Spider-Man: Paralelní světy

• USA Spider-Man: Into the Spider-Verse (více)

Phil LordChris Miller, tvůrci hitů Lego příběh a 21 Jump Street spojili svůj um a talent, aby divákům představili dosud nepoznaný svět Spider-Mana v přelomovém a unikátním vizuálním stylu. Spider-Man: Paralelní světy představí dospívajícího chlapce z Brooklynu Milese Moralese a nekonečné možnosti Paralelních světů, kde je víc než jen jeden maskovaný hrdina. (Falcon)

CrypzzXD

Originálně pojatá origin story v dechberoucím a technicky unikátním provedení s kupou velmi sympatických a neokoukaných postav. Při prvním zhlédnutí jsem se nebyl schopen plně naladit na fanouškovskou vlnu, ale po druhé projekci jsem nejnovějšímu Spideymu propadl a mohu s klidným svědomím prohlásit, že se skutečně jedná o výjimečné (nebál bych se říct doslova revoluční) animované dílo, které otevírá pomyslná dvířka do Hollywoodu dalším audiovizuálně odvážným divočinám, které si užijí jak prckové, tak i odroustlejší generace. Nejlepším Spider-Man pro mě však zůstává Raimiho druhé pavoučí dobrodružství, které považuji za jeden z pomyslných vrcholů komiksových adaptací na stříbrném plátně. 9/10 ()

Fiftis

Najnovší animák zo sveta Marvelu, ktorý rozhodne nie je len pre deti, ale plnohodnotne si ho užijú aj dospelí. Pôvabná animácia, ktorú tvorcovia zvolili. Tá je bezpochyby najvýraznejšou stránkou filmu. Svojou nevšednosťou skrátka zaujme na prvý dojem. Animátori sa očividne snažili vytvoriť pre divákov nevšedný zážitok a to sa im podarilo na jednotku. V animácii kombinujú niekoľko prvkov a hrajú sa limity počítačovej technológie. Pôsobivé sú obzvlášť prvky ako "poruchy", kedy postavy či objekty preblikujú, vo chvíli, keď sa pretnú všetky dimenzie. K tomu patrí aj efekt dimenzionálneho zemetrasenia či prelínanie viac svetov, ktorého tvorcovia docielili spojením niekoľkých rôznych uhlov záberov kamier. Ja som si ale neodpustil porovnávanie s inými animákmi a tak sa Spider-Man: Into the Spider-Verse radí len medzi priemerné snímky. ()

DJ_bart

"That person who helps others simply because it should or must be done, and because it is the right thing to do, is indeed without a doubt, a real superhero." _____________ Kdo by to byl řekl, že právě animák se Spideym bude revolučním milníkem animovaného řemesla. Opak se však stal pravdou. Jaktěživ jsem totiž v animovaném filmu neviděl tolik geniálních detailů a umělecké invence – každému jednotlivému rámečku byla věnována náležitá péče [tenhle film je totiž defeinice pořekadla "every frame a painting"], a proto není divu, že mizanscéna má ihned několik animačních vrstev, kde každá z nich má odlišný kreativní význam [kombinace 3D, 2D a stop-motion animace kombinující komiksovou stylizaci], a na první pohled je nedokáže lidské oko ani zaznamenat. Co dodat? Into the Spider-verse je bez debat esence komiksového filmu, převratný mezník animovaného žánru, a celkově instantní fan-service, o kterým se nikomu ani v těch nejdivočejších snech nesnilo – natožpak těm věrným fanouškům, kteří v dětství každou sobotu ráno po teleshoppingu s Horstem Fuchsem sledovali animovaná dobrodružství Pavoučího muže. Zkrátka, jde o dechberoucí audiovizuální zážitek, který nemá sebemenší obdoby či konkurenci. Miles Morales má jedinečný ambice a potenciál na to chopit se pochodně a vést další kinematografickou štafetu vstříc pavučinám budoucnosti. Stan Lee by byl pyšnej. Spider-vepř to zabil. It's just about the leap of faith :))) ()

