Na pláně a pastviny ve Wyomingu přijíždí jezdec Shane a nechává se najmout na práci farmářem Joem Starrettem. Přitom vidí, že celý kraj tyranizuje bohatý, samolibý rancher Rufus Rykem - s jediným cílem: chce vyhnat usedlíky z půdy, kterou potřebuje pro svá stáda. Právě on společně s najatými muži využívá toho, že nejbližší šerif je vzdálen několik dnů cesty, a tak zákon" má ve svých rukou ten, kdo je bezohledný a nezastaví se před ničím. Starrett se proti Rykerovi pokusí spojit s ostatními farmáři, ale nenacházejí dostatek sil k odporu. Jediný, kdo se bezpráví a vzrůstajícímu násilí může postavit, je právě Shane. Sblížil se se Starrettovým synem Joeym, který k němu obdivně vzhlíží a očekává u něj pomoc. Když si Ryker najme na odstranění svých soupeřů pistolníka Jacka Wilsona, nastává vhodný okamžik, aby Shane odhalil svou skutečnou tvář... (Česká televize)

Alf

western, ve kterém ani ti "podlí záporáci" zase nejsou až tak bezdůvodně a bezezbytku "podlí"... ()

ekomo

Naprosto klasický western se sympatickým hlavním hrdinou a záhadným protikladem, na svůj rok vzniku velice kultovní film, který určitě aspon trochu posunul hranici dobrých westernů. Jen Alan Ladd jako hlavní hrdina, no nevím. Celkově jeden z mála westernů, z této doby, který je barevný. ()

Mikino00

Tohle je přelomový western? Já bych při sestavování žebříčku nejlepší westernů nezahrnul ani mezi nejlepších 50! Hlavní hrdina vypadá opravdu jako Limonádový Joe, vždyť taky pije limonádu! Nevím co je na tom realistického, děj moc originální není. Jediné velké plus za mladého Palance, který snad nikdy nehrál jinou než zápornou roli, vypadajícího opravdu velmi stylově. ()

Klajnik odpad!

Subžánr revizionistického westernu čítá jedny z nejlepších filmů, které jsem viděl a ty po právu pohřbily klasický western, jehož je Shane příkladem. Film je to idealisticky načančaný, že mě vůbec nepřesvědčuje. Shane je třeba hezky čisťounký a má takový dokonalý účes. Dobro a zlo je zde snadno rozlišitelné, což bývá ve valné většině případů velmi nezajímavé - až nudné. Znudění napomáhá i fakt, že je příběh jednak schématický/předvídatelný a druhak působí dost roztahaně. Předloha dějově fungovala lépe, protože měla lepší tempo a pracovala lépe s gradací (rovněž předvídatelného) dějem i postavami. Ty zde mohou být vyloženě otravné. Jmenovitě ten malej kluk farmáře, skrze jehož zaujetí je vyprávěna kniha, je ve filmu poměrně na facku. Otravný prvek jinak nudnému filmu taky nepomáhá. Explicitní násilí v podobě krve zde rovněž není, což snižuje kvalitativní potenciál každé přestřelky (stačí porovnat rozdíl mezi Sedmi Statečnými a Divokou Bandou), ač filmu nutno uznat alespoň to, že když už se tu v těch dvou případech vystřelí, tak zasažený nepředvádí nějaké umělé křečovité pózy, nýbrž je s ním trhnuto s pomocí neviditelných drátů a dále už se nehne. Působí to lépe - více graficky. Packinpah taky řekl, že když Jack Palance zastřelil Elisha Cooka Jr. v Shaneovi, věci se začaly měnit." Nějaký historický význam Shanovi třeba uznat je, ale film bohužel nebyl zpracován tak, aby odolal času. Ač dávám odpad, tak všechno špatně není. To, co špatně je, však utváří dost negativní dojem na to, abych Shana odsoudil jako zbytečný film. Minimálně dnes už divákovi nemá co nabídnout. Připadá mi jako western pro báby. ()

Vesecký

Klasický western, který by mi jistě říkal víc, kdyby mi bylo deset nebo patnáct, ale dnes už se na takovéh příběhy dívám poněkud s odstupem. Přesto nemohu říci, že by mě příběh nezaujal, ale měl vlastně docela prostý děj. Do údolí, kde si rančer Ryker dovoluje ke svým sousedům všechno pro to, aby byli nuceni opustit svá políčka a on mohl rozšířit své pastviny. Naštěstí tu je záhadný jezdec Shane a tenrolníkům pomůže zloducha se zbavit... Někteří herci mi byli povědomí, nehráli špatně, ale jejich jména mi nic neříkají. ()

jane1106

Další z (ne)smrtelných klasik, která mě úplně minula. Krásnou kameru a hudbu bohužel shazují místy velmi stupidní dialogy, méně šťavnatý scénář, "bárbínoidní" hrdina a jeden fakt otravný kluk. Mám raději westerny, kde pot a špína z pistolníka kapou. ()

