Moje levá noha

• Irsko My Left Foot (více)

Skutečný příběh o životě, radostech a zázracích. Film Moje levá noha je mimořádně pravdivý příběh Christy Broxna (Daniel Day Lewis), muže s nekonečnou láskou, vášní a chutí do života, která překonává jeho těžký hendicap - ochrnutí. Ačkoliv jeho otec (Ray McAnally) se odmítá smířit s nemocí svého syna, paní Brownová (Brenda Fricker) ho přivítá do srdce její velké rodiny. Díky její podpoře a bojovnosti, se z něho navzdory ochrnutému tělu stane milý a prudce inteligentní člověk se zdravým smyslem pro humor. Pomocí prstů své levé nohy dokáže Christy zprostředkovávat svá slova, představy do něčeho co se vzápětí stává uměleckým dílem, nejprodávanější povídkou a básní...opravdovým triumfem nad osudem. (Bonton Home Video)

Mikino00

Bylo to zajímavé, ale jako by tomu chyběl nějaký ten příběh v pozadí. Jako by tvůrci vybrali pár vzpomínek z knihy a ty pak natočili, dohromady to není celistvé. ()

aLPaC

Smekám! Opravdu smekám před Daniel Day-Lewisem, protože výkon, který předvedl je jeden z těch úplně top, co jsem kdy viděl. Naprosto zasloužený oscar a ovace ve stoje. Konečně jsem se k tomuto filmu dostal, měl jsem ho na seznamu tak rok a nechápu proč jsem si ho nestáhl hned, co jsem se o něm dozvěděl. Lewis patří mezi mé nejoblíbenější herce a jeho charizma je obrovské. I přes veškeré kvality hlavního hrdiny i celého příběhu mě ale film nedostal tolik, jako jiný Sheridanův... Ve jménu otce (opět s vynikajícím Lewisem a dle mého názoru taktéž oscarovým výkonem, který ale asi akademikové nechtěli podruhé ocenit a dali přednost ožehavému tématu AIDS, ale to je na jinou diskuzi), takže pět hvězdiček prozatím nedám, i když jsem se musel dlouho rozmýšlet. Možná po dalším shlédnutí. ()

FElix06

Uchvacující, zemitě irské drama v barvách pozdního podzimu, vyvolávající u mě záchvaty neočekávatelných hořko-sladkých úsměvů nad ironickým Christym, jeho nezlomnou matkou a ?pyšným? otcem. Scéna s pečovatelkou v salónku, vyvolala takový pocit vnitřního štěstí, že bude doznívat ještě dlouho po dokoukání. Jinak všichni pějí ódy na brilatního DiCapria v Co žere Gilberta Grapea - dobře, ale já říkám, že Daniel Day-Lewis byl tisíckrát lepší/přesvědčivější. Nakonec nelze než souhlasit s Limou, cítím to přesně tak. Daniel, smekám před tebou. What'll we drink to? Let's drink to Dublin, To Dublin? Why? Because Christy Brown was born there. ()

kubyno

Jeden z nejpůsobivějších filmů, co znám. A velice svérázný - ta stará irská chudinská čtvrť je tu naprosto úžasná (o Lewisovi tu nemá cenu ani mluvit, jeho výkon se nedá popsat slovy...). ()

Lukoye

Strhující vyprávění o příběhu skotského malíře a básníka. Ten je po dětské obrně po celém těle ochnutý až na levou nohu, ve které má veliký cit. Vyrůstá v chudé dělnické rodině, plné dětí s otcem alkoholikem, i když milujícím. Dlouhou dobu v mládí je především otcem považován za nemohucího kripla, pro kterého je škoda vzdělání, natož pozornosti. Syn mu však dokáže, že si pozornost světa zaslouží. Svou nohou začne malovat jednoduché obrázky, ty poslupem času vybrousí do sdělného umění. Jen s pomocí milující matky se dokázal dostat tam kam se dostal. Jediné co mu zatím nepřálo je láska, ale i to se změní. Krásná sonda do života postiženého člověka s obrovkým srdcem a vůlí žít. Kdybych předtím neznal D.D. Lewise, ani by mě nenapadlo, že není ochrnutý. Zahrál to naprosto přesvědčivě a procítěně. Na pozadí jeho životopisu je také jasně vidět situace v sociálním prostředí dělnické rodiny na Dublinském předměstí v prvních polovině dvacátého století. Přesvědčivý, opravdový snímek. ()

