Slzy slunce

Tears of the Sun

Slzy slnka

Akční / Thriller / Drama / Válečný

USA, 2003, 121 min (Director's cut: 142 min)

Tak napodruhý už byl dojem lepší, Bruce se tam furt tváří jak když chce každýho vykuchat, včetně svýho týmu, i tětch který zachraňuje, Monicca Belluci je krásná i s blátem na obličeji a tak jedinej problém je kolísavá kvalita filmu, kdy občas to má silný momenty a hned vzápětí to působí natahovaně a debilně(25.2.2005)

Vlastně ani nevím, proč jsem byl na tenhle kousek kdysi docela naštvaný. Napodruhé bylo leccos jinak, ač.. Mám sice rád Bruce Willise, který je bezesporu největším kladem celého filmu, ale jinak se před námi odehrává jen rutinně odvedená práce tolikrát viděného. Nevím proč, protože když vypustíme prostinký děj (včetně polopatických dialogů) o neuposlechnutí jednoho rozkazu (a projevu zkoušky charakteru v ryzím americkém kabátě), tak vše relativně obstojně fungovalo – atraktivní prostředí nigerijského deštného pralesa, řemeslně zvládnuté akční sekvence, drsní hoši záchranné jednotky – a válečná agitka plná halasných humanistických gest nakonec není až tak laciná!! Jenže Fuqua není Oliver Stone, příběh je schematický, napětí hodně schází. Prostor dostává jen poručík Willis, robustní a málomluvný, který pronáší zatraceně pravdivou větu („Bůh už Afriku opustil“) a doktorka Monicy Bellucci, které vyděšený výraz sluší i přesto, že takřka nemá co hrát!! Ostatní jsou jen figurkami v nedotaženém válečném thrilleru, ale pojďme znovu na začátek komentáře: možná je to paradoxní, ale rád jsem se k němu vrátil.(19.4.2006)

Sedem statočných v maskáčoch. Americká armáda sa na svojich chlapov nevybodne rovnako, ako sa tí nevybodnú na ľudskosť (wtf???). Vodcovský, pomaly ale isto šedivejúci vlk Bruce Willis sa vrátil k žánru, ktorý ho preslávil. Antoine Fuqua do filmu prispel tým, že svoju klipovosť udržal na realistickej uzde. Všetko je podriadené skutočnému životu - temná výprava (jedna napínavá scéna sa celá odohráva v tme) a prekvapivo nebombastickej (skôr smutnej) hudby. Strhujúca je kamera (už úvodný let helikoptér nemá nič spoločné s frajerstvom PREDÁTORA, nič proti McTiernanovi, vonkoncom nič, len opakujem, že tu sa tlačí na realistickejšiu strunu), ktorá divákom podáva presvedčivo nielen africkú výpravu (zabudnite na slony a od ucha k uchu vysmiate černošské detičky), v rozumnú chvíľu sa odvráti (dopad mačety), aby následne šokovala (prelet nad zmasakrovanou misou). Po technickej stránke takmer brilantné remeslo (strih zvukových efektov, práca pyrotechnikov). Ako film o postavách a deji ale priemer (Cole Hauser, Nick Chinlund a Tom Skerritt to dosť zachraňujú, ale nestačí to a kazí im to fádny scenár, tuctová réžia, banálne zvraty a niekoľko nesympatických postáv).(24.10.2004)

Neviem, prečo až také slabé hodnotenia. Podľa mňa celkom vydarený snímok, tesne pod štyri *. Aj keď je dopredu jasné, že tí, čo majú prežiť prežijú a zachránia sa, no aj tak, príbeh celkom fajn, ani výkony hercov neboli zlé. A hlavne akcia bola sľubná. Keby to nebolo tak rozvlečené, čisté štyri. 75%.(25.3.2006)

• jojinecko

Nie celkom fungujúci hybrid drámy a akcie, ktorý v prvej hodinke uspáva a stále sa snaží hrať na city (nie som necitlivý bastard, ale toto mi občas prišlo ako studený kalkuk a vydieranie diváka), aby sa v poslednej polhodinke strhla akčná smršť ukončená víťazstvom skrvaveného Bruca a všetci zúbožení ľudia mu radostne mávajú a cítia sa zrazu slobodní, všetko je zrazu fajn...Tears of the sun sa tvári ako vážny film. Nejaká latentná myšlienka by sa v tom našla, no ak mal byť toto diskurz do "africkej problematiky", tak potom je to bieda ( ak chcete zaziť SKUTOČNÉ emócie a fest silný príbeh na pozadí etnických čistiek tak je tu skvost menom Hotel Rwanda!). Ako celok to vidím na mierny podpriemer, pričom celkový dojem vylepšuje skvelý "podmaz" Hansa Zimmera...(20.5.2006)