Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

Vlado_B

Skvelá oddychová záležitosť, s výbornými hercami, miestami krásnym humorom a to všetko v obraze Kaminskeho kamery a v doprovode Williamsovej hudby. Netreba rozoberať, toto je vo všetkých ohľadoch slušný nadštandard. ()

_Irbe_

Příjemná pohodovka. Tak asi nejlépe vyjádřit slovní hodnocení této dobré komedie s velmi sympatickým hereckým obsazením, pěkným námětem podle skutečné události a hlavně s někdy velice vtipnými pasážemi a scénami jak se Frankovi opět podaří utéct. Nejlepší je asi kousek, který Di Caprio předvede s osmi letuškami (žádná erotika :) ). Speciální pochvalu si zaslouží Christhoper Walken v roli nikdy se nevydávajícího otce hlavního hrdiny, ale u něj také nelze čekat nic jiného než bezchybný výkon přidávající charakteru vždy ještě něco navíc. A Di Caprio zde velmi obstojně maturuje z herectví. Dojem z filmu mi trošku zkazil fakt, že jsem ho sledoval s českým dabingem(například Jaroslav Satoranský není dobrou volbou na dabováni mistra Walkena) ale i tak dávám příjemných 75%. ()

Hawkeyep

U tohoto filmu mě po celkem překvapilo, že ho režíroval Steven Spielberg. Rozhodně by mi to bez titulku nedošlo. Nejvíce na mě zapůsobila scéna, kde Frank Abagnale ( Leo DiCaprio ) prochází letištěm s partou mladých slečen, aby odvedl pozornost. Rozhodně se s rozvodem svých rodičů popral zvláštním způsobem. Ale ve filmu jsou scény, kde se nasmějete, budete napjatí, jak Frank situaci vyřeší a taky scény, kde vám ho bude líto. Tento film prostě předčil mé očekávání a je jedním z mých oblíbených. ()

wedator

Kombinace Spielberg + Hanks mě dokáže vždycky chytnou za srdce a bylo tomu i v případě Catch me if you can. Dokonce jsem přetrpěl i Lea, který nebyl zas tak špatný. ()

kanalek

Tenhle film jsem měl doma skoro 7 let, než jsem se k němu dostal.Pekelná chyba to byla:)Tohle je vážně totální oddychovka, která i přes svou délku nenudí ani chvilku. DiCaprio mě opět přesvědčil, že opravdu umí.Určitě se k tomuhle filmu vrátím. ()

M0rSalis

Jeden z mých oblíbených filmů, ikdyž na Spielberga trochu atipický, stále je radost se na něj dívat. Největší předností filmu byl pro mě příběh a Tom Hanks (DiCapria moc nemusím). ()

E.T.Martin

Takhle kdyby vypadaly všechny filmy, které mají za úkol hlavně pobavit, tak snad neutrácím peníze za nic jiného než za kino. ()

1mikeF

K DiCapriovi mám lehkou averzi. Tenhle film byl ale příjemné překvapení a neviděl jsem ho určitě naposledy. ()

Sintiroma

Velmi chytre a sikovne ale to me u filmu Stevena Spielberga neprekvapi.K filmu bych chtel jen dodat ze to bylo zalozeno na skutecne udalosti,tomu se mi nechce ani verit,ale mozna to je tim ze americke predelavky skutecnych udalosti jsou vzdy tak trochu doladene.Steven Spielberg z tohoto pribehu udelal chytrou a zabavnou komedii. ()

bohas

Naprosto geniální jedinečná podívaná! Hudba doplňuje velmi vzrušující stíhání policie mladého a nadaného podvodníčka v briliantním podání Lea DiCapria! Navíc slabost pro Spielbergovská díla, takže není co řešit.. Thumbs up!! ()

Honzad007

Oddechová záležitost, která ale svým tempem neustále překvapuje a drží diváka do posledního momentu napjatého. Delikátní kousek, úplně jiný Spielberg, skvěle hrající diCaprio a Hanks a hlavně luxusní filmařina, která pobaví. ()

david666

Netypický Spielberg - zato oba hlavní herci zaručují kvalitu a to, že se nebudete u filmu nudit. Při jiném obsazení by to totiž při zvolené látce mohlo hrozit. Oddychovka - možná až moc vzhledem ke kriminálnímu filmu. Postavy Hankse s Capriem se dle mého názoru mají až moc rády. ()

xylobrno

krucinál fix film, díky kterému jsem začala mít ráda leonarda kapříka. a taky film, ve kterém se spilelberg ukázal jako režisér, který si svá ocenění a oceňování zaslouží (někdy)... a ty titulky, od dob tohoto filmu hledím na titulky jako na vizitku snímku. a nemám ráda, když jsou odfláklý. ()

Ajka2

Film mě nejdříve zaujal hlavními představitely - LeonardoDiCaprio a Tom Hanks, tohle přece nemůže dopadnout jinak než skvěle? A nebyla jsem daleko od pravdy. Z tohohle filmu jsem se sice neposadila na zadek, ale je dost dobrý na to, abych mu dala 4 *. Možná, že Steven Spilberg má na víc, ale ani tohle není zdaleka zlé. ()

Dana1926

Frank W. Abagnale jeden z nejslavnějších podvoníků historie. Zde máme šanci nahlédnou na počátek a příčinu toho všeho. Heci skvělí DiCaprio, Hanks, Walken, příjemná podívaná. Frank W. Abagnale byl možná podvodník, ale nakonec i dobrý chlap. ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)