Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: 8,0/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 98%, Audience Score - 91% | FDb.cz - 81% | Není to až taková bomba jako následovníci, ale už jen kvůli tomu, že tento film položil základy spaghetti westernům proslavených i v zámoří, legendární dolarové triologii a proslavil tři osoby, které měly zásadní vliv na směr kinematografie v druhé polovině 20. století, si zaslouží pořádný respekt. ()

subic

Když chlap s pětačtyřicítkou potká chlapa s puškou... To ještě bylo v dobách, kdy i tak krev byla světlejší. První z trilogie a asi nejslabší díl. ()

shade000

Že vraj najslabší diel celej trilógie, no na druhej strane stále veľmi dobrý. Sám Eastwood je zárukou kvality... ()

Mkartaylas56

Westernový žánr mě nikdy moc nebral a tudíž bych počet mnou viděných kousků spočítal na prstech jedné ruky. Nyní jsem ale dostal chuť si doplnit alespoň ty největší klasiky a myslím, že první díl proslulé "dolarové trilogie" nebyl vůbec špatný výběr. Naopak mne uhranul svou úžasnou atmosférou, kterou, mimo skvělé výpravy a kostýmů, perfektně navozuje přímo nádherná hudba Ennia Morriconeho, jenž je nejenom skvěle sladěna s tím, co se zrovna děje ve filmu, ale zároveň se mi její tóny vcelku rychle vryly do paměti a ještě několik hodin po shlédnutí si je vesele broukám. Mimo toho se ale do filmu povedlo vecpat i kvalitní příběh plný výborných zvratů a za pomoci herců v čele s charismatickým C. Eastwoodem a výborné režie S. Leoneho, je snímek Pro hrst dolarů i po nějakých 55 letech vysoce poutavým dílem, u kterého jsem se alespoň já bavil ve stejné míře, jako u těch novějších a jestli jde z této pomyslné trilogie o nejslabší díl, tak se už nemůžu dočkat zbytku! 80% ()

ostravak30

Sergio Leone westerny umí a navíc měl štěstí na protagonisty, jež si vybral. U jeho nejslavnějšího westernu Tenkrát na západě zářil Charles Bronson, který si vystačil s minimalistickým herectvím ve tváři. A o čtyři leta dříve tu máme Pro hrst dolarů a znovu minimalistické herectví Clinta Eastwooda. On tím byl známý celou kariéru, vrcholem jeho mimiky bylo, když se zamračil nebo přimhouřil oči. A právě tito dva pro mě vždy byli symbolem toho pravého pistolníka, který toho moc nenamluví, perfektně střílí a hlavně pozoruje, utváří myšlenky a pak až jedná. Pro hrst dolarů se navíc vyznačuje poměrně komplikovaným dějem, kdy hlavní hrdina zinscenuje intrikovou hru, aby obě strany dostal tam, kam sám chce. Navíc fenomén hrdinství se dostává na úplně jinou rovinu, když cizinec dostává pořádné kapky a určitou část nemůže chodit, natož střílet nebo se rvát. Najednou je jasné, že i tak výborní pistolníci jsou jen lidé, takže v tomhle westernu získáme nový rozměr. K tomu výborná hudba. ()

Tominni

Výborný western, kde Clint přijede do městečka, které ovládají dva klany. A tak se Clint rozhodne toho využít a postupně je postavit proti sobě. Jen je potřeba balancovat na hraně, kam až to může dojít a kdo to nakonec přežije. Skvělá režie Sergio Leoneho a jako bonus hudba od Ennia Morriconeho a výborný Clint Eastwood. ()

LuckyK

Skvělý western, kam se hrabe většina amerických. "Spaghetti western" už pro mě nená hanlivé pojmenování, naopak doproručující. Sergio Leone byl výborný a k tomu Morricone a jeho hudba. ()

worm14

Kvalitní western z dílny Sergia Leoneho. Zbytečně moc se nemluví a film si udržuje solidní tempo při stravitelné délce filmu. Opravdu nudit se nebudete. A jak říká mexické příslový - "Když potká chlap s puškou chlapa s pistolí, chlap s pistolí je mrtvej." ()

