Africké savaně vládne ke spokojenosti všech zvířat král Mufasa. Právě se mu narodil syn Simba a celé království s radostí vítá nového následníka trůnu. Jen králův bratr Scar je touto zprávou nemile překvapen. Chce se sám stát králem a Simba je překážkou. Scar vymýšlí plán, jak se nenáviděného Mufasy a jeho synka zbavit. Dá příkaz, aby hyeny splašily stádo pakoňů a ti Simbu zadupali do země. Na poslední chvíli ho zachrání jeho otec, je ale zraněn a umírá. Prohnanému Scarovi pak nedá moc práce přesvědčit vyděšeného Simbu, že je zodpovědný za otcovu smrt a měl by neodkladně uprchnout! A tak se Scar konečně dostane k moci. Simba si najde nové zvířecí přátele a vyroste do majestátné lví podoby. Mezitím země jeho otce strádá. Když v říši nastane hlad, vydává se mladá lvice hledat pomoc. Cestou narazí na Simbu a přemlouvá ho, aby se vrátil. Ten o tom nechce vůbec slyšet. Teprve opičák, který sloužil jeho otci, Simbu přesvědčí, že by měl zachránit říši krále Mufasy. (TV Nova)

bedo512

Ako malý som čítal obrázkovú knihu o Leviom kráľovi a film ma omnoho neskôr určiťe nesklamal. Určiťe k tomu napomohol aj soundtrack Eltona Johna, ktorého síce nepočúvam ale túto pesničku si rád vypočujem. Už nech prídu Vianoce a znovu to zaradia do programu. ()

Turtle

Natočit film pro děti tak aby měl skutečnou trvalou uměleckou hodnotu a chytil za srdce i dospělého je skutečný kumšt. Lví král je nádherný a silný příběh perfektně zvládnutý i po vizuální a zvukové stránce. Hudba byla tak dobrá, že na jejím základě vznikl veleúspěšný muzikál který se na Broadwayi stále od svého uvedení v roce 1997 hraje. ()

ZirookO

Děkuju za krasny dětství Lví Králi :) K tomuhle filmu snad neni potřeba nic psát, Timon a Pumba jsou frajeři.. ()

heylinn

Geniální hudba Hanse Zimmera mluví za všechno,kdybych byla slepá,ale ne hluchá,stačilo by mi to.Od té doby co jsem film viděla je mým nejoblíbenějším zvířetem.....surikata!A navíc musím pochválit český dabing.Jako že ho upřímně nesnáším,tady to bylo fajn.Hakuna matata je nepřekonatelný. ()

Madneo7

Prvý kreslený film, na ktorom som bol v kine. Hakuna Matata, doteraz mi znie v hlave... Dokonalý animák, témami skôr pre dospelého diváka. ()

damapo

Tak samozřejmě je to animované a mezi animáky je to už spíše takový dědeček. Nicméně musím říct, že právě to má své kouzlo. Myslím si, že lepší než dnešní Madagaskary apod., ovšem postrádá to více vtipu. Emocionálně to je lepší. ()

Dr.S

Walt Disney společně s Deam Works jsou pro mě nejlepší společnosti na animované filmy. Doporučil bych asi každý od nich :-)) ()

hanzikk

Perfektní ve všech směrech až na jednu věc. Je to opravdu hodně subjektivní, protože opravdu nerad zpěv ve filmech, fakt ho nesnáším. Proto hvězda dolů. Objektivně by ale byl asi za 5*, takže pokud vám nevadí zpěv, je to na 5* ;) ... ()

borecz7

Pohádka mého dětství. Miluji každou část tohoto filmu a taktéž každičkou postavu (dokonce i "mufasova vrahouna" scara :D ). Pokud ve vás zbylo dětské nadšení, nesmíte si film nechat ujít :). ()

Musura

Nestarnuca a vzdy aktutalna rozpravka. Boj dobra a zla, kde samozrejme ako to v rozpravkach byva vitazi dobro. Ukazka ako laska a priatelstvo vzdy premozu zavist a intrigy. TOP rozpravka! ()

