Slzy slunce

Tears of the Sun

Slzy slnka

Akční / Thriller / Drama / Válečný

USA, 2003, 121 min (Director's cut: 142 min)

• Legas

Na začátku vás čeká trocha zpravodajství, potom celkem nudná pasáž o doktorce, která odmítá odejít bez svých afrických pacientů, potom trocha pohnutého svědomí poručíka „kamenné tváře“ v podání Bruce Willise. Na závěr se film zvrhává ve velmi chabou (a silně patetickou) variaci na Sedm statečných, zakončenou efektním ohňostrojem. Slzy slunce měly pravděpodobně být podobným válečným dramatem jako Černý jestřáb sestřelen. Bohužel tomu tak není. Slzy slunce jsou nevyvážené, místy nudné, neakční, málo dramatické, směšně patetické a lehko zapomenutelné. Trailer nadchl, film zklamal (i Bruce Willis).(28.4.2003)

"Uprchlíci zahodí všechno, co nedělá BUM." Tak nám americké komando zase jednou prakticky ukázalo, jak se plní rozkaz: Nevměšovat se! Trošku se tedy vmísili a pokud by měl poručík Waters o dva muže víc, tak by patrně zachránil půlku Afriky. Samozřejmě tu demokratickou. Která to je? Samozřejmě ta, která nabídne USA ropu za nejnižší cenu. Přesto o nerostném bohatství Nigérie nepadne ani slovo, protože tady se musí řešit jedno slzavé údolí za druhým. Za mě je to jiný kraj, jiný mrav a ten, kdo vládne, se chová jako zvíře k těm, kteří nevládnou. A pokud do té divočiny dobrovolně zavítá jakýkoli humanitární pracovník, tak je to jeho volba. Jinak mě tedy bavil boj v džungli, "správňák" Waters i jeho komando, ale ideově mě to zcela minulo.(22.9.2018)

Velmi dobře natočené válečné, chvilkam dokonce psychologické drama, kterému ale nejvíce ublížil děravý scénář. Obsazení je dobré, Willis do své role sedí. Zimmerova hudba je sice nijak překvapivá, nicméně dobrá. Nejvíce mi vadil standartní americký patos. Vždyt plno válečných filmů ukázalo, že se ho dá v klidu vyvarovat. Tak proč toto? Prostě Američani to tak maj rádi a mě to kazí výsledný dojem z filmu. První půle zase není až tak nudná jak se traduje, minimálně zaujme chvilkama velká brutalita filmu. A vychvalovaná druhá půlka? Když přijde na řadu akce a přestanou se plácat blbosti, je najednou na co koukat a člověk nemá čas řešit, jestli tenhle rozhovor, či tenhle tahá za uši nebo ne.(16.4.2003)

Obsahuje spoilery: "Rozumíte rozkazu, poručíku?" - "Rozumím, pane... Ale svědomí mi ho nedovoluje splnit." Víte, proč Bruce Willis nemohl hrát v Titanicu? Protože by všechny zachránil... Tady zachrání krásnou doktorku Monicu Bellucciovú a její svěřence, kterým hrozí smrt od armády rebelů. Prostředí džunglie a realisticky vyobrazena akce. - 70%.(30.3.2019)

Sedem statočných v maskáčoch. Americká armáda sa na svojich chlapov nevybodne rovnako, ako sa tí nevybodnú na ľudskosť (wtf???). Vodcovský, pomaly ale isto šedivejúci vlk Bruce Willis sa vrátil k žánru, ktorý ho preslávil. Antoine Fuqua do filmu prispel tým, že svoju klipovosť udržal na realistickej uzde. Všetko je podriadené skutočnému životu - temná výprava (jedna napínavá scéna sa celá odohráva v tme) a prekvapivo nebombastickej (skôr smutnej) hudby. Strhujúca je kamera (už úvodný let helikoptér nemá nič spoločné s frajerstvom PREDÁTORA, nič proti McTiernanovi, vonkoncom nič, len opakujem, že tu sa tlačí na realistickejšiu strunu), ktorá divákom podáva presvedčivo nielen africkú výpravu (zabudnite na slony a od ucha k uchu vysmiate černošské detičky), v rozumnú chvíľu sa odvráti (dopad mačety), aby následne šokovala (prelet nad zmasakrovanou misou). Po technickej stránke takmer brilantné remeslo (strih zvukových efektov, práca pyrotechnikov). Ako film o postavách a deji ale priemer (Cole Hauser, Nick Chinlund a Tom Skerritt to dosť zachraňujú, ale nestačí to a kazí im to fádny scenár, tuctová réžia, banálne zvraty a niekoľko nesympatických postáv).(24.10.2004)