Na pláně a pastviny ve Wyomingu přijíždí jezdec Shane a nechává se najmout na práci farmářem Joem Starrettem. Přitom vidí, že celý kraj tyranizuje bohatý, samolibý rancher Rufus Rykem - s jediným cílem: chce vyhnat usedlíky z půdy, kterou potřebuje pro svá stáda. Právě on společně s najatými muži využívá toho, že nejbližší šerif je vzdálen několik dnů cesty, a tak zákon" má ve svých rukou ten, kdo je bezohledný a nezastaví se před ničím. Starrett se proti Rykerovi pokusí spojit s ostatními farmáři, ale nenacházejí dostatek sil k odporu. Jediný, kdo se bezpráví a vzrůstajícímu násilí může postavit, je právě Shane. Sblížil se se Starrettovým synem Joeym, který k němu obdivně vzhlíží a očekává u něj pomoc. Když si Ryker najme na odstranění svých soupeřů pistolníka Jacka Wilsona, nastává vhodný okamžik, aby Shane odhalil svou skutečnou tvář... (Česká televize)

LeoH

Tak konečně vím, jak vypadá ta slavná americká noc. Časté a nápadné využívání téhle techniky propůjčuje Shanovi velký kus jeho ne úplně tuctové atmosféry; na přitažlivosti mu dodávají i naťuknuté spodní proudy (konflikt se tu neodehrává ani mezi bělochy a indiány, ani mezi spořádanými občany a padouchy, ale mezi dvěma generacemi přistěhovalců – tou, která zemi vyrvala „medvědům a divochům“ a cítí morální právo dál po ní honit svá stáda, a tou, která přichází s vládním požehnáním stavět ploty, orat pole a vychovávat děti; mezi klaďasem Shanem a ženou klaďase Starretta tušíme věci, které by nám u takového Old Shatterhanda věru na mysl nepřišly, o nevyjasněné Shanově minulosti i konci nemluvě). Sedm statečných to sice není, ale běžný western z kategorie „použít a zahodit“ rozhodně taky ne. ()

senor

Poprvé jsem to odsoudil jako přeromantizovaný film s divně se chovajícími postavami a uřvaným spratkem, ale napodruhé musím dát plný počet hvězd. Tohle je skutečně jeden ze základních kamenů westernu. Shanea by nemohl hrát nikdo jiný než Alan Ladd, který vypadá přesně tak jak by si ho Joe představoval. Skvělá kamera a lokace, jeden z nejlepších záporáku westernu v podání Jacka Palance, výborní Heflin, Johnson a Arthur. A na tom závěru je skvělé to, že ačkoliv to vypadá že neohrožený hrdina odjíždí triumfálně vstříc novým obzorům, je taky klidně možné že je smrtelně zraněn a odjíždí zemřít do ústraní (nebo jak se říká "do houští"). ()

Mrkvič

Přesný typ filmu, jehož veškeré kvality byly ohlodány zubem času. Žádný odpad to není, ale pro současného diváka také není co vychvalovat. Dívám se na hodnocení a i Old Shatterhand dával jen 3 hvězdičky :) vzhledem k tomu, že tato postavu je jasně inspirovaná Shanem, tak je to pro tenhle film optimální hodnocení. Ale jestli někdy přijdou zase do módy záběry hvízdajícího nebo se jen tupě křenícího malýho chlapečka, tak Shane zase stoupne na hodnocení. ()

st.verka

Velmi realisticky ztvárněný příběh o tom, jak si parta mizerů myslela, že si může všechno dovolit a že pro ně zákon neplatí, protože se bezmocní farmáři neumějí bránit. Tentokrát se našel někdo, kdo jim ukázal, že tak to není a pěkně jim to "natřel". ()

farmnf

Velmi koukatelný western, to mě překvapilo, z r. 53. První polovina je vyloženě skvělá, řeší se tu sociálně právní problém vlastnictví půdy. V druhé polovině děj spěje k melodramatu a Stevens tam fabuluje s pohádkou. Obdivovatel Shanea dovede se psem běžet stejně rychle jako jezdec na koni. Jen proto aby byl svědkem závěrečného souboje s Wilsonem. Nicméně jste-li vyčerpaní z práce jako já, mohu vám to doporučit na odpoledne všedních dnů. Poselství to nese-buď hrdým američanem a vlastníkem americké půdy a buď především čestným američanem. Já bych z toho vyvodil...neser se do Iráku, Afgánistánu a Vietnamu, stejně si tam nabiješ držku. ()

