Chalupáři

• Slovensko Chalupári
TV spot
Československo, 1975, 8 h 38 min (Minutáž: 39–55 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Jiří Sovák, Josef Kemr, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař, Josef Větrovec, Božena Böhmová, Mahulena Bočanová (více)

Epizody(11)

Seriál komediálních příběhů F. Vlčka a V. P. Borovičky, který již od své premiéry v roce 1975 potěšil řadu diváků mnoha generací, čerpá svůj humor ze symbiózy člověka městského a člověka vesnického. Popularitu získal nejen pro své hvězdné obsazení, ale i pro základní tón, jímž je tolerance, lidská vzájemnost a porozumění. (Česká televize)

HellFire

Podstatně lepší než 100 % dnešní české seriálové produkce. K tomu nádherné herecké salvy v podání Jiřího Sováka a nepřekonatelného Josefa Kemra. ()

eraserhead666

"Co přivezli?" "Nic." "A co mají?" "Všechno." Možná je to k nevíře, ale dosud jsem z Chalupářů neviděl ani pět minut. Jen různých pár ukázek. První dva díly třeskutě zábavné, pak to pomalu jaksi vyprchalo. Je fajn vidět staré herce v mladších verzích a dnes už nežijící herce. Ale zase se mi potvrdilo, že co kolem mě všichni chválí a do nebe vynášejí, mě to zpravidla moc nezaujme. "Zásadně souhlasím proti." ()

duklak2

Když máš v chalupě orchestrión......Co dodat k tomuto českému fenoménu. Výborný Evžen Huml v podání Jiřího Sováka a Bohumil Císař v podání Josefa Kemra a další plejáda českých herců. Nejvíce se mi líbila postava záletného řidiče autobusu v podání Vladimíra Menšíka a tím pádem díl výlet do Prahy. ()

Beastmaster4

Česká klasika. Seriál, na který se mohu kouknout kdykoliv a nikdy mě neomrzí. Vynikající Jiří Sovák a Josef Kemr jsou v tomhle lidském příběhu nezapomenutelná dvojka. ()

Kimon

Roztomilá, úsměvná a odlehčující sentimentální vzpomínka pro letní televizní obrazovku třeba někde večer na dovolené na chalupě u rybníka či lesa, ... když zrovna negrilujeme. Je prima se opět podívat na herecké umění Kemra, Sováka, Filipovského, Bohdalky, Vinkláře, Větrovce, Ilji Prachaře a mnoha dalších skvělých českých herců. Kdy jsou ty doby. Dívat se dnes na ty mladé, herecky naprosto nezkušené, zato hodně ambiciózní je utrpení. ()

Handle

... asi protože jsem jiná generace. Tohle je pro mé rodiče, nebo možná ještě spíš pro prarodiče a to je nejspíš důvod proč ho hodnotím takto. Oni tomu humoru rozumí, já ne. I když něco vtipného se tam také najde, avšak jak tu zaznělo - spíše to beru tak, že to ''má být vtipné, ale není''. Pro mě dvě hvězdy, ale jsem schopný chápat i vyšší hodnocení. ()

HateBreeder

Dobova klasika se Sovakem a Kemrem v hlavnich rolich. Tento serial ma znamenity dej - kazdy dil byl originalni a vykony skvelych hercu z nejlepsiho umeleckeho "vrhu" byly nezapomenutelne. Je to jeden z nejlepsich ceskych serialu, a tak mu davam s klidnym svedomim 5 hvezd. "Když máš v chalupě orchestrión, nevnímáš jak ten čas letí.... ()

Gwaihir

Podle mě je tohle jednoznačně nejlepší český seriál, který nejen, že prakticky neobsahuje jakoukoli propagandu, ale naopak svým skvělým, přesně mířeným, humorem zesměšňuje některé aspekty své doby. Snad ve všech rolích tu můžeme vidět ty nejlepší herce a herečky z několika generací. Zkrátka pohodový seriál nabitý klasickým českým humorem. 100 % ()

