Lví král

• USA The Lion King (více)

Snímek Lví král od studia Disney, jenž režíroval Jon Favreau (Kniha džunglí), se odehrává v africké savaně, kde se narodil budoucí panovník všeho živého. Malý lví princ Simba zbožňuje svého otce, lvího krále Mufasu, a připravuje se na svou budoucí vládu. Avšak ne všichni se z malého Simby radují. Mufasův bratr Scar, původní následník trůnu, spřádá své vlastní, temné plány. Souboj o Lví skálu plný intrik, dramat a po nečekané tragédii skončí Simbovým vyhnanstvím. Za pomoci dvou nových přátel musí Simba dospět a stát se tím, kým je mu souzeno být. (Falcon)

Standaa

Takový to když koupíš film kterej stálo vyrobit 260 milionů USD a do výroby českýho dabingu investuješ 260 Kč v drobnejch, stravenku a jeden prošlej poukaz na thajskou masáž. Hlavně teda dospělej Simba se fakt nepovedl. Jinak je to ale vizuálně moc hezkej film (aby taky nebyl, když to byl jeho hlavní účel). Originál naprosto miluju a bylo příjemný vidět to v novym vizuálu. Je teda pravda co lidi říkaj že tomu se skutečnejma lvama trochu chybí ty emoce, ale to se dá čekat když se snažíš o realističnost. Něco za něco. Co mi možná trochu vadilo bylo že některý scény byly v originále natočený líp, třeba smrt Mufasy byla v originále delší a dojemnější a celá sequence splašení pakoňů byla z filmařskýho hlediska v originále uchopená mnohem líp.. byla napínavější a intenzivnější. Jinak až na pár drobnejch změn ve scénáři to samý co originál, jen v novym kabátu. Film mně určitě potěšil a děkuju za něj. Na pět hvězd to ale není, ty patří originálu. Protože jak tady někdo trefně poznamenal, tu skutečnou práci už udělali původní tvůrci v roce 94. ()

PlysovyMacko

Nemyslím si, že ide o úplne zbytočný počin, aj keď je príbeh notoricky známy a neprináša nič nové. Ale film proste vyzerá úžasné a divák si ho dokáže užiť. ()

koty2201

Ako som už dávnejšie spomínal, tak ja som sa v detstve venoval skôr tvorbe DreamWorks alebo Pixaru. Ten je síce už dlhý čas súčasťou Disney, ale rozprávky ako Leví kráľ, napriek legendárnemu statusu, išli mimo mňa. Okej, konkrétne táto nie, ale väčšina z nich áno. Len minulý rok som si zaspomínal na prvý diel a zhliadol som ho, ale až teraz som videl kompletnú kreslenú trilógiu. Zároveň som bol k zhliadnutiu tejto novej verzie (okrem iného) motivovaný tohtoročným uvedením prequelu o Mufasovi. Videl som z neho prvý trailer a zatiaľ ma to nejak extra nezaujalo. Ale veď uvidíme ako to dopadne a o čom to bude. Som zvedavý, kedy príde CGI prerábka kresleného pokračovania, kde už má Simba (Donald Glover) rodinu s levicou Nalou (Beyoncé). Príbeh logicky sumarizovať určite nejak konkrétne nemusím. Každý ho pozná. Môžem sa sústrediť jedine na zmeny oproti pôvodnej verzii. A napriek tomu, že táto CGI verzia je o 30 minút dlhšia, veľa noviniek a inovácii neprináša. Postavy sa vyjadrujú konkrétnejšie a obšírenjšie, aby bol dej pochopiteľnejší aj pre tých pomalších. Ale aspoň je to celé prirodzenejšie. Tvorcovia hovorili o pridaní piesní, ale nemám pocit, že by Hans Zimmer a Elton John pridali niečo naviac. Skôr mám pocit, že 1-2 piesne ubudli. A to je v rámci príbehu asi všetko. Keď je reč o postavách, tak tie sú spracované dosť verne voči pôvodným. Aj keď Rafiki (John Kani) mi prišiel viac upozadený ako predtým. Timon (Billy Eichner) a Pumba (Seth Rogen) mali lepší humor a paradoxne občas som sa viac schuti zasmial ako pri pôvodnom filme. Dabing nemôžem ohodnotiť, pretože som sledoval slovenský a nie pôvodný. Ale obsadenie to má veľmi sympatické. A ani po slovensky to neznie vôbec zle. Postavy všeobecne boli kozmeticky trochu pomenené. Ale nijak výrazne. Základné charakterové vlastnosti im zostali.  Po technickej stránke je to skvelé, pretože zábery sú neskutočné krásne na tú peknú, aj keď počítačovú prírodu. Naozaj sa vyhrali s rôznymi detailami a so samotnými zvieratami. Tvorcovia chceli čo najväčší realizmus. Len neviem či pri zobrazení zvierat sa im to vždy vydarilo, tak ako chceli. Občas to vyzerá ako dokument, pretože bohužiaľ, reálne zvery nemôžu mať gestá a mimiku ako tie kreslené. Inak by to nevyzeralo prirodzene a to je možno aj škoda. A tie animácie sú miestami dosť umelé a vidieť, že nejde o živé tvory. Preto sa z filmu akoby v tejto oblasti vytratila tá rozprávkovosť. Hudobne je to rovnako skvelé ako kedysi, pretože máme tam tie isté piesne, logicky. A niektoré som si aj rád zaspieval, keďže som na nich vyrastal. Zasadenie deja je tiež spracované skvelo, ale tejto digi prírode akoby vo veľkom chýbali pestré farby a pôsobí často až fádne. Kostýmy a masky tu nie sú, takže tieto kategórie neriešim. Keď som vravel o kamere, ktorá je skvelá, tak strih sa mi nepáčil. Konkrétne má film zvolený divný štýl stmievačiek. Skôr by som ocenil rýchly strih bez stmievania obrazu. Ale to je len vec vkusu. Mal som výraznejší pocit dokumentu ako rozprávky. Takže táto nová podoba nie je zlá a páči sa mi takmer rovnako ako originál. Aj keď na ten sa to nikdy nedotiahne. Je to jedna z tých lepších live-action prerábiek od Disneyho. () (méně) (více)

