Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

gresa

hm.. co je na tomhle dílku vlastně strašidelného? po pravdě jsem se začal bát až ve chvíli kdy na konci stojí jeden z hlavních hrdinů v rohu sklepa a nejde mu vidět do tváře.. v té chvíli jsem si říkal - tak a teď se konečně něco stane! :-) omyl, má chyba a závěrečné titulky :-D ()

Rieux

Nez som si to pozrel, pocul som o tom vela. Ked som to dopozeral, bol som mierne sklamany. Mierne. Malo to vsetko, co dobry a inteligentny horror mat ma. Originalny pribeh, atmosferu, aku-taku premyslenost, presvedcive vykony, tajomnost, ale ... mne tam chybal strach. Pocul som, ze plno ludi pri tom sralo bobky, no ja som sa na to pozeral a nic... Ani tep sa mi nezdvihol. Skratka nemal som sa coho bat, kedze sice atmosfera je, ale do konca nic neukazu. Kusky dreva a zopar kamienkov na kope ma nevystrasi. Ano, keby som hned potom mal ist v noci do lesa, asi zinfarktujem, ale v byte na gauci... nie je sanca. Film veeelmi dobry na americky vkus pre horrory a podla vsetkeho - ako tak citam recenzie - aj strasidelny, ibaze ja som sa nezlakol a preto len 4 hviezdicky. ()

m3p odpad!

Dobre som sa pobavil, resp. zasmial. Tento filmový odpad nemá cenu 100 dolárov a nie 25 tisíc ! Myslím že lepšia varianta horrorového večera je 101 dalmatínov s Cruelov. Do dnes nechápem ako sa niekto môže báť zoradených vetvičiek a ukojovacích výkrikov čarodejníc. BOŽE ČO TO MALO ZNAMENAŤ ?! ()

blekekeke

Při promítání bylo v kině po celý film neskutečné ticho. Jo na začátku filmu se našlo plno lidí s humornými hláškami oslavujících jejich neskutečnou odvahu, řekl bych, že ti měli ve spoďárech jako první :o) Film je velmi sugestivní, pro mě až tak, že jsem 1/2 roku po vylezení z kina, vyhýbal místům na nichž stály stromy v takovém množství, že tvořily les. ()

Gooran odpad!

Tolik dobrého jsem slyšel, takových superlativů... A skutečnost? Dvakrát jsem si pustil film o samotě o půlnoci a - usnul jsem. Potřetí už jsem vydržel až do konce - bohužel. Slůvko horor mi pro tento film přijde až moc nadnesené. O hereckých výkonech nemůže být ani slov - pár bláznů pobíhá po lese, kde se ztratili, něco nesmyslného si furt vyčítají - a ten konec? No raději nemyslet. Nápad dobrý, ale bohužel tak bídná prezentace a přenesení na plátno, že si to u mne ani tu jednu hvězdičku nezaslouží. Byl jsem opravdu hluboce zklamán. Tady tak 1/10 za nápad, jinak mě nenadchlo prakticky vůbec nic. ()

geedee

Film jsem už viděl několikrát, ale zatím jsem ho nehodnotil. A to z jednoho prostého důvodu: Musel jsem se ho nabažit až do úplného dobažení. Tenhle film je víceméně o ničem a v nijakých exteriérech, ale i přesto stále myslím, že může mít co říct. Neřekl však nic mé osobě. Nechal mě chladným a nechápu ohlasy kolem něj. Je to neslané nemastné a hlavně NEHORROROVÉ a s dokumentem to nemá už vůbec nic společného. Dal bych tomuto filmu s přehledem odpad, ale za posledních pár minut v domě dávám tři, protože až tam to začalo být OPRAVDU zajímavé. Pro někoho zřejmě kulťák, ale pro mně slabota. ()

gpx

Film postavený na dlouhém čekání na vyvrcholení v podobě lekačky, která ne a ne přijít. Něco jako sex po deseti pivech :) PS: Cannibal Holocaust ()

Shelby14 odpad!