Mirokukii

Rodinný western výpravěný z pohledu malého chlapce, tolik obdivujícího pistolníka, který ocení hlavně mladší diváci. Hlavní postava mi neustále svým vzhledem přípomíná tolik oblíbeného Old Shatterhanda. Není zde nouze o šlechetnost, čest a podlost. Trocha naivity a prostý příběh vynahrazuje nervy drásající závěr, kdy je Shane na cestě zúčtovat s těmi zlosyny, pronásledován právě malým klukem. ()

elanius

(64/2017) / Shane v mnohom pripomína klasiku The Big Country, hlavne minimálnym použitím násilia a sústredením sa na vykreslenie postáv a prostredia namiesto výdatnejšieho príbehu. Za krásne natočené exteriéry (Oscar za kameru!),fungujúce napätie a dobrý výber hercov by si podľa mňa Shane zaslúžil byť vyššie ako 65% (7.7 na IMDb). Inak jedná sa o prvý film ktorý bol v kinách premietaný inak ako použitím v tej dobe štandardného pomeru strán 1.37 (aj keď bol efekt dosiahnutý "len" zakrytím vrchnej a spodnej časti filmu, čím sa dosiahlo pomeru strán 1.66). (8/10) ()

Autogram

Ten Shane je fakt čistý Old Shatterhand z klasického Winnetoua. Inak western je trochu zdĺhavý, ale bitky sú výborné, klasicky zahrané a príjemné na pohľad bez drastických scén, ako je dnes už zvykom. ()

zigíš

Kvalitní western nesnažící se glorifikovat pistolníky (ne, že by se nestřílelo) ale dlouho je to spíš o farmářích a dobytkářích. Tím poklidným tempem, jsem si občas vzpomněl na Costnerovo Open Range. Alan Ladd je velmi zvláštní castingový tah -a nemyslím v dobrém- mezi těma drsnýma typama, působí jeho uhlazená imidž trochu ztraceně. Jeden z mála noir herců, kterým to ve western žánru hold moc nejde. ()

jatamansi

Jacka Schaffera mám moc ráda a jestliže mne zklamal filmový přepis Muže se srdcem kovboje, tak Shane ještě více. „Říkejte mi Shane.“ Ale zpočátku poněkud lekavý Shane. Tak trošku barvotiskový, moc ulíznutý, učesaný, čisťoučký, bez poskvrnky na těle i duši. Nevím, jestli v té době ženy běžně nosily takové upnuté kalhoty jako měla Jean Arthur. Rančer Rykem tyranizuje okolí, farmáři se jej bojí. Shane je nový a zjevně kovboj a tak máme prohledně rozdané karty. Je to pomalé a nudné, vůbec nechápu, jak v tom roce 1953 mohli tenhle výtvor nominovat na nejlepší film. Není to nejpoutavější western, ani herci, ani okolí, ani nakonec děj. Další z filmů jen jako zářez do pažby. „Ženatý chlap si musí zvyknout, že bude na ženskou občas čekat,“ tak to bezesporu platí dodnes. „To je ten novej, říká se mu limonáda.“ To je ono, Limonádový Joe, stále jako ze škatulky, jenže nejde o parodii. I z té původně slušné bitky nakonec fraška, Shane skoro jako Old Shatterhand. „Zbraň je tak dobrá nebo tak špatná, jako člověk, co ji používá, pamatujte si to.“ Starý Rykem, ač má být padouch, vypadá nakonec ze všech nejlépe, nejpravděpodobněji. Po víc než hodině filmu se stále nic zvláštního nestalo, taková letní zívačka. Chtít vidět staré filmy a doplňovat si ty oscarové je někdy skutečně dřina. Pistolník Willson pak byl naprosto nulový. Ani ta harmonika nijak nezněla. Dabing také nic moc, žádný hlas nebyl tak výrazný, aby pomohl rozlišit neznámé tváře farmářů jednoho od druhého. Hlavním hrdinou je manžel, otec rodiny, nebojácný, houževnatý a pilířem dění. Skvělý byl malý kluk, táta nebo Shane, kdo je větší hrdina? Přestřelka končí dle pravidel Hollywoodu a já si říkám díky za skutečné americké westerny, Leoneho, ba dokonce i Costnera. ()

