Slzy slunce

Tears of the Sun

Slzy slnka

Akční / Thriller / Drama / Válečný

USA, 2003, 121 min (Director's cut: 142 min)

Vlastně ani nevím, proč jsem byl na tenhle kousek kdysi docela naštvaný. Napodruhé bylo leccos jinak, ač.. Mám sice rád Bruce Willise, který je bezesporu největším kladem celého filmu, ale jinak se před námi odehrává jen rutinně odvedená práce tolikrát viděného. Nevím proč, protože když vypustíme prostinký děj (včetně polopatických dialogů) o neuposlechnutí jednoho rozkazu (a projevu zkoušky charakteru v ryzím americkém kabátě), tak vše relativně obstojně fungovalo – atraktivní prostředí nigerijského deštného pralesa, řemeslně zvládnuté akční sekvence, drsní hoši záchranné jednotky – a válečná agitka plná halasných humanistických gest nakonec není až tak laciná!! Jenže Fuqua není Oliver Stone, příběh je schematický, napětí hodně schází. Prostor dostává jen poručík Willis, robustní a málomluvný, který pronáší zatraceně pravdivou větu („Bůh už Afriku opustil“) a doktorka Monicy Bellucci, které vyděšený výraz sluší i přesto, že takřka nemá co hrát!! Ostatní jsou jen figurkami v nedotaženém válečném thrilleru, ale pojďme znovu na začátek komentáře: možná je to paradoxní, ale rád jsem se k němu vrátil.(19.4.2006)

• Chrustyn

Troufám si tvrdit, že to je jeden z nejnudnějších "velkých" válečných filmů. Bruce Willis je zde strohý jako nikdy předtím a už mu ani nebudete věřit jeho drsňácký výraz. Celý film vidíte jak Bruce a jeho "parta" vede skupinu lidí skrz džungli a čas od času se zastaví nebo utáboří a poté jdou dál. To sledujete takřka celý film. A když už na konci filmu přijde očekávaná akce je udělaná neuvěřitelně špatně a divákovi je úplně jedno kdo umře a kdo přežije. Největší plus filmu je jako vždy výborná hudba Hanse Zimmera.(22.5.2007)

• kleopatra

Nic sem od toho nečekala a ani jsem se ničeho nedočkala. Willis si celý film vystačí s jediným drsným výrazem a Monica Bellucci s jedinou větou: "Ne, já své lidi neopustím". Brzy s tím leze nervy ona a ti, které neopustí. Film vykrádá tu Četu, tu Apokalypsu, ale na rozdíl od nich zůstane jen u formy. Oběti i vrazi - všechno ploché, přes veškeré drsné scény, nemáte s aktéry ten správný soucit. Závěr je doslova trapný.(27.7.2004)

Tým amerického námořnictva vedený Brucem Willisem má za úkol evakuovat doktorku Monicu Bellucci z misie, která se má brzy stát terčem útoku vojenského komanda rebelů. Lékařka ale odmítá nemocné a zraněné domorodce opustit, protože ví, že by je čekala jistá smrt. A vy se bez obav můžete na tuto záchranou misi vypravit a nic se vám nestane, protože na vás bude dohlížet holohlavý řízek Bruce Willis, který zvládne vše a na místo určení vás dopraví živé a zdravé. Je to celkem napínavé, akce tomu nechybí, ale až moc scenáristicky přizpůsobené nehereckým schopnostem Bruce Willise, kterému to jde v akčních scénách mnohem lépe než v těch dialogových. A konec v ničem nepřekvapí.(2.2.2009)

Svého času velké zklamání, které ale vycházelo jen z neadekvátních očekávání, že by Willis mohl po letech přijít s pořádnou akční rolí. Ze zpětného pohledu je to stejně jako režisérův pozdější počin "Odstřelovač" naivňoučká brakovka pro puberťáky: gun porn, military fetish, hektolitry patosu, mrzoutské pohledy Wilise a olbřímý dekolt Moniky Bellucci. Takže v zásadě ideální mix.(13.8.2008)

• - A.K. Waters (Bruce Willis) nosí hodinky značky Casio G-Shock DW-9050. (dyfur)

• - Ve filmu byly použity Emersonovy nože, které jsou ručně vyráběné a jsou extrémně populární v armádní komunitě a při vymáhání práva. (HappySmile)

• - Název filmu byl původně podtitulek Smrtonosné pasti 4.0, na které se muselo tou dobou už začít pracovat. Bruce Willis tedy řekl, že se projektu zůčastní, pokud bude moct použít název pro tento film. (HappySmile)