Kult hákového kříže

American History X

Kult hákového kríža

Drama / Krimi

USA, 1998, 119 min

UDĚLALY TVOJE SKUTKY Z MINULOSTI TVŮJ ŽIVOT LEPŠÍM? Na snímku nejsou těžkosti jeho vzniku vidět. Film pečlivě zobrazuje cestu člověka k náckovství a zpět a samozřejmě je na něm vidět, že chce být (v dobrém smyslu toho slova) výchovným, proto občas ty patetické a zpomalené a zkratkovité pasáže, holt, někdy to vadí méně a občas víc. Proto bych to za sebe viděl tak na 90%, i přes tu skvělou dramatickou roli, kterou příběh nabídl Beverly D'Angelo.(16.2.2017)

Nebudu tu potísícáté psát, že někdo hraje dobře atd. Spíše tedy co mi na obecně velmi dobrém filmu chybělo k dokonalosti. A to je větší uvěřitelnost některých postav. Obzvláště některé mi přišly dost povrchně napsané a to je u filmu, který se snaží působit psychologicky škoda. Třeba takový doktor Sweeney, který dokáže všem odpouštět jejich jakkoliv zrůdné prohřešky působí jako anděl. Osonost Dannyho mi také moc nedávala smysl, že by byl tak oddaný nácek, po tom co viděl svého bratra masakrovat lidi. Je zde pár silných dialogových scén, ale ty nestojí na sourodých základech. Možná mi i vadilo že jsem film viděl jen v dabované verzi, takže nebylo možné docenit herecký výkon, ale i tak si myslým, že zmíněné nedodělky by mi vadily.(15.2.2012)

,,Zivot je prilis kratky na to, aby ste boli stale nastvani", toto povedal jeden z hrdinov filmu a je to spravna myslienka specialne stvorena pre tento film. Paci sa mi hlavne to, akym sposobom su tu ukazani nacisti alebo rasisti a ako ich zivot sam ubije, aby sa zamysleli nad svojim zivotom. Jeden z najlepsich filmov, co som videl o tejto problematike pricom Edward Norton zahral svoju postavu velmi presvedcivo... 21.08.2010 _______ Edward Norton - (Derek Vinyard) +++ Edward Furlong - (Danny Vinyard) +++ Beverly D´Angelo - (Doris Vinyard) +++ Avery Brooks - (Dr. Bob Sweeney) +++ Jennifer Lien - (Davina Vinyard) +++ Stacey Keach - (Cameron Alexander) +++ Fairuza Balk - (Stacey) +++ Elliott Gould - (Murray) +++ Hudba: Anne Dudley +++ Nemecka Cinema - 100%(21.8.2010)

Soundtrack Anne Dudley: 1. American History X ,2. The Assignment ,3. Venice Beach ,4. Playing To Win ,5. People Look At Me And See My Brother ,6. If I Had Testified ,7. A Stranger At My Table ,8. Putting Up A Flag ,9. Raiders ,10. Complications ,11. Starting To Remind Me Of You ,12. The Right Question ,13. The Path To Redemption ,14. We Are Not Enemies ,15. Two Brothers ,16. Storm Clouds Gathering ,17. Benedictus ,(19.5.2011)

Tak silný citový zážitek se nedá slovy ani popsat. American History X diváka úplně pohltí a jen tak nepustí ze spárů. Po závěrečných titulcích má člověk nad čím přemýšlet. Opravdu hodně realistický pohled na rasismus ukazuje, že nás minulost pronásleduje jako stín a za své činy neseme následky. Miluju dojemnou scénu, kdy bratři strhávají plakáty s fašistickými motivy ze zdí. Nemluvě o hereckém koncertu úžasného Nortona.(31.8.2011)

• - Joaquin Phoenix odmietol stvárniť Dereka Vinyarda, kvôli nepríjemnej tematike. (Ltblue)

• - Ve scéně, kdy policie ukazuje fotografie místních skinheadů, objeví se mezi nimi nelogicky i Afroameričan. (Nancy...)

• - Spoiler: V původním zakončení filmu stojí Derek (Edward Norton) před zrcadlem a holí si hlavu poté co byl Danny (Edward Furlong) zastřelen. To mělo poukazovat na nekonečný cyklus násilí a také sjednotit děj, ale později byl konec změněn po námitkách Edwarda Nortona (Derek). (LadyBarbara)