Hollywood 30. let vypadá úplně jinak, když se na něj podíváte očima sarkastického scénáristy a alkoholika H. J. Mankiewicze, který právě dokončuje svého Občana Kanea. (Netflix)

marhoul

Makačka na bednu alias ještě vypeckovanější sorkinovka než made in Sorkin, která nebude pro každého a se Sorkinem bude srovnávána, to je bez diskuze. Skutečně je nutno provětrat závity a dávat majzla každou vteřinu, což je náročné ne že ne, ale mě to tak bavilo! Brilantní scénář, pro diváka opravdu náročný, Kaneovsky vyskládaný, je tedy s výhodou něco nemálo o továrně na sny vědět, ale myslím, že to má potenciál vtáhnout i pole neorané, které si to cosi dodatečně dohledá. Briskní dialogy jedou jako namydlený blesk a říkají si o další projekce, Kanea včetně...Po Trumbovi další perfektní počin o velkém scénáristovi, který nenormálně zaválel. A zaválel i Gary! A ani děvenky rozmilé nezaostávaly. Skvělé! Mě v posledních letech Fincher nebavil. Třeba zmizelá hovadina mě utvrdila akorát v tom, že se borec nadobro vystřílel, ovšem Mank mi otevřel prostor pro další velká očekávání. ..několik scén bylo tak ukrutně lidsky silných, že z mé strany klobouček. Po dvou dnech druhá projekce v těle a zmítá mnou nadšení ještě větší! Tohle se Davidovi povedlo a nemá smysl řešit, že je to z jiného soudku, že od něho chceme druhé Se7en nebo pikantnější Klub rváček. Panáček skutečně překročil svůj stín ve velkém stylu. ()

Stanislaus

Mank rozhodně neskrývá oscarové ambice a zároveň představuje jeden z x-filmů, kde (akademická) forma válcuje (divácky přívětivý) obsah. Černobílý vizuál, zatmívačky, úvodní vintage titulky a samotný námět snímku vrací diváka zpět do zlaté éry Hollywoodu - do doby velkých studií, zářných hvězd a scenáristických týmů i solitérů. Fincherův Mank je řemeslně natočený životopisný film, který však po většinu stopáže postrádá jakoukoli dramatickou či hlubší scénu - až téměř v závěru filmu, při "Mankově vylévání srdíčka okatě pokukujícím po Kaneovi", jsem cítil silnější emoce. Herecky a námětově slibný film, který však pokulhává na jalovém zpracování. ()

rikitiki

Vizuálně si s filmem neskutečně vyhráli. Snaha o autentičnost dobových reálií i dobového snímání hraničí s obsesí. Ale jinak je to hlavně smršť cynických dialogů, které se tváří jako bonmoty. Ztrácela jsem se v přehršli jmen a faktů americké filmové a politické historie 30. a 40. let. Myšlenka o muži, který nechtěně pomohl vyhrát lži, aby pak i za riziko sebezničení napsal pravdu, aspoň ve filmu, je rozbředlá a nepřesvědčivá. Je to snobsky ukecané a mohlo by to líp vyznít jako rozhlasová hra. Což je paradoxní při tom, jakou práci si dali s obrazovou stránkou filmu. SHRNUTÍ: Továrna na sny může přivodit těžké noční můry. ()

Flego

Fincherovsky poňaté, plné štýlovej čiernobielej kamery s atraktívnym vizuálom a excelentne vykresleného hollywoodskeho sveta 30-tych rokov minulého storočia. Príbeh rozpráva o scenáristickej legende H.J.Mankiewicza (Mank), motív okolo písania scenára k Občanovi Kanemu je len dramaturgickým oblúkom, avšak význam v zmysle deja to má. Potešil výkon Garyho Oldmana v úlohe sarkastického alkoholika Manka. ()

