Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(2) / Epizody(18)

Seriál, odehrávající se 200 let před událostmi Hry o trůny, zachycuje Targaryeny vládnoucí Sedmi královstvím, ale také vlastní rod na pokraji občanské války. Ještě před narozením syna šokuje král Viserys celou říši prohlášením, že jeho dcera Rhaenyra se stane nástupcem trůnu. Jakmile se narodí zdravý syn, události rychle naberou nový směr a mnozí spřádají plány, které by princezně znemožnily usednout na Železný trůn. S intrikami na obou stranách a říší na hraně zániku zažijete vzestup a pád Rodu Draka. (Magic Box)

patushik

Epic fail a obrovské zklamání. Herecký casting na úrovni Ulice, do 6. dílu to připomíná svatební reality šou, protože nic jiného se tam snad neřeší. Všechno působí uměle a nepřirozeně, poslední kapka byl 7.dil, u kterého asi zapomněli vypnout tmavý filtr (ne že by to něco změnilo). Takhle zprznit legendu GoT🤢. ()

bearmeedek

Nechápu, že lidé plakali nad osmou sérií GOT a zároveň jásají nad první sérií tohoto očekávaného díla. Udělat z celé série desetidílný úvod k čemusi, co možná přijde potom, je zrůdnost. A dívat se několik dlouhých minut do rozpadajícího se ksichtu krále nebo na nezdařené krvavé porody, to je fakt úžasné oživení v epickém přešlapování a tlachání. Výprava je bez debat na úrovni, ještě by to chtělo děj. A že ho nemá potvrzuje i to, že z epizody do epizody se poskočí o několik let dopředu. Jak v hraném dokumentu. A neoživí to ani hordy černé šlechty s bílými dredy ani bílý milovník mužských pozadí. ()

vincchuppo

Nechytlo mě to tolik jako Hra o Trůny, ale je to opětovně prvotřídně zpracovanej seroš. Epický kulisy, intriky, zvrhlé pozadí vladaření a pár surových krvelačných akcí. Me gusta. 3,7/5* ()

Ex_Machina

Kto mal rád Game of Thrones (GoT), tak House of Dragon (HoD) je pre neho povinná jazda. I keď v prvej sérii je to skôr jazda na ručnej brzde. Snáď sa to odbrzdí v druhej sérii. Ak oba seriály porovnám, tak je tam mnoho odlišností. V GoT sú postavy prehľadnejšie a charizmatickejšie, casting väčší a viac sa točí v exteriéroch, v HoD sa toho zase oveľa viac nahovorí kým sa prejde k činu. Zatiaľ čo v GoT sa točí na viacerých miestach a dej sa zameriava aj na ostatné rody a ich svet, v HoD sa takmer výlučne zaoberajú iba vládnucim rodom Targeryanov. Akcie je tu pomenej a boje nie sú tak vyšperkované ako v GoT. Politika a intrigy hrajú dôležitú úlohu v deji a politický boj o nástupníctvo na železný trón sa ťahá celým seriálom. Taktiež tu nie sú výrazní záporáci ako v GoT. Tu má každý svoju pravdu a svoje videnie sveta. Čo sa týka drakov, tak keďže sa dej točí takmer výhradne okolo Targeryanov, tak tu dostávajú títo domáci mazlíčkovia viac priestoru ako v GoT, čo je len dobre. A čo by prospelo druhej sérii? Pritlačenie na pílu, ešte väčšia výprava, menej vyprávania a viac konania, aby dej nebol často mdlý a divák si nakoniec mohol povedať. „Tak toto bolo naozaj niečo“. ()

tlesk

Velká paráda a potom, jak do*ebaly předlohu posledními několika řadami Hry o trůny zase až návykově zábavný, dobře napsaný a skvěle zahraný fantasy. Konečně! A Viseris je jedna z nějpozoruhodnějších a nejlépe zahraných postav vůbec... ()

MyrnaAlec

Nemít tam draky, byla by to jen inscenace plná zbytečně dlouhých dialogů. Postavit celou řadu na populárním námětu se nepovedlo. Bavil mě tam jedině Daemon, který měl aspoň trochu prostoru na vytvoření postavy. ()

Maniax

Po sedmé a osmé řadě GoT jsem od HotD nečekal absolutně nic. K mému překvapení se jedná o solidní "prequel" a mě nezbývá, než se těšit na 2024 na druhou řadu. Kostky jsou vrženy, Hra o trůny započala. Jo a Viserys je zahraný naprosto famózně, pozdější scény s ním jsou highligt seriálu. Poctivých 8/10 s tím, že by to chtělo přeci jen ještě trošku rozebrat postavy. ()