Shakers

Spider-Man nikdy nebol môj obľúbený super hrdina, no napriek tomu som videl všetky filmové verzie a po neuveriteľných chválach som sa mrkol očkom aj po po tomto. A ja vám ja neviem, znova ma ten spider-man akosi nebavil. Úvod mi prišiel celkom nudný a všetko zaujímavé sa odohralo až na konci, pre mňa celkom dobra komiksová - akčná - vtipná zábava, kde sem tam príde aj na lepší nápad, inak viac v tom nevidím. Hudba fajn ladí a slovenský dabing opäť super. P.S.: áno, za titulkami je samozrejme scéna. Obľúbený Soundtrack: Shoulder Touch. 70% - 3* ()

Hunt

Respekt nad technologií a částečně pribehem, zaroven mam výhrady, např. premnoho spider-manu/women zároveň jsem měl často pocit, že sleduji počítačovou hru, tzn. raději bych film viděl v hraném pojetí. ()

filmfanouch

V roce 2016 se v rámci Marvel Cinematic Universe ve filmu Captain America: Občanská válka objevil Spider-Man v podání Toma Hollanda a konečně to taky vypadalo, že se Spider-Man v klidu vrací domů a balance je vyvážena. Práva na Spider-Mana ale stále drží Sony a to logicky netěšilo se jenom dělit s MCU a proto se rozhodli, že začnou Spider-Mana dojit i jinak co to půjde. Tento rok do kin dorazil Venom, který byl hit a měl by ta nastartovat nové sdílené univerzum Spider-Manovských postaviček bez Spider-Mana. To ale Soňákům nestačí a už pár let chystali animák. Ten ze začátku působil dosti zbytečně a i přes to, že se měl objevit Miles Morales, kterého mají mladí afroameričané za boha jelikož se stal prvním Spider-Manem černé pleti, reálně to ze začátku nevypadalo, že bude důvod se těšit. Ihned poté ale nabalil do producentských a scenáristických pozic Phila Lorda a Chrise Millera, tvůrce filmových Jump Streetů a především Lego příběhu. Následně přitom bylo odhaleno, že zápletka bude spočívat v kontaktu s paralelními vesmíry, tedy tématem, kterého by bylo těžké v hraném filmu natočit a především téma, které potřebuje tvůrce s velkou představivostí a nápady. A ty naštěstí Lord a Miller mají! I přesto, že tedy Lord a Miller zůstali pouze na producentské židli (a na filmu se vystřídali tři různí režiséři- Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman), pořád upustili uzdu svého talentu a dali vzniknout pravděpodobně nejosobitější komiksovce posledních let společně s Black Pantherem. Paralelní světy jsou velice odlišné od předchozích Spider-Man filmů a především představují úplně nového hrdinu, přičemž Miles Morales není Peter Parker. I tak je to ale sympatická postava, které má divák důvod fandit. Peter Parker se tady jinak přesouvá na pozici mentora a jedná se tak o trochu jiný pohled na jeho postavu, který ale rozhodně stojí za to spatřit. Stojí za zmínku, že Paralelní světy vůbec není film pro děti. Když děti do sálu přijdou tak si film sice užijí, rozhodně ho ale nedokáží tak emocionálně procítit nebo si tak užít všechny různé pomrknutí. Paralelní světy si vlastně utahují téměř ze všeho co je se Spider-Manem spojené a dojde dokonce i na pár perliček z Raimiho trilogie. Neokoukaný vizuál zvyšuje zážitek a po všech těch klasických 3D animacích jsem rád, že si tady někdo řekl zkusme to udělat jinak, zajímavěji. Vůbec si přitom nedovedu představit jak by Paralelní světy vypadali ve standardním 3D formátu, jelikož Lord a Miller si vyžádali tento unikátní styl a spojili klasickou počítačovou animaci s tradičním komiksovým malováním. Výsledek stojí za to, aby taky ne když se na filmu vystřídalo 140 animátorů. Perfektní je taky fakt, že i ten kdo o Spider-Manovi nikdy neslyšel, si pravděpodobně film užije jelikož film nepotřebuje aby někdo viděl Raimiho trilogii, oba Amazing Spider-Many nebo loňský Homecoming. Na to jde příliš svou vlastní cestou a spíše než aby představoval postavy, které jsme viděli v celovečerácích sází na nové postavy. Záporáci jsou taky unikátní a především Kingpina se podařilo představit jako opravdovou hrozbu a shlasem Liev Schreibera vynikne ještě víc. Všech šest Spider-Lidí jsou taky každý unikátní a zajímaví sami o sobě a každý z nich by si automaticky zasloužil vlastní spin-off. Vzhledem k tomu, že jde o animák se taky mohli tvůrci víc vyřádit a tak se dočkáme velkolepé akce, která by v případě hraného filmu mohla stát až 250 milionů dolarů, přičemž Paralelní světy stáli jenom 90 mega. a velkolepost jejich akčních scén přitom stejně vynikne. Díky své animované podobě si také můžou Lord a Miller dovolit v Paralelních světech věci na které by nikdo v hraných Marvelovkách opravdu koule neměl a jestli si to někdo může dovolit tak jenom opravdu oni. Je to taky výrazně dospělejší a brutálnější než by se mohlo zdát, pořád to jede na plný plyn a nezastavuje se to, nikdy si neřekne dost, chci další scénu ale naopak si budete přát aby každá scéna nebo sekvence trvala co nejdéle to půjde. Je to prostě perfektní práce u které si Lord a Miller opět ukousli velké sousto a přesto ho zvládli strávit a vykonat velkou komiksovou podívanou s nejlepším cameem Stana Leeho v historii a dost možná jednou z nejlepších potitulkových scén v historii. Ve výsledku vznikl film, který strká do kapsy oba Amazing-Spider-Many a dokáže se rovnat Raimiho trilogii i Homecomingu, po Úžasňákových 2 vznikl druhý nejlepší animák roku a skladatel Daniel Pemberton dost možná odevzdal nejlepší soundtrack roku. Ve výsledku prostě neuvěřitelná pecka, která si chystané pokračování i spin-offy zaslouží. Velký palec nahoru!! () (méně) (více)

