Hvězdná pěchota

• USA Starship Troopers (více)

Vzdálená budoucnost nevypadá pro lidstvo příliš růžově. Platí zcela jiné společenské normy, plnohodnotným občanem je pouze ten, kdo sloužil ve Federální službě. Navíc je samotná existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků, kteří obsazují planety ve vesmíru a začínají ohrožovat i Zemi. Středoškolák Johnny Rico se přes nesouhlas bohatých rodičů přihlásí do služby a je přiřazen k pěchotě. Jeho láska, atraktivní Carmen, se chce stát pilotkou a kamarád Carl je přijat k vojenskému výzkumu. Společně s Ricem nastupuje k pěchotě sympatická Dizzy, která mladíka miluje. Přestože ho ostatní považují za mazánka z bohaté rodiny, Rico se pomalu zoceluje v nesmírně tvrdém výcviku. Spolu se svou jednotkou je vyslán na planetu Klendathu, kde se poprvé ocitne uprostřed bitevní vřavy. Bitva však skončí katastrofou, když brouci během jediné hodiny pobijí na sto tisíc lidí. Rico je těžce raněn. Po uzdravení je přiřazen k jednotce, které velí jeho bývalý učitel. Rica a jeho přátele ještě čeká téměř beznadějná bitva proti mnohonásobné převaze. (TV Nova)

lykan9

"Chcete víc!? Chcete víc!? Chcete víc!?" Já rozhodně víc nepotřebuju. Hvězdná pěchota je rozhodně jedním z nejlepších akčních sci-fi a nabízí přesně to, co má - spousty rozčtvrcených těl, hodně krve, hodně slizu, dostatečně nahoty, mnoho skvělých hlášek, skvělé speciální a počítačové triky, hodně mimozemských brouků a mnoho dalšího. I nyní po několikátém shlédnutí jsem byl stejně uchvácen, jako když jsem byl malý kluk a viděl jsem tento film v kině. Nejedná se sice o umělecké dílo v pravém slova smyslu, ale je to čistokrevná zábava, která nenudí a konkrétně mě nikdy nudit nebude. U mě za výbornou. ()

J.Lajner

Zatímco ve snímku Showgirls se satira a parodie opírala o explicitní vulgárnost, v tomto případě režisér Paul Verhoeven navazuje spíše na RoboCopa. Bere si tedy opět na mušku reklamu a korporace obohacené o mechanismy totalitní společnosti. Reklama v režisérových předchozích filmech propagovala převážně spotřební produkty, kdežto v tomto případě je masám pod tlakem podsouván militarismus, aby i malým dětem došlo, že násilí je pro život v nedemokratickém státním systému jedinou možnou cestou. Spisovatel Robert Heinlein ve své stejnojmenné knize předestřel ideu o slabosti druhu, který se vzdá agresivity. Jedině válka může udržet lidstvo silné a neporazitelné. Verhoeven tuto myšlenku transformuje do podoby ostrého oštěpu a vrhá jej do nitra americké společnosti. Vychází z předpokladu, že Spojené státy ve svých dějinách potřebovaly mít po ruce vždy nějakého nepřítele, skrze něhož mohli obyvatelstvo ovládat a držet ho v lati. A je úplně jedno, jestli se bavíme o genocidě indiánů, vietnamské válce nebo mezigalaktických bitvách s přerostlými brouky. Divák o svých domněnkách může polemizovat, postavy ve filmu nikoliv. Vstup do Federální služby není povinný a společnost je dokonale semknutá. Mladí lidé připomínají perfektní produkty biologického inženýrství. Budoucnost lidstva je tvořena dokonalým výkvětem krásy, která produkuje jedince evokující postavy z povrchních seriálů pro mladé. Jakoby tahle kráčející reklama na oslnivý vzhled vypadla z letitých filmů propagujících mládežnickou organizaci Hitlerjugend. O to více si divák užívá prvotní šok, když jsou tyto úžasné ženy a ostře řezaní muži rozebírání broučími kusadly na jednotlivé tělesné segmenty a jejich běloskvoucí chrup se boří do směsi bahna a krvavých louží. Tvrzení, že Paul Verhoeven záměrně propaguje nacismus, není přesné. Mocenské uspořádání zdejší společnosti má blíže k fašistické Itálii, než k nacistickému Německu. Lidská ctnost a odvaha je ve zvráceném totalitním režimu nejcennější komoditou, stejně jako propagace militarismu a zbožšťování státu. Hvězdná pěchota je dokonalá obžaloba fašismu zabalená do atraktivní vizuální formy, kterou žene kupředu stín satiry ostré jako břitva. více zde a zde. ()

