Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

InJo

Kinoverze: Neoddiskutovatelná sračka, v níž je na hovno snad vše podstatné. Je to mizerně odvyprávěné (Lynch doslova kašle na zásadní dějové motivy a místo toho nám radši servíruje zbytečné bizarní výjevy a tuny vnitřních monologů pomalu všech postav - WTF?!), triky jsou v mnoha záběrech vyloženě strašné, výprava je na takový velkofilm hodně slabá (kromě několika pouštních pasáží se to snad celé točilo ve studiu), kostýmy a masky přinejmenším divné (v těch horších případech ještě nechutné, či rovnou směšné) a akční a velkolepé scény jsou silně nezvládnuté. Inu, co si myslet o smrtelně vážně se tvářící epické space opeře, jejímž hlavním záporákem je ve vzduchu neustále poletující vyšinutý tlusťoch s opravdu ohavným akné na obličeji? Řekl bych, že po tomhle filmu v Hollywoodu všichni (správně) pochopili, že takovéto látky pro Lynche (kterého jinak velice respektuji) skutečně nejsou... Utrpení, které jsem dokoukal jen se sebezapřením. 30 % ()

Jordan

sci fi od lyncha, to už vopred človeka navnadi na riadne šialenstvo . . . a riadne šialenstvo pride . . . chcel by som vediet, kolko korenia pan režisér zjedol popri natáčaní tohto filmu, zajvne vela . . . ale pomohlo, vytvoril filmovu klasiku a jeden z fantasy kultov, vsetka česť, aj keď oveľa viac uprednostňujem iné jeho filmy ()

Anderton

David Lynch povedal, že ten film asi nemal robiť, ale videl v tom toľko lákavých možností. No asi ten film vážne nemal robiť. Nemám nič závažného proti deju, ani proti výprave. Ale film pôsobí, ako keby nevedel, čo nám chce povedať, Lynch nemá v adaptovaní kníh skúsenosti a nemá pre to ani cit. Najväčším failom sú pre mňa masky, akoby vyskočili z nejakej paródie Mela Brooksa a to sa potom ťažko dá brať zvyšok filmu vážne. Mám dvd s klasickou verziou a na mohutnú SE sa vážne nechystám. ()

Frajer42

Úplně mi nejde do hlavy, jak se někdo při současném enormní tempu vývoje technologií může domnívat, že by rok 10 191 mohl vypadat právě takto - tedy téměř shodně jako současnost obohacená o kouzelné koření. Můj divácký problém spočívá v tom, že jsem měl od Lynche nějaká větší očekávání. Tento snímek není ničím víc než tuctovým sci-fi, které je ke všemu nanejvýš průměrně zahrané. Nemám tušení, zda se z literární předlohy něco vytratilo, ale ani myšlenka tohoto snímku není nic světoborného. Neskrývám zklamání. Viděna neprodloužená verze - 137 min (díkybohu). Lepší dvě hvězdy. ()

Kothy

David Lynch si chtěl natočit sci-fi a celkem se mu povedla. Agent Cooper ve filmu rozhodně potěší. I efekty na tu dobu nejsou špatné. Určitě je to lepší než ten třídílný seriál... ()

Smok

Tak toto naozaj nevyšlo. Som síce veľký fanúšik Duny a považujem si ju ako kultovú záležitosť, ovšem toto Lynchovi vôbec nevyšlo - pomalé, uťahané, zdĺhavé. Škoda. ()

Fingon

Toto je snad jediný film, který mám radši jako kino-verzi než jeho rozšířenou edici. Naštěstí mám doma obojí. ()

dex2man

Bohužel asi nejslabší Lynchův film,což mě v případě zfilmování Dune obzvlášt mrzí.Problém bych neměl ani s pomalejším vyprávěním příběhu písečné planety,ani s originálním vizuálním zpracováním(hlavně kompozice obrazu) v neakčních scénách.Akce je totiž hlavní kámen úrazu - je jí málo a chybí jí dynamika i věrohodnost. Je prostě znát,že to není Lynchova parketa,což v kombinaci s pomalým tempem a místy až depresivním pojetím působí únavně a nudně."Lynchovsky divné" zpracování je natolik vzdálené od mainstreamu,až je to vlastně na škodu a film je spíš jen lahůdkou pro skalní fandy. ()