Víteček

Je to prostě opět Lví král. Možná jinak vypadající, ale obsahově stejný. Jediný důvod, proč to tedy vidět, pokud už člověk viděl původní film, je pro obdivování vizuální stránky a to, ač je opravdu na co koukat, mně osobně nestačí. Příběh není variací na stejný příběh, ale je prakticky totožný jen s nepatrnými odchylkami, často jen kvůli vizuálním hodům. Když už je něco přidané, jako pouť chlupů, tak je to zcela zbytečná a nezajímavá věc. Osobně jsem měl problém s vzhledem ve vztahu k namluvení postav. Když mluví kreslený lev, nemám s tím problém, ale když se snaží aby vypadala zvířata co nejreálněji a poté najednou mluví a pohybují ústy/tlamou/zobáky, tak to prostě působí nepatřičně a vyrušovalo mě to. Plus to u mě má za Johna Olivera. Celkový dojem 45% ()

Gig

Utekl den od premiéry Lvího krále a máme tu miliony názorů. Plno jako by neměli vlastní názor a kopírují některé komentáře kritiků z předpremiéry. Nu a tak tu slyšíme ohlasy jako geniální animace, zvířata a příroda jako živá. Pak tu jsou názory jako - zdlouhavý dokumentární film o bezpohlavníc zvířatech. Pak zase, že to je úplná kopie originálu, a proto že to je zbytečný film a já nevím co ještě. A teď vám řeknu něco já. Na film se musíte koukat jako kompletní dílo. Nesmí se analyzovat, oddělit technično, hudbu, příběh, ale koukat se na to jako celek a oprostit se od toho co bylo. A věřte je to těžké. Ano je to remake jako žádný předtím asi nikdy. Opravdu téměř kopie originálu - okýnko po okýnku. Samozřejmě ne vše, protože některé věci převedené z 2D animace by vypadaly divně nebo by tam byly jako pěst na oko. A to je podle mě škoda - že autoři nepoužily některých nadsázek jako tanec Hulahula nebo hlášku - Pusťte mě ven - Pusťte mě dovnitř. Je to nadsázka - vězení z žebroví a obří díry apd nebo oblečený Timon jako domorodkyně. Škuda, že tvůrci nenašli dost odvahy to tam nechat. Stejně tak některé scény jsou zbytečně dlouhé, ale chápu je. Jako příklad dávám pozměněnou scénu Rafikiho zjištění, že Simba žije. Stejně tak bych osodbně víc muzikálovsky - výtvarně pojal některé hudební čísla jako Toužím být brzo král, Zato je tu plno jiných vtípků, které zásobuje Timon s Pumbou. Nově přidaná píseň Spirit je jako pěst na oko. Osobně bych upřednostnil víc původních písní, které vznikly i pro samotný Broadway muzikál - a to Shadowland, Endless Night nebo They/He lives in you a vztah Naly a Scara či píseň Rafikiho a Mufasy. Ale jednou bylo natočeno, tak hold to už je na světě. Kdyby to bylo zase trošku jiné, lidé by zase nadávali, že to není Lvi král. Člověk je odnepaměti tvor nespokojený a chybí mu pokora. Mě se film líbil Tak to neřešte a Hakuna Matata. Ještě doplním přece něco. Kniha džunglí to měla snažší, i když technicky stejně těžké. Možná i těžší, protože byla dřív. Ale Kniha džunglí měla výhodu v tom, že originál málokdo nebo daleko míň lidí mělo zažité tak jako Lvího krále. Už proto i to srovnávání. Pro mě odkojeného originálem Lvího krále budou obě verze stát opravdu hodně vysoko v pomyslném žebříčku. Jo a co mám hodně vryto pod kůži - to je upravdu muzikálové číslo i s tanečky - V temné džungli, v té zrádné džungli, tam leeeeev dnes v noci spí.... A že tam není mimika? Ta nebyla nebo byla minimální i v Knize džunglí. A vadilo to někomu? Ne. Jó, byl tam živý Mauglí, který ty grimasy zastoupil...Co mi chybělo od počátku = Rafiki nepřišel podepřen holí = takový ten odkaz na Mojžíše. Tím pádem neměl čím bouchnout Simbu, aby prohlédl. Ale poté, co se objevila scéna, kdy Rafiky si pro hůl dojde, zalesknou se mu oči. A mě to chytlo s tou hudnou u srdíčka. A prý, že v těch výrazech nejsou emoce. Stačí dál vzpomenout na Nalu, když Scar oznamuje, že je novým králem. To je v očích, srsti, krčení, ve všem. A to je všude. Jen je třeba se dívat. Ano není tam šklebení jako v klasickém animáku. No a? Je to jiné, je to živé.... No nevím. Mnoho lidí onen film haní, protože Disney. Mnoho ten film haní, protože mu sáhli na modlu a na něco, co jim bylo svaté a na co by se nemělo sahat a vymlouvají se na mnoho jiných důvodů. Dnes to možná mnoho lidí "hejtuje", ale čas ukáže, co přežije... Vzpomeňme na krásný případ filmu Ben Hur. Původní film natočil jsistý slavný režisér ve dvacátých letech minulého století. Tentýž režisér natočil o čtvrtstoletí tentýž film ještě jednou - ano ten, jenž už víc lidí zná jeden z nej filmů, jak jsem kdy viděl. Onen film se liší technicky - mluví, je barevný a je toho víc.... No a na závěr ještě jeden pěkný příklad ze světa westernů. V osmdesátých letech byl téměř propadák dnes již slavný western Silverádo. A dnes na to mnoho lidíí nenechá ani dopustit. Jo a koukejte na to v originálu nebo přijdete o polovinu zážitku. Ono je hovadina strhávat filmu body jen proto, že viděli jinou verzi. Ne vždy to platí. Ale tady ano. Tak asi tak. () (méně) (více)

Pecan206

Velmi dobře zpracovaná předělávka původní verze, která má i při naprosto stejném příběhu své kouzlo. Obě verze jsou skvělé! Jako malý jsem byl v kině na originále a nyní v dospělosti na tomto remaku s dcerkou, synovcem a neteří ve věkovém rozpětí 3,5 - 11let a všichni jsme byli naprosto spokojeni. Rád se na obě verze podívám znovu! ()

petrsponar

Krasné,říkám krásné nové verze lvího krále je vskutku pěkná,ano je to hodně kopírováné,ano originálu se to nevyrovná,ano není to dokonalé,ale to CGI,že zvířata jsou jak živá a když to ve mě dokázalo vyvolat slzy a hned 3x nemůžu hodnotit jinak než 8/10 ()

swinevenca

Musí bejt těžký bejt král. Pravda, mimika a mluvený přednes působí přirozeně asi jako Pavel Soukup dabující Kevina McAllistera, ale jinak byla ta zvěř úchvatně věrná do nejmenšího detailu a ten vizuál, jakožto jediná slibovaná novinka, byl prostě famózní. Že byl opranej celej příběh? Nic, co by tvůrci neavizovali. Že byly opraný i dialogy? To už trochu zaskočilo, ale coby jejich detailní znalec jsem měl aspoň čas trápit se identifikací dabérů. A i tak mi Dášašá unikla. Že byly opraný písničky? Jedině dobře, starej soundtrack je boží, mohli je oprat úplně, protože ty úpravy byly k horšímu. A poučení pro každýho hatera, kterej od prachy mastícího Disneyho dostal tentokrát přesně to, co Disney říkal? Kdybys zůstal doma, mastil bys taky, tak drž hubu. ()