mikla

Až ma tak hreje pri srdci, ked si spomeniem aké krásne obdobie som prežil ako dieťa s týmto perfektným filmom. Krásna animácia, dokonalá hudba Hansa Zimmera, legendárna piesen Eltona Johna...to všetko k tomuto klenotu Dysneyho tvorby patrí a patrí právom. Leví Král inšpirovaný pribehom Hamleta, je opakujem dokonalý. Postavy ako sú hlavne Timon a Pumbaa- dodnes su a aj zostanú najlepšia zohraná dvojica alebo tá najzvláštejšia dvojica. Tak isto aj postavy ako opičiak Rafiki, papagáj Zazu, hyeny či už samotná levia rdoina to všetko sú postavy ktoré nezmazatelne patria k tomuto filmu. Dysneyho tvorcovia sa po smrti svojho šéfa vybrali na samostatnú cestu a pokračujú v myšlienkách krásnych filmov, ktoré zanecha ich šéf už pri tvorbe Snehulienky či Dumba. V Levom Královi je cítit ten odkaz, ktorý velký Walt zanechal ako pamiatku pre svojich kolegov. Dysneyho posledný film na ktorom robil bola Kniha Džungle a odvtedy tvorcovia pokračujú v myšlienke pracovať na filmoch o zvieratkách a dodať im tak povediac aj ludské charaktery. V originálnom znení tvorcovia vsadili na osvedčené mená- Zazua dabuje Rowan Atkinson, SImbu Mathew Broderick,, Timona Nathan Lee a Shenzi legendárna a oscarová Whoppi Goldberg. AJ preto sa v USA stretla táto rozprávka s prijatím divákov aj kritikov. Ale samozrejme najdoležitejšia je v tejto rozprávke animácia a tú zvládli tvorcovia na jednotku. V Slovenskom zení sa zase predstavili Kamila Magálová ako Sarabi, Marián Slovák ako Scar, Janko Kroner ako Pumbba, Henrich Platek ako Timon....v tom česko SImbu nadaboval Michal Dlouhý ()

MorningStar

„Simba? Simbo! Ó to jsem rád, že tě vidím… živého.“ Obsahuje Spoilery. První Lví král se ke mně dostal strašně pozdě. Čekací doba byla hodně dlouhá a očekávání na film nemalé, zvláště je-li film opředený tunami chvály. Pochopitelně, že ho nemohl naplnit, ale úplně triviální důvody k tomu taky nemám. Jasně, příběh je dobrý (jenom dobrý, nic víc na to, s jakou hloubkou měl zasáhnout), písničky pěkný (v tomhle byla čeština vždycky nejlepší, říkejte si, co chcete) a postavy… do určité chvíle ve filmu perfektní. Dokud je Simba malý rozpustilý zvíře těšící se na budoucnost, nemám tomu co vytknout. Vlna, s níž film válcuje, je neuvěřitelně silná, dokud nepřijde vyhnanství a s ním i slabší druhá polovina filmu. Hlavní hrdina si v exilu docela užívá (eh) a příběh stojí. Plynulost děje je najednou pryč a nohy ji podraží narůstající nesmyslnost. Gigantické stádo pakoní (to nesmysl není, to se v Africe prostě děje), vyděšené třemi hyenami, bych ještě přežil, stejně jako nestárnoucího Rafikiho, který ve druhém díle jako správný Higlander otravuje už nejméně čtvrtou generaci, ovšem neochotu hlavního hrdiny již tolik ne. Ten se totiž minulosti ne a ne postavit, a kdyby s druhým proslovem nepřišel tatínek, pravděpodobně by tak neudělal nikdy i přesto, že je informován o tom, jak jeho národ trpí a že se strýček tedy dopouští horšího zločinu, než z jakého se viní on sám. Že je všechno zničené, lvi trpí hlady a chybí voda, je mu samozřejmě řečeno až po romantickém provádění oázou, jinak by se na ni nedostalo, což z ní dělá pěkně vynucenou linii. Následuje velkolepý návrat domů, zbrzděn velkolepým rozhovorem o tom kdo co překonal a kdo co provedl a my se při něm dovídáme, že Simba ve skutečnosti nepřekonal nic, a kdyby se padouch nepřiznal… zahynul by a to i přesto, že je obklopen svými poddanými, kteří z návratu krále sice nadšení moc nejsou, ale alespoň by si ho měli vyslechnout, tím spíše jeho matka, co stojí opodál a jíž syn zachránil před výpraskem. A padouch, převaže má za sebou armádu a je silnější než Simba, zdrhá. V druhé polovině filmu mám problém i s dabingem. Dospělý Simba příšerněj, Rafiki příšernej, poprvé jsem u pohádky sáhnul po ovladači a měnil jazyk - a zjistil, že to tentokrát nezachrání ani angličtina. Jedna hvězdička za písničky a hudbu, druhá za počáteční nadšení a příběh, co se horšil, třetí za Nalu, dle mého nejlepší postavu z celého filmu (druhou je Scar) a čtvrtá… asi z milosti. ()

marsic

Jeden z nejlepších (ne-li nejlepší) animovaný film. Skvělá hudba Hanse Zimmera a navíc krásná zápletka. ()

ivttw

Klasika animovaneho filmu, ktera se jeste jako drivejsi pohadky snazi predat svym detskym divakum take neco hodnotneho a nejen situacni humor ve stylu Madagaskar. Ma sice jasne predvidatelny dej a klasicky vyhranene postavy - spravny a moudry lvi kral, nedozrale lvice, ktere si musi projit casy bez starosti, aby se mohlo navratit v plne sile a kralovat upadajicimu kralovstvi nebo zlotrily a uskocny stryc, jenz se v rozhodujici chvili uchyli k predstirani rezignace, aby se mohl pokusit o "necekanou" podpasovku. Dobro ale nakonec jako v kazde pohadce zvitezi a bonusem budiz soundtrack od Hanse Zimmera a Eltona Johna pripominajici, odkud pochazeji notoricky zname texty jako treba "In the jungle, the mighty jungle, the lion sleeps tonight.". Receno slovy trpaslika - Diky za tu vzpominku. Jinak: „Hakuna Matata..", "Au, to boli, za co to bylo? - To je snad jedno. Minulost umi zabolet, ale muzes pred ni utect a nebo se z ni poucit." Stejne jako z dalsich dobrych pohadek si i z teto muzou vzit ponauceni nejen deti ale i dospeli. Tech lekci neni ve filmu zrovna prehrsel, ale presto stoji za shlednuti v kazdem veku. ()

