Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie Il buono, il brutto, il cattivo (více)

Hodný, zlý a ošklivý je klasickým westernovým příběhem o chamtivosti a pomstě uprostřed běsnění občanské války Severu proti Jihu. Podvodník, desperát a ošklivec Tuco (Eli Wallach) je hledaný ve čtrnácti okresech a na jeho hlavu je vypsaná odměna dvou tisíc dolarů. Má ale parťáka, hezouna Joea, zvaného Blonďák (Clint Eastwood), který vždy včas přestřelí provaz, na němž se ho chystá šerif pověsit a při společném útěku si rozdělí odměnu. Ovšem jen do dne, kdy jejich habaďůra přestane Blonďáka bavit a nechá Tuca uprostřed rozpálené pouště sedmdesát mil od nejbližšího města. Vzájemná pomsta je společným jmenovatelem jejich vztahu, ať jsou od sebe bývalí partneři jakkoliv daleko. Cesty osudu je však nakonec zase svedou dohromady v podobě nečekané zprávy o zakopaném pokladu. Každý z nich však zná jen polovinu tajemství, a tak chtě nechtě musí cestovat spolu. Stejnou stopu však sleduje i třetí muž, zlý Setenza, zvaný Krásnoočko (Lee Van Cleef), jemuž se té zajímavé informace dostalo také a on ji rozhodně hodlá prověřit. (Česká televize)

tehol

i have nothing to say, dokonale. Tohle ten druh filmu, který obsahuje vše, humor, napětí, vážnost, poselství, prostě plastický obrazsveta v jednom, jak z nějakého Dostojevského románu. A ta hudba.. ()

opatstviolov

Leoneho klasický a asi nejlepší western všech dob. Za vynikající konec a naprosto skvělou hudbu od Morriconeho dám o bod navíc. 8/10 ()

Osemhodin

Stále si neviem vybrať či je lepší Once Upon a Time In The West alebo práve The Good The Bad And The Ugly. Oboje mám rád asi rovnako. ()

OtokPag

Těžko vypíchnout nejlepší momenty: “Krásnoočko” a jeho plnění závazků na začátku filmu nebo úniky ze šibenice povedené dvojky, ostruhy co jsou slyšet, “Tucovo” setkání s bráchou, “co na něm visí” nebo Tucova dojemná péče o “umírajícího Blonďáka”, zaprášení šedí/modrokabátníci a další okamžiky podbarvené božskou hudbou EM ... ()

Andrmen221

Za mě vrcholné dílo pana Sergia Leone. Skvostné završení trilogie "dollars". Narozdíl od jeho posledního dilmu Tenkrát v Americe, který má 4 hodiny a až tak mě díky táhlému ději nezaujal, tento film dechberoucí a můj neoblíbenější. Paradoxní je, že můj neoblíbenější režisér je Tarantino, a tak bylo jisté, že časem na Sergia narazím. Co víc říct, když sám Tarantino řekl, že je to jeho neoblíbenější snímek vůbec. Právě hodný, zlý ošklivý ve mně probudil lásku k westernovému žánru a herci Clintu Eastwoodovi, jenž je žijící legendou tohoto typu filmů. Dokonalý scénář a dokonalá hudba dala vzniknout jeden z nejlepších filmů na světě. Žádný počet hvězdiček nedokáže vystihnout kvalitu filmu. ()

Sejkorka

Cival píše "Na světě jsou dva druhy lidí - ti, co považují Hodný, zlý a ošklivý za nejlepší western všech dob, a ti, co jej teprve uvidí". Skoro má pravdu, do TOP10 bych to určitě zastavil, je to otázka priorit (a například v případě Sedmi statečných i vzpomínek na dětství). Hodný, zlý a ošklivý je klasickým westernovým příběhem o chamtivosti a pomstě uprostřed běsnění občanské války Severu proti Jihu. A právě tato událost podle mého názoru předčí o fous prvoplánovou dějovou osu = cesta za pokladem. Nemá cenu víc se rozplývat. Prostě TOP film! ()

milos.bradik

Já moc spaghetti nemusím, ale existuje pár opravdu dobrých a tento patří mezi ně. Jen bych to trochu zkrátil, ale to by už pak asi nebylo ono. ()

DeliCZ

Společně s Tenkrát na západě, jeden z nejlepších westernů, co byl vůbec kdy natočen. Právě ta neutralita všech postav, kdy zde není přímo vyhraněný klaďas ani záporák dělá z filmu velmi netradiční a realistický western, jelikož do té doby byl typicky Wayneovský cowboy synonymem hrdiny. Dále pak musím vyzdvihnout výkon všech tří hlavní postav, jelikož ani jedna postava zde nezaostává. Všichni tři herci se ujali výborně své role. Předci jen ale musím vyzdvihnout roli Clinta Eeastwooda, jelikož ani nepotřebuje dialogy, ale stačí mu pouze doutník a ten jeho výraz. V neposlední řadě musím zmínit hudebního boha Ennia Morriconeho, kde je hudba samozřejmě nezapomenutelná a bez které by tento film rozhodně nedosahoval takových kvalit, právě bez Morriconeho hudby. Je tu ještě hodně věcí, které bych mohl chválit do nebes. Například výborná režie Sergia Leoneho, skvělá kamera, kdy ve finální přestřelce je úplně úžasná kompozice, celá epičnost filmu, nebo skvělý scénář. Myslím, že je jen škoda, že tento snímek nezískal žádného Oscara, nebo Zlatou Palmu. ()

