Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(2) / Epizody(18)

Seriál, odehrávající se 200 let před událostmi Hry o trůny, zachycuje Targaryeny vládnoucí Sedmi královstvím, ale také vlastní rod na pokraji občanské války. Ještě před narozením syna šokuje král Viserys celou říši prohlášením, že jeho dcera Rhaenyra se stane nástupcem trůnu. Jakmile se narodí zdravý syn, události rychle naberou nový směr a mnozí spřádají plány, které by princezně znemožnily usednout na Železný trůn. S intrikami na obou stranách a říší na hraně zániku zažijete vzestup a pád Rodu Draka. (Magic Box)

jpacuta

Návrat ke kořenům. Politika, machinace, tentokrát pokrytí delšího časového období a soustředění na menší počet postav. Já jsem byl spokojen a pachuť GoT S08 pomalu odeznívá. ()

swenyx

Jako někdo kdo neviděl GoT nemůžu moc hodnotit nějakou spojitost, ale samo o sobě mi to nepřijde jako nic extra speciálního, nemůžu říct že bych se nebavil, to bych tomu dost křivdil, ale já nemám rád natahování contentu a celkově je to na můj vkus moc politicky založený, draci tu jsou z těch 10 hodin možná tak 30 minut a přece jen to byl právě ten aspekt kterej mě na sledování nabaitil a nakonec i právě to mě nejvíc zklamalo. Doufám že se tohle v 2. sérii zlepší. ()

Střelec17

Rok draka, dle mého vyhrává ten pomyslný souboj s Pánem prstenů. Už od prvního dílu je vidět, že se tady tvůrci nebudou držet u země. Já tady viděl podobnosti GoT, i když třeba mnozí ne. Je to krvelačné, intriky se každým dílem stupňují a stupňují. Zkrátka je to jiné a zároveň stejné, to na co jsme zvyklí. Za mě to určitě bylo o něco lepší než poslední řady GoT. Na postavy jsem si celkem rychle zvyknul, až tak že jsem měl strach, že si nezvyknu na výměnu hercu někdy půlce seriálu, ale nikoliv. Na nové postavy jsem si zvyknul, asi po deseti minutách, celkem snadno. S každým dílem se seriál posune o několik let dopředu, takže přibývají postavy, na které jsem si taky rychle zvykl. Konec seriálu mě v sobě dost emocí, které asi kolovalo u hodně diváku. Pozitiva: Dobré obsazení. Negativa: Někde je to až moc surové a to i u postav, které mám oblibě. ()

