A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

Pitryx

No jo, dostal jsem co jsem čekal. Super inteligentní robot jako devítiletý klučina s IQ tykve. Nic pitomějšího už asi vymyslet snad ani nejde. Už po patnácti minutách jsem znechuceně začal dělat jinou práci a pokukoval jen očkem. Těžké filosofické disputace mne nudily a nedělat něco jiného, usnul jsem. Mou pozornost upoutala až scéna setkání Davida s ostatními roboty a pak už jsem se tedy díval s přestávkami až do konce. Jak film hodnotit?? Za naprostou debilitu první skoro hodiny jednoznačně odpad. Pak neustále dokola omílaná myšlenka, která vyústí v naprosto přiblblý závěr, uměle a násilně protahovaný a s kecáním jakéhsi vypravěče. Nemohu dát svému oblíbenci odpad a tak přihlédnu na kvalitní efekty a poměrně slušnou hudbu mého dalšího oblíbence. Ale i tak to hodnotím jako podprůměrný snímek. 2014101413257/13949 ()

vittorrio

Stavím sa s kýmkoľvek, že ani náhodou Vás nenapadne ako tento film môže skončiť. Ani náhodou. Väčšinou tento pocit mám u filmov rád ale tento, nejak som sa príliš často chytal za hlavu. Prelínanie žánrov, akcie, vtipu a presladenosti. Neviete či sledujete Sci-Fi kúsok, romanťárnu alebo rozprávku. Vedľajšie postavy často nemajú pointu, princíp, dôvod prečo vstupujú do deja. Prišlo mi to akoby v priebehu filmu režisér nevedel prísť na to, ako sa z tejto šlamastiky dostať a tak je tam kúsok jedným smerom, kúsok druhým. Dve hviezdy azda len pre Haleyho výkon, inak ani sci-fi prvky nijak nezaujali. Na nočnú cestu autobusom asi primerané ()

Barghest

Látka je to dozajista pozoruhodná, ale Spielbergův styl mi k ní prostě tak úplně nesedí. A ten násilně přilepenej konec, kterej nejenže se k filmu nehodí, ale navíc ani nedává smysl, ten výslednej dojem ještě víc zabíjí. Nemá smysl lámat si hlavu s tím, jak by si s námětem poradil Kubrick, ale nemůžu se zbavit dojmu, že pod jeho taktovkou by z toho byla ještě větší pecka. Osmentík je ale excelentní, o tom žádná. ()

PeterJon

Film o tom ako udržať robota v sladkej ilúzii :) Postava Davida mi výberom herca nesadla, Teddy bol najúžasnejšou vecou filmu. Koniec síce klasicky gýčovo Spielbergový, ale tu stále znesiteľný a jemný. Skvelá atmosféra a melanchólia. 3,5* ale vlastniť to nemusím.. ()

mrclTV

Zobrať si domov namiesto svojho dieťaťa maximálne creepy prototyp robota, to je jednoducho vynikajúci nápad, že? Najprv som si myslel, že sledujem horor :D Bolo zaujímavé ako sa názory rodičov rýchlo menili, najprv bol otec ten nadšený a matka bola zásadne proti, po mesiaci spoločného spolunažívania už to bolo naopak, matka brala plecháča za svojho a otec bol ten čo rozmýšľal...ale ako? Veľmi kvalitný námet, ale spracovanie bolo otázne. Prvá scéna ma navnadila a myslel som si, že to bude poriadna kvalita, ale očakávania Spielberg opäť nenaplnil. Typický Spielberg, mení žánre na počkanie, najprv to vyzeralo hĺbavo a náročne, potom to bol rádoby thriller, keď sa objavila roboshow so svojou zábavou pre prostoduchých vidlákov ("nenápadné" podstrčenie názoru, že keď nepodporuješ prebratie iniciatívy robotikou, tak musíš byť automaticky nejaký spiatočnícky sedliak z dediny), tak to už išlo do smeru Mad Maxa so svetielkami pre deti a potom opäť vážne v Rogue City a ten koniec bol WTF (zase mimozemšťania?) aj dojemný zároveň.... ()

bezslipov007

Dojemny film, ktory som videl s celkom znacnym odstupom a prestavkami dnes treti raz. A tak ako ja, aj film vo mne nejak dozrel a beriem ho inak, ako kedysi. Klobuk dolu pred Spielbergom. Je to dojak, ale beriem to tak, ako to je :) ()

PlysovyMacko

Milujem naivitu Davida najst vilu, aby ho premenila na skutocneho a ziskal tak lasku mamy. Pacil sa mi plysovy macko a mimozemstania. Miesto toho aby ho nechala v lese, ho mala vratit aby ho vymazali alebo rozobrali, aspon by netrpel. Robotov v arene mi bolo luto. ()

adamix

Filozofická sci-fi dráma, ktorá je dlhšia, než je potrebné. Ale zaujímavá po všetkých stránkach - herecky (Osment), režijne (Spielberg), hudobne (Williams) a myšlienkovo (Kubrick). Záver ma skutočne dojal, takmer som vďaka tomu dal plnú paľbu v hodnotení, ale zdĺhavosť sa niekedy nevypláca. V rámci sci-fi žánru je to prvotriedny produkt. Za mňa 85%. ()

Johny_MH

Pokud si uvědomíme, že to točil v Kubrickově stínu a neustálém srovnávání, tak to až tak strašná prohra není. ()

Squib

No tak to bylo přece jen přespříliš sentimentální. Pokud jsem v tomto filmu něco necítila byl to Stanley Kubrick. ()

seba

Pro mne je to výborně natočená scifka o humanitě. Dětská hvězda Osment bezchybně utáhl celý film. Má to je jedinou chybu a to konec. Za poslední půlhodinu se to dalo lépe ukončit nejméně třikrát (a tento filmový konec šoupnout jako alternativní na DVD). ()

DAF1

Knižní předlohu jsem sice nečetl, ale film mi přijde dost dobrý. Zvlášť strhující a dojemná je poslední půlhodinka. Kdyby film natočil sám mistr Kubrick, troufl bych si tvrdit, že by to bylo i na oskara, alespoň pro plyšového Tedyho ()

(fjw)

Tohle je hodně zvláštní film na Stevena. Velmi silnou podpěrou je hudba Johna Williamse a herecký výkon Joela Osmenta. Finále filmu je emocionální výbuch, opravdu jsem bulel:) ()

Nowecki

Spielberg je v tomhle filmu nebývale slabší, protože to NENÍ jeho film. Snaha přiblížit se ve ztvárnění Kubrickovi zůstala napůl cesty - právě proto jsou nejsilnějšími částmi filmu začátek a konec (Spielbergova silná citověnostalgická parketa), zatímco střed působí jako parodie na Blade Runnera. Je to škoda, i když je otázka, zda by se tento materiál dal natočit nějak čistě "Spielberghovsky" a zda Spielberghovi vyčítat, že není dost kubrickovský. Každému co chtěl. Chybělo dotažení temných spodních Kubrickových linií (kamera, hudba) v situacích toho úděsně děsivého, co každý den míjíme jako samozřejmé..dovedu si představit jak se mi u projevů lásky o niž nikdo nestojí a povýšeneckém zdůrazňování "jinakosti" ježí u Kubricka kůže...tady jsem našel jen teskné pomalé a dojímavé tóny. Chybí mi více příběhu na místě, o něž se poprala kombinace desíti futurologů, dvaceti konstruktérů a třiceti počítačových grafiků. Chybí mi skvělé Kubrickovy nápady, které z těch 900 stran poznámek, co nafaxoval Spielbergovy nebyly využity (měl to být prvotně mýtus a ne sci-fi; matce alkoholičce se neměla dělat káva, ale bloody mary; závěrečná scéna měl a být věrným odrazem subjektivní paměti, s černou dírou místo bratrova pokojíčku). Každopádně je ale tento film opět řemeslně zvládnutou figurou, která nese své poselství a přitom nenudí a zaujme. K Altamirově podívání se do očí bych možná dodal.... "a taky nikdo, kdo nikdy nepřišel o nikoho blízkého." **** ()

moviepill

Už vo filme "Šiesty zmysel" od M. N. Shyamalana mi malý Haley vyrazil dych. A v tomto filme som lapal po dychu už pri scéne, keď sa po prečítaní hesiel Davidova tvár zmenila z robotickej strnulosti do ľudskej jemnosti. Ten výraz, ktorý tento fantastický chlapec dokázal vytvoriť na docielenie efektu "zľudštenia", ma poslal do kolien. Podľa mňa to je jedna z najlepších scén v histórii filmu. Celkovo je film brilantným sci-fi, nechýba tu akcia, napätie i láska. A na vrch toho všetkého je tu Teddy. :-) PS: Davida by som bral všetkými desiatimi... ()

Seuata

Žádný převratný nápad, až na robotické dítě s city. Film vypráví příběh, který vás zakousne a nepustí. Skvělé efekty, ale celkově technická stránka filmu je přímo vymazlená. Co se týká děje, člověk by ho měl brát čistě jen jako vyprávění. Možná že se nad tím vším mohli zastavit a dát do toho víc, (aby si divák odnesl brouka v hlavě a uvažoval nad spoustou věcí,) ale mě se to, jako samotný příběh líbilo. Některé části byli lepší, jiné horší a to, že lidstvo svými činy jednou samo sebe vyhubí (bud tím, že zničí přírodu a ta následně jeho a nebo zničí sám sebe zbraněmi), to je nejspíš nevyhnutelné. Film si člověk musí užít a ne nad ním dumat, možná tak jediná vítka. Jinak precizní práce! 5 hvězdiček! ()

krivkin

Spielberg prostě umí, nádherný a perfektně propracovaný film. P.S. 5 hvězd dávám až po druhé projekci, napoprvé mi to moc nesedlo, ale podruhé jsem byl doslova uzemněn celkovým vyzněním filmu (zejména tím koncem). P.P.S. Vidím to na poslední geniální film od Spielberga :-) ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)