poz3n

Příliš digitální, příliš seriálové, příliš průměrné a příliš nudné. Za mě osobně možná nejslabší Fincherův film. Fincher na jedné straně vše zaobaluje do vyleštěného černobílého provedení a hraje si s dobovým mono zvukem, zároveň ale záběruje podle těch nejnudnějších moderních trendů a absolutně rezignuje na cokoliv koncepčního, co by alespoň trochu mohlo připomínat dobové filmové vyjádření (pár prolínaček to opravdu nezachrání). Předkamerový prostor je neskutečně plochý, nudný a postrádá jakoukoliv tvůrčí finesu. Zcela chybí vnitrozáběrová montáž. Proč vše toto absentuje a i přesto tam Fincher rve ten nechutný černobílý postřik? Pokud mě alespoň něco málo na Mankovi zaujalo, byla to určitá plastičnost charakteru hlavního hrdiny a to jeho určité latentní hrdinství. V tom vidím potenciál, který ale zůstal zdaleka nevyužitý a utopený v průměrnosti podání a absenci zručné filmařiny, kterou bych od někoho, jako je David Fincher, vždy očekával. Zklamání. 5/10 ()

HellFire

Scénáristická onanie. Nudný a neskutečně utahaný film o jednom hollywoodském pisálkovi a hollywoodské smetánce. Častokrát jsem se přistihl, že vůbec nevnímám, co postavy říkají, protože ani na chvíli nezmlknou. A chvílemi jsem ani nevěděl, o kterých postavách se vede dialog, protože mě to vůbec nezajímalo. Po půl hodině jsem to nevydržel a film jsem vypl. Nakonec jsem se musel dodívat na několik pokusů. Mnoho nominací na Oscara nechápu. Letošní ročník byl očividně velmi chudý na skvělé filmy. ()

Othello

"ProČ nENaToČí FiNCher DaLŠí SeDM?!?§" the movie. V neamerickém prostředí těžce aplikovatelné dílo (bože jenom ta představa, že to má český dabing či titulky v obvyklé Netflix kvalitě), u kterého se nedá zlobit tady na Jarmila ze Střížkova, že absolutně neví, kde mu z toho hlava stojí. V našich mezích jde pak hlavně o problém, že mezi mainstreamovou cashless-market kritikou, není nikdo, kdo by měl vůli film interpretovat a artikulovat zdejšímu divákovi, zvyklému se v teplákách na gauči znuděně proklikávat nekonečnou netflixovskou nabídkou jestli náhodou existuje ještě něco, co je schopné jej zaujmout. Všichni jsme se smáli Spáčilový, dokud jsme nezjistili, že žádná Spáčilová nikdy nebyla, byli jsme to vždycky jen my. Absence Manka v kinech je jedna z nejnešťastnějších věcí, co se tohoto roku přihodila. ()

claudel

Dopřejme Davidu Fincherovi, že si natočil takový film, jenž je určen pro něj, pár jeho skalních příznivců a hrstku fajnšmekrů. Za zážitky spojené se Sedmičkou či Klubem rváčů si může dovolit splnit patrně nějaký svůj umělecký sen. Protrpěl jsem prvních čtyřicet minut, kdy jsem si rval vlasy, že to tak dlouho nevydržím. Karta se otočila scénou večeře u Williama Hearsta. Od té několikaminutové vybroušené konverzace mě Mank chytnul a přes pár opět slabších a nudných scén jsem do konce již vydržel i se zájmem. Nelze předpokládat, že běžný divák bude obeznámen s osobností Uptona Sinclaira, okolnostmi Velké hospodářské krize či Orsonem Wellsem. Já jsem také některé postavy neznal a dohledal si je a rozšířil si tak faktografické obzory, což u filmů miluji - dokáží mě obohatit vědomostně i jazykově. Gary Oldman si připsal další vynikající výkon, Charles Dance nepřekvapil svým uhrančivým pohledem a Lili Collins tomu černobílému obrazu dodala aspoň trochu fyzické krásy a půvabu. Diametrálně se liší můj pohled po začátku filmu a na jeho konci. Mank si zaslouží pozornost, ale vyžaduje faktografické znalosti, trpělivost a uvolněnou náladu - pustit si to v týdnu po práci, asi to vypnu hned. ()

