Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

Kariya

Eastwood je tu jako nezkrotný býk mezi o tolik slabší smečkou vlků, kterou nezachrání ani její početní převaha. Eastwood tu není jako nějaká bezpáteřní krysa, nikomu nepodlézá, nikoho se nebojí. Všechny má v prdeli a dělá jen to, co zrovna chce. Je to prvotřídní podívaná která jen těžko zestárne. ()

Ewík

Tak takhle vypadá první ze série westernů legendárního režiséra Leoneho. Nádherná hudba, excelentní Eastwood, který se nenechá rozhodit vůbec ničím a krutý svět amerického západu s drsnými muži a nádhernými ženami. Krása. ()

Knor

Clint Eastwood jako osamělý a drsný pistolník je jedinečný. Pro tyhle role se narodil. Výborný klasický western ve kterém je všechno co by mělo být. ()

Stanix

Nesmrtelná westernová klasika. Scénář, který byl před tím, i několikrát po tom použitý, nic neztrácí ze své atraktivnosti. Yojimbo sem neviděl a zatím poslední recyklát v podobě Last Man Standing s Brucem nebyl vůbec špatný. Nicméně ve Fistful of Dollars si Clint "vytvořil" svůj nesmrtelný image, který si od té doby bral sebou do každého filmu. Můžete se podívat na jakýkoliv film s ním a vždycky tam uvidíte "stopy" po pistolníkovi beze jména. "Remember, always aim the heart!" ()

GudMen

Těžko mi je, mám-li nahlížet Pro hrst dolarů jako poctu, byl-li z toho na větvi i sám Kurosawa. Oproti japonskému originálu se Leoneho dítko bere o poznání vážněji. Přitom padouši jsou na jedno brdo a dvě strany konfliktu scénárista redukuje na roztržku dobra se zlem, snad aby se v tom kluci a holky ze západu lépe orientovali. Ubírá tak na přitažlivosti situacím, kdy se dva perou a třetí se směje. Konečně, navzdory neobyčejně návykové úvodní znělce je zvuk, snad díky natáčecí metodě a bohaté koprodukci, otřesný, místy až směšný. Ani tak ovšem nelze upřít jistý historický význam. ()

Nufa

Sice ne nejlepší film celé trilogie, ale i tak velice výborný western. Ani nevím, co mě upoutalo více, jelikož film neměl žádné velké nedostatky a příčina menšího hodnocení je snad pouze v tom, že Leone dal laťku opravdu vysoko. Ať už vezmu hudbu, práci s kamerou, vše parádní. Nejlepší na filmu je ale samozřejmě Clint Eastwood, mladičký drsňák s rychlou, ale hlavně přesnou muškou, si myslím získá přízeň všech a jen dokazuje, že tahle role mu vyloženě sedí. ()

celticek

Po druhém shlédnutí zůstávám u 4 hvězd. Super hudební motiv a kamera. Legendární závěrečná scéna. Vůbec jsem nevěděl, že je to trilogie, takže hned jdu na Pro pár dolarů navíc;) ()

Bezda22

Soundtrack je úžasnej. Ten mě chytil už při úvodních titulcích. Neviděl jsem klasickejch westernů tolik. Můj neotřesitelnej TOP je Sedm statečných. Eastwood je v těchhle rolích výbornej. Nejdrsnější kovboj na divokým západě. Bavilo mě to... Bavilo mě to hodně... Ale trochu se to táhlo a to ubíralo na napětí. 80%... Ale je to na hranici s 5* ()

Comida

Možná se nejedná o tak geniální veledílo jako Tenkrát na Západě, nicméně přesto si tato poctivá filmařina zaslouží plný počet hvězd pro svoji zábavnost a hlavně originalitu (s přihlédnutím na dobu vzniku). Leone tímto "předepsal pravidla" pro spaghetti westerny jimiž se šedesátky později jen hemžily. Úžasná hudba doprovázející dokonalé scény, dělá každou kde zazní více emotivnější (setkání dítěte a matky naprosto dojemný). Celkově je Pro hrst dolarů zábavný western s přijatelnou stopáží. 9/10. ()

