Vlak dětství a naděje

• angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 2
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)

Epizody(6)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

MissKim

Na těžkej život jsem já pes. Aneb dle mého názoru nejlepší seriál s Helenou Růžičkovou. Jako herečku jsem ji neměla moc ráda, ale tady mne velmi překvapila. Silná to žena, s velikým srdcem, chránící hubeného muže a malou slečnu.. bojující do posledního dechu. Tragické životní osudy vkusně opepřené humorem. Určitě stojí za vidění. ()

marien1039

Skvělý seriál, krutá válka očima dítěte. Dojemný příběh o ženě, která si sama zvolila, že bude milovat cizí dítě. Růžičková jako Anna Urbanová doopravdy exceluje. Podle mě je to její životní role. I Stanislav Zindulka hraje úžasně. Kdyby těch hvězd šlo dát víc, udělám to, protože 5 nestačí. ()

Legi36

Jeden z nejlepších českých seriálů, vynikající Helena Růžičková, skvělý Stanislav Zindulka a výborná režie pána Kachyni!!! ()

iveta234

Helenka je prostě úžasná v každém snímku, který kdy natočila a tento patří k těm nejlepším...Klouk dolů a velký dík za skvělou podívanou :-) ()

Reyak

První 3 díly za plný počet, další, i kvůli utlumení nejzajímavějšího hereckého projevu seriálu pana Zindulky a paní Růžičkové, slabší. Také mi později chyběla Žaneta Fuchsová. Jinak výborná postava Anny Urbanové, která srovná do latě celou partaj Henleinovců a vaří nejlepší guláš, tajně z koniny, široko, daleko. "Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!" ()

fabienne223

Rukopis pana režiséra Kachyni je nezaměnitelný a vždy dokáže i z průměrné látky vytvořit působivé dílo. Plus životní role Heleny Růžičkové a také Stanislava Zindulky, který byl touto rolí vlastně objeven pro film i televizi. Kachyňa dokázal i v normalizační době vytvořit filmy, které v podstatě nejsou poplatné době, což je obdivuhodné v kontextu české tvorby, kde se z nějakých mně neznámých důvodů pokládá za vrchol kvalitních seriálů Nemocnice na kraji města. ()

Bohdy67

Asi nejlepší herecký výkon Heleny Růžičkové jaký jsem viděl. Roli jakoby nemusela ani hrát. Doplnění o subtilního Stanislava Zindulku také geniální. Také Žaneta Fuchsová svou roli zvádla na výbornou. Bohužel věčně ubrečená Tereza Brodská byla krajně nesympatická. I závěrečné díly byli trochu horší než ty první. Ale první dva díly byli asi tím nejsmutnějším a v podstatě nejhorším ( atmosféra) co jsem mohl vidět. Výborné 85% ()

jizvoun

Tak to opět po nějaké době dávají v televizi a já nestačím zírat, jaká je to nádhera. Krásné herecké výkony především Heleny Růžičkové a Žanety Fuchsové z toho dělají neuvěřitelně lidské a pozitivní dílo, i když se odehrává v jedněch z nejtemnějších dějin naší historie. ()

10doktor10

Nemohu si pomoci, ale mě to nezaujalo... Herci se sice snaží a předvádí skvělé výkony, ale ten okatý a přehnaný ideologický podtext to nesmírně kazí (dcéro vlasti, bráškové jsou tady atd...). ()

Bluesun

Nejslabší byl pátý díl. Šestý díl mi pak přišel nejsilnější. Seriál má své skvělé i ne tak skvělé momenty. ()

Kivis

Příjemný seriál, ale že by mě posadil na zadek, to ne. Vadil mi především herecký styl. Většina herců hodně přehrávala, pár až nechutně - za všechny bych jmenoval Langmajera, kterého mám jinak docela rád. Ještěže byla jeho role jen epizodní. Do divadla by to bylo fajn, ale v televizi ten herecký styl opravdu často vyzníval dost křečovitě. Jediný, kdo mi tady dělal radost, byla Helena Růžičková. K ní to přehrávání patří a k této postavě "herdek baby" se dobře hodilo. Stanislav Zindulka docela milý, ale taky se mohl občas krotit. No, je to asi holt Kachyňův rukopis, který mi úplně nesedí. Pokud jde o děj, překvapilo mě, že v seriálu s dějem z 2. světové války nakonec nebylo zas až tak moc dramatických momentů. Ale i tím vlastně Vlak dětství a naděje získává své specifikcé kouzlo. ()

baron156

"Na tragickej život, já jsem pes". Knihu Poslední vlak z Frývaldova a Pluky zla jsem nečetl a ani mě to neláká, protože seriál je neskutečně dobrý, dnes už legendární. Největší role Heleny Růžičkové. Humorné a dotoho velmi smutné. Musíme napřed řešit velké věci a z nadhledem ty malé. ()

jonnybe

Tak smutný a tak vynikající seriál. Životní role Heleny Růžičkové. A Honzo, ta Kachyňova poetika je znát. ()

oskiii

Krásný seriál, ve kterém exceluje především pan Zindulka. Jeho role je naprosto úžasná, lidská. V závěsu pak paní Růžičková, která je zde ve své životní roli. Jeden z nejlepších českých seriálů…smutný, veselý, dojemný. ()

vlkcz

První polovina skvělá, pak mě to už začalo trochu nudit a i když Růžičková v tom nebyla tak hrozná, jako ve většině svých filmů, zdaleka to nebyla role, kvůli které bych jí rehabilitoval. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka