Kauza CIA

Lakonický a rezervovaný Edward Wilson řídí tajné operace CIA během událostí v zátoce Sviní. Agentura má podezření, že Castro byl předem informován, a proto Wilson hledá, odkud informace unikly. V průběhu vyšetřování v sérii retrospektiv vzpomíná na otcovu smrt, studentská léta na Yale (poezii, Skull & Bones), nábor do začínající OSS, krátké aférky, vynucený sňatek, získání ostruh ve špionážní práci v Londýně, odloučenost od syna, vypuknutí druhé světové války a vztah s agenturou a britskými a sovětskými protějšky. Sledujeme, jak se jeho idealismus vytrácí a nastupuje něco jiného: odhalování podstaty toho něčeho jiného se v závěru vyšetřování stává ústřední myšlenkou celého filmu. (Filmbox)

gudaulin

Kauza CIA je dokonalým protipólem ryze zábavných sérií typu bondovek nebo Mission impossible, akčních a dynamických kousků. Je tak velkým popřením zažitých žánrových schémat, že to musí průměrného žánrového fanouška rozzuřit a bude snímek častovat výrazy jako nudný, utahaný a nezáživný. Ve špionážním filmu se neobjeví jedna jediná přestřelka nebo pěstní souboj. Přesto je plný vnitřního napětí, skvělých hereckých výkonů a velmi chytrých dialogů. Matt Damon svého agenta pojaj jako opak nejslavnější postavy své filmové kariéry - tedy Jasona Bourneho. Jeho Edward Wilson je spíš nenápadný úředník ve státních službách, bez oslnivého charisma, který si svou kariéru u tajné služby zasloužil díky inteligenci a analytické schopnosti. Díky jeho postavě divák vlastně jen tak mimochodem pozná okolnosti vzniku CIA a její nejvýznamnější vítězství a porážky. Hodně silný, komplexní film bez výrazných slabin, který se nejspíš velice blíží realitě práce tajné služby. To jediné, co mě rušilo, byla Angelina Jolie v roli manželky. Ten její mondénní obličej k podobnému filmu neseděl. Celkový dojem: 90 %. ()

Lynn

Z názvu či z traileru se může zdát, že se člověk prostřednictvím snímku dozví něco o vzniku americké tajné služby. To je opravdu jen zdání, období konstituce CIA (ve filmu 1941 - 1961) slouží pouze jako pozadí příběhu jednoho velmi tajemného muže. Edward B. Wilson pochází z dobré rodiny, studuje Yale, stane se členem elitního klubu Skulls & Bones, ožení se se sestrou svého přítele, mj. syna významného senátora, má syna, dobru práci - až na to, že ta práce je tajná a stojí nade vším a přede vším... Robert De Niro mě překvapil nečekaně dobrým režijním stylem (ačkoli už jeho prvotina "Příběh z Bronxu" byla velmi dobrá), Matt Damon potvrzuje své herecké kvality, Angelina Jolie je i pohublá krásná baba... Jen ten scénář je místy slabší - trošku mě popudila linka s Edwardovým již dospělým synem: kde by se malej americkej studentíček vzal uprostřed Afriky, zamiloval se do tamní krásky, docela náhodou bývalé špionky a ještě si ji (prosím na začátku 60. let, kdy rasová segregace byla něčím zcela normálním) chtěl vzít - synáček z tzv. dobré rodiny :-) Ale jinak není co vytknout. ()

genetique

133minútová, zostrihaná verzia, ktorú som videl, mi mala (dedukciou) podľa väčšiny tunajších komentárov priniesť kvalitnejší a hlavne svižnejší filmový zážitok. Film sa mi zdal pomalý a monotónny tak akurát na hranici prípustnosti, takže pozerať toto ťarbavé tempo o tridsať minút viac, asi by som ešte hviezdičku upustil. Dúfam, že nekrivdím, ale silno pochybujem, že vystrihnutých bolo tridsať minút zaujímavých a pohotových scén, ktoré by zbystrili divákovu pozornosť. Je dosť kruté, že príbeh a scenár, ktorý v sebe obsahuje špionážne udalosti udalosti počas druhej svetovej vojny, kubánskej krízy, či zároveň aj samotný zrod aj začiatky CIA, ma nedokázal ohúriť, či lepšie zaujať. Zameranie na agentov život popri bežných špionážnych operáciách a ich dopad na rodinu vôbec nemal taký efekt a účinok. Herecká nespôsobilosť Damona ma navyše úplne ubíjala. Angelina bola skvelá, no najviac som sa tešil na výstup Joea Pesciho po ôsmich rokoch a dočkal som sa dvoch rozvitých súvetí. Pár slov viac by som sa možno dočkal v dlhšej verzii, no i tak je to sklamanie. Ako v podstate celý film. 60%. ()

