Slzy slunce

Tears of the Sun

Slzy slnka

Akční / Thriller / Drama / Válečný

USA, 2003, 121 min (Director's cut: 142 min)

Silný film, škoda té úvodní necelé poloviny, která působila značně roztěkaně a navíc teprve se zahřívajícím se Brucem (naneštěstí se nakonec nezahřeje stejně vůbec - až na pár scén, kdy jeho kvality jemně vystoupí přes tu nehybnou tvář, co má celý film, by vůbec nevadilo, kdyby poručíka hrál někdo jiný), ale od mrazivé scény ve vesnici to nabere takové obrátky, že jsem to Fuguovy musel sežrat i s navijákem. Skvělý válečný film (až na pár patos scén, ale ty si asi amíci odpustit nemohou), ale hlavní body Antoine získává díky té civilní, osobní stránky, zobrazujíc jednu z mnohých tragédií černého kontinentu. Kdo ví, co ty lidi tam vede k takové nenávisti. Herecké výkony tedy až na toho toporného plešatého McClanea fajn, vojáci nemusí nic extra hrát a kupodivu to Monice nejvíce sluší, když je uslzená a zašpiněná :)) Závěrečná půlhodinka s infernem intenzivní jako ďas. A velkou část filmu a jeho dramatu a emocí dělá zase jednou úžasný africký soundtrack plný bubnů, zpěvu a tklivých afrických melodií.(6.11.2012)

Tým amerického námořnictva vedený Brucem Willisem má za úkol evakuovat doktorku Monicu Bellucci z misie, která se má brzy stát terčem útoku vojenského komanda rebelů. Lékařka ale odmítá nemocné a zraněné domorodce opustit, protože ví, že by je čekala jistá smrt. A vy se bez obav můžete na tuto záchranou misi vypravit a nic se vám nestane, protože na vás bude dohlížet holohlavý řízek Bruce Willis, který zvládne vše a na místo určení vás dopraví živé a zdravé. Je to celkem napínavé, akce tomu nechybí, ale až moc scenáristicky přizpůsobené nehereckým schopnostem Bruce Willise, kterému to jde v akčních scénách mnohem lépe než v těch dialogových. A konec v ničem nepřekvapí.(2.2.2009)

Svého času velké zklamání, které ale vycházelo jen z neadekvátních očekávání, že by Willis mohl po letech přijít s pořádnou akční rolí. Ze zpětného pohledu je to stejně jako režisérův pozdější počin "Odstřelovač" naivňoučká brakovka pro puberťáky: gun porn, military fetish, hektolitry patosu, mrzoutské pohledy Wilise a olbřímý dekolt Moniky Bellucci. Takže v zásadě ideální mix.(13.8.2008)

Rozpočet $75miliónovTržby USA $43,734,876Tržby Celosvetovo $86,468,162║ tematicky vojnové filmy si len ťažko nájdu svoje publikum a to tam môže hrať aj hviezda ako Bruce Willis _Antoine Fuqua a jeho večný problém spočíva v tom, že pri prílišnej snahe ohľadom tlačenia na vážnosť témy sa postupne zamotáva, až tak že pri určitých scénkach nevie presne čo by chce nimi povedať. Po akčnej stránke to je zvládnuté takmer k dokonalosti, zas po tej dramatickej to už trošku trpí, lebo nevie to až tak podať aby to vyznelo pre príbeh a nie len pre určitý emociálny efekt, nasilu vtlačený v deji. Na jeho štýl a chyby si treba zvyknúť, ináč by sa dali jeho tematické spracovania len osočovať, vrátane vyprávackých schopností príbehu, v čom až tak talent nepobadal. Spočiatku prázdne postavy sa transformujú postupom deja len vďaka hereckej vložke tých skúsených ako je Bruce Willis či Monica Bellucci, popri nich sa povytiahnú aj ostatné vedľajšie, lebo na úvod to bol len plytký sentimentálny príbeh čo nemal šancu zaujať. V konečnom dôsledku je teda povýšený na celkom zaujímavú sondu do života utláčaného Afrického ľudu, aj keď nie zrovna bravúrne dramaticky prevedenú ako by si v konečnom dôsledku zaslúžila. "Tenti film nám ponúkne strhujúci únik džungľou pred krvilačnými prenasledovateľmi, taký trošku iný Africký Predátor." /videl v kine: 75%/(18.5.2005)

Velmi dobrý akční film s McClanem ve službách armády, ale velmi slabé drama se silným humánním podtextem, kterým to bohužel chce být. Monica Bellucci se bezradně válí po zemi a marně se snaží dotknout niterných emocí diváka, který s popkornem v držce hltá jenom autentickou akční vřavu a tradičně gulervoucí Zimmerův soundtrack. Ten špinavý vizuál je ale prostě natolik naturalistický a strhující, že se mi to nemůže úplně nelíbit... 65%(15.11.2012)