swamp

Knihu Franka Herberta jsem nečetl, hru na motivy knihy jsem hrál, Lynche jako režiséra můžu a s ním spojeného Kylea MacLachlana taktéž. První třetinu filmu jsem však tápal, protože toho bylo zkrátka moc. :P Postupně jsem však tomu podivnému rytmu přišel na chuť, dostal jsem se do hloubky a byl jsem pohlcen.. "Father.. father, the sleeper has awakened!" ()

StevenW.

Film který tak trochu vybočuje společně se Sloním mužem z filmografie Davida Lynche..Po vizuální i dějové stránce dobře udělané SCI-FI které patří k tomu lepšímu co tento žánr vytvořil.Pouze jednu malou chybičku to má,né každý dívák se bude hned na začátku dobře orientovat ke kterému rodu/klanu jednotlivé postavy patří. ()

tukomaster

Totální propadák a jednoznačně nejhorší film Davida Lynche! Naprosto příšerné triky, špatný ústřední motiv, spousta postav se tu jen tak mihne a pak umře. Úchylný lord Harkonen se mi tedy rozhodně nelíbil. Scény ochočení červů také působí velmi směsně. Rozhodně velkou vinu na celkovém dojmu má hodně prostříhaná verze, ze které nezbyla ani polovina. Jedním z mála plusů může být to, že už nevznikl druhý a třetí díl plánovaného pokračování. Škoda Davide že si radši neudělal ty Star Warsi :( ()

Slartibarkfast

Duna. Planeta, na jejímž povrchu se rozprostírá nekonečná poušť a písečné nekonečno rozorávají obří červi. Přesto je tento kus nehostinného vesmíru jedním z nejdůležitějších míst díky výskytu jistého koření, které má neobyčejné vlastnosti a nikde jinde se nenachází. Kdo získá kontrolu nad touto planetou, získá kontrolu nad celým vesmírem. Kultovní román Franka Herberta, který je předlohou pro tento celkem slušný film, je jedním z milníků sci-fi literatury. Bohužel musím říct, že konečná podoba (viděl jsem jen kratší verzi) není zcela dle mých představ. Hvězdné obsazení lahodilo mému oku, ovšem efekty velmi pokulhávaly, a když vzpomenu na hvězdné války nebo vesmírnou odyseu, je to celkem škoda. Vše šlo zvládnou daleko líp a stáří filmu nemuselo tak výrazně bít do očí. Dramatičnost a neskutečná vleklost filmu mi zas až tak nevadila, ale oproti knize to zkrátka nebylo vůbec tak záživné. Smělý pokus zfilmovat tento kolosální počin tedy pro mne zůstal někde na půl cesty. Pro fanouška je to jistě povinnost, ale pro normální smrtelníky zřejmě jen táhlá mučivá zkušenost. Já jsem tak nějak uprostřed, takže dávám solidních 65% ()

Slarque

Lynchova velkorozpočtová adaptace populární dobrodružné sci-fi zřejmě uspokojila málokoho, včetně Lynche samotného. Spousta situací vyznívá uspěchaně a jako divák netuším, která podivná scenáristická řešení byla záměrná, či vznikla přestříháním filmu. A dodnes si nejsem jistý, nakolik film pochopí lidé, kteří předlohu nečetli. (Hodnocena standardní 137 minut dlouhá verze.) ()