Mkartaylas56

Westernový žánr mě nikdy moc nebral a tudíž bych počet mnou viděných kousků spočítal na prstech jedné ruky. Nyní jsem ale dostal chuť si doplnit alespoň ty největší klasiky a myslím, že první díl proslulé "dolarové trilogie" nebyl vůbec špatný výběr. Naopak mne uhranul svou úžasnou atmosférou, kterou, mimo skvělé výpravy a kostýmů, perfektně navozuje přímo nádherná hudba Ennia Morriconeho, jenž je nejenom skvěle sladěna s tím, co se zrovna děje ve filmu, ale zároveň se mi její tóny vcelku rychle vryly do paměti a ještě několik hodin po shlédnutí si je vesele broukám. Mimo toho se ale do filmu povedlo vecpat i kvalitní příběh plný výborných zvratů a za pomoci herců v čele s charismatickým C. Eastwoodem a výborné režie S. Leoneho, je snímek Pro hrst dolarů i po nějakých 55 letech vysoce poutavým dílem, u kterého jsem se alespoň já bavil ve stejné míře, jako u těch novějších a jestli jde z této pomyslné trilogie o nejslabší díl, tak se už nemůžu dočkat zbytku! 80% ()

topi80

"Chlap v tom hrobě pod tebou je jediný, co tady zemřel na zápal plic." V jedné hlášce (která ale nepatřila Eastwoodovi), je všechno :-) ()

tlesk

Dost možná první western co jsem vůbec viděl. A možná i proto má v mém srdci své zvláštní místo. Eastwood je ikona... ()

J.e.r.e.c

Skvělá muzika a moc dobře to vypadá, ale jinak... vlastně se to místy až podezřele podobá Vinnetouovi, včetně směšných pádů po zastřelení, absence krve a občas zrychleně běžících koní. V deseti by mě to určitě dostalo, dneska už ne. Zápletka je sama o sobě vtipná, ale provedení mi nesedlo. Proč jsou šéfové znesvářených klanů takoví idioti? Eastwooda v této poloze také dvakrát nemusím. Skoro se zdráhám uvěřit, že tohle a mistrovské Tenkrát na Západě dělí jen 4 roky, rozdíl v kvalitě je nebetyčný. 65 % ()

Duke90

Silueta vysoké postavy s kloboukem, typicky dlouhým pončem a mírně nakloněným postojem na jednu stranu se z ničeho nic rozejde proti Vám. Podle výrazu v obličeji a stylového žmoulání doutníku už hned víte, že tenhle chlap je na divokém západě jediný svého druhu a i když vlastně nemá oficiální jméno, můžete mu říkat třeba Joe... Je inteligentní, nekompromisní, vychytralý, ale také zároveň spravedlivý k těm, kteří si to zaslouží. Za ďábelsky podmanivých tónů Pana Skladatele se odehrává ultimátní převrat v jednom zkaženém westernovém městečku a já mám tak velké štěstí, že jako nadšený filmový divák mohu být (ze záznamu kdykoli) při tom! ()

Zdenda

Božský Clint v režii božského Sergia v božském filmu podbarveném božskou muzikou božského Ennia. Co víc si člověk může přát. ()

Cortesz

První spagheti western mistra Leoneho a mistra Moriconeho, ještě k tomu objevení jednoho z nejdrsnějších akčních hrdinů Clinta Eastwooda pro film. Rozhodně nejde o nejlepší film této trojice, následné Pro pár dolarů navíc a skvostné Hodný, zlý a ošklivý byli o třídu lepší, ale jde o první film této trojice a vznikl nový žánr filmu. Navíc je zde celkem hromada mrtvých na dobu vzniku, a scéna popravy kdy rodina Rochovců stojí před domem Baxterových a střílí do nich je hodně brutální a jde o slušná jatka. Hudba je dokonalá, režie totéž, Eastwood v pončů, s cigárem v koutku a s rukou přpravnou na spoušťi je bezkonkurenčně ten nejdrsnější a nejlepší hrdina všech dob westernu. K tomu celkem jednoduchej příběh, ale skvělej. ()

Blalle

Oproti Tenkrát na Západě je dolarová trilogie spíš zábavou, takže bych neměl dohledávat nějakou logiku filmu - přesto jsem si tentokrát trochu puberťácky všímal určitých nelogičností ve filmu: Na hřbitově je přestřelka jako blázen a dva vojáci na útěku si tam klidně vyspávají - kdo by tohle neprokoukl? Už vůbec spoléhat, že Clintovi taková fligna vyjde, je trochu pohádkové. Kdyby Marisol ukradli Baxterové, museli by je snad Rojosové po cestě potkat, když se to stalo tak čerstvě. Potom: Ve všech filmech mě trochu překvapuje, jak hrdinové počítají s omráčením protivníka. Nebo: Proč Rojosové nesejmuli barmana Silvanita, když se zastal Marisolina muže? Kudy Rojosové utekli z hořící místnosti se sudy? A proč tam tedy Clinta prve zavírali? Proč ho tam ostatně zavírali, když tam měli schované zlato? Copak dům Baxterů neměl zadní dveře, nebo aspoň okna, že všichni museli utíkat hlavním vchodem? Nevadí - byla to slušná zábava a to je hlavní. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze