Slzy slunce

Tears of the Sun

Slzy slnka

Akční / Thriller / Drama / Válečný

USA, 2003, 121 min (Director's cut: 142 min)

Najväčším problémom filmu je, že sa tvári ako hlboká dráma, reflektujúca drsné skutočné udalosti z africkej džungle. A síce ich zobrazuje fakt naturalisticky (dávno som nemal tak zovretý žalúdok!), v kombinácii s americkým patetizmom a Willisovým xichtom pôsobí samoúčelne a nedôveryhodne. A ešte ináč sa dá tento film vnímať - ako akčák, ktorý chce byť aj niečím viac, no pre pomalý a nudný scenár nie je ani len poriadnym akčákom.(17.4.2003)

Neviem, prečo až také slabé hodnotenia. Podľa mňa celkom vydarený snímok, tesne pod štyri *. Aj keď je dopredu jasné, že tí, čo majú prežiť prežijú a zachránia sa, no aj tak, príbeh celkom fajn, ani výkony hercov neboli zlé. A hlavne akcia bola sľubná. Keby to nebolo tak rozvlečené, čisté štyri. 75%.(25.3.2006)

• novoten

Spousta naštvaného Wilise, nesnesitelně prkenné Monicy, džungle, výstřelů, prachu a nespravedlnosti. K tomu jeden velký a velmi nevěrohodný obrat proti rozkazům, místy otravná klišé a tak protivně optimistické poselství, až to bolí. Všechno v obalu Zimmerovy překvapivě unavené kompozice a velké, černobílé mírové agitky. Antoineho Fuquu mám občas dost rád, ale tvrzení o tom, že umí dobře natočit prázdné obrazy, nikdy neplatilo víc.(11.5.2008)

Silný film, škoda té úvodní necelé poloviny, která působila značně roztěkaně a navíc teprve se zahřívajícím se Brucem (naneštěstí se nakonec nezahřeje stejně vůbec - až na pár scén, kdy jeho kvality jemně vystoupí přes tu nehybnou tvář, co má celý film, by vůbec nevadilo, kdyby poručíka hrál někdo jiný), ale od mrazivé scény ve vesnici to nabere takové obrátky, že jsem to Fuguovy musel sežrat i s navijákem. Skvělý válečný film (až na pár patos scén, ale ty si asi amíci odpustit nemohou), ale hlavní body Antoine získává díky té civilní, osobní stránky, zobrazujíc jednu z mnohých tragédií černého kontinentu. Kdo ví, co ty lidi tam vede k takové nenávisti. Herecké výkony tedy až na toho toporného plešatého McClanea fajn, vojáci nemusí nic extra hrát a kupodivu to Monice nejvíce sluší, když je uslzená a zašpiněná :)) Závěrečná půlhodinka s infernem intenzivní jako ďas. A velkou část filmu a jeho dramatu a emocí dělá zase jednou úžasný africký soundtrack plný bubnů, zpěvu a tklivých afrických melodií.(6.11.2012)

• Dadel

Ještě mnohem horší než jsem čekal. I pokud pominu ideologickou stránku o hrdinných amerických vojácích hrdinně zachraňujících hrdinné americké civilisty, tak ani jako akční film to nestojí za nic. Ta jediná akční scéna v závěru vypadá mnohem laciněji, než kolik asi stála, a ve zbytku filmu má diváckou zábavu obstarávat patrně jen bezvýrazný ksicht Bruce Willise, což je ale proklatě málo!(15.10.2003)

• - Ve filmu byly použity Emersonovy nože, které jsou ručně vyráběné a jsou extrémně populární v armádní komunitě a při vymáhání práva. (HappySmile)

• - Scénář měl být původně součástí série Smrtonosná past. (HappySmile)

• - Během hlavního natáčení se museli za účelem stmelení kolektivu a vžití do rolí všichni herci, kteří hráli členy námořní jednotky SEAL, oslovovat jmény svých postav, a to dokonce i mimo kameru. (HappySmile)