Necrotongue

Davidu Fincherovi se podařilo natočit skvělý retro snímek s vymazleným obrazem a zvukem ála 30./40. léta včetně slušného hereckého obsazení. Tedy... Málem se mu to podařilo. Při vytváření té dobové dokonalosti se totiž zřejmě lehce pozapomnělo na děj, který tak byl při této stopáži poněkud nezáživný. Film sice nebyl nezajímavý, ale dost se táhnul. ()

luka4615

Bože! Ani nevíš, jak moc mi chyběl režisérský styl Davida Finchera! Po zhlédnutí jeho nejnovějšího filmového přírůstku se jménem Mank mu tu šestiletou odmlku musím ale zkrátka odpustit. Všechno se to totiž okamžitě vrátilo, takže jsem si mohl opět užívat propracovaný příběh společně s postavami, chytré retrospektivní obrazy, které diváka společně s hlavní postavou dovedou krůček po krůčku k jeho "opus magnum", či třeba k dokonalosti vyladěnou dobovou atmosféru ve zlaté éře Holywoodu. Všechny tyto atributy jsou zastřešeny vtahující kamerou a chytlavým soundtrackem, což výsledný dojem z celého snímku ještě více umocňuje. Samostatnou kapitolou jsou zde pak herecké výkony. A i když všichni zúčastnění odvádí perfektní práci, tak i přesto zde markantně vyčnívá Gary Oldman jakožto Herman J. Mankiewicz, geniální scénárista, jehož nejznámějším dílem je scénář ke snímku "Citizen Kane". Oldman zde po celou dobu stopáže předvádí herecký koncert, nicméně i tak si dovolím tvrdit, že jeho vrcholný moment přichází v samotném finále snímku, kde jakožto opilý rétor vypráví snobům kolem stolu synopsi k filmu. Co tedy dodat na závěr? David Fincher se vrací na scénu ve velkém stylu snímkem, na němž si každý filmový nadšenec bude užívat nejen vizuální stránku, herce či scénář, ale také i tu kupu detailů a malých pomrknutí směrem na diváka. Mank je zkrátka výtečný kus vybroušené filmařiny, který by měl vidět každý fanoušek snímku z roku 1941 a k němuž se v budoucnu budu určitě velmi rád vracet. Výborná práce! (Netflix) „You cannot capture a man's entire life in two hours. All you can hope is to leave the impression of one.“ ()

ScarPoul

Toto je iný Fincher. A treba sa na to pripraviť. Na druhú stranu sa jeho láska k filmu nezaprie. Žijeme v dobe, kedy tvorcovia uplatňujú potreby štúdia a vychovávajú hlúpych divákov. Niečo - k čomu sa vo väčšej alebo menšej miere vyjadrilo množstvo uznávaných tvorcov. Mank je možno príbeh z 30 rokov minulého storočia, ale jeho aktuálnosť - umelecká a politická - je do oči bijúca. Za tých skoro sto rokov, sa toho až tak veľa nezmenilo. Na svete existuje systém v ktorom je jednotlivec s rozumom žiadaný, ale len do určitej miery. Je vítaný a akceptovaný len do konkrétneho momentu. Potom je predhodený supom a iným mrchožrútom. Dialo sa to vtedy, deje sa to aj teraz. Hrdinovia čo skutočne chceli niečo zmeniť, sú takmer zabudnutý. Občana Kanea si pozriete, ak máte radi film. Nevraciate sa k nemu - hoci je natočený výborne - lebo filmov je dnes skrátka príliš veľa a rovnako ako vtedy, aj teraz sa nimi radi nechávame klamať. A čím viac pri nich nemusíme rozmýšľať, tým lepšie. Mank dáva Občana Kanea do kontextu. Hovorí prečo by nás mal zaujímať, aj prečo by takéto filmy mali vznikať. Pretože Mank - a tu je majstrovstvo tohto diela - rozpráva o veľa veciach. Politických, ľudských, vzťahových. Charaktery sú pevne položené a Oldman je tým povestným klaunom, čo v tomto svete bojuje za pravdu, hoci nikto iní už nie. Ale sila Manka ako diela, je práve v tom čo nerozpráva. To, čo tam vie vyčítať divák pozorní a divák hľadajúci. A v tom je to dielo desivé, smutné a zároveň hodné našej pozornosti. Nie je to film na jedno pozretie a nie je to film, ktorý definuje Finchera. Je to film, ktorý je splatením dlhom. Snahou povedať ďakujem všetkým vzorom a prekážkam, ktoré autor a tvorca zažil na svojej ceste, aby tento film mohol uzrieť svetlo sveta. A práve preto je dôležitý. Každý veľký režisér taký projekt má, a nie každému sa ho podarí za život natočiť. A tým že už vznikol... si zaslúži miesto vedľa Občana Kanea. Aby mu dodal kontext. A nám pripomenul, že aj dopredu prehratý boj je dôležité vybojovať do konca. ()

