Jako milovník seriálu jsem byla naprosto nadšena. Rozbrečela jsem se už u úvodních titulků :D Musím přiznat, že chvílemi působil děj jen jakási nedůležitá omáčka, ale o to přece nešlo, abychom dostali nějaký zásadní zvrat, šlo o to, abychom dostali to, co na seriálu nejvíc milujeme, a to se stalo. Prostor dostala většina postav a dokonce přišly i nějaké posuny v příbězích postav, nějaká akce též nastala, ale hlavní byla atmosféra, denní život anglické smetánky i sloužících, malé i větší události. Konec je případně otevřený dalšímu pokračování, ale ne natolik, aby nemohl sloužit jako závěr.(13.9.2019)

Je to už nějaký pátek od seriálového Panství Downton. Ten seriál jsem měl rád, viděl jsem všech 52 epizod, ale poslední 6. série dorazila v roce 2015 a už si seriál vlastně zas tolik nepamatuji. Pamatuju si jenom, že mě bavilo se na něj koukat, měl jsem rád jeho postavy jejich příběhy, jeho kostýmy a především samotnou krásu Panství Downton. Když jsem se tedy dozvěděl, že se chystá filmové pokračování, začal jsem se vlastně těšit až se do Panství Downton zase podívám. A i když si ten seriál moc nepamatuji, okamžitě jsem si vzpomněl na jeho postavy a jak je rád zase uvidím. A zároveň jsem si říkal, že by bylo fajn kdyby nebylo potřeba znát každou epizodu seriálu a užít si film sám o sobě. A naštěstí zrovna tahle věc funguje. Je jedno zda si seriálové Panství Downton nepamatujete či jste ho dokonce neviděli. Celé se to odehrává 2 roky po celé sérii a zápletka je celkem jednoduchá- Král a královna cestují po Anglií a hodlají přespat právě v Panství Downton. Obyvatelé panství a především rodina Crawleyových jsou tak rázem vzhůru nohama, snaží se udělat si co nejlepší reklamu a zároveň musí řešit i osobnější věci. Je to vlastně celkem komorní zápletka, která nemusí zaujmout každého, pokud si alespoň vzdáleně všechny ty postavy pamatujete, funguje to. Někdo tají svou homosexualitu (protože je zrovna nelegální), někdo čeká dítě, někdo by rád Panství Downton prodal ..... Osobní dilemata a dramata, která ale fungují. Především to ale vše vypadá neskutečně hezky.Kostýmy jsou pastva pro oči. Panství Downton je pořád neskutečně nádherné místo. John Lunn, autor hudbě k seriálu se vrátil a opět to lahodí uším. Obrazově je to neskutečná lahoda. Vizuálně jde o fakt vydařený film, ani v těch příběhových vodách se to ale vůbec nedrží zkrátka. Filmové Panství Downton může opravdu vidět člověk, který seriál neviděl. Občas se sice naznačí co se někomu dělo v době seriálu, jinak se tu ale rozhodně neotvírají příběhy ze seriálu. Jsou tu zcela nové příběhy, které začnou v tomto filmu a skončí v tomto filmu. I přesto, že je postav hodně se ke každé dá udělat snadno vztah, tuplem pokud si je člověk pamatuje ze seriálu. Parádně to utíká a střídá to jeden menší příběh za druhým. Občas je to dojemné, občas zábavné. A velmi dobře se to bilancuje. Pořád se tam něco děje, takže nehrozí, že by se film občas nehnul z místa. Občas se může zdát film příliš směšný nebo přehnaný, podobný nádech má ale i seriál, takže je vše naprosto v pořádku. A onen fakt nabubřelosti a povrchnosti se dá stejně jako v případě seriálu snadno překousnout. Ve finále potěší fakt, že je to především milý dodatek/milá tečka za celým příběhem Panství Downton. Maggie Smith je zase jednou totálně super (stejně jako zbytek castingu) a posledních 5 minut funguje jako regulérní dojíčka na emoce. Pořád to není ta nejvyšší liga a ani žádný výjimečný film, který se dá hodiny rozebírat, pořád ale dokáže zábavně bilancovat mezi žánry a vyhrát si s více jak tucty postav. A to taky není lehký úkol. Seriál rozhodně nebyl zostuzen. A vlastně mám aktuálně chuť si v nejbližší době dát celý seriál znovu...(15.9.2019)

Britské, známé, milé, příjemné, barevné, čisté, elegantní, královské, upstairs & downtairs. Jeden z nejočekávanějších snímků tohoto roku. A konečně jsme se dočkali. Příjemné filmové pokračování stejnojmenného seriálu. Ve filmu dostala každá z postava nějaký svůj kus, a objevily se zde všechny postavy. Mně osobně jen chyběla domácnost se Spratem a komornou, a jejich špičkování. Konec je trochu posmutnělý, ale i to dokazuje, že čas plyne i v Downtonu. Příjemné být zpátky. ..tak si asi zase pustíme seriál, nám je s nimi prostě dobře.. (15.9.2019)

Dneska jsem se po dlouhých pětadvaceti letech vypravila do našeho kina. Překvapily mne pohodlné sedačky, bufet s popcornem a především krásný film, který mne přinutil opustit své pohodlné obyvákové křeslo a vypravit se do světa iluzí na filmovou premiéru. Jako nadšený fanda šestiřadého seriálu jsem byla zvědavá, jakým způsobem tvůrci celou ságu rodiny Crawleyových uzavřou. Na celém seriálu jsem si cenila nejen příběhů jednotlivých členů rodiny i služebnictva, milého humoru, skvělých hereckých výkonů, parádních kostýmů a nákladné výpravy, ale hlavně toho, že vztahy mezi lidmi byly velmi korektní a přátelské i když i nějaká ta intrika by se našla. Ve stejném duchu byla celá sága dovedena do pozitivního závěru. Tvůrci své fanoušky nezklamali.(12.9.2019)

Praví fanoušci se budou šíleně dojímat. Naše milované postavy dostaly zasloužený bonus na stříbrném plátně. Hned u prvního záběru na majestátní Downton se ve mně probudily všechny emoce, které jsem při sledování seriálu prožíval. V průběhu jsem si pak uvědomil, jak mi rodina Crawleyů a jejich služebnictvo chyběli. Přitom to jsou jen tři roky. Molesley je stále ten samý neohrabaný popleta, Carson se pořád dme pýchou, Tom znovu ukazuje, jaký je fantastický člověk, Violet jako vždy ze sebe sype jednu hlášku za druhou... Všichni drží pospolu a táhnou za jeden provaz. Od dvouhodinové filmové epizody nešlo čekat víc. Naprostá spokojenost. Děkuji za to.(12.9.2019)