Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(2) / Epizody(18)

Seriál, odehrávající se 200 let před událostmi Hry o trůny, zachycuje Targaryeny vládnoucí Sedmi královstvím, ale také vlastní rod na pokraji občanské války. Ještě před narozením syna šokuje král Viserys celou říši prohlášením, že jeho dcera Rhaenyra se stane nástupcem trůnu. Jakmile se narodí zdravý syn, události rychle naberou nový směr a mnozí spřádají plány, které by princezně znemožnily usednout na Železný trůn. S intrikami na obou stranách a říší na hraně zániku zažijete vzestup a pád Rodu Draka. (Magic Box)

El_Tomo

Nuda nuda nuda. Mal som pocit, že pozerám rodinné prípady. Viditeľný drak v minutáži zratam na jednej ruke. Ten časový skok mi dal zabrať v orientácii kto čo. Žiadna výraznejšia postava... Očakávania veľké no zážitok žiadny. Dookola riešili rodinné a naslednicke záležitosti.... Fajn, ale keby aspoň s nejakou emóciou. Kaufland leták má väčšie gule... Pevne verím, že ďalšie série to napravia. ()

GameOfThrows

Po konci GoT jsem dlouho jen nevěřícně přemítal jestli je možný takhle něco posrat, pak jsem viděl Prsteny moci a utvrdil jsem se v tom, že to rozhodně možné je a že jsem jen přehnaně kritický na novou tvorbu. Takže jsem byl dost skeptický k tomuhle prequelu. Osobně bych raději variantu prequelu o vzniku zdi, dětí lesa, nanukovejch chodců a mágů, než drama o disfunkční albínský rodině skákající mezi výchovou dívek v západozemí a jejich dědou, kterej se to snaží tmelit ale nakonec se mu to rozpadá pod rukama (nebo i s rukama, očima..). Začátek se strašně vlekl za účelem vykreslení postav, nastínění děje, vztahů a demonstraci draků. Naštěstí přišly pak skoky v čase a obměna hereckýho obsazení, kterou musím kladně ocenit, že to byl krok správným směrem a dobrý akcelerátor děje. Další skok v čase dal zase vyniknout léčitelský úrovni v personálu Krále, protože takhle dlouho umírat se jen tak nevidí ani dnes (skoro tedy.. výjimka potvrzuje pravidlo). Každopádně finále série, kde se projevila barevnost postav, teď tedy spíš myslím charakterovou pestrost a různorodost než pigment... tak zajímavě otevírá dveře pro 2. řadu. ()

Neuker

Jedno z nejvíce pozitivních překvapení letošního roku. Na prvních pár sérií GoT to samozřejmě nemá, ale je to sakra dobré. Paddy Considine NAPROSTO EXCELENTNÍ, dlouho jsem neviděl herecký výkon na takové úrovni. wow. ()

Gattolino

Tak jako mne příliš neuchvátila Hra o trůny svou rozvleklostí, překomplikovaností a zdáním kopčení ze všeho možného (fanoušci prominou), Rok draka mne naopak nadchl. Přehledná a logická síť zápletek, věrohodnost, výborné herecké výkony, skvělí draci, exteriéry i interiéry, působivé souboje, tajuplnost a originalita. Výborný Matt Smith v roli zprvu rozporuplného, pak ale stále sympatičtějšího prince Daemona, stejně sympatická je pro mne Rhaenyra nebo starý král Viserys. Naopak jako mizerné charaktery (bravurně zahrané) mi připadají slizký Larys Strong, intrikán Otto Hightower a nakonec bohužel i královna Alicent, která nahrála nečestnosti a zradě přísahy princezně Rhaenyře. Těším se na pokračování. ()