ondrin

Skvěle ztvárněný pohled do života člověka, jenž se musí vyrovnávat s velkým handicapem. Christy mě nejen dojal, ale i inspiroval a vedl k zamyšlení. Výborný herecký výkon Daniela Day-Lewisa byl věrohodným odrazem reality. ()

Narciska

Když někoho budu chtít učit empatii, pustím mu tenhle film. Daniel Day-Lewis nádherně ztvárnil hloubku i plnost lidského utrpení a radosti. Film hezky vystihuje sociální a ekonomickou situaci doby. Vedlejší postavy v sobě velmi jemně a proto naprosto neopakovatelným způsobem zpodobňují lásku k bližnímu. A peripetie s uhlím podtrhují celkový marast doby i člověka. Film o depce i naději, o síle a prohře. 4 a 1/2 hvězdy tak jen za to, že když se řekne tenhle film, vybaví se mi barva hnědá a to je má neoblíbená barva. ()

jandula00

Silný film o překonávání sama sebe a pro mě velký filmový zážitek. Daniel Day-Lewis si Oskara nepochybně zaslouží, zasloužil by si ho ale i představitel "malého" Christyho, který byl také výborný. Brenda Fricker byla úžasná, prototyp silné ženy, která bezmezně miluje své děti a muže mě ohromila. Film o rodinné pospolitosti, sourozenecké lácsce a skromnosti, který určitě hned nezapomenu a ještě si ho někdy pustím. ()

zahadum

Veľmi silný príbeh človeka ktorý nemal čas na slzy a v žiadnom prípade to nevzdal. Famózny výkon Lewisa sa zapísal do histórie herectva. ()

ink flo

Debut Jima Sheridana je hardcore člověčinka z drsného Dublinu dle knihy/skutečného příběhu. Daniel Day-Lewis tu předvádí životní výkon v roli obrněného borce, který se naučí malovat a psát pravou nohou, nešťastně se zamilovává, chlastá, pořádá výstavy, pokouší se o sebevraždu, živoří v chudé mnohadětné rodině živící se kaší atd... "I don´t need a fucking psychology lesson, I just need a fucking light". ()

Endlessly

Vynikajúca vec prijala by som sa pozerať ešte aj ďalšiu hodinu. Skláňam sa pred Christym Brownom a Daniel Day-Lewis bol NEUVERITEĽNÝ, jeden z najlepších hereckých výkonov čo som vôbec kedy v živote videla! Vlastne nielen jeden z nich, je jednoznačne najlepší. Zdôraznila som to dostatočne? Lebo sa mi to chce kričať do sveta:-) Úžasne vykreslené rodinné vzťahy (matka-syn, odstup rodiny od agresívneho otca), veľmi silný príbeh. ()

agassi68

Vďaka strhujúcemu a naprosto presvedčivému výkonu Day Lewisa sme svedkami prerodu odstrčeného mrzáka na intelektuálneho a citlivého maliara, ktorý celý život túži po tom, čo všetci. A na záver sa mu to aj podarí.. ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sheridanova černá mše

Sheridanova černá mše

16.01.2009

Najlepší írsky film na LFŠ

Najlepší írsky film na LFŠ

18.07.2005

10 000 filmových fanúšikov rozhodlo, že najlepším írskym filmom všetkých čias je THE COMMITMENTS, adaptácia bestselleru Roddyho Doylea v réžii Alana Parkera. V ankete predbehol aj v našich končinách… (více)