lamps

Kdybych byl milovníkem komiksů, tohle by byl film mého života. Jako milovník filmů jsem tu extravagantní a vynalézavou nálož stylistických hrátek, splitacreenů, intenzivního střihu a zběsilé akce dlouho obdivoval (nemluvě o bombastické hudbě), leč v závěru už jsem se cítil přesycen a po ukončení intradimenzionálních setkání už jen sledoval smršť audiovizuální dokonalosti v honbě za povinným ukončením. Rozhodně přelomové a obdivuhodné dílo, hraný Spidey se na tohle chytit nikdy nemůže.. 85% ()

Pepinec

Hele, ty prej šíleně dobrej animáku, já u tebe usnul, čoveče! Originalitu balení ti neupírám, ale obsahem jsi mě bavil jako už jednou vybarvený omalovánky. Jestli ti daj plešouna, kouknu na tebe znova. Jinak na tobě bude brzo pavučina. (Vancouver, Kanada) ()

KlárkaS

Sony se rozhodlo spidermanovskou značku vyždímat fakt dobrým způsobem a je z toho překvápko roku! Spiderman si takhle skvěle barevnou a zábavnou adaptaci zasloužil jako žádný jiný superhrdina.. A tolik čistých emocí snad ještě v žádnym Spidey filmu nebylo! Animace ze začátku hodně epileptická, ale člověk si časem zvykne a je to vlastně jedna velká krása. No, a já jen doufám, že si v disney/lucasfilmu trhaj vlasy, protože co Lord s Millerem mohli dokázat se Solem... ale uklidňuje mě, že v nějakým paralelním vesmíru ho určitě dokončili a byl z toho jeden z filmů roku:) ()

JohnnyD

Skvelá zábava s chytrým scenárom, dobre napísanými postavami a úžasnou animáciou. Čo sa týka príbehu, paralelné svety sme videli už u Ninja Korytnačiek a nespočetne krát aj v animovanom Batmanovi. Svojim metahumorom skombinovaným s emotívnymi postavami seriál pripomína akúsi serióznejšiu verziu neskorších dielov The Batman: The Brave and the Bold. No skutočne revolučnou je animácia. Konečne sa niekto odvážil vyprodukovať drahý animovaný komiksový film s 3D animáciou renderovanou a štylizovanou ako komiksové políčka. ()