Marcos22

Mank vypráví příběh o scénáristovi Hermanovi J. Mankiewiczovi a jeho práci na Občanu Kaneovi, který je označován za svůj inovativní způsob vyprávění za nejpokrokovější v historii filmu. Mankovi svědčí černobílá, jelikož se divák může plně věnovat dialogům postav a vychutnávat si výjimečně vtipné glosy Manka (Gary Oldman), kterými v Hollywoodu proslul. S jak velkou láskou a úctou David Fincher natáčel Manka je cítit z retrospektivního způsobu vyprávění, který Občana Kanea proslavil a byl vzorem pro další projekty. Právě použitými životními flashbacky postupně Fincher odkrývá pohnutky Mankiewicze, které byly inspirací pro finální scénář Občana Kanea. Mank je velmi osobitým a uceleným životopisným dramatem, který vzdává hold scénáristům jednoho z nejvýznamnějších děl filmové historie, a to za použití identických vypravěčských postupů. Manka sráží přílišná jednoduchost oproti okázalosti Občana Kanea a konzervatismus oproti dynamice Umělce. Za mě na pomezí tří a čtyř hvězd, za fantastickou výpravu a výkon Garyho Oldmana se přikláním ke čtvrté hvězdě. 👍 (31.03.2021) ()

corpsy

MANK je štýlovka. Film, ktorý robí svojmu remeslu viac, ako dobré meno. Natočený, ako biják z 30. a 40. rokov. A hlavne film o filme. Respektíve o zákulisí písania scenára k nemu. David Fincher dokazuje, že má stále na to natočiť vizuálne obdivuhodný snímok, no možno by som mal aj začať ďakovať Neflixu, že dáva šancu tam, kde sa iné štúdia boja pri výsledku o vložené prachy ( stále však ale tvrdím, že kino nenahradí nič ). Nieje to vrchol režisérovej tvorby, je to skôr jeho nadpriemer. Čo mi tu chýba, je väčšia dynamičnosť rozprávania, vec ktorú David ovláda. Tú, tu zrejme asi predniesť nechcel. ()

liquido26

Plně chápu výtky vůči tomuto filmu, ale pro mě jakožto milovníka starého Hollywoodu to byl krásný filmový zážitek se skvělým Oldmanem, autentickou dobovou atmosférou a působivým Orsonem Wellesem. ()

