Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

Kada80

Znám jen jednoho většího frajera,než jsem já a to je Paul Newman. Jak on to sakra všechno dělá. Nedovedu si v téhle roli představit nikoho jinýho ! NEZAPOMENUTELNÉ: No na pojídání vajec se jen tak nezapomíná a ještě k tomu ten jeho úsměv ! 100% ()

FandaF

Pěkný film, ale tu naivní až dětinskou "slušnost" vězňů - to mi nesedí... Vyvolává to dojem, jako kdyby tam byli všichni (svatoušci) zavření neprávem... ()

Wesson

Nezapomenutelný frajer Paul Newman! Prostě tu zazářil. Kdo má Newmana v oblibě, musel tenhle film vidět minimálně 100x :)! Skvělé prostředí, kterému jsem vše uvěřil. A nakonec, příjmená hudba. ()

milhouse86

Opäť jeden z filmov, z ktorých som mal obrovské očakávanie a asi práve preto to pre mňa nebola tá pravá 5 hviezdičková zábava. Pri ďalšom pozretí by sa to už ale mohlo napraviť. Niekoľko geniálnych hlášok, najviac mi v pamäti utkvela táto: "Tohle je jáma dozorce Keana... Co dělá tvoje hlína v jeho jámě?... Radši ji koukej vyházet." ()

lepo

Neviem si predstaviť nikoho v tej dobe, ktorému by postava Lukeho sadla lepšie, ako Paulovi a bolo ich tam dosť - McQueen, Redford,,... Herecký koncert Mr. Newmana... K tomu skvelý scenár, kamera a aj dialógy spravili nesmrteľný film z väzenského prostredia. ()

japekli

V dětství a mládí jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Newman se stal pro mě bohem, pořád bych žral vejce a těšil jsem se do kriminálu. Za všechny moje třídní důtky a dvojky z chování může tedy Luke. ()

bmx6

Tak tento film jsem už hodně dlouhou dobu neviděl a musel jsem si ho připomenout a naprostá senzace.Na Paula Newmana a na jeho úsměv už jen tak nezapomenu.Frajer Luke byl opravdovej frajer a zlomit se nenechal.Užil jsem si to a rozhodně si film ještě několikrát pustím. ()

chip.era

Dobrý film, tedy za tři. Parádní vizuál, parádně spocení, opálení a osvalení věznni. Frajer Luke se dostane za prkotinu na dva metry do lochu a poté co si vyjasní kdo je ve vězení mezi partou vězňů opravdový kápo, se ho ujme doborsrdečný a negramotný šéf trestanecké bandy - můj chlapeček Luke! Co mi na scénáři asi nejvíc vadilo? Že modrooký frajer Newman asi pořádně nevěděl proč ony frajeřiny s tragickými následky dělá a ostatní mu to naprosto nepokrytě žerou. Lepší filmy o nezlomnosti ducha z vězeňského prostředí jsou podle mě např. Shawshank, Motýlek či skvělý K smrti odsouzený uprchl. ()

Marchellonzo

Frajer Luke pomohl jako film, námětům pro mnoho budoucích filmů z vězeňského prostředí a vsadím se, že režiséři těchto filmů, si aspoň jednou za natáčecí den připoměli, podle jaké legendy, že ten jejich film vlastně je. Výborný film, kterým ho dělá hlavně Paul Newman, je náhledem na nezdolnost ducha a jedinečnost jednoho člověka z miliónu. ()

blezg

Familiární prostředí letního výběrového tábora pro přerostlé děti se ztrátou motivace na dalších deset let naruší Paulie, který, ačkoli taky nemá žádnou motivaci, si hodlá pobyt v letním výběrovém táboře užít. Poté, co přesvědčí kolegy, že si umí nechat vymlátit mozek z hlavy, protože zrovna nemá nic lepšího na práci, zůstává na plátně i na celém světě sám, protože všichni spolukempovači i vedoucí zájmových kroužků od té chvíle jen netrpělivě očekávají, jakou legrandu ten frája zase vymyslí, aby nebyla nuda. Spokojený táborník Paulie pak vytváří logický kotrmelec, když se snaží opustit milované prostředí ochočených zřejmě nevinných vrahů a jiných dětí a přislintávačů, aniž by věděl proč chce odejít. Nebo mi něco uniklo? Je to moc umélý a když se na něco koukám, nechci to poznat, protože mě to pak štve. ()

v.indruchova

Zajímavá věcička, za ničení obecního majetku vyfásnout 2 roky? A ještě tvrdě makat? To bych zavedla dnes..i když 2 roky mi připadá dost. Borec vedle za náúmslné zabití dostane taky 2r., to je jak u nás nespravedlivý. Smutný, ale pěkný. Frajer Luke (Newman) má pořádný charisma. Začátek filmu normálka, ale potom se to rozjede. :) Luke dává vždy najevo, když se mu něco nelíbí a proto je frajer. Není to o aroganci je to jen o tom umět se postavit bezpráví a nebát se ani trestu, který je nespravedlivý. To je pravej frajer LUKE. Zkuste říct co si myslíte tchýni nebo šéfovi.. ()

zigy

POZOR: Dejte si to s dabingem Haničince a Munzara! Protože Newman bez Munzara je jako Plzeň bez Horvátha...jinak filmu nechybí parádní scény - hlavně ty útěkové a pojídání 50 vajec. Slabinou jsou poněkud křečovité dialogy, nepříliš životné, nevím, možná už film nahlodal zub času... ()

mich4l.b

Pokud bych měl vybrat beletristické synonymum k tomuto filmu, bylo by to stejně krásně melancholické Kdo chytá v žitě. Obojí jsou díla, která si já osobně dávkuju jen při extra příležitosti. ()

Spoiler

Paul rozdává úsměv na všechny strany a srší z něj tolik energie, že i vy byste nejradši vzali do ruky lopatu a šli makat na silnici. Takhle pozitivní film z vězeňského prostředí jsem opravdu nečekal. Nejspíš to bude hlavně tím, že jsem dřív viděl The Shawshank Redemption i The Green Mile. To ale nijak neubírá na kvalitě tohoto snímku, právě naopak, jsem rád za tak pohodový a skvělý snímek s Lukem, který si titul Frajer zaslouží jako nikdo jiný. PS: Scéna s pojídáním vajíček na čas je zkrátka úžasná! ()

Fjera

Dvě hodiny plné napětí protkané úsměvnými situacemi. Například scéna s padesáti vejci nebo car-wash s Lucille jsou nezapomenutelné. Herecké výkony Paula Newmana i George Kennedyho jsou perfektní. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007