Adéla ještě nevečeřela

• angličtina Adela Has Not Had Her Supper Yet (více)
Československo, 1978, 105 min (Alternativní 102 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Václav Lohniský, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Martin Růžek, Olga Schoberová (více)

Po čtrnácti letech se sešli režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka – tvůrci slavného Limonádového Joea – opět k realizaci další výtečné parodie, tentokrát na rodokapsové příběhy neohrožených hrdinů. V komedii Adéla ještě nevečeřela je tímto hrdinou slavný detektiv Nick Carter, kterého do Prahy pozval policejní komisař Ledvina, aby mu pomohl vyřešit záhadný zločin – zmizení psa hraběnky Thunové. Carter brzy zjistí, že jeho protivníkem je jeho věčný rival, ďábelský botanik, zločinec mezinárodní pověsti hrabě von Kratzmar. Musí se samozřejmě vyrovnat s řadou nebezpečných a důmyslných léček, překonávat „nepřekonatelné“, což slavnému hrdinovi, který je nepřemožitelný, neprůstřelný, nebojácný a neohrožený, nedělá žádné zvláštní potíže. Nevadí mu ani nové, neznámé prostředí, protože jeho společníkem a průvodcem je bodrý komisař Ledvina, který ho neopomene protáhnout pražskými hospůdkami… V komedii, která získala řadu ocenění u nás i v zahraničí, se zaskvěla dlouhá řada výborných herců. V roli velkého detektiva to byl neodolatelný Michal Dočolomanský, jeho českého kolegu hrál Rudolf Hrušínský, role zlosyna byla nezapomenutelnou kreací Miloše Kopeckého. Kostýmy jsou dílem Theodora Pištěka a na animované části filmu se podílel Jan Švankmajer. K úspěchu filmu přispěla i výborná kamera Jaroslava Kučery, který skvěle zachytil půvaby a atmosféru secesní Prahy. (Česká televize)

anyonecek

Jednoduše řečeno paráda. Výkvět České komedie, který je bezpochyby v mých TOP 10 ČSSR komedií. Michal Dočolomanský spolu s Rudolfem Hrušínským a Milošem Kopeckým utvořili silnou trojici komediantů, která se vyplatila i v Tajmeství hradu v Karpatech. ()

Cucina_Rc

Komisař Ledvina, detektiv Nick Carter a hrabě Rupert von Kracmar neměli chybu. Komické scény se zde přímo nabízeli, například scény s hotelovým boyem, hrabě von Kracmar a stříbrný podnos a nebo vynález přítele Messera. Beze sporu krásný snímek s detektivním nádechem. ()

darthvader77

Skvělá česká kirmi komedie opravdu bravurní mistrovský kousek naudpaný od začátku až do konce skvělými hláškámi a vtipnými situacemi. Už úvodní scéna, se Fantomasem a spol dává věštit, že nás čeká skvělá podívaná. Sám Nick Carter a jeho vybavení dokáží nadmíru pobavit a Določomanský hraje výborně. Ovšem nejvíc perlí Rudolf Hrušínský se svým komisařem Josefem Ledvinou. "Jo to byl pěkně temný středověk, proto jsme sem zavedli plynové osvětlení". Samozřejmě hlavní záporák Miloš Kopecký a půvabná Naďá Konvalinková tomu dávají potřebný drajv. Vše pěkně pod režijní taktovkou Oldřicha Lipského(obzvlášť flashbacky se povedly). Vynikající. ()

Okish

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů vůbec... Brilantní česká komedie pod taktovkou Oldřicha Lipského a vynikajícími hereckými výkony.... myslím si, že asi zde nenajdu moc lidí, kteří by mohli říci, že tento film patřil v mých cca 5 letech mezi nejoblíbenější... a stále patří. *****! ()

voldemorf

Primitivní, ale účinné? Inu, primitivní to věru není, účinné však velice. Nápady byly tak absurdní, až byly geniální. ()