liuk

Druhý nejlepší Verhoevenův film, po skvělém Total Recallu. Zde zmiňovaná "parodie na všechno" je sice skvělá, hlavně v reklamních předělech, jenže když skončí výcvik a vojáci jsou vysláni do akce, tak se vytratí a až na pár vyjímek (např. tv reportér) se z filmu stane čistokrevná akce, i když dobrá a zábavná. Superhrdinové mají neomezeně nábojů, jsou rychlejší než vlna výbuchu atomové bombičky a ve vesmíru hoří oheň. Ale i tak jsou Starship Troopers mnohem lepší než přiblblý ID4. A také musím ocenit, že Verhoeven se snad jako jediný nebojí (nebál) v blockbusteru R-kového ratingu. Jak jsem u něj zvyklí, brutální je tenhle snímek až až. A možná také proto kasovně propadl, škoda. ()

-ELFKA-

Film, pri ktorom neviem ako sa mám naňho dívať. Buď je to totálna hovadina, alebo hrozivá futuristická bomba. Musím však priznať, že právny systém tu je zaujímavý. To je fakt na zamyslenie.. Ale o tom asi film nemal byť.. ()

ganz

Tento film beru jako dokonalou parodii na americké filmy, možná že záměr režiséra byl jiný, ale dopadlo to jak to dopadlo. Televizní shoty připomínající Robocopa byly výborné, stejně jako úsměvné nelogičnosti které k pěchotě prostě patří. ()

ghatos

Výborné sci-fi s přidanou hodnotou. Nadhled a humor prostupuje dějem s neuvěřitelnou lehkostí. Jeden z mála akčních snímků, který promyšleně reflektuje uspořádání lidské společnosti v budoucnosti. Polototalitní politický systém dobývající vesmír má své neopakovatelné kouzlo. 88%. ()

klima777

Tisíckrát si můžu říkat, že se jedná o satiru. Ten film se mi prostě nelíbí. Nikdy jsem příliš neuznávala názor, že pokud slabost díla překročí určitou mez, vzniká nová kvalita. Nevzniká (IMHO). ()

Ravi

Velmi kontroverzní a hloupé béčko dovedené k dokonalosti. Beru to jako satiru na všechna armádní klišé, na klasické armádní filmy a na Sci-fi zároveň. Míchají se ve mě pocity rozčarování a obdivu, ale úplně stejné, jako tomu bylo, když jsem shlédl Robocopa, a proto musím hodnotit stejně. 70% = 4-/5 ()

Kali4

Aneb jak podle výborné knihy natočit úplně jiný, přesto výborný film. Zde je mimo jiné na místě říct (i když to většinou neříkám, protože mi to často nepřijde relevantní), že vizuální efekty jsou na svoji dobu naprosto fantastické (rozpočet musel být obrovský) a mohou se směle měřit s novějším Armageddonem, vůbec pak nemluvě o Dnu nezávislosti. Ale jasně, jsem příliš emočně zainteresován, hudbu totiž skládal můj oblíbenec Basil Poledouris. P.S. Čím vícekrát jsem film viděl, tím mi přijde mělčí a mělčí, což mu ale vůbec neubírá na zábavnosti. Jednoduše proto, že je zajímavě natočený. ()

Kosmik 1

Vše už tu bylo řečeno, ať už v obsahu nebo v záplavě komentářů. Já mohu dodat jen jediné: "Ten, kdo bojuje, nepřestává. Když utečete, zabiju Vás." ; "Ať žije Rasčak!" 95% ()

V.Silver

Bylo to dost zvláštní pustit si Hvězdnou pěchotu víc než deset let potom, co jsem ji viděl naposled - hlavně proto, že před deseti lety jsem byl v těžké pubertě a unikla mi celá jedna tlustá vrstva v tomhle filmu, kterou Verhoeven představuje hned na začátku: svoboda volby je jediná skutečná svoboda, kterou člověk má. Nemusím říkat, že na tu dobu to mělo skvělé efekty a dodnes je to vlastně velice koukatelný film, ve kterém všechno funguje, jak má. Ano, satiry je tam až nad hlavu, stejně jako toporných hereckých výkonů... jenže ono by to v jakékoli jiné konstelaci nemohlo fungovat tak skvěle, jak se to Verhoevenovi podařilo namíchat. 70% ()