Tommassi3

"Zas má tu hlavu, jak když kopne do drnu !!" ;) Kdysi velký režisér František Filip, kterému se do natáčení Chalupářů vlastně příliš nechtělo a který sám po letech přiznal, že v jejich neoddiskutovatelný divácký úspěch nevěřil, který jak už jsem kdysi psal, si zejména uměl vybrat skvělé herce, které dokázal i v nebezpečně velkém množství ukočírovat, jen namátkou Vladimír Menšík, František Filipovský, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař či Josef Hlinomaz, a podobně jako v případě bezchybného Cirkusu Humberto bravurně zvládl uchopit nepříliš poutavou látku a přeměnit ji ve zlato.. Ty zřejmé normalizační prvky, vzorový model JZD, dobovou kolegialitu moderního socialistického člověka či český socialistický fenomén chatařů, totiž najdete prakticky v každé scénce, přičemž však seriálu jako celku prakticky vůbec neubližují, byť především díky hereckému koncertu pánů Jiřího Sováka a Josefa Kemra, právě oba jmenovaní činí ze záležitosti o jedenácti epizodách s neuvěřitelně naivním a jednoduchoučkým dějem dokonalý fenomén.. Ze seriálu čiší naprostá pohoda, k níž měrou nemalou přispívá i tradičně výborná hudební složka Luboše Fišera, byť tedy slovo tradiční ji poměrně slušně vystihuje, on si totiž Fišer celou kariéru vystačil s několika motivy, které prostě jen neustále cpal všude možně až do zblbnutí, těžko soudit, zda šlo o lenost, a tak ve výsledku jeden ani nepozná rozdíl mezi Arabelou, Chalupáři či třeba libovolným animákem, k němuž tvořil hudbu, včetně Matuškova skvostného ústředního hitu Když máš v chlapě orchestrión, kterou soudruzi po Waldemarově emigraci samozřejmě na čas poupravili, já osobně si však nejvíc užívám ten naprosto dokonalý herecký výkon Jiřího Sováka, který coby bývalý kontrolor navenek cholerik, rapl a moralista, ve skutečnosti však velmi empatický člověk, vlastně hraje sám sebe, i podle slov jeho manželky, když předvádí ve své životní roli své mistrovství, sledovat jeho řeč těla, mimiku, každičké gesto, to je opravdu zážitek, nemluvě o těch hláškách, z nichž velká spousta zcela jasně pochází přímo ze Sovákovy hlavy jako důkaz parádní improvizace, některé repliky, u nichž znovu a znovu čůrám smíchy, v tuzemské tvorbě snad nemají obdoby !! Minimálně v té seriálové.. Často mi navíc ty Sovákovy kreace silně asociují žlučovitého mistra Louise de Funèse..Jen namátkou: "Nemoh by sis pouštět ty detonace až po jídle ?? Vždyť jsme tady jak na frontě.." ;) Neskutečně baví i to vzájemné špičkování a soutěžení mezi Sovákem a Kemrem, které v rámci jejich seriálového vztahu přechází ve skutečné přátelství, právě tento vztahový vývoj vyznívá neskutečně věrohodně, pravděpodobně i díky tomu, že oba herci typově i povahově velmi rozdílní si k sobě také cestu hledali velmi těžko.. Často si říkám, jak by to celé dopadlo, kdyby bohužel jiný velikán naší kinematografie Jaroslav Marvan, jemuž byla původně role Evžena Humla určena, přičemž Sovák byl až třetím vybraným v pořadí, spolu jim to s Kemrem slušelo opravdu náramně, neskonal tak brzy.. II Viděno kompletně celé !! () (méně) (více)

Agatha

Nejlepší český komediální seriál, který vznikl za bývalého režimu. Poměrně dobrý scénář byl silně podpořený těmi nejlepšími herci: duo Jiří Sovák a Josef Kemr ala rapl a pohodář nemělo chybu a jejich výrokům se musíte smát i po letech. Vynikající byla i Jiřina Bohdalová jako drbavá ale milá všetečka, rodinka Josef Vinklář, Jana Hlaváčová a Jiří Schmitzer, mladinká Hana Maciuchová, šedá myška Gabriela Vránová a její proměna a spoustu dalších. Nespočet vtipných scének, krásných záběrů na obyčejnou českou vesničku a okolní krajinu a navíc ta ústřední písnička, to je klenot. Sledování tohoto seriálu se nejvíce hodí na léto, protože seriál samotný se v tomto období odehrává a tak je atmosféra naprosto dokonalá. ()

villon17

Sice díky nim přeslechnu hrát i hodiny na věži, ale přeci jenom se jedná o seriál a k těm nejsem moc shovívavá. 5 hvězdiček ode mě asi žádný seriál nedostane, takže 4 je nejvyšší možné ohodnocení. ()

roswelll

Bezkonkurenčně nejlepší československý seriál vše dob..vybraná elita našeho hereckého národa, úžasná atmosféra, lidová legrace pana Hlinomaze nemá v našich dějinách obdoby. Tento seriál můžu vidět několikrát v roce a stejně mám vždy pocit, že mi utekl strašně rychle ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová