Slzy slunce

Tears of the Sun

Slzy slnka

Akční / Thriller / Drama / Válečný

USA, 2003, 121 min (Director's cut: 142 min)

• Chrustyn

Troufám si tvrdit, že to je jeden z nejnudnějších "velkých" válečných filmů. Bruce Willis je zde strohý jako nikdy předtím a už mu ani nebudete věřit jeho drsňácký výraz. Celý film vidíte jak Bruce a jeho "parta" vede skupinu lidí skrz džungli a čas od času se zastaví nebo utáboří a poté jdou dál. To sledujete takřka celý film. A když už na konci filmu přijde očekávaná akce je udělaná neuvěřitelně špatně a divákovi je úplně jedno kdo umře a kdo přežije. Největší plus filmu je jako vždy výborná hudba Hanse Zimmera.(22.5.2007)

75% - Fuquův počin ode mě dostává počtvrté čtyři, tudíž mu tímto děkuju, že točí filmy, které mě vážně baví. Zde konkrétně mě nejvíc těšil poslech Zimmerovy hudby, drsné ksichty Bruce Willise, spousta klišé, které mi tu až na pár výjimek vážně sedělo a krásná Monica Bellucci, které to sluší i s obličejem od bahna...(11.5.2008)

• sud

No, je pravda, že jsem od toho pranic nečekal, takže na nějaký hrdinský patos jsem byl připraven. Ale jo, každopádně proč ne?! Dokonce by to byl i průměr, nebýt tolika klišé a mimořádně špatného Bruce Willise, který je zde kýčovitý ze všeho nejvíc (a to ho mám jinak rád). Jinak na Monicu Bellucci bych se vydržel koukat neustále. Jinak je to akčňák na jedno podívání, když zrovna venku hustě prší a nebaví vás sport, politika, nebo soutěže, které ovládají ostatní televizní kanály. 40%.(14.6.2009)

Slzy slunce mají pomalý děj. Děj se pokouší někam dostat až po 30 minutách, což je pro Hollywoodkou produkci netypické. Bude to tím, že Antoine Fuqua si vyhrává s každým detailem (stejně jako v Training Day). Je zde několik opravdu srdcervoucích momentů, na které skupina v čele s Brucem Willisem narazí během putování džunglí, které ovšem nejsou nejsilnější částí filmu. Willis a jeho tým nikdy zbytečně nestřílí. Pouze v momentech, kdy to daná situace vyžaduje. To z filmu dělá hodně realistický pohled na speciální jednotky, operujícími za nepřátelskými liniemi. Film je celý pojat realisticky s pohledem na postp jednotky, vztahy mezi jednotlivými členy a soudružnost, což nevydíme v mnoha jiných válečných/akčních filmech. Brutálnost války je zde natočena opravdu depresivním způsobem, což mi vehnalo několikrát slzy do očí. Jednotka SEAL má perfektní obsazení, všichni se do svých rolí hodí. Nikdy nezapomenu na roli Bruce Willise. Samotní členové udělají pro úspěch mise vše, ale zároveň podporují svého velitele ve všem. Jentoka má průzkumníka, experta na výbušniny, medika a stopaře. Všichni se chovají realisticky a já doufám, že herce v podobných rolích ještě uvidím. Tenhle film ale nabízí mnohem více než jen plnění úkolu "zachraňte doktorku a zmizte od tamtud". Skupina lidí v čele s doktorkou je zachráněna až v pozdějších částech filmu. I tohle dělá film uvěřitelným. Slzy Slunce nespadají ani do romantických klišé mezi mužskou a ženskou "hlavní" rolí. Tohle snad narušuje pouze závěrečná scéna. Snímek je výborný, bez všech válečných/akčních klišé a já se těším, až se na film podívám znovu a znovu.(26.6.2005)

Další zbytečný film z americké produkce, který však pár věcmi přece jenom zaujme. Zpracovávat téma občanských válek není špatný nápad, ale je třeba zachovat příslušnou objektivitu (autenticitu). Ta mi u tohoto snímku celkem scházela. Opět (jako u většiny jiných amerických válečných filmů posledních let) tu najdeme záplavu nekonečných patriotistických hlášek, což diváka pochvíli začne svádět k tomu, jestli se nejedná jen o chytře zabalenou propagandu ospravedlňující americké výboje. Toliko obecně. Samotný film nepřináší nic nového, jen opakuje osvědčené principy z předchozích děl. Za povšimnutí stojí určitě krásné scenérie africké přírody. Přes všechny nelogičnosti a občas přehnané dialogy se jedná o chutný tovar, který nezpůsobuje zácpu.(30.6.2003)

• - Brzy po začátku natáčení se mezi režisérem Antoinem Fuquaem a Brucem Willisem začalo tvořit napětí, které vyústilo v to, že si tito dva slíbili, že už spolu nebudou nikdy pracovat. (HappySmile)

• - A.K. Waters (Bruce Willis) nosí hodinky značky Casio G-Shock DW-9050. (dyfur)

• - Během natáčení zemřel jeden z kaskadérů. (Karlos80)