Danny Vinyard vidí vzor ve svém starším bratrovi Derekovi, který se po smrti otce, jenž byl coby profesionální hasič zastřelen v černošském ghettu, stal zapřísáhlým vyznavačem rasistických hodnot. Strmě stoupal v neonacistické skupině Bílá síla. Pak byl ale odsouzen za chladnokrevnou vraždu dvou černochů. Po třech letech v base se Derek vrací domů, ale už to není člověk jako dřív. Poté, co mu černoch ve vězení zachránil život, když se ho běloši snažili znásilnit a zabít, nedokáže být rasista. Jeho bratr Danny ale tento obrat nechápe, sám je členem Bílé síly. Ve škole má průšvih kvůli rasistické eseji. Proto se Derek sejde s vůdcem Bílé síly Cameronem a chce ho přesvědčit, aby nechal Dannyho jít. Všichni z gangu, jeho bývalí bratři, se však obrací proti němu, ani u Dannyho nenachází pochopení. Soukolí gangu se prostě točí dál. Semele i Dannyho? (TV Nova)

dr.fish

Film jsem viděl v kině na premiéře a dnes ho viděl podruhé po čtrnácti letech. I po těch letech je to silné téma, výborný film. Doporučuji všem těm, kteří začínají koketovat s jakýmikoliv extrémnějšími myšlenkami jako vhodnou terapii. Svět není černobílý a nemá rychlá řešení. Jednoduchost a rychlost je dobrá pro sport, ale ne pro život. To jsem si odnesl z filmu. Norton je skvělý, film diváka zcela pohltí. Patří právem mezi prvních 200. 90% ()

eisha3

,,Učinily tvoje minulé skutky tvůj život lepším?" Ne. Páchání zla ještě nikdy nikoho nepolepšilo. Změna a uvědomění si, jsou žádoucí. A s tím, že osud někdy vrací zpátky i s úroky, se musí počítat. Dá se říct, že snímek stojí na hereckém výkonu Edwarda Nortona - mně to nevadí, naopak. Jeho příběh mě zaujal. A i přes natahovaný a celkem předvídatelný konec, musím dát 5*. ()

URBAN

Brilantní skoro ve všech směrech , ale jako každá věc to své chyby mělo například to mohlo trochu více gradovat v oblasti napětí to mi asi nejvíc chybělo , ale naštěstí tuhle chybku vynahradil scénář který byl takřka bezchybný a ten konec ten konec byl prostě skvělý jenže po celý film to tak nešlo možná to je dobře možná ne . Udivuji se nad tím že toto je první film Tonyho Kaye ( 20.4.13/TV ) ()

Bouzy

Tak můj závěr zní: Nenávist je přítěž život je moc krátkej na to, aby ste byl pořád naštvanej prostě to nestojí za to... Nejsme nepřátelé, ale přátelé.Nesmíme být nepřátelé i když nás může ovládnout zlost nesmí přerušit naše pouto lásky! Mystické struny naší paměti nepochybně mohou znovu vzkřísit ty lepší stránky naší povahy... ()

kocik1

Tenhle film je pro mě velkým zklamáním. Jako agitka pro žáky základní školy myslím nadprůměrně dobré. Jenže život není tak jednoduchý, jak jsem si to představovala na základce, černý a bílý a přechody bez šedé hmoty. Tady to bohužel bylo naivní a ploché víc, jak moje ploché nohy a nebýt závěru, možná bych musela jít ještě o hvězdu níž. ()

Deyw

Silna pecka..potom co sem zjistil, ze dotoho filmu dal norton tolik - dokonce se pak ujal rezije po neschodach..si ho strasne vazim a je to velkej pan..bravo ()

Columbus

Super, konecne nekdo krome neunavnyho Stonea vypovida o realite realisticky. Bez kompromisu, tvrde a pravdive. Po tomto filmu by se ve me krve nedorezal... je to horror bez privlastku. Bylo mi zle a zaroven dobre... ()

Decker

Proste zatracene hustej film. Jde mi z toho mraz po zadech. Edward Norton predvadi herecky koncert a jeho herecky vykon je snad zatim jeho nejlepsi co jsem mel cest videt. ()

fantoci

Tenhle film není pro fašisty rasisty nebo nějaký takový skupiny, ale je to ukázka toho, jak může život vypadat, když vyrůstáte v nenávisti vůči komukoli. Zkuste si žít jinak, když ten někdo zabil otce. Ale taky je to film o tom, že všichni máme tu možnost svůj život změnit a že nikdy není pozdě začít znovu, ale jak uvidíte ve filmu, ne vždycky se to povede a někteří už to prostě nestihnout, přestože mají celý život před sebou. ()

matezzz

Tenhle film mi dal doslova kopačku do hlavy a srazil mě na zem s vyraženým dechem. Možná to není jasných 5*, film jistě obsahuje pár chybiček, ale jak říkám, žážitek to byl skutěčně obrovský. Ohromující výkon Edwarda Nortona všechno jen podtrhuje. ()

