Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

WolfR

Spielberg si připsal tímto filmem na konto další pecku. I když je to vlastně žánr pro něj neobvyklý, krimi. Ale Steven to ukočíroval bravurně. Nápaditý příběh v hlavních rolí se dvěma hvězdami, Tomem Hanksem a Leonardem DiCapriem potěší svou elegancí, svižností a vtipností. Tenhle oddechový retro kousek se povedl náramně, 5 hvězd. ()

Saraswati

Skvelá oddychovka, na ktorej sa zasmejete a neodpustíte si sympatie k hlavnému, hoci zločinnému (a neuveriteľne šikovnému), hrdinovi. ()

laik_60

Prvky krimi drámy. Aj film vyšpičkovaný režisérsky a hereckými osobnosťami mi nemusí sedieť tak ako sa očakáva. Po dvoch troch „fintách“ mladého di Capria som sa začal aj nudiť. Škoda .... a ten zaver ? AK TO BOLO PODLA SKUTOCNEJ udalosti .. budiž .. ale od takých osobností ako režisér a scenárista .. som čakal niečo iné. Len z úcty k hercom a režisérovi dávam 75 %. ()

KajusaK

Skvělé drama podle skutečné události,které mě velmi nadchlo..Leonardo DiCaprio a Tom Hanks, v tomhle případě perfektní kombinace!! Z filmu jsem unešena.Spielberg is best. Frank Abagnale má můj obdiv :)) " Jestli něco dluží, ráda to zaplatím.Kolik to dělá? Prozatím asi tak jeden a čtvrt milionu. " ()

mortak

Co mají společného Frank Abagnale a Freddie Mercury? Když se jejich životních příběhů zmocnil Hollywood, scénárista začal psaní tím, že jim s prominutím uřízl koule. Spielberg natočil hřejivou pohádku "jako že ze života", a to mu jde výborně. Vytvořil typický crowd-pleaser, na který můžete klidně koukat o deštivém nědělním odpoledni se svou babičkou, pejskem a vnoučátky. Skutečnost, jako že první koho Frank okradl, byl jeho otec, že mu v nemocnici pod rukama málem zemřel kojenec, nebo že mu nebyla cizí obyčejná krádež, do uhlazených pohádek nepatří.Ještě štěstí, že podfukářský talent DiCapria využil naplno Scorsese. K Vlkovi se budu vracet znovu a znovu, zatímco tuto pohádku už podruhé nechci vidět. ()

TomPrusik1

Steven Spielberg opět dokázal, že umí podat divákovi zajímavý a chytlavý příběh. Tentokrát si vybral příběh podle skutečné události, která si přímo říkala o zfilmování. Život Franka Abagnale juniora je natolik neuvěřitelný, že divák může těžko věřit, že se něco takového skutečně stalo. DiCaprio výborně ztvárnil mladého Franka, člověka který v mládí spáchal spoustu závažných podvodů. Podal to ale takovým způsobem, že je sympatický, divák mu fandí a je rád že mu jeho podvody vycházejí. Což je svým způsobem vtipný paradox, málokdy sympatizujeme s usvědčeným zločincem, ovšem tady tak je. Frank rozhodně nespáchal malichernosti jako třeba Jean Valjean, nebo John Coffey. Okradl spoustu lidí o spoustu peněz, ale přesto jeho osobnost má v sobě nějaké kouzlo a důvtip, díky kterému ho považujeme za klaďase. S tím jsem vůbec neměl problém, ba naopak. Akorát mi přišlo, že z některých situací se dostával až moc snadno, bez nějakých větších podezření a mnohdy lidé kolem něj byly až neuvěřitelně hloupí. Jinak jde ale zábavný film (i když to není přímo komedie), během kterého se divák vůbec nenudí. 80% ()