Honzus

"Svatá trojice žánru" Leone, Eastwood a Morricone se poprvé dala dohromady a western již nikdy nebyl to, co dřív. ()

Zodiak

Monco FTW, prvni dil z trilogie je asi nejslabsi, ale nejhorsi v tomto pripade znamena 5ty nejlepsi western co jsem videl :) ()

Ygan

Malý velký western. A to díky Eastwoodovi, který v exotické krajině působí ještě exotičtěji, atmosféře, preciznímu střihu a krásné hudbě. Sice jedno malé městečko, ale Clint po sobě nechává víc bezvládných těl něž Sly, Arnold a Chuck dohromady. Poslední záběr, kdy Clint odjíždí na koni a hrobník přeměřuje těla rulez. Omyl. Čtyři rakve. ()

Bratr

Film, který budu mít navždy spojený s dětskou dovolenou na horách a úžosnou atmosférou malinkého kina v Jeseníku. Jinak samozřejmě vynikající zástupce žánru. ()

sirrgulo

Během pěti let natočil Sergio Leone čtyři nezapomenutelné westerny. Ve třech se objevil Clint. Jejich první spolupráce byla však ze všech nejméně povedená. (je však fajn, že se Leone zlepšoval). To však nic nemění na faktu, že i přesto se jedná o skvělý western, kde se zrodila Clintova nezapomenutelná postava inteligentního střelce s ponchem a cigárem. V tomto snímku je jako loutkář, hraje si se členy obou znepřátelených klanů jako s hračkama a tahá za nitky, podle toho jak se mu to nejvíc hodí, aby nejvíc profitoval. Jenže není jen šmejd, který chce vidělat a i přesto, že zastřelí tolik lidí je dobrákem od kosti. Sice mi tu chyběly ty typické dlouhé scény bez mluvení, doprovázené skvělou hudbou, ale i přesto jsem se hezky bavil a alespoň byl snímek o něco kratší než obvyklích 130 a více minut. ()

Toumyk

Leone je westernový bůh o tom žádná. Ovšem pokud by měl být měřitkem k tomuto filmu film Tenkrát na západě tak je tenhle film sice pod ním ale v objektivním hledisku se stále jedná o kvalitní podívanou, kterou úžasně doprovází Morriconeho hudba...pohodový western, super Clint Eastwood... ()

BAADRAAM

Kdyby na mě tento western nepůsobil tak nereálně a pohádkově, asi bych mu přidělil vyšší hodnocení. Clint Eastwood se tváří každým momentem tak drsně, že mi připomínal jistou osobu, na níž směřuje většina současných vtipů (není to cikán ani blondýna:-)), Jinak ale poměrně zajímavý film se zajímavým environment. ()

turistta

Prvý film dolárovej trilógie, ktorý som videl ako posledný. Dal základ tým, ktoré vznikli po ňom. Je to poznať na stopáži, oproti ostatným je najkratší a natočený za skromných podmienok. Na kvalite mu však neuberá ani náhodou. Najviac ma dostala scéna, keď Joe (Eastwood) povie hrobárovi " Připrav tři rakve" a vzápätí zlikviduje štyroch banditov Baxterovcov a zakončí to "Omyl, štyři rakve". ()

blondboss

Ako som už niekde písal, nie som zástancom westernového žánru. Čo k tomu dodať? Bolo to vcelku vkusné, ale aby som z toho padol na zadok, tak to určite nie. Klasický western, ktorý nepriniesol nič nové. Možno v tej dobe áno. A nezachránil to veľmi ani kvalitný herecký výkon Clinta Eastwooda s jeho kamennou tvárou. Tri hviezdičky dávam už len z úcty k Sergiovi Leonem, ktorý sa týmto počinom len pripravuje k tvorbe absolútnej westernovej legendy. 60 % ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze