Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

quasar

Pro mě jeden z nejlepších filmů s P.N. z vězeňského prostředí, který si nehraje na žádný psychologický doják, jako podobně zaměřené filmy natočené před pár lety. Postava Luka mi přijde daleko opravdovější, než postavy z podobných děl ve kterých exhibují Hanks a Freeman... ()

smrtubohem

Podobá se to do určité míry filmu THE GREAT ESCAPE, Newman je stejně cool jako MCQueen, oba dva jsou děsný sympaťáci. Natočeno kvalitně, bez Newmana by to ale byl jen průměr. ()

gotham

Jeden z nejslavnějších filmů jednoho z nejslavnějších herců! Je to one-man show Paula Newmana, který jak se říká krade film pro sebe, ještě tak George Kennedy je tam jakžtakž vidět, ale jinak je to především o Newmanovi. Příběh je takový jednodušší, nicméně když se člověk nechá strhnout atmosférou a žije s postavou Luka, je to ohromný zážitek. No a scéna s vajíčkama, ta je doslova legendární, jak tam Kennedy do něj láduje vejce, fakt sranda! 90% ()

BAADRAAM

Mít úsměv na tváři i v nejkrizovějších chvílích, sníst 25krát větší porci vajec, než je obvyklá, vyhrát box, i když na to nejsou předpoklady, to je, dámy a pánové, FRAJEŘINA. ()

Pavkos

........Kouření v leže na kavalci je přísně zakázáno. Při kouření musíte mít spuštěný vobě nohy přes pelech-Koho načapám při kouření v leže, stráví noc v díře. Máte dva vejtuchy, každou sobotu dáte čistý prostěradlo nahoru, vrchní prostěradlo dolů a spodní prostěradlo do prádelny-Kdo vodevzdá špatný prostěradlo, stráví noc v díře. Žádný sezení na kavalci ve špinavejch kalhotech-Kdo bude sedět na kavalci ve špinavejch kalhotech, stráví noc v díře. Kdo nevrátí prázdnou láhev vod pití, stráví noc v díře. Za hlasitý mluvení skončíte taky v díře. Máte-li dotaz obraťte se na mě. Jsem Kar, zdejší kápo, zodpovídám tu za pořádek-Kdo naruší pořádek, stráví noc v díře. ()

elanista1

Film, kde hodinu a styridsat minut nie je poriadny zaporak, kde nie je nejaky silnejsi "vazensky" moment, ale len pohodova po slobode tuziaca atmosfera a sympatak Newman. Vodotrysk skvelych napadov, ktore dnes vidime v modernych filmoch, mytie auta je pre mna bezpochyby scenou filmu. Avsak velmi malo zazitkovych elementov, ktore su kompatibilne s mojimi narokmi na stvorhviezdickovy pocit, ked neratam emocionalne plny zaver a zensku autoumyvaren tak som neprezival to, co som prezivat chcel. ()

JuniorSrky

Dragline: "Hey buddy, slow down. That's a long road." Luke: "Well, the man wants speed, let's just give it to him. Cram it and break it out. Yeah. Go hard." Prisoner: "What are we racing for?" Dragline: "Wants speed, let's give it to him. Use that shovel like it was your spoon." Luke: "The man, boy, get the man!" Dragline: "Moving it up here, boss." Boss: "Now you tell me, Rabbit, what's going on here?" Rabbit: "I don't know, Boss. I think they're all bear-clawed." Dragline: "They don't know whether smile, spit or swallow." Luke: "Well, they've never seen a bull gang before." Dragline: "Where'd the road go?" Luke: "That's the end of it." Raze: "Man, there's still daylight." Dragline: "About two hours left. What we do now?" Luke: "Nothing." Dragline: "Oh, Luke, you wild, beautiful thing! You crazy handfull of nothing."[70%] ()

Algen

Nejlepší role Paula Newmana. Je vidět, že to je PAN herec. Výborně natočené vězeňské drama, které je navíc podtržené dobrou hudbou. ()

swinevenca

Tak určitě, Newman vynikající, Luke byl správnej frajer a rychle jsem mu začal fandit. Proto by mně víc seděl konec ve chvíli, kdy jim do vězení dorazila jeho fotka s dvouma kočkama, to jsem byl spokojenej, jak je převez. To, že ho pak zlomili, na chvíli jim zase utek a popovídal si s Bohem už mě přišlo navíc, to už nebyl takovej frajer. ()

BenchPress

Newmana miluju, začátek se mi hrozně líbil, ale ke konci mi to přišlo trochu dlouhé a někdy mě štvalo, že se Luke po útěku zase musel vrátit. Možná to beru trochu dětinsky, ale Podraz je Podraz. 4/5. ()

Trumper

Ztělesnění všeho, čím by člověk chtěl být.___ Tenhle film nemá jedinou slabou minutu, jedinej slabej záběr (…celá ta banda současných filmových fušerů od Aronofskeho po Zwicka by se měla stydět). Co scéna, to nezapomenutelné představení Paula Newmana ve své možná nejlepší roli. A jestli Andy Dufresne z Shawshanku ukázal lidskou nezlomnost v té nejtěžší chvíli, Frajer Luke zvládl to samé a s úsměvem na rtech. /100% ()

CorvusBlek

Prostě klasika a kvalitní, tenhle film je jeden z těch nezapomenutelných mého dětství.Taky jsem se snažil sežrat hodně vajec, ale na Frajera Luka nemá nikdo ;) A konec se velmi cení( na americkou produkci) ()

calculus

Pro mě zdaleka nejlepší film z prostředí basy. Paul Newman tady skvěle zahrál frajera s velkou duší. Vedle něj bachař se svým "What we've got here is a failure to communicate" vyzní tak oplzle, že Newmanovi fandíte zuby nehty. Kdo by se nesmál u jeho "třepu šéfe, já třepu!":-) ()

Thovt

kouzelnej film, málokdy člověk cejtí takový souznění s hlavní postavou (v tomhle případě je na místě použít výraz "hrdina"). škoda jen rozvleklý a nevyrovnaný gradace děje, i když to se v šedesátejch letech nepovažovalo za hřích... ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007