curunir

,,... PANE, AKÝ BY STE MOHOL BYŤ VELIKÁN, KEDY STE V PRÁCI PRACOVAL." __ Nato, že ,,Mank" je Fincherov vysnívaný a konečne realizovaný projekt je až prekvapivo nedivácky, čo je nepochybne hlavným dôvodom jeho rozporuplného hodnotenia. Dokonca sám neviem, ako ho spravodlivo ohodnotiť a preto volím strednú cestu, aby som niekedy v budúcnosti mohol prilepšiť. ,,Mank" rozhodne nie je priemerným filmom, avšak ťažko si nájde diváka zbehlého vo vtedajšom filmárskom zákulisí, ktorý by ho dokázal patrične oceniť. Možno aj preto zvolil Fincher formu, ktorá by bola lákavá aspoň z audiovizuálneho hľadiska. Kamera, svietenie, nenápadné vizuálne efekty (žirafy), občasné chyby v obraze, dokonca aj hudba od Reznora a Rossa napodobňujúca tóny Bernarda Herrmanna sa snažia vyvolať dojem akoby film bol starším než je, čím chce nepochybne vzdať hold zlatému veku Hollywoodu. Toto je nepochybne veľkým plusom ,,Manka". Nelineárnosť rozprávania s použitím flashbackov odkazujúc na rovnako koncipovaný Wellesov opus magnum si vyžaduje divácku sústredenosť a miestami som sa v daných situáciach strácal. Striedanie dvoch časových rovín svoje opodstatnenie ukáže až v závere, kedy sa spolu miesia Mankovo počiatočné predstavenie námetu s Wellesovými pripomienkami k hotovému scenáru. Nielenže sa tu skvelo zavŕšilo celé rozprávanie, ale navnadilo ma, aby som si znovu pripomenul ono veľdielo, v čase 80. výročia jeho vzniku. (1230. hodnotenie, 141. komentár k filmu) ()

kobejn

Bavilo mě to o trochu víc než Občan Kane. Takže jestli jsem to správně pochopil, tak Mankiewič toho Kejna napsal sám a Welles, i když sám nenapsal ani čárku, tak si odnesl Oscara za scénář spolu s Mankiewičem, jako by ho napsali oba dva. Občan Kane mě nikdy nebavil a nechápu to nadšení kolem něj, ale Mank je "solidní poctivá filmařina". Oldman v hlavní roli je dobrej, ale myslim, že Kevin Spejsy by býval byl ještě o něco lepší, ta role by mu sedla jak ulitá. ()

Laxik

Fincher tak trochu mimo svoji komfortní zónu, ale pořád dost svůj aneb kdybyste mi neřekli, že to dělal on, nikdy bych na to nepřišel, ale díky tomu, že to vím, tam dokážu jeho rukopis bezpečně najít. Mank je hollywoodská a ještě ke všemu liberálská pohádka, jejíž premiéra byla k americkým prezidentským volbám načasovaná zcela úmyslně. Gary Oldman si po Nejtemnější hodině už podruhé zahrál sympatického poživačníka, který se nebojí říct vlastní názor, fandí obyčejnému člověku, i když sám patří spíš ke smetánce, jemuž asistentku dělá herečka Lily s hustým obočím a který zcela jistě neodpovídá svému předobrazu. Ale co na tom, když je to tak povedená a zábavná konverzačka, která se nebojí jednou rukou šermovat vlastním názorem a druhou rukou ho relativizovat. Bavil jsem se, ale pravděpodobně tu před námi stojí nejhorší a nejméně osobitý Fincher od trojky Vetřelce. Přesto bych ho strašně moc rád viděl v kině. ()