Bozvav

Nejsem ani velký příznivec westernů a už vůbec né jejich znalec, ale Shane se mi líbil. pro svou klidnou atmosféru  jistou poetiku. Dala bych i o hvězdu výše, kdyby po vizuální stránce nevypadali všichni jak zkatalogu ze třiapadesátého. ()

pipapa

Prvních ca.20-30 minut naladí hezkými exteriéry a příjemnou westernovou atmosférou, ale potom už to jde rychle do kopru - únavné, upovídané, zdlouhavé scény stále na jedno kopyto, děj se sune hlemýždím otravným tempem než se konečně dokope k očekávanému banálnímu a patetickému konci...Palance je svým zjevem opravdu nesympatický až odporný. ()

Hapretor

Dlouhé a od konce první hodiny stopáže nudné. Tady nemohu říct: "Starý dobrý western." A čím to bylo, že Shane mi přišel spíš jako chodící reklama a model na cowboye, než ostřílený a drsný pistolník? A čím to bylo, že ten chlapec mi přišel takový retardovaný? A čím to bylo, že ta ženská mi přišla taková neukojená? A čím to bylo, že ten grázl a ta jeho parta mi přišla spíš trapná a blbá? Jednou a dost. ()

sadlokan

Blbý a jednoduchý Redneck story v dechberoucím interiéru Alabamy.Přidávám dvě hvězdy za pifpaf chlapečka,jednoho z nejotravnějších dětských hrdinů ever. ()

Kakho-oto

Poměrně slušný americký western, zvlášť s ohledem na dobu vzniku je opravdu vydařený. Alan Ladd zde hraje jakýsi americký typ Old Shatterhanda. Ostatní postavy nejsou černobílé, Starrett má svoje vady, Ryke není jednoznačným záporákem. O zabijákovi Wilsonovi nevíme v podstatě nic (o Shanovi vlastně taky ne, literární předloha filmu nese výstižný název "Jezdec z neznáma"). Asi nejen mě překvapil postoje Chrise Callowaye, který se ze začátku jevil jako jednoznačný hajzl. Film není nijak zvlášť bohatý na akce. Přestřelky jsou velice realistické, jinak je tomu s rvačkami. Ten Američan, co tak zkritizoval první díl Vinnetoua na imdb.com mj. kvůli rvačce Shatterhanda v baru, asi neviděl rvačku "Shane a Starrett versus Rykeova banda..." 70 % ()

Jeand´Boa

Výtečná knižní předloha - dle zvěstí...výborný film - dle mě...jistě, působí trochu uměle a kulisově, ale podívejme se na rok, ve kterém vzniknul...já jej mám rád, neb přes to vše ukazuje upocené a špinavé muže, usmolená a usoplená děcka a strachující se ženy...blato všude kolem, zdivočelá zvířata reagující na střelbu a rvačku...to vše zde najdete...a jako celek to díky tomu působí věrně... ()

mildaaa

Westerny mám rád, ale spíš ty drsňácké s pořádnou atmosférou. A tento k nim rozhodně nepatří. Shane je neskutečnej klaďas, krásně učesanej a s čistým oblečením a ten malej spratek.....tak otravný děcko jsem snad ještě neviděl. Dívat by se na to celkem dalo, kdyby to bylo tak o 30 minut kratší. ()

FeroFabus

Tak jsem konečně včera viděl tento slavný western a celý film jsem pocit, že jsem ho už někdy viděl. Až ke konci mi došlo, že film Bledý jezdec z roku 1985 je vlasně remakem tohoto filmu. Některé scény převzal Clint Eastwood téměř doslova/(např. sekání pařezu - rozbíjení balvanu, bitka mezi hlavními postavami, aby rančer nemohl jít do souboje s pistolníkem atd.). Oba filmy, ale patří k tomu lepšímu co bylo ve westernu natočeno. ()

Fido

Tak už konečně vím, o kom to starej Vodička zpíval. A moc mě mrzí, že jsem tenhle film neviděl dřív. Je v něm totiž tolik věčné pravdy, že vás to pohladí na duši. ()

bearmeedek

Celkem mě to zklamalo. Tady byl hodně cítit rok výroby, ale mělo další chyby. Strašně moc podané jako rodinný film a místy velká limonáda. Ale věřím, že dnešní 95-ti leté stařenky u filmu v kině hromadně vlhly. ()