Návrat Sherlocka Holmese (TV seriál)

The Return of Sherlock Holmes

• Československo

Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa II.

• Československo

Návrat Sherlocka Holmesa

Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1986, 11x51 min

V roli Watsona nahradil Burkea Edward Hardwicke. Jsou tak typově podobní, že jsem si prvně změny ani nevšiml a až zpětně jsem si dal pozor, abych ty drobné niance odlišil. Hardwicke nemá tolik výrazný britský přízvuk, naopak má mírně zastřenější hlas (připomíná mi Mela Brookse), je mírně civilnější a není to už takový blbec (to je dáno scénářem). Brettův Holmes je samozřejmě dále geniální a více se tu vyskutuje Lestrade v podání také skvělého Colina Jeavonse. Kvalita epizod samozřejně opět závisí na kvalitě předlohy, která není úplně vždy skvělá. K výše uvedeným epizodám náleží i prodložené díly Hound of the Baskeville a Sign of Four a především ten druhý jmenovaný patří k úplně tomu nejlepšímu, co bylo s Holmesem zfilmováno.(20.2.2016)

Sherlock Holmes je zárukou kvality. S představitelem Jeremy Brettem a Edwardem Hardwickem se kvalita násobí. Navíc tato série obsahuje Doylovy nejzdařilejší povídky (Opatské sídlo, Musgraveský rituál, Ohyzdný žebrák, Škola v Priory, Šeat Napoleonů, Ďáblovo kopyto, Stříbrný lysáček) a tak je vážně na co koukat. A anglický originál s českými titulky není příliš velkou překážkou.(21.3.2011)

Skvělá atmosféra z cyklu Adventures of SH se samozřejmě přenesla i do tohoto pokračování. Hardiwicke jako nástupce Burkeho v roli Watsona byl skvělou volbou, Brett jako i před tím vyníkající a snad bych se nebál označit tento cyklus za ještě povedenější než první. Především kvůli nádherným exteriérům, ve kterých se natáčela převážně druhá série a samozřejmě již zmíněné atmosféře. Nejlepší epizody: 1x07 - The Six Napoleons, 2x04 - The Bruce-Partington Plans(9.10.2010)

U filmového Holmese se lidé nemůžou shodnout, jestli byl lepší Jeremy Brett nebo snad jeho ruský kolega. Já se přikláním k Brettovi. Má charizma a tomuto žánru zasvětil život, dokonce bral ohledy na diváky a když jeho filmy měly velkou sledovanost u teenagerů, tak dokonce zakázal, aby Holmes užívál kokain, což je u něj občasný jev. Navíc tento seriál vcelku věrně kopíruje knižní předlohu, čímž by se mohl dostat do povinné četby negramotů. Watson je zde sice nudný a nevýrazný, nicméně i to se odráží z knih. Tenhle seriál na mě zabůsobil obrovskou mírou a další moderní holmesové jsou úžasný skvost a kreativní odpočinek, nicméně toto je vizuálně, herecky i dějově vynikající a pravdou je, že mě to asi nikdy neomrzí. Zejména objasňuje neynalcům kánonu postavu Moriartyho. Později vzniklé filmy jsou rovněž vynikající, i když už s dosti nevyrovnanou kvalitou.(17.8.2010)

Pokračování série "Z archivu Sherlocka Holmese", v hlavní roli se skvělým Jeremy Brettem. V této sérii byl změněn představitel Dr. Watsona, místo Davida Burkeho zde Watsona hraje Edward Hardwicke, který je ale stejně dobrý, jako Burke v minulých epizodách. Jednotlivé epizody tohoto seriálu nyní vycházejí na DVD v rámci edice Velcí Detektivové.(28.6.2008)