maxjekul

Závěrečná osmá série veleúspěšného GoT spoustě lidem zhnusila celý seriál a možná i celý lore, který Martin vymyslel. Proto chápu všechny, kteří od tohoto spinoffu/prequelu moc nečekali, já jsem ale natolik zaslepenej všeobecnou kvalitou původního seriálu, že víceméně ignoruju nedostatky jeho finále. Proto jsem měl poměrně velké očekávání ohledně toho, co nám HBO z tohoto fascinujícího světa zase přinese. A musim říct, že moje očekávání se nad míru naplnily. Když pominu fakt, že jsem měl opět možnost vidět bělovlasé antihrdiny jezdit na okřídlených ještěrech chrlících oheň, musim poukázat na dost decentní herecké výkony všech účinkujících a scénář, díky kterému jsem měl pocit jako bych se koukal na další z dílů originálního Game of Thrones. Na seriálu je taky hezky vidět, že tvůrci si jsou vědomi toho na čem ztroskotal závěr Hry o trůny, fanoušci si mimo jiné totiž stěžovali na to, že byla celá osmá série trochu uspěchaná a taky na absenci politikaření a intrik, kterými dřívější řady překypovali. V House of the Dragon není nějak extra velké množství akčních scén, ale to je vykompenzováno právě onými hrami, které mezi sebou postavy hrajou a v tomto ohledu seriál zkrátka exceluje. Audiovizuální efekty jsou v tomto skvělém kinematografickém počinu taktéž něco, co rozhodně stojí za zmínku, realističnost draků je tady stejně jako kdysi opravdu k nevíře a všechny scény s nimi jsou pastva pro oči. Když jsem se tak zamyslel nad dějem seriálu, napadlo mě, že HotD je vlastně Sucession, kdyby se ho rozhodli zpracovat jako fantasy. To nezní až tak lákavě, ale funguje to opravdu skvěle. 9/10 ()

ZastataZofa

čo na toto povedať....v porovnaní s GOT je to bieda,priam katastrofa....dlhé nudné pasáže,rozhovory,nesympatickí herci,absencia nejakého deja.....musel som sa donútiť,aby som sériu vôbec dopozeral do konca....taký otras som nečakal.....dve hviezdy s nostalgie.... ()

jerry007

No na hru o truny to nemá. Moc rozharane, od 5 dílu zniceho nic posun o 10 let, bez upozornění. Hra o truny se těžko překoná.. ()

Kyushonaku odpad!

Původně jsem žádnou recenzi psát nechtěl, ale potom co tahle hrůza vyhrála nejlepší dramatický seriál jsem musel. Jak tohle mohlo porazit Saula, Severance, Ozark. Díla jako Yellowstone, Peaky Blinders, Mayor of Kingstown, Tulsa King atd. radši nebyly ani nominovány. Kdyby to vyhrálo Fantasy kategorii tak bych to neřešil, ale fantasy nemá svou kategorii, takže to muselo vyhrát něco jiného. Takže co třeba drama, je opravdové drama sledovat incestní rodiné vztahy, sex, a jak někomu občas rozbijou hlavu a hlavně aby se nějaká kráska proletěla na dráčkovi a pak v diskuzích číst jak se nad tím vším všichni rozplívají a řeší motivaci každé postavy kde a proč si prdla. Za mě není odpad samotný seriál, ale hlavně nesmyslná propaganda tohoto díla a neůcta k opravdovým dramatický dílům. Ještě že Sheriadan dál píše scénáře a nějaké Glóby ho nechávají klidným. ()

MRParis

Super seriál stejně kvalitní jako Hra o trůny a skvěle natočený, jediný co jsi mohli tvůrci odpustit jsou ty blonďatý a teplý negři s dredama to je fakt jako pěst na oko totální hnus! ()

Wolfchant

A i to je moc , po třetím díle už jsem neměl dal chuť koukat .Herci nemastný a pak ty černoši .Jak se tohle někomu může líbit .Hra o trůny super , ale tohle je traparna ()

iskander1210

Ako obrovsky fanusik GoT som velmi sklamany. Nezaujimave postavy, nezaujimavy pribeh, nezaujimavi herci, alebo skor az extremne nesympaticki herci a postavy. Chce to byt az prilis moderne, a normalne sa na to az zle pozeralo. Druhu seriu urcite ani nepozriem, no cista katastrofa u mna ()

3anitram

Mno. Já tady zkrátka nemám (mimo 2-3 lidí) nikoho ráda. I když bych chtěla!! Je mi celkem jedno, co s kým bude, jestli umře.. Plus vyměnit za starší pouze některé herce? Vyzdvihovat herecké umění hlavní hrdinky (starší verze)? Pro mě 1.řada bohužel zklamání. ()

BStone

Celá první série parádně vypadá, skvělé scenérie, hrady i draci. První půlka se rozjíždí poměrně slibně a příjemně upomíná na GOT. Po časovém skoku a výměně herců se zbývající díly lehce propadají do nepřehledné slátaniny, kterou mírně pozvedá poslední díl. Jak jsem psal v recenzi na GOT, takový seriál už tady asi nebude a budu mile překvapen, pokud mě druhá série Rodu Draka z mého omylu vyvede. 65% ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (více)