Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

Meow86

Nenaolejuje-li tě Julie, naolejuje tě "Lucinka". Krom veškerých lidských hodnot, na které snímek poukazuje a o kterých básní zdejší uživatelé, je nutné film vidět ještě z jednoho prostého důvodu, dámy. A to kvůli těm zmíněným "naolejovaným" sluncem osmahlým tělům, včetně těla Paula Newmana, tvrdě pracujících při asfaltování silnice a kopání jam. No prostě, meow! 85% ()

lobo87

Jeden z najlepších filmov z väzenského prostredia, ktorý ma však nedokázal pohltiť tak, ako niektoré iné. Paul Newman bol fantastický, niektoré scény nezabudnuteľné, ale film nevyvolal vo mne také emócie, ako som očakával... 75% ()

zzzzzjjjjj

Oscar 1 : Herec VR George Kennedy + 3 nominace: Hudba,herec HR Paul Newman,scénář.První půle sahala díky výborně zpracovaném ději a svému roku vydání na 97%, avšak druhá část mě ohromila pouze ze 70%, sečtu, vydělím dvěma a vyjde mi 84%, což znamená těsných 5*. Podobné nejlepšímu filmu Vykoupení z věznice Shawshank, který se mi líbil o chlup více, ale tento film si zaslouží velký aplaus. Kennedy ukázal své mistrovské kousky, které mu byly oceněny Oscarem. Newmanova životní role. ()

harycek

Film mého mládí viděl jsem to ještě černobíle na jednom z programů ČSTV (ze dvou)!! Na brigádě s průmkou jsme zkoušeli ty vajíčka a spolužák jich "zmáknul" maximálně9 ks ()

pollstro

Kultovní film 60. let a zároveň nesmrtelná vězeňská klasika, která se tak trochu stala malým předchůdcem legendárního The Shawshank Redemption. Příběh o nezlomitelnosti a touze po svobodě s vynikajícím Paulem Newmanam v roli jednoho z největších věženských frajerů v dějinách kinematografie, který svádí souboj s vězeňským systémem a jeho svobodnou duši a nadhled nedokáže zlomit ani sebevětší bachař. Za zmínku stojí například provokatérská scéna mytí auta v podání půvabné dívky, pojídání padesáti vajec, asfaltování silnice a nebo kopání díry. Tyhle scény jsou dnes již kultovní záležitostí a nádhernou ukázkou kvality a geniality filmu. Obrovská škoda v pomalém tempu vyprávění, kdy film v určitých místech ztrácí tempo a energii a tak nějak čekáte, co že se vlastně bude dít dál, ale i přesto je Cool Hand Luke jedním z nejlepších vězeňských filmů a to především díky Paulu Newmanovi, jehož postavu si nelze nezamilovat. Nesmrtelná klasika. "He was smiling... That's right. You know, that, that Luke smile of his. He had it on his face right to the very end. Hell, if they didn't know it 'fore, they could tell right then that they weren't a-gonna beat him. That old Luke smile. Oh, Luke. He was some boy. Cool Hand Luke. Hell, he's a natural-born world-shaker." ()

Alex_01

Zajímavé jak se časem proměňuje "frajerství" a to co je za něj považováno. Zde je to člověk, který ztělesňuje svobodu, který je pro ni ochoten udělat vše, nechat se za to zmlátit a udělat to znovu.  Člověk, který nemá strach z žádné výzvy i když je pravděpodobně přes jeho limity a především je to vůdce, za kterým všichni jdou. ()

hrumsrt

Paul Newman v dobách, kdy mým rodičům bylo pár měsíců, patřil do takového kartelu naprosto unikátních herců, kteří byli neuvěřitelnou reklamou na celý filmový průmysl - Newman, Eastwood a dejme tomu, že třeba ještě Redford. Ale bylo jich samozřejmě mnohem víc, jen chci dojít k tomu, jak obrovské jméno to pro celou filmovou historii je a jaký respekt si zaslouží. Dnešní generace (a bohužel ve velkém i já) se s ním už nemá jak potkat a nechápe jaký kult byl okolo takových jmen. Až s odstupem vidím, do čeho všeho on dodal kousek sebe a snímek povýšil, třeba s velkým úžasem sleduji doctora Hudsona z Aut. Frajer Luke je líbivej film jak sviňa a jsem si jistý, že třeba právě Frank Darabont na tomhle musel jako mladej docela ujíždět. Má to užasného hlavního hrdinu, kterej změní jedno vězení v prostředí, ke kterému se chlapi snad i rádi vrací. Nádhernej snímek, který zase dodal tolik ikonických scén, že odkazy v pozdějších snímcích nelzou ani dopočítat. Scéna s vejci, ach ta scéna s vejci... Příběh o velké úvaze o tom, zda teda "basa tvrdí charakter" nebo ne.. Ve finální třetině jsem měl o ten příběh a našeho hlavního hrdinu poměrně strach, ale v závěru ani nevím, co projevit za emoce.. Brilantní snímek o partě bronzovejch chlapů, kteří dokáží prostředí věznice proměnit v nejhezčí místo na Zemi. 80% ()

cimrman2.

Paul Newman zahrál v tomto vězeňském bijáku opravdu skvěle! Nezlomného Frajera Lukea nezlomý ani tvrdá práce, 50 vajec, šikana, řetězy ani finální kulka. Dost dobrý film z trochu jiného vězeňského prostředí. Můžeme tady sledovat, jak si Newman postupně buduje vztah ke spokuvězňům. Napřed je to jakože jde to, ale dře to, později ho už však uznávají a mají za největší legendu. Znovu to však již vidět nepotřebuji, avšak tento snímek mě uspokojil. ()

Vosje

Luke v podání Paula Newmana je opravdový stoprocentní frajer v tom nejlepším slova smyslu. A tenhle film je asi můj nejmilejší s Paulem Newmanem. I když, u tohoto herce říct, který film mám nejraději, je skoro stejně těžké, jako když má matka říct, které svoje dítě nejvíc miluje. Paul je skvělý téměř všude, kde se objeví. ()

Sekel

Tohle cista esence sympatactvi. Ten Newmanuv usmev a nebo jeden z nejmilejsich rozhovoru a nejprozivanejsich scen vubec, "I can eat fifty eggs..." Krasna prace. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007