Autogram

Vojnový film zabalený v slušnom startrekovskom sci-fi kabáte. Zabíjajú sa síce mimozemské chrobáky, ale keď si tie trochu odmyslím, tak za to, čo nám chce film povedať, by sa nemusel hanbiť ani Kubrick. Inšpirácia jeho protivojnovými posolstvami je istá a boj je zábava, aká v tejto pokročilej civilizácii nemá obdobu. Traja kamaráti, čo si sľúbia priateľstvo naveky, každý je iný, predstavujú vo vojne inú zložku, ako mozog, letectvo a pechota. Film ukazuje aj absolútne genderové vyrovnanie, medzi mužmi a ženami už niet rozdielov, potešili ma spoločné sprchy a došlo to až tak ďaleko, že žena dokonale parkuje aj s polmilióntonovým kolosom bez škrabanca. Kto bude pre nejakú mocnosť ďalším národom inteligentných chrobákov, ktorých treba hrdinsky zašliapnuť aj s príslušnou mediálnou masážou verejnej mienky? Aj dnes máme príkladov dosť po celom svete. V kine by som celkom určite dal päťhviezdu, tak sa nezdržím ani teraz. –––– Samotné násilí vyřešilo během historie více problémů než kterýkoliv jiný faktor. Opačný názor, že násilí nikdy nic nevyřeší, je jenom mylné přání. –––– Dělejte chlapi, chcete snad žít navždy?! ()

Jaro.Krafcik

Po dosť nezvyčajnej dobe čo sú pre mňa skoro 3 dni od premiéry vyborného nového Halloweenu, som siahol po niečom staršiom. Vesmirna pechota bol dosť pekný sci-fi film. Hlavne prvá polovica kde bol hlavne výcvik, oboznámenie s postavami. Tá druhá už bola plná akcie ale aj tak bola o niečo slabšia. Efekty tiež mohli byť o niečo lepšie. Konkurovať SW alebo Star treku to samozrejme nemôže. Ale bolo to ozaj slušné sci-fi. Viac dielov mi ale vidieť netreba, sú zrejme o dosť slabšie. 4* ()

Kroc

Vylodili sme se na planetě Arachnidů....je to planeta plná brouků....kryj mě! Preparace brouka, země před hrozivou katastrofou,lidožravý (masožravý) brouci.....co víc si člověk může přát? ()

Molir

Naprosto paradni satira jakehokoliv rezimu, ktery ke svemu chodu potrebuje vnejsiho nepritele. Propagacni naborove soty, krasni mladi lide "tak spravne drsne" dospivajici v naruci milovane armady (kam se hrabou Chlapci a chlapi, takhle se ma delat propaganda) pri sluzbe vlasti, kvuli ktere se vzdavaji zbabelych rodicu i lasek. Nejde o parodii, nejakou prvoplanovou srandu necekejte, jde o defacto propagandisticky film (az se zmocnim vlady nad nejakym statem, tak si od Verhoevena necham natocit nejake ty pozitivni filmy ;-) ) naprosto skvele zvladnuty, cloveka se postupne zmocnuje touha jit nakopat tem zasranym broukum prdele - a tesne pred vrcholem to Verhoeven shodi nejakym detailem - a takhle se to behem filmu nekolikrat opakuje - prerusovane je to proste nejlepsi ;-))) BTW Verhoeven IMO naprosto uzasne obraci vyzneni literarni predlohy o 180 stupnu :-) ()

Narcis

Nejlepší film kde tento sympaťák hraje. Škoda, že už se tak nezadařilo i potom. Celkově je tohle hodně dobrej film. ()

manonfire

Pokud toto dostane od někoho více než dvě hvězdy, natož pět.....tak má problém s identitou a nejen s jebáky. To snad ne. Příběhově velmi hloupá počítačová vymlacovačka s metaforami, které si místní hodnotitelé pouze osobně asociují, aby si ospravedlnili, že se prostě bavili u naprosté bezduchosti s usekáváním hlav. Bod za společné sprchy. Jediný dobrý nápad. 20% ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu