Dívka v pavoučí síti

• USA The Girl in the Spider's Web (více)

Lisbeth Salanderová, kultovní postava a hlavní protagonistka slavné knižní série “Milénium“ Stiega Larssona, se vrátí na plátno jako Dívka v pavoučí síti v první adaptaci nedávno vydaného úspěšného bestselleru Davida Lagercrantze. Držitelka Zlatého Glóbu Claire Foy, hvězda seriálu The Crown, hraje svéráznou ochránkyni práv v režii Fede Alvareze, známého průlomovým thrillerem Smrt ve tmě z roku 2016. (Falcon)

warrenur

Slabsi priemer, ktory je od svedskych originalnych predchodcov znacne vzdialeny. Problem nie je v hlavnej predstavitelke. Naopak Claire Foy je v roli celkom obstojna. Ale celkovo je vo filme az prilis barliciek, preslapov a nahod. Atmosferou sa to zial tiez nepriblizuje. Exoticky zaporak/cka tiez moc neoslovil, az moc sa to podoba komixovym hlupym hrdinom. Skoda. Hoci sa dej odohrava udajne v Skandinavii, z mrazivych severskych thrillerov toho nepobral vela. Sklamanie. ()

Bozvav

Že jsou seveřani naprosto úchylní a zvrácení, alespoň co se literatury, kinematografie týče, to se všeobecně ví. Stejně tak, že jsou citově studení jak zmrzlé morče. Severské romány a jejich filmové zpracování se dá rozdělit na nudné sociální drama s rádoby nějakým podtextem a na morbidní thriller s rádoby morálním přesahem. Za mne nefunguje ani jedno. Nicméně musím uznat, že v americkém zpracování se na to dá koukat. Ten rozdíl byl vidět hodně ve zpracování snímku "Muži, kteří nenávidí ženy", kde americká verze jednoznačně převálcovala tu švédskou. I tento naprosto debilní snímek se tak dal shlédnout bez větší újmy na zdraví i když je scénář stupidní, předvídatelný a osazenstvo nesympatické až běda. Za mne měli pomřít všichni už v první třetině nějakou strašnou smrtí a bylo by. Dvě opruzené hvězďule. ()

anatheman

Silnější 3 hvězdičky. Vůbec to není špatné. Ačkoli jsem ze série akorát četl (resp. poslouchal audioknihu) Muži, kteří nenávidí ženy a viděl jak televizní sérii Milénium, tak i Fincherovu adaptaci prvního dílu, nenechal jsem si ujít ani Dívku v pavoučí síti. Přiznávám se, že přednější motivaci představovala mnou oblíbená anglická herečka Claire Foy, u které jsem byl zvědav, jak se jí podaří ztvárnit Lisbeth Salander. Holka zcela očekávaně nezklamala a role jí opravdu sedla. V jejím podání je patrné určité "zlidštění" postavy, čemuž ale napomáhá i náplň díla a časový posun od první knihy / filmu. A co říct o snímku jako takovém? Není to špatná jednohubka. Jedná se zkrátka o poněkud temnější akčňák, co se odehrává v severském prostředí. Přibylo i několik "sci-fi" elementů. Zvláště v oblasti hackování (jak jinak), tak i v hi-tech odstřelování, popřípadě i ve způsobu zacelování ran pomocí vteřinového lepidla, což už bylo zmíněno v dřívějších komentářích. Do toho se ozývají i traumata z rodinné minulosti hlavní hrdinky, takže i když na první pohled vypadá celek jako nesourodý guláš, všechno kupodivu relativně funguje. Knihu kvůli tomuto filmu číst asi nebudu, ale i tak jsem celkem spokojen. A ano, soundtrack byl také slušný. ()