david141474

No tak zaprvé cítím zklamání a za druhé to přeobsazení si mohli tvůrci odpustit. První díl byl božskej a cítil jsem zase tu starou dobrou Hru o Trůny, dokonce v soundtracku byli střípky právě ze Hry o Trůny. Po prvním díle jsem byl velmi překvapen a chtěl jsem víc a víc. No tak jsem koukal koukal a bylo to pořád skvělý, ale pak přišla ta nejhorší věc a tou je šestý díl a s ním přeobsazení herců. Vždycky jsem tohle nenáviděl a u Rodu Draka tomu není jinak. Jak mohli tvůrci přeobsadit skvělou Milly Alcock za příšernou Emmu D'Arcy. Milly s velkou čelistí tahala celých 5 dílů nahoru a pak se objeví nesympatická Emma D'Arcy, která není Milly vůbec podobná a moc se do role Rhaenyry vůbec nehodila. A díky tomuhle příšernýmu přeobsazení sem se už do děje nedokázal vžít jako u předchozích pěti dílů a nedokázal jsem si spojit Emmu D'Arcy s Rhaenyrou, kterou do teď hrála skvělá Milly Alcock. Prostě po tom přeobsazení to šlo s kvalitou seriálu rapidně dolů, po tom co jsem dokoukal osmý díl jsem plánoval seriálu dát 3/10, protože mi šestý, sedmý a osmý díl pěkně zkazil večer, tak jsem ty poslední dva díly dokoukal dnes ve 12:00 no a udělal jsem dobře protože kdybych to sledoval včera 1.4. tak bych tomu dal ty 3 nebo 4, ale teď tomu dám asi 5 až 7 to si ještě rozmyslím. Nebýt přeobsazení dal bych krásných 8/10. No co se týče děje tak je to parádní podívaná. Taková scéna v osmém díle u večeře nebo taková korunovace, to jsou opravdu kvalitní scény, ale ty seriál nezachrání, i když jsou dost podobné svému předchůdci. Já se přiznám, absolutně nenávidím scény s porodem, protože na to zřejmě nemám žaludek, v seriálu byli celkem 3 nebo 4 takovéto scény a mohli to ti tvůrci dát aspoň mimo scénu, ale ne oni to prostě dají do té scény a pak je to nádhernej pohled, to je samozřejmě vtip. No a soundtrack je opravdu kvalitka, zaslechl jsem i prvky The Rains of Castamere. Souboje jsou taky solidní. Situace mezi postavami jsou božské a taková scéna s nožem je jedna z nejlepších scén ze seriálu, jen mě sralo, že byla Milly přeobsazena. Šestý, sedmý a osmý díl považuju za zklamání roku, je to opravdová slabota a doufám, že se tvůrci budou ve druhé sérii krotit s přeobsazováním, protože se to fakt nedá. Přece jenom tam mohla Milly zůstat a hrát dál, stačí si uvědomit, co dokážou dnešní maskéři, takže by mohla hrát až do desátého dílu a pak ji v druhé sérii mohli klidně přeobsadit, to by mi už tak nevadilo, jako tady uprostřed série. To přeobsazení mi neskutečně vadí. Snad ta druhá série bude stát, navíc když je o 2 díly kratší. Já budu hodnej a dám tomu těch 8/10, ale kdybych to měl hodnotit podle toho přeobsazení, tak jsou to jasný 3/10, opravdu se to tam nehodilo! ()

esmoke

Neuvěřitelně dlouhé a nudné čekání na to, že se nic nestane... Spousta načrtnutých cest.... které k ničemu nevedou. ()

brasek

1. séria: Žiaľ iba intrigánska telenovela z fantasy sveta! Prvá epizóda dáva nádej, lenže v ďalších epizódach príbeh viazne, medzi jednotlivými epizódami sú niekedy roky... nič poriadne nemá priestor gradovať a všetky postavy sú úchylné. 6. epizóda je šok! Posunieme sa výrazne v rokoch a oni zákonite vymenia pár hercov za starších, kráľ zostarne (asi nebol rozpočet na iné masky), niektorí sa nezmenia vôbec ako napr. Daemon a Rhaenyra Targaryen je prostitútka. Mierne príbeh nabral chvíľu na zaujímavosti, ale dopozeral som to iba z povinnosti. Pokiaľ by tento seriál nebol žiadnym spôsobom viazaný na Hry o tróny, odpísal by som ho. ()

Pilgrim6

Season 1: Svět aSoIaFu je zpět v plné síle a pro fanoušky GoT, kteří preferovali původní série s více intrikami a méně CGI bitvami je tento seriál určený. Je těžké něco vytýkat, parádní herecké výkony (hlavně P. Considine, M. Alcock, O. Cooke a Matt Smith) slouží jako skálopevný základ kvality. Ramin Djawandi to jistí a občas i nese na ramenou po stránce zvukové. Sérii, scénář a dynamiku trochu sráží časové skoky, kdy si člověk oblíbí nějaké herce a postavy, následně jsou recastnuté a musí se znovu budovat chemie. Zas takový je původní materiál a je to daň za dynastickou ságu. Pár scénaristických výtek k závěru 9. dílu, kde si myslím, že převládlo "rule of cool", nad logikou a charakterem jedné postavy, ale i tak se to na 5 hvězdách celou sérii udrží. Jako celek je S1 Rodu draka promyšlená, prokreslená a až na pár zaváhání i smysluplná nečernobílá fantasy lahůdka.  Doufám, že HotD i v druhé a dalších sezónách ponechá linku thrilleru s občasnou akcí a ne jedné bitvy za druhou bez character developmentu. Primárně velký dík M. Sapochnikovi, že mě zas totálně zapálil do světa aSoIaFu po tragické poslední řadě GoTu mi vrátil pozitivní myšlenky na toto univerzum. ()