Nin

Napoprvé jsem byl z tohohle animáče opravdu nadšený, a i když si myslím, že Oscaři jako ocenění nemají téměř žádnou váhu, tak jsem mu pak toho Oscara za nejlepší animovaný film moc přál. I napodruhý se mi moc líbil vizuál, možná ještě víc než prvně, kdy jsem si na něj musel místy trochu zvykat. Líbí se mi, jak skvěle tenhle Spidey čerpá z komiksů i jiného "materiálu" se Spideym, ale musím říct, že když tak vidím na plakátech všechny ty postavy jako Spider-Gwen, Spider-Man Noir, Spider-Ham... tak mě mrzí, že se nějak v tomhle filmu z nich nepodařilo ukázat víc. Mnohé z nich dobře znám a vím, že je v nich víc než jen být humornou vložkou či "romantic interest". A týká se to i vedlejších postav (např. padouši Tombstone a mexický Scorpion...). Na druhou stranu Paralelní světy širší veřejnosti parádně představily Milese Moralese, "černého Spider-Mana". Spider-Man: Into the Spider-Verse výborně funguje. Je to skvělý, našlapaný animáč, ale ještě zcela nenaplnil svůj potenciál. (8/10) ()

Beckett51

K úplné dokonalosti tomu ještě něco málo chybělo (možná trochu větší prostor ostatních Spider-manů nebo celkový interakce a vztahy v jejich multi-dimenzionálním týmu), nic to ovšem nemění na tom, že i tak je to jeden z nejlepších animáků poslední doby a jeden z mála animáků, o kterým hned po skouknutí můžu říct, že bych se na něj v blízký době podíval klidně znova. Což je u mě win jak prase. ()

Pilda17

Odsoudil jsem, dlouho nechával Spider-Mana spát, až přišel den, kdy přišlo odhodlání. Reakce? Komiksová bomba, která ve svém stylu nemá konkurenci. 9/10 = 95% ()

Cappuccino

Svižné, miestami originálne a dobre nahláškované. V pestrofarebnom a preštylizovanom obraze som sa však pri množstve postáv občas strácal, pričom som si ani jednu z nich poriadne nestihol užiť. ()

Rominator

Jmenuji se Peter Parker. Kousnul mě radioaktivní pavouk a posledních 10 let jsem byl jediný Spider-Man. Jsem přesvědčený, že zbytek znáte. S velkou mocí přichází velká zodpovědnost... Stan Lee má ve filmu animované cameo, namluvil prodavače Stana, Miles Morales si u něho koupí masku Spider-Mana. Spider-Man Noir mluví hlasem, který mu propůjčil Nicolas Cage. THAT PERSON WHO HELPS OTHERS SIMPLY BECAUSE IT SHOULD OR MUST BE DONE, AND BECAUSE IT IS THE RIGHT THING TO DO, IS INDEED WITHOUT A DOUBT, A REAL SUPERHERO. -STAN LEE THANK YOU STAN LEE & STEVE DITKO FOR TELLING US WE AREN'T THE ONLY ONES. ()

liskam

Fascinující jak může zaujmout Animovaný film (tento) a nezaujmout hraný film (Aquaman). Oba vychází ze stejných komixových kořenů. Jeden ale potenciál komixu oslavuje, zdokonaluje a rozšiřuje, zejména svou stylizací nápaditostí a hravostí. Druhý se primárně snaží o Whooou efekt a vše ostatní zanedbává nebo na to prostě kašle. ()