prasecak_cz

Vrchol toho, co studio disney vytvořilo - obsahuje to vše, co má kvalitní snímek, film střídá radost i smutek, objevuje se tu téma smrti a ztráty, zrady... soundtrack je masterpiece, celý film budí hluboký dojem, český dabing není špatný, ale zanikne zde spousta dobrých hlasů (Rowan Atkinson, J.E. Jones, J. Irons...) Temné ale poučná pohádka, silně moralizující, někdy člověka nutí se zamyslet nad tím, kým opravdu je... Myslím si, že je tento film nepřekonatelným, zaujme snad každého a když zaujme, tak nepustí. Psychologicky naprosto unikátní film, který v tomto ohledu předčí vetšinu podobných snímků, chcete-li pohádek. Po výtvarné stránce taky úžas - jeden z posledních klasicky animovaných snímků, opravdu mi vadí, že kinosály zaplavila vlna 3D počítačových filmů. Já jsem ještě ze staré školy a krajně se mi tento nový trend nelíbí. Opravdu dokážu ocenit řemeslně zručně vyrobený kousek, jako tento. Jen je obrovská škoda, že film uteče tak rychle (je to jeho dynamikou a relativně krátkou stopáží), kdo ví, jak by filmu prospělo o 10 minut víc, třeba by se lépe vykreslily postavy, třeba by se to zazdilo a nebylo by to ono. Každopádně jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Kdo film neviděl, ač je jakéhokoli věku - doporučuji mu shlédnout film, na pohádku není nikdy pozdě, klíč k dospělosti je zůstat věčným dítětem. Sice po odstupu let tento snímek nestačí konkurovat moderním snímkům, ale své místo v síni slávy animovaných filmů má. ()

Bonty

Druhé zhlédnutí mě donutilo přepsat komentář. Emocionální animovaný film, který se mnou ještě žádný takhle "nehnul" (...Dad?! Dad, come on! You gotta get up....). Na kreslený film poměrně drsný příběh o smrti a zradě, který u animáků jen tak nevidím (...if it weren't for you, he'd still be alive...). Bezkonkurenční instrumentální hudba s depresivním nádechem, jakou jsem u žádného filmu dlouho neslyšel (klikni). Film, jenž má v divákovi (jakéhokoli věku) zanechat nějaké ponaučení nebo poslání. A to jsou důvody, proč mě film plně zaujal. Měl jsem tu čest toto mistrovské dílo zhlédnout poprvé před půl rokem ve svých 22 letech a říkám - pokud s někým tohle alespoň trochu "nepohlo", nemá duši. Ano, přiznám se, že i já, skoro 2m chlap, jsem tolik slz neuronil ani při krájení cibule a musel jsem si nečekaně zajít pro kapesník či papírovou utěrku nebo záchodový papír (nebo co to bylo). Příběh inspirovaný Hamletem, životem Josefa a Mojžíše a krátká část z období Hitlerova života, ve kterém se střídá smutek, zábava, i husina až na prdeli. Český dabing je skvělý, ale není nad originál - hlavně kvůli písním, u kterých jsem kupodivu nepřevracel oči. Můj TIP - najděte si na internetu zpívané soundtracky jako metal/rock cover verzi - nářez! Celý film je v doprovodu pěkných klasických písní Eltona Johna a, jak jsem již psal, naprosto EXCELENTNÍ (!!) hudby Hanse Zimmera. Nejvyšší vrchol jeho tvorby. Zde právě ještě navyšuje hodnocení Hans Zimmer - skladatel, který komponuje úspěšnou hudbu k válečným filmům. Jeho prací je i také například soundtrack pro Gladiátora, Piráti z Karibiku, Pearl Harbor atd. A to bylo i důvodem, proč si Disneyho tvůrci vybrali zrovna Hanse. Skladatel, který tehda neměl ani ponětí a zkušenosti s tvorbou hudby pro animované filmy. Bez něj by děj nebyl právě tak procítěný. A je jisté, že jeho HUDEBNÍ TVORBA z Lvího krále mi jednou bude hrát i na pohřbu. "Long live the king!!" 5/5 --- (86%, 154. nejlepší film) --- ()

Disney100: Koncert

12.10.2016

Jon Favreau chystá remake Lvího krále

Jon Favreau chystá remake Lvího krále

29.09.2016

Režisér prvních dvou Iron Manů si letos dopřál velký comeback. Jeho hraná/digitální Kniha džunglí vydělala 965 milionů dolarů, což znamená jediné - už se dávno pracuje na pokračování. Favreau ho měl… (více)