Hakha

Na tento film jsem se vůbec netěšil, očekával jsem politicko intelektuální nudu tipu Syriana, ale musím uznat, že mě film z části zpříjemnil podívanou už kvůli tomu, že je zábavnější než jmenovaná Syriana, ale i tak se o žádný zázrak nejedná. Největší slabinou je délka a že po zhlédnutí jsem měl ze snímku vcelku nepříjemný guláš. Neříkám, že se zde nenachází mnoho zajímavých sekvencí, ale bohužel film nedrží dost dobře pohromadě a má kolísavou kvalitu. Je to škoda, při tak hvězdném obsazení, tak hodnotím tuto jednohubku 3 hvězdičky… ()

Kaka

Můj oblíbený, dementně ulízlý účes Matta Damona, nudné zpracování a zbytečné zamotaný scénář. Po pěti minutách máte jasno, že už se na tenhle film znova nepodíváte. Není totiž jediný důvod ho vidět znovu. Režijně jaksi trochu nezvládnutý, velkohubě se tvářící počin, který je studený jako psí čumák. A to se poměrně kvalitní Angelina snaží rozmělňovat tuto prkennou story seč jí síly stačí (rodina, láska). Bohužel ani to však není dostačující. Damon je iritující, De Niro je tam pár minut a Pesci pár sekund. Děj plyne pomalu a to co se dá říct v pěti minutách vypráví režisér De Niro ve třiceti pěti. Příjemná oldschool zábava se tedy nekoná ani náhodou. ()

Falko

Reziser Robert De Niro sa snazil natocit dobry film, ale par veci mi tam vadilo. V prvom rade nudna nekonecna minutaz na 160 minut, ktora sa mohla pri takom tempe, aky ten film mal skratit aspon na 120 minut, dalej prilis dlho mi trvalo, kym som sa konecne dostal do deja, co sa to tam vlastne deje a co kto robi, pricom sa vsetko neuveritelne vlieklo a tie casove skoky zo 60-tych na 40-te roky a spät mi tiez liezli krkom, pricom ani rozdiel na starnuti Matta Damona nebol vidiet. Zase aby som len nekritizoval, neskor zacal byt dej celkom zaujimavy, hlavne ked uz ide o zivot tym najblizsim. Pre zaujimavost: Kvoli tomuto filmu odmietol Robert De Niro ulohu v SKRYTEJ IDENTITE (2006) od Martina Scorseseho, ktoru si nakoniec zahral Jack Nicholson... 28.12.2008 _____ Matt Damon - (Edward Wilson) +++ Angelina Jolie - (Margaret Russell) +++ Alec Baldwin - (Sam Murach) +++ Robert De Niro - (Generál Bill Sullivan) +++ William Hurt - (Philip Allen) +++ John Turturro - (Ray Brocco) +++ Joe Pesci - (Joseph Palmi) +++ Timothy Hutton - (Thomas Wilson) +++ Billy Crudup - (Arch Cummings) +++ Produkcia: Francis Ford Coppola, Robert De Niro +++ Hudba: Bruce Fowler, Marcelo Zarvos +++ ()

Spooner

Výborná atmosféra,téměř bezchybné obsazení.No prostě De Nirovi to jde za kamerou stejně dobře jako před ní. Příběh je sice velice spletitý a postav je až dost, ale zde narozdíl třeba od Syriany celé funguje. Celé to kazí jenom dvě věci. Film má skoro 3 hodiny, a to už je opravdu moc. A také herci vypadají pořád stejně a to se příběh odehrává v průběhu 30 let. To už De Niro nevychytal. Ale i tak velice dobré. ()

petero

Veľmi pomaličky rozvážne plynúci príbeh začiatkov agentov je podaný krute reálne čo nie je na škodu. Prvých 30 minúť nič moc, no postupne ma príbeh chytil i keď De Nirov A BRONX TALE je neporovnateľne záživnejší. John Turturro válí. ()

Mahalik

Když jsem jako malej nemohl usnout, rodiče mě otočili na břicho a bylo. Teď, v letech plnoletých, když nemůžu oka zavřít, pustím si Kauzu CIA. Film jsem si pustil čtyřikrát, čtyřikrát to zalomil. Nechápu, nestává se mi to. Proto nehodnotím, ale jelikož se jedná a De Nira, svojí zatracenou spánkovou činnost prokopnu. A bude! ()

sepp

Tak nudnej film teda pohledat! 1* za téma, jinak nemá absolutně smysl s tímhle kusem ztrácet čas. Achjo. ()