Radim98

Těžký průměr. Takže vlastně stejné, jako samotná Hra o trůny, trpí to dokonce těmi samými neduhy. Tady zatím ještě navíc s absencí JAKÉKOLI zapamatovatelné scény či opravdu silné postavy, kterých GoT alespoň pár rozhodně mělo. Asi jediná scéna, která utkvěla (ovšem ne pro svou kvalitu) byla finální scéna deváté epizody, která je z hlediska logiky seriálu a vystavění příběhu neobhajitelná a kde měl nutně seriál skončit, pokud by postavy neměly místo mozku jen samoúčelný scénář :) Dělat z toho v jakémkoli směru nadprůměr je komické a pouze značí hodně omezený rozhled, tady si přijdou na své akorát pravověrní a předem zaujatí fanoušci z přesvědčení, kteří sežerou bez přemýšlení všechno, co bude mít nálepku GoT. Zbytečný seriál, který musí ze všech sil dřít, aby obhájil vlastní existenci. (2022 po 1. sérii) ()

Skyw4lker7

Príjemné tohtoročné prekvapenie ,že práve House of Dragon sa vráti kvalitatívne tam kde boli prvé serie  Game of Thrones som teda vôbec neveril (aj keď som dúfal!!) hlavne po nie moc podarenej 8.sérii. Nie je to nič prelomové akcie minimum a vidíme tu skôr politiku a intrigy ale presne toto som mal rád aj u GofT.  HBO hrajú skôr na istotu a prečo aj nie keďže ma jednu veľkú výhodu oproti svojmu staršiemu bratovi a to je  ,že knižná predloha je ukončená a nemusia sa vymýšľať veci za pochodu a bez rozmyslu. Je tu veľký potenciál do 2.série tak si všetci držme päste aby to gradovalo v podobnom duchu a ešte aj o kúsok viac a lepšie. ()

slamic5

První řada je zřejmé taková rozjezdová. Skoky v čase byly celkem nepřehledné, člověk se v postavách ztrácel. Casting starších herců se taky nepodařil. Rodiče vypadají mladší než jejich děti. Jinak to ale kouzlo GoT má, ale zdaleka se neblíží prvním řadám. Taky tam bylo pár nelogičností hodno právě posledních řad předchůdce. Každopádně se na pokračování těším. ()

HulibrkCZ

Po prvních oznámeních a ukázkách jsem byl lehce rozčertěn nad tím, že nás čeká opět další variace na moderní, politickou příručku o tom, kterak nebýt darebným, bílým mužem, věnovanou moderním, osvíceným progresivistům, škrtících si, nad svojí vlastní mimořádností, užovku. No a mýlil jsem se. Zmatené, pokrytecké pozérství, blábolících podrždírek, holedbajících se nad vlastním rukopisem, během laptopové seance v HoulyÚdském Sturbucksu, vystřídala banda pisálků, kteří zvládnou tíhu tužky a ví, že život se na nás občas umí kysele zaxichtit.  Výborné pisálkovství, dospělá témata, krev a dudáče - zkrátka návrat k prvním sériím GOTu a to beru.   S01 - 80% ()

babuška

no tak jsem to přetrpěl, ten název je pravdivej, ale já politikaření a boj o moc nesnáším, vídám dost časti i normáním životě, fantasy jsou bohužel jen ti draci a kdyby jich tam nebylo ani hvězdu by tahle sračka nedostala, občasné krvavé scény mají vnésti asi tu atmošku, leda hovno, poslední 4 díly jsou toho důkazem,takže jedna hvězda za draky, a druhá za nádherné scenérie a potažmo herecké výkony, hlavně teda těch mladých ()

slovan.mma odpad!