Vitason

Rok 10 191 je ve znamení koření. ,,Kdo vládne koření, tak ten vládne celému vesmíru." Takže dnešní šéfkuchař by byl pánem všech vesmířanů. Tato vzácná látka se nachází na jediné planetě v celé té velké černé díře ozdobené pár světýlky zvané vesmír. Tou planetou je Arrakis, kde místní lidé věří v proroctví o mesiášovi, aneb můj třetí pokus skamarádit se s pnem Davidem Lynchem a opět to nevyšlo. Duna je oldschoolově natočené sci-fi, které trpí hlavně tím, že je totálně user unfriendly. Příběh je podán zmateně, útržkovitě bez jakýkoliv pomocných berliček pro diváka. Na film jsem se díval ve zrovna né dobrém rozpoložení, takže mě z celé té rozvleklosti rozbolela hlava. Film nabral alespoň nějaké tempo po hodině a půl. Naštěstí jsem se díval jen na 130minutovou verzi a málem jsem několikrát usnul. Dívat se na 190minutovou verzi, tak bych asi umřel. Lynch si hodně vyhrál se stylizací a barvami, ale všechny ty baronovy vředy a odporné masky jsou spíše na zvednutí žaludku než na zajímavou podívanou. Triky působí i na svou dobu zastarale. To takové Hvězdné války jsou naprosto jiná liga. Přežil jsem to jen díky skvělé hudbě a příjemným hercům. ()

klerik

Dávam plný počet, a dávam ho predĺženej verzii (s ktorou Lynch nesúhlasil a pod ktorej réžiou je uvedený fiktívny pseudonym Alan Smithee). Na mojom hodnotení je podpísaný aj fakt, že Herbertov fantastický svet Duny považujem za jeden z najlepších a mne najbližších. Film samozrejme ani v jednej verzii nedokáže (a zrejme ani nemôže) obsiahnuť literáru predlohu, ale skvelo funguje ako "upútavka" na knižnú sériu. Dlhšia verzia lepšie vystihuje aj vysvetľuje vzťahy medzi postavami aj keď na formu monológov a myšliekových pochodov si tiež treba zvyknúť. Vzhľadom na vek filmu ide o skvelú space operu, ktorá by si zaslúžila pokračovania viac ako trebars STAR WARS či STAR TREK... ()

SeBig

,,Otče!! Sráč se probudil!! Arakis!! Duna!! Naše Duna!” Cením vizuál na tu dobu perfekto, ale ten příběh mě prostě nezaujal. Taková fantasy pohádka s nadsázkou ve vesmíru a na vymyšlených planetkách, co se snaží tvářit strašně seriozně. Postrádal jsem nějaký vtipný postavy. Ta délka je vážně přepal, ale je tam aspoň na co se dívat, takže chápu zdejší hodnocení. Možná kdybych to viděl jako malej harant nebo s nějakou marihuanou v sobě, tak si to i zamiluju. Duna = Nuda. ()

Crocuta

Z tohoto snímku je cítit jak duch Herbertovy předlohy, tak Lynchův osobitý rukopis a Kyle MacLachlan jako Paul Atreides je opravdu výborný, stejně jako správně odporní představitelé Harkonenů. ()

Chrustyn

Ne tak velkolepá a efektní jako Hvězdné války ale na Lynche překvapivě povedené sci-fi s některými opradu působivými scénami zvláště co se týká efektních sekvencí s obrovskými červy. Škoda jen, že zde není moc akčních scén to by mohlo být o hvězdu více. ()

classic

Extra divný, fantastický science - fiction Davida Lyncha, so zaujímavou vizuálnou stránkou a zvukom. V snímku som zaznamenal DEBUT, pre pozoruhodného herca Kylea MacLachlana, ktorý sa odteraz stáva dvorným Lynchovým kamarátom, par excellence. Dunu by som prirovnal k jednému z najslabších filmov v kariére Davida Lyncha, ale ja osobne som nepociťoval akýsi hnus a zdesenie, sadol mi, dalo sa to pozerať, český dabing mi dopomáhal k tomu, aby som sa mohol sústrediť na magické obrazy, pod taktovkou špičkového kameramana, Freddieho Francisa, ktorý predtým spolupracoval na Sloňom mužovi, a to bol neuveriteľný zážitok, tam bola dokonalá práca kameramana, ale povedal by som, že aj v Dune stojí v mnohom za to ! Najmä sekvencie v púšti. ()

Zazie

Zaprvé: Nemám ráda filmy, které se odehrávají převážně ve tmě. Zadruhé: Nemám ráda filmy, kde přemíra cizích/vymyšlených jmen ubírá na srozumitelnosti. Nicméně nemohu upřít jistou přitažlivost (mladý agent Cooper +). ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!