Panství Downton

• Kanada

• Nový Zéland

Velká Británie, 2019, 122 min

• misterz

Oceňujem snahu o zmapovanie zhýčkaného života na samotnej hranici medzi starým zlatým životom šľachty založeným na tradíciách a moderným životom s pulzujúcou meštianskou spoločnosťou. Ten kto nepochopí, že aristokracia už nie je to, čím bývala má problém... No celkovo ale ide o kolosálnu nudu. Ide o také nudné, banálne minipríbehy pozliepané do šedivého obrazu. Jediné čo ako-tak ušlo bola výprava. Na hranici odpadu. 30/100(24.2.2020)

Urcite je to jen a pouze pro divaky serialu, o tom pochybovat nikdo nemusi. O tom, ze si to muze uzit i nekdo, kdo serial nevidel... Mozna, ale pak to bude jako, kdyz poslouchate cizojazycnou pisen. Pro divaky serialu to bude pohlazeni. Krasne a dustojne rozlouceni s prijemnou zapletkou s dialogy, ktere k tomu neodmyslitelne patri.(16.9.2019)

Stejnojmenný seriál jsem vždycky hodnotil vysoko, já mám totiž příběhy z anglických sídel ve velké oblibě včetně dělení na lidi nad a pod schody. Film ve mně ale žádné nadšení nevyvolal. Celou dobu z něj bylo jasně cítit, že jde jen o jakousi nástavbu, jednotlivé postavy se postupně objevují, aby nezadržitelně obsadily své posty, takže mě doopravdy potěšila jen Tuppence Middleton. Bylo to už jen vaření z vody a velká spousta nevyhnutelných, šťastných zakončení už na mě byla přece jen příliš. Třetí hvězdičku jsem přidal jen ze slušnosti. P. S. Familiérní tykání mezi personálem volalo po devítiocasé kočce.(2.3.2020)

I když řadím Panství Downton k mým nejoblíbenějším seriálům, tak jsem se k poslední šesté sérii dostal teprve nedávno, a byl jsem opravdu zvědavý na film, jelikož seriál dostatečně uzavřel všechny dějové linie. Film tvoří ozdobnou třešničku na vrcholku už tak velmi lahodného a kvalitního dortu a nabízí ve zkrácené podobě všechny aspekty, kvůli kterým jsem se díval na samotný seriál. Člověk má opět možnost se na dvě hodiny ponořit do prostor okázalého panství a zažít s jeho obyvateli epizody z jejich (ne)všedního života, které nepostrádají romantiku, humor, intriky, ani napětí. Musím ocenit, že se tvůrcům i na tak malém prostoru podařilo věnovat potřebný čas každé z postav. Nejvíce mě opět bavila prostořeká hraběnka vdova, vedle toho bylo úsměvné sledovat na plátně interakci mezi "McGonagallovou" a "Umbridgeovou". Z dějových linií mě nejvíc zaujala "bitka" mezi donwtonskými a královskými služebníky, Thomasův příběh a vztah mezi Maud a Lucy. V průběhu dvou hodin jsem se nechal jak dojmout a pobavit, tak i ohromit nádhernou audiovizuální stránkou, která mě nikdy neomrzí, a i když to ve výsledku celé může působit kýčovitě, tak i přesto jsem za tento návrat na Downton nadmíru vděčný.(17.9.2019)

Jako milovník seriálu jsem byla naprosto nadšena. Rozbrečela jsem se už u úvodních titulků :D Musím přiznat, že chvílemi působil děj jen jakási nedůležitá omáčka, ale o to přece nešlo, abychom dostali nějaký zásadní zvrat, šlo o to, abychom dostali to, co na seriálu nejvíc milujeme, a to se stalo. Prostor dostala většina postav a dokonce přišly i nějaké posuny v příbězích postav, nějaká akce též nastala, ale hlavní byla atmosféra, denní život anglické smetánky i sloužících, malé i větší události. Konec je případně otevřený dalšímu pokračování, ale ne natolik, aby nemohl sloužit jako závěr.(13.9.2019)

• - Při přehlídce yorkshirského pluku za účasti krále Jiřího V. hraje skladba Julia Fučíka „Florentinský pochod (Op. 214)“ z roku 1907. Její autor, český skladatel vojenských pochodů c. a k. armády, byl strýc nacisty popraveného komunistického novináře Julia Fučíka, autora Reportáže psané na oprátce. Rodinné vztahy jejího autora tak odkazují i na části děje filmu, kde krom rozporů mezi monarchisty a republikány v rámci rodiny Crawleyů zazní i přesvědčení o komunistickém smýšlení jedné služebné. Spíš než o záměr tvůrců jde patrně o náhodu, ovšem zajímavou. (Korsak)