Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

Jirkacek

Na shlédnutí amerického životopisného filmu Chyť mě, když to dokážeš z roku 2002 jsem se chystal hodně dlouho. Odrazovala mne totiž jeho délka 140 minut, protože já tyhle více než dvouhodinovky prostě nemám v lásce. Vždycky totiž hrozí riziko hluchých pasáží a pokud se nejedná o něco akčního, pravidelně se tak stává. Přesto se jednoho dne příběh mladého padělatele rozběhl na obrazovce naší korejské televize a já se těšil hlavně na mého oblíbeného herce Toma Hankse. Hlavní hrdinou však byl někdo jiný, byl to Frank Abagnale (Leonardo DiCaprio), který na začátku děje ve svých 16 letech tráví Vánoce s otcem (Christopher Walken) a matkou (Nathalie Baye). Navenek úspěšný obchodník však byl vyšetřován pro daňový podvod a marně se snažil zachránit podnik další půjčkou. Rodina byla nucena přestěhovat se do menšího bytu a zanedlouho Frank přistihl matku při nevěře s přítelem jeho otce. Následoval rozvod a Frankův útěk. Neúspěšně se pokusil vybrat padělaný šek a tak se rozhodl změnit identitu. Pořídil si uniformu pilota PanAm a jako Frank Taylor peníze v bance dostal, protože piloty každý obdivoval a navíc mimo službu mohli létat zadarmo, takže falešný pilot odletěl do Miami. Od okouzlené bankovní úřednice se dozvěděl vše potřebné o šecích a zdokonal své padělatelské vybavení. Od té chvíle šel po stopách podvodníka pedantský a komisní agent Hanratty (Tom Hanks). Vystopoval ho v hotelu v Hollywoodu, pohotový Frank se však vydával za agenta CIA a uprchl dřív, než Hanratty zjistil, že mu naletěl. Frank odložil uniformu a začal se vydávat za lékaře. Na základě falešného diplomu a doporučení získal místo šéflékaře na pediatrii v New Orleansu. Informace o profesi získával především z televizních seriálů a veškerou léčbu nechával na podřízených. Sblížil se s naivní zdravotní sestrou Brendou (Amy Adams), kterou rodiče kvůli potratu vyhnali z domu. Požádal ji o ruku, a tím jí umožnil vrátit se k rodině. Aby se zalíbil jejímu otci (Martin Sheen), vydával se za právníka. Zkušený muž sice podvod odhalil, ale přesto mu nabídl místo ve své kanceláři a přiměl ho ke studiu práv. Jako každý rok o Vánocích volal agentu Hanrattymu. Žádal příměří, protože se chtěl usadit a začít nový život. Nebylo mu vyhověno a místo právníka ztratil spolu se svou snoubenkou Brendou, kterou musel opustit, aby nebyl chycen. Odletěl do Francie, kde si v rodišti své matky zařídil padělatelskou dílnu a z peněz za falešné šeky cestoval zadarmo po celém světě. Jednoho dne byl ale chycen agentem FBI Hanrattym ve Francii a eskortován do USA, kde strávil několik let ve vězení. Do konce filmu však zbývalo ještě 15 minut a příběh padělatele dospěl do nečekaného rozuzlení, které si už nechám pro sebe. Jak jsem už psal na začátku, bylo to docela dlouhé, ovšem pro mne překvapivě nikoliv nudné. Na druhou stranu jsem nijak nejásal, ale musím ocenit dobrou práci štábu, který tento pravdivý příběh natočil velmi dobře. Můj oblíbený Tom Hanks mne nezklamal a Leonardo to zahrál také dobře. Byl jsem tedy lehce nadprůměrně spokojen a tomu odpovídá i mé hodnocení. Suma sumárum, snímek Chyť mě, když to dokážeš ode mne získal tři chycené hvězdičky ***. () (méně) (více)

spawnegon

u filmu jsem se opravdu bavil celych 141 minut krasne natoceny retro snimek podle skutecne udalosti / tem co jeste nevideli doporucuji perfektni oddychovka ()

Enon

Film mě velmi oslovil. Jedná se o zajímavý film, který zabaví. Obsahuje tedy úžasné herecké výkony. Tom Hanks a Leo DiCaprio si zkrátka jedou svojí vlastní ligu herectví, a tímhle filmem to jenom dokazují. Skutečnost příběhu tomu také dodává určitý šmrnc. Nápadité to je takřka v každé scéně. Pan Spielberg to má v hlavě srovnané a moc dobře ví, co dělá. Jo jsem uspokojen, a filmu s velikou radostí dávám 81% ()

Benny6

Aj Fatima je podľa skutočnosti a predsa je to blud,to asi tiež bude pekne prifarbené.Ale čo sa týka filmu,na Spielberga nadpriemer.Hlavné úlohy:Leo skvelý ako stále a Tom-úlohy tupcov mu idú,asi preto,že to nemusí ani hrať. ()

Nag0

Dej je na prvý pohľad skutočne zaujímavý, plynie bez sebemenšieho zaváhania, je milunký, rozprávkový a sladunký, až ma z neho obávam sa trošku bolí bruško. Určite nechcem znieť úplne kriticky, film má veľa pozitív, od scenára, cez kameru, až po réžiu je to výborne zvládnuté, ale v konečnom dôsledku mi to prišlo celé dosť ploché bez nejakých väčších emócií, či vypätejších scén. A síce si nie som úplne istý, či sa dá niečo také vytknúť tejto oddychovke, no na nesiahnutie na plné hodnotenie mi to príde viac ako dostatočne odôvodnené. ()

gggggg

Vynikajúci film, pri ktorom si človek oddýchne, trochu sa zasmeje a zabije nudu. Tomuto filmu snáď vytknúť len to, že Tom bol podľa mňa značne pod limitom svojich hereckých možností a Leonardo a Christopher ho zvalcovali na plnej čiare. ()

Edus

Nesledujte tenhle film, pokud nemáte rádi Leonarda DiCapria ani Toma Hankse, protože zvlášť prvně jmenovaný prakticky neopustí scénu. Film je vystavěn na velmi přesně vyváženém poměru komedie a dramatu, což mu možná paradoxně škodí u diváků, protože tak úplně neosloví milovníky ani jednoho z těchto žánrů. A retro stylizace?  Ta je prostě báječná, jako bychom někde v pozadí cítili dobrodružství Růžového pantera nebo prvních bondovek. Film lze vnímat i jako poctu těmto příběhům. Retro dovoluje i hrubou stylizaci některých postav: všimli jste si, že prakticky všechny ženy, které se v příběhu vyskytují, jsou buď natěšené slepice bez mozku nebo komisní úřednice (taky bez mozku)? ()

Korpy22

Skvělý herecký koncert Di Capria a Henkse s úžasnými notami v rukou v podobě scénáře. Námět a scénář filmu jsou velmi neprvoplánové a sledování Di Capria, který neustále mění svou identitu a kostými jak utíká a utíká je velmi vtipné. Takhle mají vypadá oddechové komedie. ()

drkaldj

Úvodní titulky jsou moc dlouhé a nudné. Jinak se jedná o skvělý film, se skvělým DiCapriem a za mě ne moc výrazným Hanksem. Příběhově to pěkně odsýpá. ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)