Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

Jaromír

O nezdolnosti lidské povahy. Luke je válečný veterán, tvrdohlavec a nemyslící tvor, který jedná impulzivně. Co si usmyslí, to udělá. Jednou ho člověk obdivuje pro jeho výdrž a jindy si zase říká, jak může být tak primitivní. ()

Akvarista

Frajerskej frajer ve frajerským filmu plným frajeřin a frajerskejch keců... Nejlepší vězeňský drama všech dob. "Nemít na to, to je právě ta frajeřina" ()

Pagliacci

Stejně dobře, jako Steve Mcqeen zpoza mříží utíkal, dokázal si frajer Luk tu chvilku, co za nimi strávil, svět na vodítku užívat. První polovina filmu je v dobrém slova smyslu jakási odlehčená verze Shawshenku, Velkého Útěku a Papilonu, která nemá ani tak ambice vypovídat o šílených podmínkách ve věznicích sedmdesátých let jako spíš bavit a to se ji daří perfektně stejně jako ve svých vážných chvilkách rozproudit krev v žilách. S dvěmi řetězy na nohou se ale situace komplikuje a v jednom okamžiku jsem si myslel, že film stvoří legendu aby ji obratem nechal padnout ať je to jakkoliv neuvěřitelné. No ale naštěstí je Luke frajer a jeho ztvárnění je dokonalé. ()

-Cobra-

Paul Newman podle mě ve své nejlepší roli o chlapovi, kterého ve skutečnosti nikdy nezlomili. Luke je příkladem odvahy, vytrvání a nezdolného odhodlání. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů zasazených do výborného prostředí, se sympatickými herci u kterého se nudit určitě nebudete. ()

curfew77

Skrz naskrz poctivá - z dnešního pohledu bych řekl přímo frajerská - filmařina a Newman ve své životní roli. Sestřih jeho úsměvů na závěr filmu zůstane navždycky zapsán v historii filmu :) Jo a taky pravzor všech vězeňských (melo)dramat, Stalloneho Kriminálem počínaje a Darabontovým Shawshankem konče. 80 %. ()

kubas369

Paul Newman měl vždycky charizma na rozdávání není tomu jinak ani v tomto filmu, kde z něho přímo sálá. Asi nejznámější a nejuznávanější role tohohle velkého herce. Prostě další film, který by jste měli vidět jestli si chcete říkat filmový fajnšmekr. ()

Queendom

A je to tu zas. Přehrávání jak na divadle a k tomu hromada testosteronu. Způsob, jakym se dřív hrálo a točilo prostě není nic pro mě. ()

Jereme

Tak tuhle klasiku nemůžu jinak než hodnotit pěti xD... Výborná atmosféra, výbornej Paul Newman, kterýmu role sympatickýho zloducha vyloženě seděj... Dokonalá filmová klasika ( 88%) ()

Izi-Peťan

Prostě dokonalý. Super nezapomenutelné scény. Skvělý Paul Newman. Paráda. Nevím, co k tomu dodat. Jak vidíte sami, nenacházím slov. Jednoduše za 100% ()

J*A*M*B*O

Podľa mňa je tento film predchodca Shawshank Redemption. Nebol ani zlý, ani skvelý. Bolo to proste také divné. Paul Newman sa zahral na veľkého frajera, z ktorého nakoniec vyšiel úplne iný charakter. Film bol proste taký bez hlavy a päty ale mal pointu takže dávam 8/10 bodov. ()

gicous

Když už se Luke dostane do sporu s dozorci, pak už není cesty zpět. Jeho povaha ho předurčuje k tomu, že ať ho život srazí jakkoli hluboko, vždy se vyhrabe zpátky. Je to bojovník, nezlomný, statečný, za kterého mluví činy spíše než slova. A že má tvář Paula Newmana? Těžko si představit jiného více ideálního herce ke ztvárnění takového frajera. Prostě jsme my, diváci, měli štěstí, že se to natáčelo v době, kdy byl Newman ve své nejlepší formě a v plné síle. ()

kubilov

I když kultovní, tak trochu zidealizovaný pohled na frajerského hrdinu, který se nikdy nevzdával. Do toho klasická vězeňská atmosféra se vší tou hierarchií, pravidly a zvyklostmi. Newman je frajer, to jo, ale Kennedy mi vždycky vadil a svým způsobem i znepříjemňoval sledování jakéhokoliv filmu, ve kterém jsem ho kdy viděl. Vcelku ale převládá spokojenost, jen to "75. nejlepší film podle uživatelů ČSFD.cz" mi přijde poněkud přehnané. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007