Moje levá noha

• Irsko My Left Foot (více)

Skutečný příběh o životě, radostech a zázracích. Film Moje levá noha je mimořádně pravdivý příběh Christy Broxna (Daniel Day Lewis), muže s nekonečnou láskou, vášní a chutí do života, která překonává jeho těžký hendicap - ochrnutí. Ačkoliv jeho otec (Ray McAnally) se odmítá smířit s nemocí svého syna, paní Brownová (Brenda Fricker) ho přivítá do srdce její velké rodiny. Díky její podpoře a bojovnosti, se z něho navzdory ochrnutému tělu stane milý a prudce inteligentní člověk se zdravým smyslem pro humor. Pomocí prstů své levé nohy dokáže Christy zprostředkovávat svá slova, představy do něčeho co se vzápětí stává uměleckým dílem, nejprodávanější povídkou a básní...opravdovým triumfem nad osudem. (Bonton Home Video)

Adm.Nelson

Tento film som pozeral kvôli Day-Lewisovi, keďže ma veľmi zaujímalo, ako dokázal stvárniť takúto komplikovanú úlohu. Jeho výkon je skutočne niečo, čo netreba komentovať, ale predovšetkým to treba vidieť, pretože práve tu vynikajúco vidno, že herectvo je skutočne umenie a nad takýmto umeleckým výkonom sa dá len žasnúť. Okrem Day-Lewisovho herectva sa mi ale veľmi páčil aj film samotný, hlavne to, že bol podaný v celkom odľahčenom duchu, bez nejakého prehnaného sentimentu, s viacerými peknými (aj nepeknými) scénami (vrcholom filmu je pre mňa scéna v reštaurácii) a jedným karom echt po írsky. Film teda za 8/10, s Day-Lewisom to ale dáva 10/10. ()

BOURQUE

Veľmi silný príbeh s ozajstnou dušou. Majstrovský výkon od „DDL“ a B. Fricker!!!! Zaslúžené zlaté sošky!!!! Je to film pre každého človeka. PS: Ešte by som vyzdvihol výkon H. O´Conora, ktorý hral mladého Ch. Browna. Bez chybné predstavenie! Osobné hodnotenie: 100% (*****) ()

GMVajgl

Tenhle film by si měl pustit každý příznivce filmů se superhrdiny, protože to je perfektní protilátka proti nesmyslným nárokům, očekáváním a z těch pramenícím pohodlným výmluvám, které tyto filmy nabízí. Superhrdinové sice taky vždy mají svá traumata / nesou své kříže - např. jim zemře někdo blízký (Batman, Superman), mají nějakou nehodu, při které třeba oslepnou (Daredevil), nedokáží ovládnout svůj vztek (Hulk) nebo jsou prostě odlišní (X-Men), ale vždy dostanou do vínku i nějakou superschopnost, díky které jsou naprosto suverénní a zachraňují celý svět. Jenže takový podobný kříž nese každý normální člověk bez superschopností - co má dělat on? A co teprve člověk s velmi omezenými schopnostmi? Tento film zmiňuje Jordan Peterson, když mluví o osobní důležitosti, možnosti vypořádání se s utrpením sebe i ostatních a tom, že nezáleží tolik na startovní pozici jako na směru životní cesty. Protagonista tohoto filmu sice nezastaví havarující vlak ani nechytne ve vzduchu padající letadlo, ale přijme svoje utrpení, maximalizuje svůj potenciál a tím do jisté míry zachrání svět. ()

GOREGASM

Jim Sheridan začal svou kariéru opravdu velkolepě a ještě k tomu objevil genialitu herectví Daniela Day Lewise. Těžké sociální drama v kulisách irské dělnické třídy, kde se život mnoha rodin odehrával způsobem, který si už naše generace nedokáže moc moc představit. Sheridanův cit pro citlivá témata jeho rodné země zde perfektním způsobem vyvažuje těžký život hlavních protagonistů nejvíce potom samotného Christyho ve fenomenálním podání Daniela. Sheridan neřeší zbytečný sentiment nebo lítost, ale nabízí všechny strany mince, které příběh Christyho Browna nabízí, spoléhá se nepřikrášlený příběh a silné postavy a tak se to má dělat. Raw but powerful. 100% ()

Asriel

Genialny -taky je vykon Daniela Day Lewisa v tomto filme. On asi ani nieje clovek. Zbytok filmu bohuzial tak dobry nieje. ()

lxbch

Velké herecké výkony transformovaly pohnutý osud člověka na silnou filmovou podívanou. Asi bych si jiný film s podobnou tématikou tolik neužil (a asi by mě tolik nezaujal). Atmosféra Irska k tomu taky přispěla. ()

Kaučuk03

Nedávno jsem to viděl podruhé a musel jsem přehodnotit hodnocení o stupínek výš. To, jak to zahrál Daniel Day-Lewis z toho mrazí. Podle mě spolu s Dicapriovým (Co žere Gilperta Grapa) a Hofmanovým (Rainman) nejlepší herecký výkon. Lewisova ironičnost také působí spíše vtipně, než jízlivě a ačkoliv se jeho hrdina občas chová jako blb a velmi sebelítostně (což je možná pochopitelné), jeho postavu si musíte zamilovat a spíše než litovat ho budete obdivovat. ()

FeiNike

Na čo najstručnejší popis efektu, ktorý tento film vyvoláva, sa klišé formulka "chytí za srdce" hodí dokonale a preto ju chtiac nechtiac musím použiť v tomto komente, lebo neuveriteľne intenzívna sila životného príbehu Christyho Browna fakt preniká až do srdca..To, čo tento chlap dokázal aj napriek telesnej forme v ktorej prišiel na svet musí pre každého aspoň minimálnej sebareflexie schopného zdravého resp. žiadnym telesným defektom netrpiaceho jedinca pôsobiť inšpiratívne a zdrvujúco obdivuhodne.. Podľa očakávaní strhujúci Daniel Day Lewis tu nepredvádza herectvo, ale skôr absolútnu inkarnáciu do každej jednej bunky zničeného tela ako aj trápenej, po živote smädnej duše Christyho Browna. ()

Shona

Zřejmě nejlepší herecký výkon Daniela Day - Lewise na filmovém plátně, pokud tomuhle ještě vůbec někdo herectví říká. Tohle myslím jako pozvánka bohatě stačí a není třeba nic dodávat. Přesto bych z ostatních rolí, které se tu všechny jeví tak nějak druhořadě, ocenil rovněž oscarovou Brendu Fricker. ()

Mashak

Kouzlo tohohle filmu je, že netlačí zbytečně na pilu. Většinou to bývá tak, že i když je příběh sám o sobě dostatečně silný, tak i přesto to tvůrci ještě více hrotí. V Moje levá noha to díky bohu nikdo nehrotil! Film plyne jako život samotný a právě díky tomu Vás(mě) film přirozeně rozesmutnil, rozveselil a dal mi důvod k zamyšlení. Málokdy se stane, že ten hrozně obyjčejný život někdo dokáže převést na plátno, ale tady se to moc a moc povedlo! Zažil jsem něco nevšedního. ()

Modus

Je až neuvěřitelný co kvůli téhle roli musel podstoupit Daniel Day-Lewis, slovo chvály jsou zbytečná protože vím že on hrát opravdu umí, ale to co předvedl v Moje levá noha je naprosto neuvěřitelné...Schválně jsem si zkoušel dělat to co on, a jako vůbec, nedokázal jsem ani otevřít dveře nohou :-D...Je to vlastně přímá ukázka toho jak vypadá celkem obyčejný film s neobyčejným hercem, celý film stojí a padá na Lewisovi...Daniel je ve všech scénách naprosto okouzlující, přirozený a uvěřitelný...Po shlédnutí tohoto skutečného životního příběhu snad nebude nikdo pochybovat o schopnostech lidského myšlení, když tělo neposlouchá...Silný zážitek, to se musí vidět...Na tohle zřejmě nikdy nezapomenu!!! ()

Kaucuk

Úžasnej, dojemnej příběh, úžasná B.Fricker v roli úžasné matky, úžasnej R.McAnally v roli úžasně proměnlivýho otce a hlavně úžasnej D.Day-Lewis v úžasnym charakteru Christyho Browna. ()

Pesosek

Krásný příběh o síle lidského ducha, bez umělé snahy emocionálně vydírat diváka. Daniel Day - Lewis zde předvádí fenomenální herecký výkon. Celkově film vyzařuje správně drsnou (irskou) atmosféru. Úžasný filmový zážitek. ()

actor-SP

Som nadšený a neviem kde začať. Neopísateľný film, dlho som váhal o 5*, no nakoniec 4,5*. Mám taký pocit, že Daniel-Day Lewis je diamant medzi niektorými hovnami. ()

Amilet

Nabyl jsem dojmu, že tenhle chlap zahraje i suchej hadr na dně moře! Moje levá noha nebyl jeho první film, který jsem viděl, nýbrž ten jeho (alespoň do doby "Až na krev") nejlépe zahranej. Celé dílko stojí právě na jeho herectví. Zdárně mu sekunduje i Brenda Fricker. 90% ()

shereen

Film stojici na hereckych vykonech. Rozhodne stoji za videni, i kdyz ten konec na me byl trochu moc rychly a nepochopitelny. ()

Biopler

Ospevovaný výkon Day-Lewisa je absolútne na mieste. Daniel si vie vyberať role a jeho oddanosť role je úchvatná a dychberúca. Nakoniec, aj malý chlapec, ktorý hral Christyho si zaslúži poklonu. Je to ozajstná one-man-show podporená výborne vykresleným chudobným prostredím Dublinu i rodinky, ktorá žila od výplaty k výplate. Otec aj matka skvele zahraní, ale čo ma mrzí sú hluché časti, lepšie povedané hluché konce scén, istých epizód Christyho života. Vytiahnem len jednu - bez dôsledkov zobrazená demolácia krčmy. ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sheridanova černá mše

Sheridanova černá mše

16.01.2009

Najlepší írsky film na LFŠ

Najlepší írsky film na LFŠ

18.07.2005

10 000 filmových fanúšikov rozhodlo, že najlepším írskym filmom všetkých čias je THE COMMITMENTS, adaptácia bestselleru Roddyho Doylea v réžii Alana Parkera. V ankete predbehol aj v našich končinách… (více)