Slzy slunce

Tears of the Sun

Slzy slnka

Akční / Thriller / Drama / Válečný

USA, 2003, 121 min (Director's cut: 142 min)

"Uprchlíci zahodí všechno, co nedělá BUM." Tak nám americké komando zase jednou prakticky ukázalo, jak se plní rozkaz: Nevměšovat se! Trošku se tedy vmísili a pokud by měl poručík Waters o dva muže víc, tak by patrně zachránil půlku Afriky. Samozřejmě tu demokratickou. Která to je? Samozřejmě ta, která nabídne USA ropu za nejnižší cenu. Přesto o nerostném bohatství Nigérie nepadne ani slovo, protože tady se musí řešit jedno slzavé údolí za druhým. Za mě je to jiný kraj, jiný mrav a ten, kdo vládne, se chová jako zvíře k těm, kteří nevládnou. A pokud do té divočiny dobrovolně zavítá jakýkoli humanitární pracovník, tak je to jeho volba. Jinak mě tedy bavil boj v džungli, "správňák" Waters i jeho komando, ale ideově mě to zcela minulo.(22.9.2018)

Slzy slunce se nesou tiše a nezřetelně jako mlžný opar vaší myslí, těžko se soustředit na víc než na zelenou barvu džungle a Willisův drsňácký pohled. Hodinu a půl, kterou musí vaše vznešené pozadí zatékat do polstrování obřích sedaček a pachuť popcornu testovat odolnost vašich chuťových pohárků, neposouvá Antoine Fuqua svůj domnělý příběh odnikud nikam, pachtí se v louži nicotnosti a tápe po výhonku který by ho zachránil před drtivým pádem z útesu. Chtyí ho až poslední půlhodinu, kdy žánrová transformace dostává nádech žíznivého gorefestu a olověného berserku a divák dostává alespoň malou porci správného Bruce, kterého přišel do multiplexu navšívit. Je ale plně uspokojen? Nemám ten pocit. Uncle Sam calls you! US Army needs you! And Bruce will kick you...(9.5.2003)

Bombastickej válečňák s výbornou hudbou, vybroušenou akcí a také herci. Obzvlášť k celé jednotce jsem si během dvou hodin vytvořil takovej menší citovej vztah a když postupně začali umírat, bylo mi jich fakt líto. A závěrečná zhruba půlhodinka v doprovodu hudby od Hanse Zimmera je nezapomenutelnej zážitek!(1.7.2011)

Další zbytečný film z americké produkce, který však pár věcmi přece jenom zaujme. Zpracovávat téma občanských válek není špatný nápad, ale je třeba zachovat příslušnou objektivitu (autenticitu). Ta mi u tohoto snímku celkem scházela. Opět (jako u většiny jiných amerických válečných filmů posledních let) tu najdeme záplavu nekonečných patriotistických hlášek, což diváka pochvíli začne svádět k tomu, jestli se nejedná jen o chytře zabalenou propagandu ospravedlňující americké výboje. Toliko obecně. Samotný film nepřináší nic nového, jen opakuje osvědčené principy z předchozích děl. Za povšimnutí stojí určitě krásné scenérie africké přírody. Přes všechny nelogičnosti a občas přehnané dialogy se jedná o chutný tovar, který nezpůsobuje zácpu.(30.6.2003)

Jak já tomu plešounkovi rozumím! Na každý vandr se také vydávám s jasnými pokyny, rodiče mi vždycky několikrát jasně přikážou "v pořádku se vrať!" A já pak samozřejmě dělám všechno proto, aby se tak nestalo. Na rozkazy zapomínám, měním plány, chovám se zkratkovitě, strkám čumák všude tam, kde jen trochu zavětřím vzrůšo, neměním si trenky, nepiju a nejím, meju se, jen když prší a při tom všem se snažím udělat dojem na všechno, co v té pusté divočině jen vzdáleně připomíná holku. Jen Brucovi závidím tu obří mouchu v uchu, ze které se i v těch nejzoufalejších situací ozývá "jsme tu s tebou, šéfe!" Já totiž slýchám jenom "ty vole jeden zatracenej!"(27.9.2012)

• - Během hlavního natáčení se museli za účelem stmelení kolektivu a vžití do rolí všichni herci, kteří hráli členy námořní jednotky SEAL, oslovovat jmény svých postav, a to dokonce i mimo kameru. (HappySmile)

• - Název filmu byl původně podtitulek Smrtonosné pasti 4.0, na které se muselo tou dobou už začít pracovat. Bruce Willis tedy řekl, že se projektu zůčastní, pokud bude moct použít název pro tento film. (HappySmile)

• - Postava Dr. Lena Fiore Kendricks, ktorú stvárnila Monica Bellucci, bola pomenovaná podľa hlavného kameramana Maura Fioreho. (m.a.t.o.)