FrankSusta

Vychytaný scénář, hudba, herci, kamera... no prostě všechno. Chytrý typicky Spielbergův vtip, který je zde všude a opět to ponáší na novou úroveň. A i když se budu opakovat, tak ta hudba je prostě vychytaná, skvěle padnoucí a celkově perfektní. DiCaprio mi opět dokazuje, že je skvělým hercem, který je v mých deseti nejoblíbenějších hercích zaslouženě. A ještě ty nezapomenutelné titulky na začátku. 9/10 ()

otík

Naprosto báječná a klidná komedie, u které se budete velmi inteligentně bavit. A co víc, když člověk ví, že je to podle skutečné události a že hlavní hrdinové opravdu existují, film nabírá další body navíc. Spielberg se opravdu vytáhl, stejně jako všichni herci, včetně Leonarda. ()

Rockwood

Čekal jsem nudu, nudu a zase jenom nudu. Dívám se na to a nuda... dívám se dál a zajímavé a dívám se ještě a fakt dobrý. Nečekal jsem že mě to tak chytne... Půl hodiny sem potřeboval na záchod ale nemohl jsem propásnout ani minutu :-D to si zaslouží čtyři hvězdičky. ()

wendelin9

Další skvělý film od Stevena Spielberga, akrát bych tomu vytkla jedno - během sledování jsem měla opravdu velký problém rozhodnout se, na čí stranu se přiklonit :P ()

tom88

Konečne som sa k tomu dostal po šiestich rokoch, ale oplatilo sa. Vedel som, že Spielberg je najväčší borec a tu sa to zase potvrdilo. Film ma až tak nepriťahoval a preto som ho tak dlho nevidel, ale teraz som veľmi rád. Film je perfektne natočený, namám slov. Herecky je veľmi príťažlivý a postavy super aj keď postava Toma Hanksa mi vyznela moc nepríjemne, mal som z nej zlý pocit. Je to veľmi rafinované a premakané. Scenár je premakaný, všetko pekne funguje ako má. Nechápem ako DiCaprio môže pôsobiť tak mlado. Walken bol dobrý a tiež aj Martin Sheen, no chýbala mi tu ešte jedna herecká hviezda. Technicky je film perfektne zvládnutý. Mám radosť a film si niekedy určite ešte pozriem. Spielbergovi už verím naplno ( teda nie, že by som pred tým neveril ), ale niečo máličko mi tu ešte chýbalo. 85% ()

SoolenJV

Spielberg exceluje i v lehčím žánru. Pevně drží svižné tempo a diváky překvapuje jednou Abagnaleovou fintou za druhou a baví sebe i diváky. Veškeré herecké obsazení je skvělé, DiCapria ale trochu zastiňuje Hanks jako snaživý agent FBI. Kameraman Kaminski rovněž exceluje a celý svižný děj natáčí v příjemných barvách a v duchu šedesátých let. Spielberg prostě umí. ()

dr.fish

Koukal jsem na to, nevěděl, nechápal, hledal důvod, pocit, směr. Nic nepřišlo. Studené jak psí čumák. Nikoho mi nebylo líto, nikomu jsem se nesmál, bylo mi to jedno. ()

URBAN

Spilbergovy filmy moc rád nemám až na pár kousků , ale tento je opravdu jeho nejlepší od obsazení až po nápad jednoduchý , ale promyšlený ( 26.4.13/MAC ) Je to téměř dokonalé a ne provedením , ale svým příběhem a scénářem který naprosto obdivuji jen provedení mi tak něják nesedí . Spielberga prostě nemusím a nikdy nebudu , ale za tenhle kousek ho uznávám ( 18.8.13/MAC ) ()

vesper001

Chyť mě, když to dokážeš, a když mně se bude chtít nechat se chytit. Na Lea si nepotrpím, jakkoli od ledové koupele v severním Atlantiku urazil po herecké stránce velký kus cesty, zato Toma Hankse můžu vždycky. Tady mě ale zaujala postava Franka Abagnalea, vysoce inteligentního děcka, které si bláznivě hraje se světem, životem i osudy druhých lidí, arcipodvodníka, jehož věčný útěk je zároveň hledáním. Svým způsobem je i ochoten se nechat chytit, pokud mu lovecký pes v podobě agenta Hanratthyo poskytne to, co tolik postrádá, co marně hledal u otce, zničeného rozvodem (uhrančivý Christopher Walken), nebo problematické matinky. Pochop, kdo to dokážeš. ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)