Co tohle mělo bejt? tohle jsem fakt nepochopil, i ve sklepě bych se bál víc než u tohohle blbýho vtipu. koukat hodinu a půl na partu zhulenců pobíhajících ve tmě a řvoucích pokaždý když zakopnou o kořen mě fakt nedostalo. ()

BEJB

Áno, aj ja som kedysi dávno patrila do skupiny ľudí ktorí tomu od základov verili. Žrala som to a bála som sa chodiť v noci do lesa. No potom som sa dozvedela, že to celé je len výmysel a nadšenie kleslo. Ale ako tak na to pozerám, tak Myrickovi a Sánchezovi sa podarilo to čo nikomu. Tak dlho udržali legendu a celú story so študákmi živú, až si to zaslúži obdiv. Dokonalé spracovanie a dokonalý nápad. Waaa ()

benqsiemens

Totálně výbornej nápad na hororovou podívanou za pět pade - dvě rozklepaný kamery a pár vyděšenejch výletníků který nemaj nic lepšího na práci, než šmajdat po lese, hádat se a bát se k smrti posráním. Né, fakt to bylo geniální a klobouk dolu před tim humbukem, kterej kolem toho ty šašci dokázali vyvolat a tim si zajistit sledovanost a uznání. Jsem se celkem bál... ()

Hawaitypek

už dlho som sa pri pozeraní hororu tak nebál.........tak málo Nechápem prečo má tento film také vysoké hodnotenie keď (teda aspoň podľa mňa to nieje nijaký horor horor pretože som sa ani na sekundu nebál) bola to pre mňa celých 80 minut strašná nuda......... Tiež som počul len dobré ohlasy na tento film a tešil som sa naň ale na konci som zostal dosť prekvapený čo na nom moji známi videli.....=o/ 1* za snahu --uvedomujem si že keď bol tento film natočený tak všetci verili že to bola pravda to musela byť "pecka", no spolu so zistením že ide vlastne len o nízko-rozpočtový pokus oklamania všetkých divákov to už nieje to pravé. ()

bulawaio

9/10. Tady půjdu vždycky proti proudu a budu Záhadu z Blair hájit, hájit a hájit. Tenhle kousek je totiž jedna z věcí, která mě přitáhla k hororu jako žánru a pokaždé mi přináší skvělý zážitek. Jen doufám, že si přitom všem nadávaní vzpomenete, kde by mohl být žánr všech těch Live a autentických kamer dneska... Možná by nebyly žádný Cloverfieldy, RECi a mnoho dalšího, ze kterého se můžeme dneska těšit. Záhada je jednoduše základ tohoto všeho, otevřela pro horor novou cestu a za to se jí musí poděkovat. O tom, že film samotný je čistokrevná esence strachu ani nemluvím. Pro mě bude mít vždy místo v top 5 hororů všech dob a mystika kolem Blairských lesů je pro mě posvátná. ()

HennessyVSOP

Originální nápad v kombinaci s nízkým rozpočtem. Z hlediska dějin hororu se jednlo o přelom. Film má ovšem dost velké mouchy, tak třeba herce, kteří nejsou schopni zahrát pořádné psychologické drama a tak v první polovině filmu jde jen o nudu. Na druhou stranu ke konci to je na 5 hvězd. Těžko hodnotit, jednoznačně se jedná o jeden z nejlepších hororů co jsem viděl, ale ten začátek je vážně něco, co sráží celkový dojem. ()

CZ_Milka

Zcela atypické a originální zpracování v podání amatérské kamery se špatným zvukem vytváří dojem dokonalé reálnosti. Využití autentických zvuků, rozhovorů herců, použití symbolů a náznaků dovoluje fantazii pracovat na plné obrátky a vyvolává mrazení po celém těle. Výsledek dokazuje, že divákova představivost svede více než filmové efekty. Rozpočet a výsledné tržby mluví za vše, já hodnotím jako velmi povedené. ()

Thorgerda

Geniální minimalismus... jak děsivě může pusobit obyčejný řídký listnatý lesík v devět ráno... A co teprve ta noc! Po shlédnutí Blair Witch Projectu už pro mne stanování v přírodě nebude nikdy stejné jako dřív! ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)