PKD

Původně jsem po všech těch zdejších sáhodlouhých vědeckých elaborátech nechtěl nic psáti, ale alespoň sám pro sebe a pro srovnání si to v kedlubně. Nikoli v té zelenině z čeledi brukvovitých. Malé upozornění, které zde mají i jiní...pokud nemáte nakoukáno/načteno o této éře/lidech, ruce/oči pryč. Nebudete z toho totiž skoro nic míti. Je chyba, ze se nedostane pořádného prostoru dalším dokonale obsazeným postavám, včetně a bez výhrad neskutečnému Tomu Burkemu jako Wellesovi, (jehož hlas mě spolehlivě vyvolá husinu jak kráva, zvláště když telefonuje a ve kterýžto situacích bych přísahal, že Fincher použil nějaké staré rozhovory Wellese s Mankiewiczem u něhož ve výsledku nevadí, že podobou ne zcela sedí na orig.), Ch.Danceovi jako W.R.Hearstovi, u kteréhož jsm byl velmi rozvrkočen, že zde snad ani nakonec nebyl., etc. Z toho pramení můj asi největší problém, moc postav a málo děje. Je mi samoz. jasné, že jde primárně o sólo Oldmana (který tu geniálně leží v posteli, nebo se často opilý potácí ulicemi Hollywůdu), ale když už tam chtěl Fincher křoví a nevyužité herecké potenciály, tak měl obsaditi nějaká bezvýznamná béčka, kterým nevadí, že řeknou ve 125min. filmu, pár vět. Prostě, nevyužitý/promrhaný potenciál. Já něco takového tušil už při zjištění totál timu, páč jsem automaticky čekal min.150min. při vědomí, že když tam máte tolik známých osobností z reálného života (i když, co je to vlastně realita, že?) tak je taky snad patřičně využiji. Já vím, já vím...sakra, je to film o Mankovi, ale i tak na své výtce, trvám. Další ale jen můj problém spočívá v tom, že tu jde o 2 čas. roviny a to já v beletrii ani ve filmech nikdy zrovna nevyhledával. Stává se mi pak totiž to, že v momentě, když se zakoukám do jedné čas. linky, rež. mě ihned vzápětí vrhne do jiné. Ech. A je jasné, že já zásadně preferuji rok 40 -interiér/exteriér, čas. linie. Významných a emočně vtahujících scén bych tu spočítal na prstech jedné ruky (patří k nim pochopitelně ty části, kde Mank cituje ze stále vznikajícího scénáře Občana Kanea a za 2 největší vrcholy a snad i důvod, proč tento film nakonec vznikl považuji nabušený cinéfilský orgasmus s ožralým Mankem deklamujícího děj filmu na Hearstově maškarním bále či co a pak závěrečná sequence, kvůli které jsem bych chvíli v pokušení dáti plný počet, a kde figuruje osoba, kvůli které jsem na to čekal a sledoval a tak rychle si to sehnal...Welles vs. Mankiewicz. Z tohohle mám totiž silnou touhu donutiti Finchera, aby natočil dějově souběžný spin-off , kde bychom sledovali ten ´´samý´´ film, ale z pohledu Wellese a kde by Tom Burke dostal možná naháče s mečem ještě spolehlivěji, než Gary Oldman. Při vší úctě k němu. Jsem přesvědčen, že by byl nadšený. Ost 92% Nemylte se...jde i přes to všechno, v podstatě o dokonalý dárek k X-mas. P.s. všiml si někdo občas v pravém horním rohu při asi 3 zatmívačkách (ty celkově jsou na samostatného Oscara) filmového kazu??? ;-) A ano, nedivím se ani těm, kteří mají pocit, že jde o film ze 40tých let, který někdo zrestauroval a hodil do kin. Byť tuto slibnou teorii poněkud nabourává fakt, že jde o herce nikoli ze 40tých let a to, že je obraz až moc čistý.;-) Byť aspoň Charles Dance se ve 40cítkách narodil. Ale až 5 let po Občanu Kaneovi. Scéna s pistolí a náboji...pure Hitchcock. Takže...je to skwjellé, ale pro mne zatím ne, dokonalé. Po vícero shlédnutích se komentář bude stejně organicky měnititi za pochodu, tak se pak uvidí. Nejzásadnější věta? telefon ,,Manku...tady je Orson Welles´´. Nepředstavitelné, že bych tohle sledoval v cz verzi. NIKDY. A ne, Mankiewicz nenapsal Občana Kanea prakticky celý sám. I když je to jádro tohoto filmu. Berte Manka jako takového méně ftypného Burtonova Eda Wooda jr. OST 100% () (méně) (více)

GodComplex

Plot twist: ten film byl skutecne natoceny pred 80ti lety. Je to pouze pro fajnsmekry, ja jsem si vychutnal ty noirove obrazky a skvelou dobovou hudbu, zatim jednoznacne nejatypictejsi Reznoruv sountrack. Nicmene bylo to zabavne? Ne, usnul jsem u toho, stejne jako kdysi u podobne zazivneho Citizen Kane :) 7\10 ()

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (více)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny