Zítra vstanu a opařím se čajem

• Velká Británie Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea
TV spot 2
Československo, 1977, 93 min

Kamera:

Jan Kališ

Hudba:

Karel Svoboda

John Dunbar

"Šaty jsou ve skříni?" ... "Tak je tam dejte!" "Bureši, vy jste přece ještě neodstartoval!?" A tak dále a tak dále :-) Geniální dílko nenese po ose Nesvadba-Macourek-Polák takřka žádných chybek, které jinak rostou na této nepevné časoprostorové půdě, jak houby po dešti. Precizní Theodor Pištěk pamatoval při tvorbě Hitlerova hlavního štábu na každý detail. Krásná Valerie Chmelová, skvělí Sovák,Menšík a Kostka. Samé plusy, jak jinak, než za 5 hvězd! ()

brasek

Bravúrne uletená komédia a skvelý Petr Kostka. Videl som tento snímok niekoľkokrát a vždy som sa zabavil. ()

v.indruchova

Velmi výstřední a zajímavý film. Celkové hodnocení dějově bych dala za tři, ale tento snímek si zaslouží větší hodnocení už pro ten nápad. Komedie to není klasická v tom, že se tu opravdu nebudete popadat za břicho spíš se pousmějete a řeknete si: to je dobrý nápad. ()

Tsuki003

Moje očekávání se nakonec naplnila jen zpolovic. Na komedii je tam pro mě přece jen málo míst k zasmání - navíc mám podezření, že jde o humor, který už jde mimo mě. Smála jsem se, to ano - pokaždé, když Kostka řekl, že se mu bratr udusil rohlíkem... Protože promiňte, ale to prostě vtipný bylo. Ale zbytek ani ne. Jinak film se vyvíjel podle očekávání, žádné překvapení se nekonalo. Navíc mi přišlo, že herci ani neměli moc prostoru pro nějaký zajímavý projev... takže průměr. ()

Jamalkaa

Nejlepší hlášky Petra Kostky! :-) "Co jste z nás udělal! Sirotky! Sirotky! To je tragédie!" "Nemá smysl to nafukovat: nic hrozného se nestalo." Scéna s Petrem Nárožnym taky nemá chybu. ()

Kontryhelka

Jéééééééé to je Hitler,no je to Hitler........... Až tohle budu vypravovat u nás v Chicagu..... Paty musíš mně s ním vyfotit. Takhle mi dejte ruku.......... Jo dobrý hlášky, a docela dobrá komedie. Mám ráda takové ztřeštěnosti,takže za mně tři hvězdičky. ()

kpt.Johanson

Sci-fi, Hitler, cesta časem – to jsou kombinace, které v žánru sci-fi dvacátého století překoná jen málo co. Ačkoli by se mohlo zdát, že je česká kinematografie v tomhle ohledu a především díky éře socialistické normalizace v takovém žánru značně pozadu, opak je pravdou. Nejen, že český film „Ikarie XB1“ se svým zpracováním, triky a příběhem stal ve své době světovou špičkou, jež si svých vavřínů ve světě, díky uzavřeným hranicím, začíná užívat až poslední dobou, ale zároveň ukazuje jak vyspělý náhled na sci-fi se v komunistickém Československu mohl nalézt. Dalším trikovým unikátem by se pak mohl ukázat i například „Muž z prvního století“ jehož námětu snad škodí jen přílišný propagandistický ráz komunismu. „Zítra vstanu a opařím se čajem“ se pokud možno ideologickým otázkám vyhýbá. Dovoluje si jen vystřelit si z nefunkční techniky tehdejší Veřejné bezpečnosti, jako i poťouchle poznamenat, že jediná startovací plochy raket schopných cestovat v čase je právě Praha. Stačí několik odhodlaných nacistů, co přežívají díky tabletám proti stárnutí, jeden kufřík s vodíkovou bombou a raketa co umí skočit zpátky v čase, aby se rozběhl kolotoč časových paradoxů, změn historie i současnosti a… „Když tak dobře víte, co se stane, tak určitě tak víte, kdy pojede kolem další pitomec, kterej vás vezme…“ … a k tomu přidejte dva jednovaječné bratry, z nichž se jeden udusí rohlíkem… Pokud se však o časové paradoxy zajímáte víc, neunikne vám jistá nekonzistence v celém filmu. Postavy například vědí, co by vědět ještě neměly, nebo časové rozložení scén v jednom období neodpovídá návaznosti v jiné. Tyto chyby se však s ohledem na poměrně nový žánr „časovek“, dá filmu prominout. Ostatně jako jeden z mála si dal tu práci, aby každý člen Hitlerova generálního štábu měl na uniformě opravdu ta správná vyznamenání, což je drobnost, kterou nevídáme ani u velkorozpočtových válečných filmů. Já jsem u něj například jen nikdy nepochopil, zda ta želatina při obědě v raketě upadla z vidličky Ottu Šimánkovi záměrně, anebo zda to tak bylo plánováno. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 3/10 ... Soundtrack: 3/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

PTuranyi

Skvelá komédia založená na zámene postáv dvojičiek Burešových s výborným námetom cesty v čase. Výborný Petr Kostka v dvojúlohe bratov Jana a Karla. Kvalitná produkcia, výborný scenár plný vtipných scén a slovných výmen. ()

mnaucz

Jeden z nejlepších filmů, který se u nás natočil. Film je nejlepší snímkem o cestování časem u nás. Je to úžasná komedie. Obsazení je precizní. Spojení dramatu, sci-fi, komedie a 2. světové války funguje skvěle. Za mě jde o nejlepší Polákův film. Kromě toho i úžasný scénář Miloše Macourka. Chtě nechtě to také vede ke srovnání předchozí komedie o cestování časem Zabil jsem Einsteina, pánové... Ten je oproti tomuto snímků skok dolů. To, co je Einsteinovi nedotažené, je dotáhnuto zde. Všem vřele doporučuji! ()

je-za

Myslím, že nemá cenu něco komentovat. Geniální zápletka, geniální herecké výkony. Zejména Klaus Abbart v podání Jiřího Sováka nemá konkurenci. Toho potkat ve skutečnosti ve druhé světové, tak se z něj opravdu strachy ... :) ()

moorks

Podařená komedie o hrátkách s časem a pokusu změnit dějiny. Dobře vystavěná zápletka a perfekní herecké výkonu dělájí z tohoto filmu parádní podívanou. Režisér Polák tímto filmem dokázal, že je všestraným režisérem, co si umí patřičné pohrát s látkou, kterou zpracovává. Skvělá herecká příležitost pro Petra Kostku. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016