Raziel_cz

Fede Alvarez měl dost těžkou pozici už jenom tím, že přebíral sérii po Fincherovi. Fakt k tomu nepotřeboval sterilní scénář, který má spíš než k detektivnímu thrilleru blíž k bondovce. Claire Foy je sice nejcharismatičtější Lisbeth na plátně, ale zatímco předchozí filmy měly alespoň punc nějakého zakotvení v realitě, tady by místo ní klidně mohl být Batman. Zápletka se snaží být ohromně špionážní, ale při vší absurdnosti postrádá zvraty a jakékoliv napětí. Všichni se tu honí za zkázonosným MacGuffinem (jo, zachraňuje se svět, a jo – meh), ale jelikož díky kouzelným počítačům vždycky vědí, kde jsou všichni ostatní, nemusí překvapivě jednorozměrné postavy ani předstírat, že po něčem pátrají. Je to prostě dvouhodinová naháněčka a nic víc. Velmi kompetentně natočená, ale přesto bez nějaké moc atmosféry, prvku překvapení nebo výraznějšího autorského stylu. Což je po Evil Deadu a Don't Breathe fakt škoda. Otázka samozřejmě je, nakolik do toho zasáhlo studio a nakolik se dalo pracovat s nezajímavý scénářem. Takový průser jako Sněhulák to není, ale ani to nepřesahuje průměrnost třeba Jezdců apokalypsy nebo Zmrzlé země. Aspoň ale máme potvrzeno, co Stephen Merchant ukázal už v Loganovi – že je kurva dobrej ve vážných rolích. A že Alvarez by toho Bonda s Batmanem klidně dal. Jenom by mu na to museli dát menší budget, aby ho něco nutilo vymýšlet zajímavé věci. ()

BOURQUE

Nezávislý, teraz samostatný príbeh L. Salandarovej sa snaží nadviazať na úspechy jak európskej ságy tak aj na Fincherovej (zatiaľ jedno dielňu) verzii. K tomu vytvorená atmosféra a už spomínaný príbeh by aj boli dané, ale na hereckej strane sú „nedostatky“. Strašne mi chýba to, čo pre charakter Lisbeth spravili N. Rapace a R. Mara. C. Foy nie je zlá a je vidieť, že sa snaží, ale jednoducho necítim ten oheň, čo k tomu dali už spomínané herečky. Ďalším slabým bodom je S. Gudnason, ktorý jednoducho pre tento príbeh má až príliš nevinný tvár. Škoda, že pán Alvarez nevenoval dostatočnú pozornosť „temnej verzii L. Salandarovej“ (samozrejme mám na mysli jej sestru). Takže tento film beriem ako akýsi „datadisk“, ktorý slúži ako (priemerný) doplnok ale príbeh „L.S:“ neposunuje do vyšších úrovní. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

Rockerman

Trump už už sahal po červeném tlačítku, ale ti mírumilovní, multikulturní a socialismem načichlí Švédové mu v tom zabránili. " Hackli" program na kontrolu jaderných zbraní na celém světě a znemožnili americkým válečným jestřábům rozpoutat další válku. Tohle v mých očích film trochu znevažuje, ale jinak jsem spokojen a to i s Lisbeth číslo 3. ()

MickeyStuma

Mladá počítačová hackerka Lisbeth Salander a novinář Mikael Blomkvist se ocitnou v síti špionů, zločinců a zkorumpovaných vládních činitelů. Námět ve slavném Hollywoodu nesčetněkrát zpracovaný. A to by také nebyl Hollywood, aby jinak velmi oceňované literární dílo fenomenální severské pětidílné kriminální série Milénium po svém nezprznilo. Vlastně není ani divu. Předchozí snímek ´´Muži, kteří nenávidí ženy´ byl remake, takže jen kopírovali. Toto už filmový předobraz nemá. Literárního autora Stiega Larsona sice vystřídal David Lagercrantz, ale to na věci nic nemění. Hollywood prostě severskou atmosféru opustil a natočil snímek tak, jak to umí nejlépe, čímž na plátna kin nepřinesl nic výjimečného, originálního, neznámého. Tohle tady prostě už nejednou bylo, tudíž se, jinak vcelku dobře natočený snímek, stává předvídatelným a to v mnoha ohledech a přesvědčení. Ze známé hackerky se rázem stala doslova agentka se zkušenostmi, jakoby prodělala patřičný výcvik. V předchozích filmech na to nevypadala, že? Nakonec, i změna hereckých představitelů z toho dělá úplně jiný film. Takže tu máme směsici výbuchů, automobilových honiček, přestřelek, atd., atd. Zkrátka akční thriller bez bázně a hany. Nebýt to film do série, šlo by se na snímek dívat jinak a s daleko větším respektem v oblasti svého žánru. Máme tu hrdinku, která je silná, brilantní, vynalézavá a hlavně bojovnice. Prostě dokonalá akční ženská, takřka superhrdinka. Jenomže právě vlivem takovéhoto charakteru jakoby do série náhle vůbec nepatřila. Jedná se o zfilmovanou čtvrtou knihu z pětidílné knižní série, tak snad někdy dojde i na tu poslední. Jen ale aby někoho nenapadlo udělat z hackerky hrdinku po vzoru Bonda. ()

FilmWave

Jsem velký fanda Alvareze i Claire Foy, ale tohle je (předlohu jsem nečetl) fakt strašná blbina se všemi logickými nesmysly, které by vás napadly. Spíš než "Millenium" série je to pokus o "Bournea" v sukni. Škoda, protože akce šlape, lokace, kamera, všechno má šmrnc. ()

strikeman

Závidím mnohým zdejším hodnotitelům (když se podívám na jejich komentáře i k dalším snímkům), že mají tolik času - u každého třetího snímku totiž četli i knižní předlohu a mohou srovnávat. Zajímalo by mne, kolik z nich knihu (a další knihy) opravdu četlo a kolik z nich jsou pozéři dávající na odiv svou kulturní uvědomělost :-) Já se bez mučení přiznám, že jsem předlohu nečetl, všechny herečky volné série filmů mi přijdou na podobné úrovni a i zde jsem se poměrně solidně (i když asi "přízemně") bavil ... 75% ()

xmy

Alvarezova Dívka v pavoučí síti je oproti předchozím filmům s hlavní hrdinkou Lisbeth jiným dílem. Je zde více akce, za to bohužel hůře vykreslená skandinávská atmosféra. Fincherovo dílo s Craigem se mi líbilo přece jen víc, avšak ani zde jsem se nikterak nenudil. Send him back to Disneyland. ()

helloween93

Mixed emotions, na jednu stranu dobrá akce (scéna s Barrett 50.cal nebo bitka v umývárně). Zároveň jsou tu ale některé očividné hlouposti, jako když Lisbeth hackuje NSA s takovou lehkostí, že je Jason Bourne oproti ní malý skautík, ona vůbec hlavní hrdinka umí úplně všechno a na to, že je jen hackerks, by mohla vzít práci assassina na full time, její sestra taky není žádná naivka, ta je totiž hlavou ultra nebezpečného gangu. Taky mi trochu vadila ta Lisbethina femdom póza, ale to se dalo čekat. Na jedno shlédnutí to není zlé, ale jsou lepší akční věci. Jak to již bývá tradicí, tyhle knižní adaptace jdou téměř vždy do kin na podzim a dost často propadávají a The Girl in the Spider’s Web tento osud potkal taky. 3* ()

radaza

Jsem alergický na pokračování úspěšných bestsellerů napsaná námezdnými pisálky. Myslím si, že Larssonovi dědicové by se měli stydět. Padl jim do klína balík a úspěch, který si sám Larsson vůbec neužil a chtěli vytlouct ještě více. Pokračováni Milénia je ploché, balancování na hraně uvěřitelnosti se překlopilo do fantaskna. Je mi to líto, švédská jednička Milénia je podle mě snad nejlepší knižní adaptace, co znám, většinou jsem jako čtenář nespokojený. Postavy a jejich jednání je těžko uvěřitelné, Blomkvist a jeho přítelkyně se kdovíproč razantně omladili, zápletka je tuctová. 3 hvězdičky dávám za dobrý herecký výkon Foy, za svižnost natočení(člověk neměl moc čas přemýšlet nad nelogičností zápletky a návazností) a z nostalgie. ()