ranp

Tenhle western mám hodně rád. Průměr zdejších hodnocení (66%) mi přijde dost nízký. U mě má film poctivé ****. Jasně, má to poměrně jednoduchý děj, imho ale jde v žánru o klasiku, 80%. ()

velkyvezir

Přiznám se, že nemohu sdílet nadšené komentáře ostatních. Pro mne průměrný western se slabými hereckými výkony (zejména špatně vybraný herec pro roli chlapce Joye). Jestli se tu někdo rozplývá nad realističností střelby, kdy chlap opravdu padne jak podťatý, tak tento dojem realističnosti hrubě narušuje bitka v saloonu, protože takových ran je tam rozdáno a všichni pořád bojují dál. ()

Finskej

(Rozto)milá klasika z žánru "klasických hollywoodských westernů". Klást na ni dnešní požadavky a očekávání je nesmyslné, hledět na ni očima diváka "klasických hollywooďáren" smysl má a v daném rámci neurazí, ani nevytrhne. ()

Wally

Právem se tento western neřadí mezi to úplné TOP v tomto žánru, kam řadím Tenkrát na západě, Nemsiřitelné apod...ale proč?? Musel jsem chvíli přemýšůet, protože samotný příběh špatný nebyl, natočeno to také nebylo špatně a písničku o Shanovi sme jako malí zpívali u táboráků...a pak jsem na to přišel...hlavní hrdina i vrchní zloduch byli absolutně bez charisma a člověk tak jen koukal na film, ale neměl komu fandit...a přesně tohle mi tam chybělo... ()

CSSML

Pomalý realistický western ukazující život druhé vlny osadníků na divokém západě a jejich potíže s první vlnou divočejších osadníků, uzurpujících si právo na celou zem. Krom toho na náklonnosti farmářovi ženy k Shaneovi ukazuje něco, co dnes málokdo ocení, pokud si toho vůbec někdo všimne – ohrožení rodiny ze strany tzn. rodinných přátel. Ne že by se manželé museli stranit společnosti, ale je třeba velká opatrnost, neboť Ďábel nespí. Zde je rodina i díky Shanovi zachráněna, tragičtější konec zachytil A. C. Doyle v povídce Lepenková krabice. Akorát ty závěrečné řeči o nemožnosti změnit svůj osud si mohli tvůrci nechat od cesty. ()

Han22

Byl to Shane, slavný český song o slavném westernu, který jsem považoval za klasiku. A co jsem dostal? Utahané, kýčovité farmářské melodrama, kde se během dvou hodin skoro nic nestane. Bohatý farmář chce vyhnat chudé farmáře a se svými poskoky tráví většinu času v baru. Chudí farmáři jsou zbabělí, hořekují nad svým osudem a chtějí to vzdát. A do toho přichází Shane, který většinu času je blbě čumí, nic nedělá a největší zájem má o malého farmářova synka. Herec v hlavní roli je navíc příšerně dřevěnej a tak jediné co stojí za zmínku je závěrečná přestřelka ale i ty jsem viděl lepší. Obrovské zklamání. ()

LEATHERFAC

Kdyby tenhle western vznikl o deset či dvacet let později, rozcupoval bych na něm spoustu věcí. Jenže je pravda, že rok vzniku je nutno vzít v potaz a přimhouřit notně oči. Tenhle film totiž předběhl svoji dobu minimálně o těch 10 - 20 let. A to včetně tzv. klasika Forda, jehož filmy mě naprosto neoslovily. Z filmů své doby se totiž modernímu westernu přiblížil víc, než jiné. A to 5 let dřív, než ta éra započala filmem Velká země. ()

duddek

Kdyby se vystříhly scény s tím harantem, možná by se na to i (také s ohledem na takto uspořený čas) dalo koukat... Jedno se však tomu Joeymu nedá upřít – jak je otravnej, tak je i rychlej (vždyť držel krok i s Shanovým koněm, to se jen tak nevidí). ()