Estwen

Když máte peníze a za sebou velký úspěch s Game of Thrones, ale nemáte dost dlouhý výživný příběh, ani propracované postavy na prequel, ale stejně tak nějak chcete vydělávat na popularitě Západozemí, stane se vám přesně tohle. Máte krásné CGI, kostýmy a výpravu a spoléháte, že vám to utáhne pár brilantních britských herců a zbytek se poveze na vlně, kterou vytvoří na sociálních sítích fanouškovská základna GoT. ()

dur.dur

Nicim zajimave. Digitální draci? Digitalni mesta? Na tomten serial nestoji, tak nevidim duvod, proc se nekdo snazi o spektakularni zabery na tom zalozene. Bohuzel i pribeh je slabej, gakze vlastne nevim, kde spociva hodnota serialu ()

iz67

Neskutečně nudné samoúčelné nic, plné vaty, šablon a smradu, o kterém by se bez GoT ani nevědělo. ()

helrohir

Game of Thrones som miloval (teda až na poslednú sériu), a preto som tento seriál očakával s napätím, ale zároveň s obavami o konečný výsledok. A aj keď to samozrejme zatiaľ kvalít predchodcu nedosahuje, môžem s kľudným svedomím vyhlásiť, že sa opäť podarilo stvoriť seriál, ktorý ma potenciál na to, aby v najbližších rokoch bavil divákov rovnakým spôsobom. Dôležité bolo opäť priniesť na obrazovku postavy, ktoré Vám buďto prirastú k srdcu, alebo ich, naopak, znenávidíte. Proste postavy ktoré sú výrazné a zapamätania hodné. Po hereckej stránke zaujali určite Matt Smith, ktorý si "kradol" úvodné epizódy, a taktiež Paddy Considine, ktorý zas v záverečných epizódach podával výkon hodný ocenení. Iste, seriálu chýba nejaká komplexná celistvosť, nakoľko sa pohybujeme v rozmedzí niekoľkých rokov, ale tie časové skoky a preobsadenie postáv nakoniec nepôsobia až takým neakceptovateľným dojmom. Niektoré epizódy sú trochu pomalé a nezáživné, a v celom seriály sa primárne riešia palácové intrigy a pletky. Avšak kvalitne napísané dialógy a vhodne zvolení herci pomáhajú prekonať aj tieto úskalia. Prvá séria má svoje muchy, ale je vidieť, že ctí predlohu, a preto je určitým zadosťučinením po tej pachuti, ktorá tu zostala po Rings of Power. 75%. ()

Kimkong

Méně zajímavé jak předešlé GoT. Možná to zde letí moc rychle časově, možná se tu řeší podobné věci a stále dokola jako v GoT. Postavy jsem si moc nestihl oblíbit, když pořád obměňují herce. ()

DaweForeman

Vzhledem k časovému odstupu (jak příběhové, tak i vysílání Her o trůny) jsem měl trochu problém zorientovat se, co je co - rada, lokace, rodová jména, skupiny atd. Navíc tomu ani nepomáhá ten fakt, že pak různé díly časově skočí dopředu, takže vám v tom udělají další chaos. Chápu, že nemůžou udělat autoři každodenní život, ale mohli by trochu lépe zapracovat na jednotlivých přechodech a dát tam taky podstatné události, které se mezitím staly. Vzhledem k tomu, že je to první série, tak stejně jako ve Hrách o trůny je to vedeno spíše v takovém klidnějším a úvodním tempu s velkým cliffhangerem na konci první série, kdy možná to zajímavější začne později v dalších "sérii/ích". Bral bych to zatím jako takové seznámení se s dobou, postavami, prostředím, názory a jednotlivými vztahy, kdy se tam udržuje určitá dávka napětí, která bych ale řekl, že se veze na tom, co člověk očekává ze znalostí Her o trůny. Samozřejmě velkým plusem je to, že je tu dán větší prostor drakům a jejich většímu počtu, kdy se to časově zaměřuje na dobu, kdy ze železného trůnu vládli Targaryeni. ()

Mistr_Moon

Z původně rozmáchlého seriálu co do rozlohy i do počtu postav se najednou stala jakási incestní telenovela jedné větší rodiny, kde strýc s neteří či bratranec se sestřenicí vůbec nikoho nepohoršuje, naopak se všichni tváří, jakože je to všechno úplně racionální věc. Postavy točí kabáty rychejic než naši politici v 89. a občas dělají úplně nesmyslná rozhodnutí, ale budiž, dívat se na to dalo. BTW Všichni panovníci mluví o tom, že oni jsou tou nejlepší vládou pro prostý lid, ale myslím, že obyčejným lidem je celkem fuk kdo vládne, hlavně když ho nepošlape dračisko při jedné z těch jejich vysokých her o moc. ()

ervina

Úplně zbytečně natočený něco,co těží z úspěchu Hry o trůny.v každým díle plným prázdných keců čekám na minutku nějaký akce.kdyby to byl celovečerní film,tak by to mohlo být fajn. ()

Brano

Podstatné slabšie ako Game of Thrones. Zvládol som to sledovať po 6. časť prvej série. Dej ma vôbec nezaujal, akčných scén bolo minimum a herecké obsadenie nevýrazné. ()

Hrabovo

Kdo natočí seriál, ve které neumí zajisti hlavní představitele pro celou sérii?! Kdo natočí seriál, ve kterém se tři díly dějí jen zbytečné surovosti a děj se neposouvá? Hledíme stále na černé, šedivé, přinejlepším hnědé obrazovky, protože denní světlem šetří - vše se odehrává v noci, v interiérech ponurých sídel nebo v jeskyních. To není atmosféra, to je nuda, co kazí oči. Ani ti draci nejsou co bývali...Dala jsem půlku 6. dílu. Nuda, nuda, šeď. šeď..... ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (více)