Fiftis

Všetko je to namixované do zdrvujúceho emotívneho zážitku. Hudba, kamera, strih a režisérov nepochybný talent robia z politickej drámy citlivý pohľad do života človeka, ktorý sa snaží chrániť svojich blízkych a vlasť tak veľmi, až ich nakoniec obráti proti sebe. ()

petaspur

Edward Wilson umně schovává inteligenci za svůj standartně kakabusoidní výraz. Přes svoji upjatost měl dvakrát (jednou s nepřítelem) v životě sex, což může dokázat uvedením svého jména v rodném listu Edwarda jr. Jako jeden ze zakladatelů CIA má však Edward jiné než rodinné starosti, protože musí denně přesouvat praporky po bitevních polích celého světa. Wilsonův příběh by si asi zasloužil vyšší hodnocení, jenže já nesdílím americký patriotismus nepůvodních obyvatel tohoto státu. ()

Silas

Žádné dlouhé rozjezdy, jsme vhozeni přímo do děje roku 1961 a Edward jde, zdá se, do rutinní práce… Damon z plátna prakticky nezmizí, a přestože nemá nijak excentrickou či navenek zajímavou roli, film v pohodě utáhne. Co může rozhodit, je mírně odfláklé líčení, jelikož rozdíly v obličeji u stejných osob v letech 40. a 60. jsou minimální (Damon má pak jen tlustší brýle). Skrz různé flashbacky/forwardy udržuje film solidní rytmus, ale nikam zvlášť nespěchá – spíš má obrovskou vnitřní sílu. Tím se dostávám ke scénáři, který je vybroušený jako diamant a nabízí slušnou dávku emotivních a vypointovaných scén. Jedná se skutečně o takový menší epos, naštěstí nepříliš zaměřený na politiku, ale vztahy mezi postavami, nejistotu a báječnou dobovou atmosféru, již podtrhuje bezchybná kamera. Skutečnou třešničkou je ovšem Robert De Niro. Nezáří tolik před kamerou (celkem asi jen 5 minut, Pesci ještě míň), nýbrž za ní. Naprosto suverénně zvládá pasáže intimní i drsnější, skvěle si pohrává s detaily a určité scény přivádí k dokonalosti. Když k tomu přičtu všechny herce, proti nimž nemůžu říct jediného křivého slova, a parádní znepokojivou hudbu, vychází mi jeden z nejlepších filmů roku 2006, který mohl do Oscarových klání hodně promluvit (kdyby byl nominován). ()

HAL

Při sledování Good Shepherd jsem měl intenzivní pocit že se režisér celou dobu nemohl rozhodnout jestli točí film dokumentární a nebo film klasický "příběhový". Většinu času sledujeme ty nejdůležitější epizody z celé doby existence CIA a občasné vyprávění o soukromém životě hlavní postavy při tom spíše ruší, ale občas dějem probleskne i náznak většího důrazu na dramatičnost a atmosféra značně zhoustne a všechny tyto záblesky na konec vyvrcholí ve velmi silné finále. Celek tak na mě působí jako velmi zajímavý experiment který je určen hlavně lidem které zajímá historie nejmocnější zpravodajské služby na světě a při tom o ní a o událostech popisovaných ve filmu už i něco málo vědí. 7/10 ()

IQ Tiqe

O osudech agenta CIA 1938-1961. Děj je hodně komplikovaný, ale je dobře vystavěn; tak dobře, že jsem až někdy v poslední čtvrtině zjistil, že jsem se ztratil v postavách. Jedna pointa se mi nelíbila, druhou jsem nepochopil. Taky je pár věcí, které mi nepřipadaly logické. Pomalejší tempo mi kupodivu tolik nevadilo, ale skoro tříhodinová délka je fakt moc. Plejáda známých jmen je přínosem. # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 2 | postil bych si znovu 5 (určitě ano, abych film pochopil) ()

HoneyBunny

De Niro rozhodně není špatný režisér. Ale spadá do té šedivé nenápadné skupiny, která vám natočí film, na který si za týden ani nevzpomenete. Mě osobně v hlavě výrazně neutkvěla ani jedna scéna. Až se budete dívat, snažte se, prosím, z úcty k Robertovi moc nezívat. ()

Bobby a Marty: další spolupráce?

Bobby a Marty: další spolupráce?

09.07.2008

Robert De Niro měl během pátečního přebírání ceny za celoživotní dílo ve Varech sdílnou náladu a svěřil se s plány udělat ze svého posledního režijního počinu, u nás uvedeného pod názvem Kauza CIA,… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté