Dekalog

• Polsko Dekalog (více)
Polsko / Západní Německo, (1989–1990), 9 h 20 min (Minutáž: 53–58 min)

Henryk Baranowski, Jerzy Stuhr, Daniel Olbrychski, Bogusław Linda, Piotr Rzymyszkiewicz, Olaf Lubaszenko, Wojciech Klata, Władysław Kowalski, Janusz Gajos (více)

Epizody(10)

10 filmov Krzysztofa Kieślowského na tému 10 božích prikázaní:
1. Ja som Pán, Boh tvoj! Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, aby si sa im klaňal. - novodobá dôvera v počítače a vedu
2. Nevezmeš mena Božieho nadarmo. - smrťou začína nový život, uzdravenie znamená smrť ...
3. Spomeň, aby si deň sviatočný svätil. - muža odláka vášeň od rodiny
4. Cti otca svojho i matku svoju! - po smrti matky, otec a dcéra v nejednoznačnom citovom rozpoložení
5. Nezabiješ! - obraz trestania smrťou za smrť
6. Nezasmilníš! - vášnivé city dospievajúceho mladíka k zrelej žene
7. Nepokradneš! - matkou vlastnej vnučke?
8. Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu! - spomienky na krutosti okupácie Poľska
9. Nepožiadaš manželku blížneho svojho! - v úprimnom manželskom zväzku dôjde k závažným zdravotným problémom...
10. Ani nepožiadaš majetku blížneho svojho, ani ničoho, čo jeho je! - dvom synom zostane po smrti otca zbierka starých známok...
Cyklus, ktorý je zviazaný cirkevnou témou a akousi alegorickou postavou nestranného pozorovateľa... Každá časť tvorí samostatný uzavretý celok. (wewerička)

Recenze uživatele jedna_vrana k tomuto seriálu (8)

Dekalog III (1990) (E03)

Vianoce, čas, keď sa ľudia zamykajú doma so svojimi blízkymi a zaťahujú závesy. Ewu trápi samota. ()

Dekalog IV (1990) (E04)

Anka je jednoducho herečka! ()

Dekalog V (1990) (E05)

Nezabiješ! Obete „zabitia“ sú v tomto prípade dve. Vrah vraždí a tak aj rozsudok nad ním je trest smrti. Budete sa určite pýtať sami seba, či je to tak správne – oko za oko. A nech váš vnútorný monológ dopadne akokoľvek, poviete si, či to nie je príliš rýchle riešenie odplaty za spáchaný hriech a či by sa vrah radšej nemal v cele zamýšľať a zodpovedať svojmu svedomiu. Dlho zodpovedať. Za mňa – nikto z nás nikomu život nedal a preto naň nemá právo siahnuť, za žiadnych akokoľvek ospravedlniteľných okolností. ()

Dekalog VI (1990) (E06)

19-ročný chalan, ten typ, čo málo rozpráva, nemá veľa kamarátov a žije v byte kamarátovej matky. Zabezpečí si ďalekohľad a trochu úchylácky sleduje ženu v protiľahlom byte, navyše ženu v strednom veku. Vyvinie enormné úsilie, aby sa jej priblížil. Mohol to byť prúser, ale nakoniec sa z toho vyvinie až cynická vzťahová dráma. Časť, ktorá opäť prekvapí takými malými ľudskými rozhodnutiami. Mohla by sa odohrávať aj na našom sídlisku. ()

Dekalog VII (1990) (E07)

K prikázaniu Nepokradneš by ste očakávali čokoľvek iné ako krádež človeka. Príbeh bol vystavaný výborne a dokonca napínavo. Majka má aj meno ako stvorené na materstvo! V prvým momentoch neviete, čo si máte myslieť o zvukoch, vzťahoch a jednotlivých členoch rodiny, ale Kieślowski vám v malých dávkach servíruje ich pohnútky a potom príde záver. Nečakaný, ale práve vtedy si uvedomíte, že to nebolo len o dvoch „matkách“. Stredobodom je dieťa, Anička. A ozajstná matka chce vždy pre svoje dieťa len to najlepšie. Takže nerozumiem, ako sa mohla Majkina mama takto vyvŕbiť. Zdá sa mi to nemožné - matky nebývajú sebecké. ()

Dekalog VIII (1990) (E08)

Po pozretí tohto dielu som si musela nechať čas na rozmyslenie. Pravdupovediac, nepomohlo. Príbeh to bol zaujímavý a možno by som napísala, že išiel do hĺbky ľudských citov a mal čo divákovi povedať o prežívaní postáv. Ale nedokázala som si ho spojiť s ôsmym prikázaním. Prečo to Elzbieta nosila v sebe viac ako 40 rokov? Áno, stalo sa jej niečo, čo ako 6-ročná považovala za obrovskú krivdu, ale krivé svedectvo som tam nenašla... Možno skôr dilema – pomôž blížnemu svojmu aj za cenu vlastného života? Táto zrada detskej duše? ()

Dekalog IX (1990) (E09)

Manželstvo sa môže rozpadnúť kvôli banalitám, najmä v dnešnej dobe, keď sme egoistickejší ako všetky predchádzajúce generácie. V tomto príbehu však problém nie je banálny. Roman musí vo svojom vnútri prechádzať peklom z pocitu zlyhania, akokoľvek je úspešný v práci, strata schopnosti fyzickej lásky musí príšerne bolieť. Pre mňa boli zaujímavé zábery na jeho pacientku, kameraman sa pohráva s našou predstavivosťou – tu pohľad do výstrihu, tu kúsok odhaleného stehna. Každý muž by spozornel, dokonca by sa mu núkali isté prirodzené predstavy. Roman si to musí uvedomovať, že „zvádzanie“ už nikdy neabsolvuje. To však nie je hlavnou myšlienkou filmu. Ide tu o to, či dokážu s manželkou zachrániť svoj vzťah. Aj napriek jej nevere. Niekedy je láska zapísaná hlboko v srdci, že dokáže prekonať všetko. Ako to bude s Romanom a Hankou? ()

Dekalog X (1989) (E10)

Záver, možno úplne iný, ako sme predpokladali. Dvaja bratia zdedia zbierku známok a od toho sa odvíja celý príbeh, chvíľami prechádzajúci až do čierneho humoru. Melanchóliu predošlých dielov vystrieda časť poňatá vo vtipnom duchu, obaja, predtým vzdialení bratia objavujú dedičstvo po otcovi, ktorého vlastne poriadne nepoznali, keďže jeho zbierka známok je pre nich úplnou neznámou. Poteší aj hudobná vložka – mladší z bratov totiž vystupuje v kapele. Takto to Kieślowski vymyslel – pri deviatich dieloch ste sa zamýšľali „o dušu“ nad správnosťou a nesprávnosťou malých ľudských rozhodnutí, tak si zaslúžite takúto parádnu odmenu. ()