Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Panství Downton, to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. Tím spíš, že ty, kteří se jim starají o celodenní servis, postihly emancipační tendence a představa, že budou svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této atmosféře bublajícího neklidu dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí víc než stoprocentně připravit. Jenže osud je prevít, který dokáže zaskočit i ty nejpřipravenější. Královo služebnictvo chce převzít kompetence toho místního, jelikož ho považuje za neschopné, a domácí se rozhodnou rafinovaně bránit. Plánovaný příjezd krále také na panství přiláká nejrůznější nezvané návštěvníky, kteří mohou mít ty nejhorší úmysly. A do toho všeho se navíc připlete láska. (CinemArt)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (123)

novoten 

všechny recenze uživatele

Julian Fellowes se při psaní scénáře vyspal do růžova, jinak si nedovedu představit onu ohromnou pozitivní sílu, která z filmu sálá. Slzy se mi jako správnému fandovi draly do očí už ve chvíli, kdy s gradující hudbou přišel úvodní záběr na samotné panství, ale až právě v chýlícím se závěru, kde i smutné zprávy jsou podány s nádechem optimismu, mi docházelo, jak unikátním způsobem se nezapomenutelné příběhy uzavírají. Na přehnaný happy end nebo nevěrohodnou symbiózu vrchnosti se sloužícími si tedy rozhodně stěžovat nebudu a ještě jednou zamávám svým velkým oblíbencům, zejména konečně dozrálé, stabilní a zbožňováníhodné Lady Mary. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $20miliónovTržby USA $96,854,135Tržby Celosvetovo $194,133,989Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Do tohto som išiel dosť na slepo, lebo seriál vôbec nepoznám. Prvých tridsať minút som bol stratený, je tam dosť postáv a mal som len základ že sa chystá pohostenie pre vzácnu návštevu kráľa anglicka. Dobre, postupne tie prípravy začali mať aké také grády, občas padol aj nejaký suchý frk, dobieranie postáv pobavilo, buzerantské barové orgie zas zbytočne zhnusili, som nepochopil načo to tam pchali. Načrtnuté intrigy zopsutých ošuntelých babiek a nejaké to iskrenie medzi pánom a sľuškou zaujalo, spestrilo. Prežil som to, aj keď nečakane. /60%/ ()

Reklama

MrHlad 

všechny recenze uživatele

Jako člověk, který seriál nikdy neviděl, jsem si jeho filmový závěr nečekaně užil. Panství Downton je co se kostýmů, kamery a hudby týče skvělá práce, ale především funguje i jako sbírka malých i velkých příběhů dvacítky hrdinů, z nichž každý dostane prostor zazářit. Někdy je to veselé, jindy tragické a pak zase dojemné. Ale skvěle to drží pohromadě a moc příjemně se na to kouká. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Takový bonbonek na závěr pro skalní fanoušky Panství. Skutečně velké drama od toho čekat nejde, jelikož všechny zásadní věci a spory se uzavřely už v seriálu samotném, zde jde jen o takové nostalgické a značně narůžovělé dobře končící rozloučení se starými známými, přičemž tam, kde tvůrci měli dojem, že snad nebyla ta která postava dostatečně odměněna už dříve, dochází svého štěstí zde. A možná přijdou i král s královnou. Nemám v zásadě nic proti, ale ty dvě hodiny jsou spíš výměnou komplimentů a bonmotů (kde stále vévodí lady Violet) vyměňovaných kulometnou rychlostí (takže jsem občas jen tak tak stíhal dialogy/titulky) než skutečným příběhem. Spravedlivé by byly tři britské královské korunky, ale protože je vzácné vidět dnes něco neoplzlého a nevulgárního, co se vydává za takzvanou dospělost, tu čtvrtou do královského pokladu dohodím. ()

Mertax 

všechny recenze uživatele

Těžko si představit, že si film většinově užijí nediváci seriálu. Snímek má sice dvě hodiny, ale nezdržuje se s představováním veškerých postav a už vůbec se nevrací k jejich minulosti – a že se toho během šesti sezón odehrálo hodně./// Je na tom cosi uklidňujícího, když opět slyšíte ony známé tóny úvodní melodie a vidíte paní Patmorovou jak se zlobí v kuchyni, hraběnku Violet jak kuje pikle a špičkuje se s baronkou Isobel. K tomu přidejte zmateného lokaje Molesleyho, přepečlivého majordoma Carsona a mnohé další, čímž ihned získáte pocit, jako kdyby seriál nikdy neskončil. Značně romantizující představa vrchnosti a poddaných ale zůstává neměnná. Do toho se přidává o poznání křečovitější společensko-politický podtón, vyšší rozpočet na snímku téměř není vidět a příběhově je zajímavější libovolný vánoční speciál./// Úsměvná revolta dopadne přesně dle očekávání, ale chybí zde jakákoli katarze, pointa nebo alespoň nějaký ten melodramatický šok. Film návštěvou monarchů zdaleka nevrcholí, nabízí jen hořkosladké vyústění osudu jedné z postav. Je to smutné, neškodné, ale nikterak nečekané, zároveň dojemné a promlouvá to ke každému, což vlastně platí i pro celý film. Jedná se o příjemnou podívanou, která nejde v ničem do hloubky, nikoho se nedotkne, avšak zároveň plně neobstojí coby samostatný kinofilm. [Kino] ()

Galerie (79)

Zajímavosti (1)

  • Při přehlídce yorkshirského pluku za účasti krále Jiřího V. hraje skladba Julia Fučíka „Florentinský pochod (Op. 214)“ z roku 1907. Její autor, český skladatel vojenských pochodů c. a k. armády, byl strýc nacisty popraveného komunistického novináře Julia Fučíka, autora Reportáže psané na oprátce. Rodinné vztahy jejího autora tak odkazují i na části děje filmu, kde krom rozporů mezi monarchisty a republikány v rámci rodiny Crawleyů zazní i přesvědčení o komunistickém smýšlení jedné služebné. Spíš než o záměr tvůrců jde patrně o náhodu, ovšem zajímavou. (Korsak)

Související novinky

Filmové Panství Downton se blíží do kin

Filmové Panství Downton se blíží do kin

09.09.2019

Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy… (více)

Reklama

Reklama