dôkazom čoho ej aj fakt, že svojho černošského profesora si vážil aj napriek farbe jeho pleti či názorovým rozdielom. A ako jediný mužský vzor sa stal pre mladšieho brata doslova hrdinom. Scénky, ako sa "spriateľuje" s mladým optimistickým černochom je možno trochu romantická, ale dobre. Veď doteraz videl všetko len z jednej strany a au úž postupne začal zisťovať, že všetko nie je také ružové, akosa mu spočiatku zdalo. Zistil, že jeho priatelia sa mu dokážu rovnako otočiť chrbtom a že doklážu byť rovnako dvojtvárny, ako každý iný a že aj černoch môže byť slušným človekom, stačí mu dať šancu. Čo sa jeho brata týka, opäť sa ukazuje, že za všetkým sa skrýva obdiv k bratovi a spomienky na otca, nie skutočné presvedčenie. To si napokon uvedomí aj sám, keď kôli eseji spomína, ako sa to všetko začalo. A záver filmu? Jednoduch poukazuje na známi fakt z fyziky a to že každá akcia vyvoláva reakciu. A teda aj nenávisť vyvoláva nenávisť. ()

Orisi

Musím přiznat, že jsem od filmu moc nečekal. Ani jsem o něm neslyšel nic krom toho, že se v něm nekomu rozdupává hlava o obrubník. Musím ale říct, že mě film velmi rychle vcucnul a ještě po jeho skončení jsem byl ohromen, jak realisticky zde byl rasový problém vykreslen. Film není jen řadovým snímkem antirasistických idealistů. Z filmu je jasně cítit, že ač rasismus jako takový není správný, problém s nepřizpůsobivými menšinami tu je a spousta lidí má tak trochu nárok se rasistou stát. Nádherná práce scénáristlů i obou Edwardů... ()

Jarosh66

Perfektně zahraný, perfektně ztvárněný, perfektně zrežírovaný film, který vám nedá spát, aniž byste se nad ním nezamysleli....Škoda, že takových není víc.. ()

Tomulka

Nádherný film o prozření. Velmi dobře zpracovaný scénář, vynikající režie a perfektní kamera. Chytře zpracované ,velmi kontroverzní a rozporuplné téma. Edward Norton zahrál jednu ze svých nejlepších rolí i když musím říci, že role drsného skina mu vůbec neslušela. Všem doporučuji. Hlavně je ve filmu nádherně ukázáno že svět není jen černobílý (nemyšleno rasově), že na svět se nedá dívat jen dvěma dogmatickými pohledy. Svět je pestrobarevný a má spoustu uhlů pohledu. ()

R-Fitch

Tohle je fakt pro opravdový fandy danýho žánru. Já na to koukal především díky mýmu jednomu z největších favoritů Edwardovi Nortonovi. Ten osobně ve filmu exceluje naprosto grandiózním způsobem. Film je to fakt výbornej, ale pro lidi jako já mě to stačí vidět jednou jedinkrát. I když v paměti zůstane asi už napořád. Alespoň na to jedno skouknutí ho doporučuju úplně všem, po jeho skončení je vážně o čem přemýšlet! ()

Vital

Dost dobré dílko o neonacistech,ovšem co mě zklamalo byla takzvaná "Slabá chvilka scénaristy,kdy udělá nelogický krok",a to v monetně,kdy Derek je ve vězení za zastřelený dvou černochů,a tam potká černocha,kterej ho v jeden den rozesměje a najdenou padnou všechny zdi,a on změní celý postoj k neonacistům.Typ člověka,který nenávidí černochy a všechny ilegalní "příživníky" ameriky,zabijou mu tátu,a má neskutečně silné rasistické projevy,tak ho změní takováto chvilka?! Škoda této části. ()

adamm90

Edward Norton jako neonacista.... "no nevim", říkal jsem si před zhlédnutím tohoto filmu, ale jeho herecký výkon v tomto filmu byl úžasný. Opravdu silný film, ukazující, jak nebezbečné je, když se inteligentní člověk pustí špatným směrem (jak dokaže ovlivnit a doslova "zblbnout" ostatní lidi). A co se týče závěru filmu, mě nijak nezklamal. Copak se někde říkalo, že černoši také nedělají "blbosti"? Myslím, že zavěr filmu byl určitým vyvrcholením situace (tím myslím válku mezi "bělochy" a "černochy"), jenž v daném městě nastala a na níž se velkou měrou podílel hlavní hrdina v podání Edwarda Nortona. ()

Pulos

Naprosto vynikající dílo, je to bezpochyby jeden z nejlepších filmových snímků, které jsem kdy viděl. Edward Norton a Edward Furlong předvedli dech beroucí herecký výkon, který jsem osobně ještě neviděl. Strašně na mě film zapůsobil a proto ho všem velice doporučuji. ()

mayla

Pro tenhle film mám opravdu slabost a nejen proto, že tam hraje Edward Norton a předvádí podle mě svůj nejlepší a nejsyrovější výkon. Poprvé jsem byla filmem naprosto unešena, takový ten stav, kdy po skončení jen sedíte, lapáte po dechu a říkáte si: Páni, no teda...Po druhém zkouknutí sem měla už trochu realističtější pohled. Uvědomovala sem si některá místa, kde bylo možná až moc naivity, na druhou stranu si víc všímáte jednotlivých scén a záběrů kamery (například jsem si všimla, že má Edward Norton hrozně dlouhý řasy, fakt!...ale to je jen taková prkotina :-) ). Nicméně ani Edward Furlong nestál ve stínu "slavnějšího" kolegy a činil se velmi dobře. Pro mě je tenhle film prostě numero uno... ()

croftak

I přesto, že to není dokonalý film a má pár slabých míst tak hodnotím za pět hvězd. Určitě nejlepší film s kterým jsem měl zatím tu čest na téma rasismus. ()

conductor

Byl to prvni film, kde jsem videl hrat E. Nortona..Pak jsem si myslel,ze vypada takhle..No,vypada uzasne, a v jedne z cernobilych scen, kdyz ho zatykaji, z nej jde opravdu strach. (kdyz srovnate treba s pravnikem z Larry Flynta..). Stacy Keach je taky skvely. A E.Furlong taktez.. Nejsem filmovy odbornik, jen milovnik, a zatim jeste nedokazu dost dobre rict, co mi na tomto filmu vadi,ale neco mi lehce vadi..Proto davam sice 5hvezd, ale vcelku se ztotoznuju s 89%. ()

u.mojitko

Sieg fail! Z nenávisti nemůže vzniknou opravdová soudržnost a přátelství a když člověk procitne a uvědomí si, že byl pouze využit, obrátí se o pí stupňů. Člověk se může změnit, působivé. ()

Mesmeric

Výborná záležitost. Vedle Requiem For A Dream bych zařadil American History X mezi ty výchovné filmy, které by měl vidět každý, a ti kterých se to týká by si to pro jistotu měli pouštět znovu a znovu. Výborné ztvárnění problému s rasismem nejen v USA, kouzelné je to obzvlášť v tom, že na tom co říká Norton v době jeho "mládí" je i kus pravdy a vysvětluje proč hromada lidí propadá bludné ideji jedné "správné" rasy. Každý by tento kousek měl shlédnout ()

Aniii

Velice milé překvapení. Bála jsem se, že se budu pobouřená. Ale myslím, že se jedná o velice věrohodný příběh. Bohužel se mi podařila sehnat jen dubing verze ve špatné kvalitě. Možná bych hodnotila i lépe. ()