Ďalšia woke Dúhová BLM agitka. Nevadí že scenár je chabý a plot impotentny,hlavny je "the message"... Hnus a škoda času. P.s. nabudúce by mali skúsiť transgender čierneho vozickara... ()

Bogrant

Politicko-konverzačne načrtnutý a započatý boj dvoch rodov, kde sa rozoberá zákulisie, intrigy, incesty, ale zabúda sa na akciu, napätie a drakov! Je to iné než tróny, malo to byť iné než tróny (pozn. neznalec predlohy). Pozvoľné, chladné a pomalými krokmi odhaľujúce motívy a prepojenosť jednotlivých postáv, kde pri väčšine som si kvôli veľkým časovom skokom ale nevytvoril prakticky žiadny vzťah a všetko, čo som od toho očakával sa začne diať až v poslednej epizóde. Takýmto tempom to môže ísť pokojne aj 10 rokov, otázka znie, či to takýmto spôsobom tak dlho udrží pozornosť. ()

dlouheBidlo

Vypíchnu jen dvě pomyslné špičky ledovce. Pilíři dramatu a napětí ve Hře o trůny byly bitvy. Zde porody. Delší, krvavější, odporně čvachtavější, uřvanější a co do poměru účastníků i více naplněné mrtvolami (překvapivě), než jakákoliv bitva, co jste kdy viděli. Netrpělivému divákovi je hned v první epizodě naservírován 10 minutový porodní maraton takové intenzity, že Bitvu Bastardů degraduje na venkovský badbintonový turnaj v Bhútánském království. Skóre 2:0 – nikdo nepřežil.  Nirvána pak nastane v šesté epizodě, která je zahájena a následně ukončena porodem. Skóre epizody 2:2 – nikdo nepřibyl. Není divu, že při takové „fertility rate“ bude zapotřebí o 100 let později posílit Sedm království migrační vlnou zpoza Zdi. Viserysovo oscarové umírání je klenotem kinematografie. Od první epizody se jako slimáčí stopa (doslova) vine až téměř nakonec. Vychutnejte si nekonečné belhání polo mrtvoly trůním sálem. Dramatické minuty naplněné chrchláním, sípáním a odpadáváním uhnilých kousků Viserysova těla. Zábavné, osvěžující, napínavé a inovativní. Tvůrci nechali divákovi dostatek času, aby si mohl odskočit podat sázku, zda se král dosmýká na trůn nebo ne. O co déle se belhal, o to déle na trůnu vydýchával. Nádhera! ()

Isuzu

Po otrasnej poslednej sérii GOT (špeciálne miesto v pekle pre dvoch pánov dúfam držia) som dlho odolávala a nechcela som dať šancu ďalšiemu kolosálnemu sklamaniu...Ale tu sa to snáď nedá až tak po..keďže je to už napísané celé. A spracovanie je ozaj skvelé. Aj keď som nemala veľmi chuť na ďalšiu depresiu z Westerosu, nakoniec som dala seriálu šancu a dobre som spravila. Kým v knihe je tento príbeh písaný ako kronika a teda sa nedozvieme veľa o skutočnej motivácii hrdinov, seriál nám ukazuje vo svojej podstate rodinnú drámu, so všetkými komunikačnými nedorozumeniami a tragédiami...a je to skvelé. Každý týždeň som netrpezlivo čakala ďalší diel, postavy sú ľudské, nejednorozmerné, viete pochopiť obe strany a strhne vás to. Takto sa to robí, do psej matere...škoda, že sa takto neposnažili aj pri tej poslednej sérii GoT. ()

zekon

Zpočátku to vypadalo dobře a konečně dostali draci prostor. 3 díly a konec. Pak už jen zmatené intriky a tlachání, které bylo tak zmatené a nesmyslné že jsem se v tom ztrácel. Toto je špatné pokračování. Hra byla úžasná v ději, ve střídání míst, úžasné postavy. Tady je prd. ()

Kritickej

7/10 Líbilo se mi to, ale stejně se cítím trochu ošizený. Předlohu znám, takže je to trochu výser, že seriál končí ve chvíli, kdy se spustí veškerá akce. Jinak ale pečlivě budované, s nejednoznačnými postavami, plné intrik. Na rozdíl od Hry o trůny mě to bavilo. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (více)