kingik

Na tohle pavoučí kousnutí je i arachnofobik krátký. V hrané verzi kazí p(r)ožitek Tom Holland, budeme se s ním setkávat ještě dlouho, přeobsazení opravdu nehrozí. Animovaná verze na tom není o moc lépe - představuje nám hispánské embryo z Brooklynu, co má charisma oschlého párku, a dvě hodiny s ním mě celkem vyčerpaly. A vůbec celý film se tak nějak přečerpal, hned ne, to až postupně. Kdo má rád invenční žně a originalitu, přijde si na své - nápadů je zde na rozdávání. Některé z nich jsou bujaře vyvinuté, některé jsou neprůbojně pojaté. Hlavním trumfem je originalita vedlejších postav, respektive (do té doby nemyslitelní) Spidermani z jiných dimenzí. Tak ti nemají chybu. Záporák Kingpin a jeho nohsledi za nimi dost zaostával, vizuálně byl příšerně vyvedený, jak kdyby se vyloupl z ranních animovaných seriálů, nakoupených za dvě babky, prostě mně nikdo z nich nepřišel nijak extra zajímavý. Rozpočet filmu byl velmi štědrý, bezmála 100 mega, jak je tedy možné, že v některých scénách byla "revoluční" animační technika poměrně bídná a na pohled celkem nepěkná a lacině vyhlížející, přesně řečeno hnusná. Marvel už prostě musel svoje pavoučí sítě rozhodit všude, početný zástup hraných verzí je jim málo, tak musí existovat strašně cool animované dobrodružství, které je tak náročné, až na jeho režijní vedení musí být povoláni hned tři režiséři. Bob Persichetti a Peter Ramsey už v minulosti cosi obrázkového a komerčně úspěšného načmárali, takže byli vedením schváleni, třetí do party Rodney Rothman už toho naškrábal taky hodně, tudíž byl taktéž schválen a ještě měl i režijní dohled nad svým pergamenem. Vesměs se invence celou dobu bila s naprostou slátaninou, což mně celkem kazilo dojem. A navrch samozřejmě nesměla chybět i nějaká ta (povinná) infantilní sekvence. Zdá se, že ty hrané verze o pavoučím teplomilovi mně bohatě stačí. 6/10 ()

InJo

Spider-Man na LSD. Hodně originální jízda nonstop hýřící nejrůznějšímí vizuálními i dějovými nápady, až je to občas skoro neusledovatelné a možná i malinko přeplácané. Každopádně komiksovější film aby člověk pohledal - o něco podobného se pokoušel už třeba Ang Lee v Hulkovi (tj. nenatočit jen "film podle komiksu", ale regulérní autonomní "komiksový film"), ale tohle zachází nesrovnatelně dál (animace samotná by si zasloužila pořádně zevrubnou analýzu, jako moc je zajímavá a svébytná). I takhle to může dopadnout, když se ohromně kreativní tvůrci utrhnou ze řetězu v tom dobrém smyslu slova. Malá revoluce, z níž "usedlějším" divákům dost možná exploduje hlava... Pro (nejen) spider-manovské nerdy a geeky ultimativní trip, jaký jim klasický "hraný" Spider-Man pravděpodobně nikdy nebude moct nabídnout. 80 % ()

HoneyBunny

Tak se Lord a Miller poté, co je neslavně vyhodili z natáčení starwarsovského Sola, dočkali satisfakce. Paralelní světy jsou nejlepší komiksový film od Logana. A fakt, že je animovaný, ho vůbec nedrží zpátky. Tvůrci naopak žánru a techniky využívají k tomu, aby film vypadal co nejvíce jako komiksová políčka. A daří se to náramně. Obdivuju i fakt, že sladili několik velmi odlišných stylů (manga, noir, klasické cartoon animáky...). Je zkrátka vidět, že za tímhle dílkem stojí hodně práce, nasazení a že na něm dělali lidi, kterým na výsledném díle hodně záleží. Postavy jsou sympatické, nechybí napětí, skvělý humor i zajímavé akční scény. Plus je tu několik velmi milých překvapení. Velký palec nahoru. ()

Jak to vypadá s budoucností Spider-Mana?

Jak to vypadá s budoucností Spider-Mana?

03.03.2024

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

Noirový Spider-Man míří na Amazon

Noirový Spider-Man míří na Amazon

11.02.2023

Sony oznámilo dalšího pavoučího hrdinu

Sony oznámilo dalšího pavoučího hrdinu

26.04.2022

Vzhledem k úspěchu obou Venomů a celé spidermanovské trilogie asi není divu, že to studio Sony se svými pokusy o další a další nové komiksárny nijak brzy rozhodně nevzdá. A to ani po zavrávorání… (více)