Triple H

Rasizmus je večná téma a filmov zaoberajúcim sa neonacizmom nie je práve veľa, resp. je dosť málo tých, ktoré sú širokému publiku dostupné. Za tých 12 rokov od svojho vzniku sa American History X prepracovalo až do štádia vlajkovej lode povedzme neonacisticko-skinheadového sub-žánru. A je jasné prečo – film je podaný jednoducho avšak celkom inteligentne, audio-vizuálne atraktívnou formou a je plný veľmi kvalitných hereckých výkonov. Edward Norton síce v posledných rokoch nepredvádza nič zaujímavé, avšak sklonok 90. rokov bol preňho obdobím hereckej renesancie. Derek Vinyard je IMHO do dnešného dňa jeho suverénne najlepším výkonom, kde mu zožeriete každé gesto, emóciu, čin – všetko. Je to len a vďaka nemu, že celý film funguje a diváka zaujme. Ostatní herci sa do svojich úloh tiež hodia a vzájomné vzťahy postáv im bez problémov zožeriete. Ťažko povedať či sa tvorcovia snažili predkladať nám realistickú výpoveď o rasových problémoch, pretože ak áno, minuli svoj cieľ. Až do Derekovho pobytu vo väzení som ešte ochotný prižmúriť oko a chápať jeho prerod, ako aj sklon k tomu byť ovplyvnený. Ale nápad, že hákovým krížom potetovaný skinhead sa dostane za vraždu troch černochov do väzenia a nielenže odtiaľ odíde živý, ale jeden priateľský černoch ho ochráni, je vyložene absurdný. Myslím, že medzi čiernymi bratmi čo obývajú americké väznice by sa taký samaritán (a ešte s takým vplyvom!) veľmi ťažko hľadal. Takže tento náhľad na celú problematiku je jednoznačne naivný, ale zase chápem to ako snahu tvorcov osloviť čo najširšie publikum – a tomu sa informácie a idey podsúvajú prehľadne, jednoducho a zrozumiteľne. Otázne je či to splní účel, pretože záver je natoľko negatívny a drastický, že z neho poľahky môže niekto vyjsť s názorom, že predsa len je dobré proti tým „negrom“ zbrojiť. Zároveň práve atraktívna forma a Nortonov titánsky výkon určite sú schopné poslúžiť nie ako odradenie, ale naopak inšpirácia pre ľudí čo hľadajú podporu vo svojich rasistických tendenciách. Ľahko prístupnejšie, zrozumiteľnejšie dielo o jednom sakra cool skinheadovi (sorry, ale vysvalený Norton naozaj pôsobil cool) totiž nenájdu. Jednoducho si z filmu vyselektujú len určité pasáže a bodka. Preto myslím, že tento film je skutočne najvhodnejší na preventívno-výchovné pôsobenie vo vzťahu k dospievajúcej mládeži – na mňa to pred rokmi celkom fungovalo (hoci Norton mi prišiel viac cool ako odstrašujúci). A ak film splní takýto účel, je to podľa mňa nie jeho zlyhanie v rámci realistickej štylizácie – ale naopak veľký úspech. Tú mládež totiž vychovávať treba a čokoľvek má na dospievajúcich pozitívny dopad a je pre nich nejakým spôsobom užitočné zaslúži pochvalu. Za myšlienku, neskutočného Nortona a výchovný (hoci lacný) účinok 4 hviezdy. (2010) ()

mr.kliky

drama o náckách, neúspešným úniku před minulostí, napravení vyvrhela a především o tom že lidi jsou svině bez ohledu na barvu pleti. ()

chelseaman22

Jsem nadšen! Člověk by byl řekl, že do filmu, s podobným motivem, se nikdo moc nepohrne, ale výsledek je vážně skvělý! Tento film by měl vidět každý (hlavně my, mladí), jelikož Nám může ukázat, jak by jsme mohli dopadnout, kdyby jsme se dostali na zcestí. 87% ()

hallelluja

Vždy ma trochu zamrzí, ak ma vôbec neosloví film, ktorý je pre niekoho známeho silno osobný... Ja tieto americké rozprávky tváriace sa ako dráma skrátka nedávam. Schematické postavy, veľkohubé kecy, zázračná premena hlavného hrdinu... Príliš naivná odpoveď na vážnu otázku neonacizmu a rasizmu. ()