Jehan

Klobouk dolů před Oldřichem Lipským. Vždyť to byl on, kdo byl skutečným apoštolem stylu "steampunk" na východ od německých hranic. Dočolomanský je samozřejmě bravurní, Hrušínský přesný. Kopecký již jaksi obligátně "perfidně" vyšinutý a záporný. Žánrová selanka, velmi vzdálená době, kdy se film natáčel. A výtečná ptákovina, jak je u velmistra Lipského zvykem. ()

adamix

Nápaditosť to má a herci sú v plnej paráde ako vždy ( Dočolomanský, Hrušinský, Kopecký), ale chýba mi tam nejaká ta nezabudnuteľná humorná scénka ( a na takéto scénky boli česy machri). A tie nechutné scénky zachytávajúce Adélyne odporné ústa by si Lipský mohol odpustiť. Ale celkom sa dalo na to pozerať. Ten svoj humor to má a je to podobné ako napríklad Limonádový Joe, ale mohlo to byť aj lepšie. U mňa 70%. ()

TonyStark

Masožravka Adéla prostě patří do zlatého fondu české kinematografie. Je jedno z jakého úhlu se na film podívám (myšleno obrazně,samozřejmě se dívám normálně zepředu na zapnutou TV),pořád na mě pusobí jako dokonalé dílko. Hlavně výtvarná stránka a hlášky patří mezi to nejlepší ze zlatých časů české komedie . Herecké obsazení je těžký kalibr. Hlavně Hrušínský s Kopeckým si tu roli doslova užívají.No a samozřejmě režisér Lipský.K tomu není co dodat. ()

ostravak30

Nevím, proč dát jiné hodnocení. Vždyť není co vytknout. Vynikající herecké obsazení doplňuje ještě lepší scénář. Humor je vidět v každé situaci a stejné je to i s parodií. Parodie paroduje velké množství situací a ty jsou vtipné samy o sobě. Nezapomenutelný Rudolf Hrušínský, který má asi ze všech rolí tu nejzábavnější, Miloš Kopecký či Michal Dočolomanský a spousta dalších legend českého filmu tvoří dohromady velmi zábavnou komedií s dnes již legendárními hlášky. Budu se opakovat, ale když film dokáže to, že některé hlášky zlidověly a používají se v běžném životě, pak se musí jednat nutně o výbornou komedii a legendární film. ()

knihovna

Naprosto nádherná parodie, kde je snad všechno a navíc to všechno k sobě perfektně sedí. Kouzelná stará atmosféra, bezva naivní triky, skvělé dialogy i s roztomilou "staročeštinou", samozřejmě vynikající herci. K tomu parádní režie. Takže není divu, že tenhle film mě nenudí ani po x-tém shlédnutí. ()

johnny01

Skvělá komedie s originálním příběhem a nepředvídatelnou zápletkou plnou zvratů a s mnoha překvapivými zábavnými situacemi. ()

PlayEasy

Nejoriginálnější a možná i nejgeniálnější perla naší kinematografie s brilantním obsazením (především pánové Hrušínský a Kopecký jsou ve svých rolích delikátní), která dokonale paroduje všechny slavné detektivky a dokazuje, že nejlépe se matička Praha pozná obchůzkou zdejších putyk ;) 100% ()

Vojta00

Film jsem viděl úplně poprvé až po třicítce a docela mě zklamal. Možná proto, že jsem se moc těšil. Naštěstí je film ještě z těch starších dob, kdy i malé štěky hrají dobří herci a korunu tomu pochopitelně nasazují ti nejdůležitější - Michal Dočolomanský jako uhlazený detektiv, který se do všech akcí pouští s noblesou anglického džentlmena, Rudolf Hrušínský, který se pouští hlavně do "suchejch buřtů a Plzně" a samozřejmě Miloš Kopecký jako typický padouch se svým skvělým zlověstným smíchem. ()

Tominni

„Vždy ve střehu.” Krásná a povedená parodie, kde vyniká padouch Miloš Kopecký, světoznámý detektiv Michal Dočolomanský a český policista Rudolf Hrušínský a tihle tři film táhnou až k plnému hodnocení. Zaslouženě. Vždyť nakonec rozhodne dar přítele Messera….:-) ()

MartinTerran

Zábavný krimi-komediální snímek. Herci jsou zde skvělý a dobře se mi na to koukalo. Ve filmu je mnoho nereálností, ale je to patrné a film si nahraje na to že tomu jinak. Hodnocení: 76/100. ()

Retro biják 60. – 90. let

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)