Píše se rok 1927 a sir Robert obdrží dopis z Buckinghamského paláce, že v rámci cesty po Anglii se na panství Downton zastaví a jednu noc přespí král Jiří V. a královna Mary. Vypuknou horečné přípravy, úklid, nákupy, sestavování jídelníčku.  Lady Mary povolá dokonce do služby penzionovaného majordoma pana Carsona, protože se obává, že by Thomas Barrow návštěvu takového významu nezvládl. Thomas se urazí, a bere si dovolenou, což se mu svým způsobem stane osudným, jak uvidíme dále. Na Downton dorazí v předstihu královské služebnictvo včetně francouzského kuchaře a hodlá veškerou obsluhu královského páru převzít, místní toho nejsou hodni, jak je jim dáváno ostentativně najevo. Nejvíc je asi uražena paní Pathmorová, která se hodlala blýsknout svým proslulým kuchařským uměním. Také ve vyšších patrech sídla vládne neklid, hlavně proto, že přijíždí také královnina dvorní dáma, lady Maud Bragshawová, Robertova vzdálená sestřenice, se kterou je lady Violet ve sporu kvůli dědictví. Do Downton Village přijíždí také záhadný major Chetwode, který kontaktuje Toma Bransona. Tom se domnívá, že je to královský detektiv, který ho prověřuje, protože se jako Ir v minulosti netajil svými politickými postoji. Opak je pravdou, Chetwod ho chce zapojit do plánovaného atentátu na krále... (TV Nova)

Trailer 1

flanker.27

Takový bonbonek na závěr pro skalní fanoušky Panství. Skutečně velké drama od toho čekat nejde, jelikož všechny zásadní věci a spory se uzavřely už v seriálu samotném, zde jde jen o takové nostalgické a značně narůžovělé dobře končící rozloučení se starými známými, přičemž tam, kde tvůrci měli dojem, že snad nebyla ta která postava dostatečně odměněna už dříve, dochází svého štěstí zde. A možná přijdou i král s královnou. Nemám v zásadě nic proti, ale ty dvě hodiny jsou spíš výměnou komplimentů a bonmotů (kde stále vévodí lady Violet) vyměňovaných kulometnou rychlostí (takže jsem občas jen tak tak stíhal dialogy/titulky) než skutečným příběhem. Spravedlivé by byly tři britské královské korunky, ale protože je vzácné vidět dnes něco neoplzlého a nevulgárního, co se vydává za takzvanou dospělost, tu čtvrtou do královského pokladu dohodím. ()

MrHlad

Jako člověk, který seriál nikdy neviděl, jsem si jeho filmový závěr nečekaně užil. Panství Downton je co se kostýmů, kamery a hudby týče skvělá práce, ale především funguje i jako sbírka malých i velkých příběhů dvacítky hrdinů, z nichž každý dostane prostor zazářit. Někdy je to veselé, jindy tragické a pak zase dojemné. Ale skvěle to drží pohromadě a moc příjemně se na to kouká. ()

T2

Rozpočet $20miliónovTržby USA $96,854,135Tržby Celosvetovo $194,133,989Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Do tohto som išiel dosť na slepo, lebo seriál vôbec nepoznám. Prvých tridsať minút som bol stratený, je tam dosť postáv a mal som len základ že sa chystá pohostenie pre vzácnu návštevu kráľa anglicka. Dobre, postupne tie prípravy začali mať aké také grády, občas padol aj nejaký suchý frk, dobieranie postáv pobavilo, buzerantské barové orgie zas zbytočne zhnusili, som nepochopil načo to tam pchali. Načrtnuté intrigy zopsutých ošuntelých babiek a nejaké to iskrenie medzi pánom a sľuškou zaujalo, spestrilo. Prežil som to, aj keď nečakane. /60%/ ()

novoten

Julian Fellowes se při psaní scénáře vyspal do růžova, jinak si nedovedu představit onu ohromnou pozitivní sílu, která z filmu sálá. Slzy se mi jako správnému fandovi draly do očí už ve chvíli, kdy s gradující hudbou přišel úvodní záběr na samotné panství, ale až právě v chýlícím se závěru, kde i smutné zprávy jsou podány s nádechem optimismu, mi docházelo, jak unikátním způsobem se nezapomenutelné příběhy uzavírají. Na přehnaný happy end nebo nevěrohodnou symbiózu vrchnosti se sloužícími si tedy rozhodně stěžovat nebudu a naposledy zamávám svým velkým oblíbencům, zejména konečně dozrálé, stabilní a zbožňováníhodné Lady Mary. ()

Mertax

Těžko si představit, že si film většinově užijí nediváci seriálu. Snímek má sice dvě hodiny, ale nezdržuje se s představováním veškerých postav a už vůbec se nevrací k jejich minulosti – a že se toho během šesti sezón odehrálo hodně./// Je na tom cosi uklidňujícího, když opět slyšíte ony známé tóny úvodní melodie a vidíte paní Patmorovou jak se zlobí v kuchyni, hraběnku Violet jak kuje pikle a špičkuje se s baronkou Isobel. K tomu přidejte zmateného lokaje Molesleyho, přepečlivého majordoma Carsona a mnohé další, čímž ihned získáte pocit, jako kdyby seriál nikdy neskončil. Značně romantizující představa vrchnosti a poddaných ale zůstává neměnná. Do toho se přidává o poznání křečovitější společensko-politický podtón, vyšší rozpočet na snímku téměř není vidět a příběhově je zajímavější libovolný vánoční speciál./// Úsměvná revolta dopadne přesně dle očekávání, ale chybí zde jakákoli katarze, pointa nebo alespoň nějaký ten melodramatický šok. Film návštěvou monarchů zdaleka nevrcholí, nabízí jen hořkosladké vyústění osudu jedné z postav. Je to smutné, neškodné, ale nikterak nečekané, zároveň dojemné a promlouvá to ke každému, což vlastně platí i pro celý film. Jedná se o příjemnou podívanou, která nejde v ničem do hloubky, nikoho se nedotkne, avšak zároveň plně neobstojí coby samostatný kinofilm. [Kino] ()

• Při přehlídce yorkshirského pluku za účasti krále Jiřího V. hraje skladba Julia Fučíka „Florentinský pochod (Op. 214)“ z roku 1907. Její autor, český skladatel vojenských pochodů c. a k. armády, byl strýc nacisty popraveného komunistického novináře Julia Fučíka, autora Reportáže psané na oprátce. Rodinné vztahy jejího autora tak odkazují i na části děje filmu, kde krom rozporů mezi monarchisty a republikány v rámci rodiny Crawleyů zazní i přesvědčení o komunistickém smýšlení jedné služebné. Spíš než o záměr tvůrců jde patrně o náhodu, ovšem zajímavou. (Korsak)