Na pláně a pastviny ve Wyomingu přijíždí jezdec Shane a nechává se najmout na práci farmářem Joem Starrettem. Přitom vidí, že celý kraj tyranizuje bohatý, samolibý rancher Rufus Rykem - s jediným cílem: chce vyhnat usedlíky z půdy, kterou potřebuje pro svá stáda. Právě on společně s najatými muži využívá toho, že nejbližší šerif je vzdálen několik dnů cesty, a tak zákon" má ve svých rukou ten, kdo je bezohledný a nezastaví se před ničím. Starrett se proti Rykerovi pokusí spojit s ostatními farmáři, ale nenacházejí dostatek sil k odporu. Jediný, kdo se bezpráví a vzrůstajícímu násilí může postavit, je právě Shane. Sblížil se se Starrettovým synem Joeym, který k němu obdivně vzhlíží a očekává u něj pomoc. Když si Ryker najme na odstranění svých soupeřů pistolníka Jacka Wilsona, nastává vhodný okamžik, aby Shane odhalil svou skutečnou tvář... (Česká televize)

DrifterSoul

Naivní, pradávný western, kde jsou na první moment rozeznatelní good guyes & bad guyes. Taková prkenná pohádka pro nedospělé dospělé. Ale přesto se na to dá koukat z několika důvodů: (1) pokud se člověk rád dívá na krásnou romantickou krajinu; (2) pokud má na pohádky momentální náladu; a (3) pokud se chce na chvíli očistit od dnešního složitého/komplexního světa a ponořit se do snů - což byl zrovna dnes večer můj případ. BTW: Na Garyho Coopera v "High Noon", natočeném o rok dříve (1952), to tedy fakt absolutně nemá. ()

Cesty timem

Myslím, že je to první western (ty nejsou přímo šálkem mého čaje), kterému jsem dal 4*.... Také mi na mysl přišla Vodičkova Byl to Shane :-) ()

EricNor

Já se hrozně nudil. Knížku jsem nedávno četl a kdybych jí neznal, tak jsem se tolik nenudil, ale ten film je hodně věrný přepis. Jako Shane by se mi víc líbil Jack Palance, který se mi líbil i jako Wilson. Prý je flm v Americe oblíbenější než 7 statečných .... no nevim. ()

raininface

Byl to muž, který přijel ze samotného srdce velikého a kvetoucího Západu, a když vykonal, co bylo třeba, odjel tam, odkud přijel, a jeho jméno bylo Shane. ()

Maskati

Shane není pro každého.Kdo hledá bezduchou akcňi střílečku bude zklamán uz jenom tím,ze dej je snímán pohleďem malého kluka,který si teprve utváří názor na život a lidi kolem.A právě pohledem na život,který se snaží ukázat v jeho reálu - drsnosti a tvrdosti,asi se tak tenkrát opravdu žilo, film boduje. Pro mne nezapomenutelný Alan Ladd. Doporučuji. ()

Vedjat

Tak nevím, jestli se mi tenhle film má líbit. Je natočený jako červená knihovna a místy hraničí s parodií. Literární předloha je úžasná a v tom je problém, že nejde natočit. Řeknu Vám jednu věc – „Žádní kovbojové neexistovali“. Tedy ne takoví, jak je známe z amerických filmů. Práce Cowboye patřila na Divokém západě mezi nejhorší zaměstnání, proto ji z 90 % dělali černoši a Mexičani. Kotel národů, který vznikl v Severní Americe mísením kultur z celého světa, potřeboval vyprávět vlastní příběhy. Proto vzniklo toto „nevyhnutelné monstrum“ - mýtus westernového hrdiny. Přijíždí tajemný cizinec se zastřenou minulostí. Okouzlí ženy i muže, vykoná spravedlnost a odjíždí do neznáma. Komu bude chybět nejvíce? Dětské duši, a tak to bylo po mnoho generací, dokud mýtické bojovníky nenahradili Transformers. Co nahradí Transformers? Asi se mi Shane má líbit! Shane neodjížděj … Shane…táta Tě má rád a máma Tě chce. ()

Tucne.prasa

Ak neberieme do úvahy krajne nesympatických predstaviteľov rodiny Joea Starretta, je to fajn psychologický western. Len by stálo za to neidealizovať pästné súboje: v realite môže jedna taká rana súpera zabiť. Tu sa každý znova postaví a pol hodinu sviežo rozdáva a prijíma rany ďalej, pričom na konci každý ide svojou cestou, akoby nič. ()

honza.g

Nechápu poměrně slabé hodnocení, v rámci žánru je to špička, prostě to nemělo chybu,. Bylo to dostatečně napínavé, svižné, střelby méně, rvaček tak akorát. Anomálie: zloduch není primárně zlý - v pozadí konfliktu myšlenka ohledně principu zásluh  o území (právo těch, co je vybojovali na indiánech vs. právo těch, co chtějí budovat civilizaci - pravda, v rámci zápletky je redukováno na právo pastevců vs. právo farmářů, potažmo extenzívní zemědělství vs. intenzivní). Ale příběh i chování postav je uvěřitelné, romantický trojúhelník neruší spád děje.  Piha na kráse: běžící osmiletý kluk by neměl být rychlejší než jezdec na koni, resp. mělo by se víc naznačit (že by nějaká drastická lesní zkratka?) ()

Petbrab

Údajně jeden z nejlepších westernů všech dob. Mně to přišlo někdy až trochu naivní, ale střety a souboje byly výborné. Akorát ze subjektivního pohledu mně hlavní postava příliš pistolníka nepřipomínala. Doupravuji recenzí, neboť jsem konečně přečetl i knižní předlohu. Film se jí nevyrovná, ale snaží se. Jen znovu malinko nechápu výběr hlavního hrdiny, toho z knihy nepřipomínal. Myslím, že si šlo s filmem vyhrát o něco lépe. ()