zborja

Přiznám se, že jsem si tuto 3 hodinovou jízdu pouštěl po částech. Nejspíš jsem už silně ovlivněn dysneiovskými 45 minutovými "kraťasy" a neudržím tak dlouho pozornost. Důvodem může být i to, že jsem od samého začátku filmu postrádal u Blonďáka vestu a pončo. Nicméně, jak jsem se dočetl později v Zajímavostech, má to svůj význam a přece jen na ně v závěru též došlo, to jsem opravdu jásal. U málokteré série jsem nadšený ze všech dílů, ale u této dolarové trilogie, byť volně spojené, jsem si vychutnal každý díl a tento "závěrečný" obzvlášť. Dovolil bych si srovnání s Pánem Prstenů, co se týče rozsahu interiérů i "epičnosti". Pokud se "Pro hrst dolarů" odehrává prakticky v rámci jednoho města, kde jde o střet dvou zločineckých band, v "Pro pár dolarů navíc" se pole rozšiřuje co do rozsahu, tak i záběru - větší prostor a státní zlato, tak v "Hodném, zlém a ošklivém" se dostaneme do naprosté epiky, kdy v popředí máme střet tří mužů, hledajících jeden poklad a na pozadí toho všeho se odehrává Občanská válka, která je tu znázorněna pro mě zcela dostatečně a výstižně - bojiště, koncentrační tábor, padlí, poničené město, atd. Každé z hlavních postav se dá fandit a každý zvrat překvapí. Pokud má někdo v "závodě" navrch, tak pouze dočasně, aby jej předstihnul jiný soupeř. A přitom jsou nuceni všichni navzájem spolupracovat. Pro mě jsou silnými momenty filmu rozhovor Tuca s bratrem, kapitánovo čekání na spásný signál a závěrečná přestřelka. U první jsem si řekl, že přece jen nejsou postavy černobílé, u druhé ukápla slza a u třetí jsem tajil dech a napjatě čekal, i když se výsledek dal očekávat, přesto jsem po padnutí výstřelu jásal, jak malý kluk. A celkově, hudba, exteriéry, kostýmy, množství komparzu, efekty, všudypřítomná špinavost, pot, testosteron, dlouhé záběry na oči, zbraně, výrazy, které střídá rychlá akce prásk prásk, to budování  opravdu hutné atmosféry, Tak už se snad filmy ani netočí. Western, jako žánr, jsem sledoval coby malý kluk s dědou, ale je třeba se k tomu žánru vrátit v dospělosti, protože teď to má úplně jiné grády. A když si k filmu přečtu pár informací z natáčení, třeba jen o jazykových bariérách, to si pak opravdu řeknu, že to to je vskutku divokozápadní dílo, byť ze stáje Italů. Vypadá to, že jsem si našel oblíbený western a tím se omlouvám všem Sedmi statečným (těm původním). Dodám jen, že potěší i fakt, že žánr westernu si berou za své i jiní tvůrci a vznikají díla jako Mandalorian ze světa Star Wars a tím mohou tento žánr pro mnohé "znovuobjevit". Velký dík panu Leonemu za tento poklad. ()

gggggg

Pre mňa osobne najslabší diel dolárovej trilógie. Zbytočne naťahované scény a zbytočné zábery na prebiehajúcu občiansku vojnu. Aj keď sú tam pekné myšlienky a zábery o hrôzach vojny, tak to patrí do filmov vojnových, nie westernových. Film sa tým zbytočne natiahol. Ale aj tak vynikajúce trio hlavných hercov, o skvelej réžii, dnes už legendárnej hudbe či brilantnej kamere ani nehovorím. ()

onevoice

Tak ako u mnohých aj u mňa je tento western druhý najlepší v historii po vtedy na západe. Najobľúbenejšia postava je Tuco. Jednoznačne najlepšia rola Wallacha. Hudbu by som dal na prvé miesto, pretože je rovnako dobrá ako u vtedy na západe. Veľmi často si ju pískam. ()

Puxina

Namíchat skvělý soundtrack, parádní casting, úžasnou hudbu, výborného režiséra a super scénaristy a vznikne z toho nejlepší  western všech dob. ()

Dr.Marek

Poutavý příběh i zpracování. Ač jsem to při sledování rozdělil na seriál o 6 dílech, pořád jsem se těšil na pokračování. A moc se mi líbí když do toho jsou zapletená i historická fakta (v tomhle případě občanská válka, sever proti jihu). A každá z postav má propracovanou psychologii. ()

Luk8

Pre mňa určite najlepší western(áno lepší aj ako Vtedy na západe), vždy keď mám čas sa k nemu rád vrátim aj keď 3hodinová stopáž je na mňa trochu moc v tomto filme som sa na hodinky nepozrel ani raz. Všetci traja herci podávajú vynikajúci výkon a všetko to doplňuje geniálna hudba od Morriconeho. Kedže teraz sa na westerny pomaly zabúda a nevzniká ich toľko ako kedysi pochybujem že niekedy uvidím lepší. ()

SirCrix

Sergio Leone je jeden z mála režisérů, který vám dokáže naservírovat dokonalost při jakékoli stopáži. Příběh, herci, kamera, napětí a nad tím vším, úchvaný Ennio Morricone. Všechno do sebe dokonale zapadá, a když se titulní trojice staví do trojúhelníkové formace pro boj na život a na smrt, zažijete přímo extatický mix výše zmíněných ingrediencí. Jedna z největších klasik žánru a naprostá povinnost pro každého filmového fanouška. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009