Adel_ZH

Leví kráľ je rozprávka dávno populárna. Obnoviť jej príbeh sa zdalo nudné, obyčajne, ved všetci poznáme príbeh a situácie dávno dopredu a tak je na mieste a relevantné riešiť grafiku. Po prvých 12 sekundách som vedela ze to bude asi inak. Občas som mala pocit, že sedím na prirodopisnom dokumente. Tie postavy a príroda boli tak realistický spravené. Absolútne mi nevadilo rozprávanie toho "realistického" leva, opice, diviaka... Bola to proste oddychovka. Aj napriek tomu, že som vedela dopredu koniec (my všetci) som sa mimoriadne zabavila a z kina som išla veľmi prekvapená a očarena, pretože predstavený lev v realistickej podobe bol pre mňa ten pravý Leví kráľ. ()

zdenzo

Sic! škarohlídům, tohle byla pecka. Když odhlidnu od nostalgie tak lepší než originál. 5* dávám mimořádným počinům, které buď vybočují z řady nebo posouvají kinematografii ve svém žánru či jako celek. A to tady rozhodně platí. ()

bigjames

S podobně pozitivními pocity jsem z kina naposledy odcházel dva roky zpátky po shlédnutí Beauty and the Beast. Je to trošku jiný zážitek než při sledování původního filmu, ale je to stejně kouzelné. ()

mrnino

Grafické spracovanie veľmi dobré, no chýbali mi vynechané časti oproti originálu. Taktiež aj slovenský dabing... Mufasa v podaní Hudáka, hneď to bolo ako sledovať Mama, ožeň ma. ()

Luswani

Nešel jsem na nového Lvího krále, kvůli příběhu, ten je praktický stejný jako původní verze, ale kvůli animaci. Ta je nádherná, hyperrealistická. Dostal jsem, co jsem očekával. 85% ()

vafio3r

Jedna z mých nejoblíbenějších Disney pohádek, kterou zbožňuji již od svého útlého dětství. A proto jsem byl také rád, že tento film jde velice podobnou příběhovou stopou, jako jeho předchůdce. Prostě jsme dostali velice kvalitně a nádherně udělaný remake, okořeněný přidanými zábavnými scénami s dobrým dabingem. Film ode mě dostává *****. ()

Bajislaw

Bezduchá napodobenina milované klasiky. Nudné, zdlouhavé a nijak zvlášť pěkné na pohled. Ti, kteří tvrdí, že Lví král je fotorealistický, málo koukají na živá zvířata. Tohle je jen počítačově animovaný film, postrádající hravost kreslené předlohy (zvířecí pyramidu s žirafami, balancujícími na ramenou nosorožců, nečekejte). Na druhou byl původní film zreplikován v podstatě scénu po scéně, takže všechny fórky i hudební čísla tu jsou, ale realisticky působící zvířata rozličných velikostí a s realistickou (tj. velmi omezenou) mimikou, mluvící hlasy hollywoodských herců, působí divně. Favreauova Kniha džunglí se mi líbila, protože se původním animákem jen inspirovala. Serkisův Mauglí se mi líbil ještě víc, protože se nebál stylizace a vycházel z Kiplingovi, ne z Disneyovské předlohy. Lví král 2019 je šlápnutí vedle. ()

chrustie

Naprosto parádní detailní animace, asi nejlepší, co jsem zatím viděl. A ano, je to ždímačka na prachy (zdejší osvícenstvo si zřejmě myslí, že zbytek filmové produkce vytváří charita), ale kvalitně provedená. Škoda že tohle není spíše pokračování (on ten obšlehnutý příběh v některých částech celkem nudí). Každopádně by měl mít film určitě přívlastek "komediální", protože komedie nastává ve chvíli, kdy si jde člověk přečíst některé zdejší komenty. ()

Studio Disney oznámilo várku odsunů premiér

Studio Disney oznámilo várku odsunů premiér

10.11.2023

Obě letošní hollywoodské stávky už sice skončily, ale škoda byla nenávratně napáchána a studia začínají kalkulovat, jak přeskládat premiéry svých snímků, u nichž se nestihlo dokončit natáčení, nebo… (více)

Hraný remake Disneyho Herkula našel režiséra

Hraný remake Disneyho Herkula našel režiséra

18.06.2022

Prequel Lvího krále nabírá obsazení

Prequel Lvího krále nabírá obsazení

27.08.2021

Oceňovaný režisér Barry Jenkins do svého prequelu Lvího krále začíná obsazovat herce. Prvními posilami se tak stali Kelvin Harrison Jr. (Chicagský tribunál) a Aaron Pierre (The Underground Railroad).… (více)

Nová hraná Sněhurka našla představitelku

Nová hraná Sněhurka našla představitelku