Torpid

A líto mi je, že v USA píšou scénáře stroje. A pak má milená Foy, společně s nadanými filmaři, utrácí život v pavučině z hoven. ()

DAPDO

Když zapomenete na švédy, Nyqista a Rapaceovou, tak to bude super krimi. Mě se nepovedlo vymazat tu švédskou sérii a hlavně to obsazení dvou hlavních postav z hlavy, jinak bych určitě čtyřkoval. ()

papaguy

Alvarez se zjevně netrefil do očekávání diváků. Namísto mrazivého drama/thrilleru ve skandinávském duchu servíruje stylizovanou komiksárnu. Když zapomenu na literární předlohu a všechny předchozí filmy (snad vyjma slabší Alfredsonovi Dívky, která si hrála s ohněm), koukat se na to dá. ()

Torgal

Častokrát až príliš hrané na efekt (ale úspešne) na úkor realizmu a logiky, ale inak (pre mňa) nečakane svižný a dravo natočený techno thriller. Zápletka bola na môj vkus dosť prekombinovaná a tvárila sa strašne sofistifikovane, pričom v jadre to bolo vlastne celkom béčko o ukradnutom programe na odpaľovanie atómových hlavíc. Škaredá Claire Foy do role Lisbeth zapasovala omnoho lepšie ako Rooney Mara vo Fincherových Mužoch, čo nenávidia ženy, no tunajšia verzia Mikaela Blomkvista je oproti Danielovi Craigovi čistý kastrát. Ten herec vôbec nemá charizmu. Vo výsledku teda len celkom fajn akčná jednohubka, hoci technicky výborne zvládnutá. 6+/10 ()

tranquill

"Speciální útvar, to je americký eufemismus pro žádnou odpovědnost a žádný dohled?" Mým eufemismem je s bídou jedním okem tam a druhým rychle ven. ()

Sala1

Ide o veľmi šablónovitú snímku určenú mainstreamovému divákovi. Vidíme tu rozdiel medzi európskou a americkou kinematografiou – v tomto prípade ideme jednoducho po povrchu a po zhliadnutí máte pocit, že ste videli jeden z ďalších akčných trilerov, pravdepodobne bondovku. Vidíme bondovského záporáka, technologické vychytávky, postavy, ktoré sa presúvajú medzi miestami veľmi rýchlo, svoje schopnosti a šikovný um využívajú vždy naplno. Hlavná postava tak stala superhrdinkou. Pri tom všetkom však nie je čas na vysvetlenie jednotlivých vzťahov. Na druhú stranu, príbeh je dostatočne rafinovaný. Film je inteligentný, aj ľudia, ktorí ho robili, sú inteligentní, no štúdiová šablóna nepustí. Po predstavení hlavného záporáka (ten sa síce už ukázal aj v traileri) to ide s napätím dolu vodou. Mení sa celá poetika filmu, ocitáme sa na jednom mieste, ktorého štruktúra je veľmi nejasná. Vzťah hlavných postáv ide jednoducho do vetra, zároveň postavy, ktorým bol v knižnej predlohe venovaný väčší priestor, nám v tomto spracovaní nemajú čo povedať. Producenti zjavne úmyselne išli po obsadení Claire Foy, kvôli potrebe vyjadrenia istej dávky emócií. To Claire dokázala a vďaka nej tu postava Lisbeth bola ... no Noomi Rapace zrejme nikto neprekoná, pretože to je tá Lisbeth, ktorá vám zakotví v pamäti. Pôvodná švédska produkcia ďaleko predčí túto americkú. Čo sa týka spracovania, jednoznačne išlo o kvalitnú filmárčinu s množstvom pekných scén a atmosférou... len zima príde kvôli snehu a nie kvôli tomu, čo sa deje na plátne. Tento film sa tak stal zbytočným počinom s chýbajúcimi dvoma predchádzajúcimi časťami, no aspoň s dobrým obsadením. Viac tu: https://www.youtube.com/watch?v=SrTg-rCUMsM. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády