Satira ostrá jako bič, nebo film skutečně tak debilně militantní, jak se okatě tváří? Hlasuju pro to první. Protože Verhoeven není dle mého druhého extrému schopen, odporuje to jeho naturelu. A pokud sledujete Hvězdnou pěchotu s nadsázkou a vztahujete si ji k ohraným modelům jednotlivých žánrů (válečný film, teenagerský seriál z "highschool", akční sci-fi, propagandistický dokument), pak prostě nelze než smeknout, protože Pěchota funguje báječně. Na jednu stranu dokáže strhnout masovými bojovými scénami a napětím na bojišti, na druhou stranu dokáže pobavit satirickými šlehami zejména během vkládaných sekvencí z "dobových médií". Paula Verhoevena nelze brát jinak než jako jednoho z největších úchylů stříbrného plátna a rozporuplná recepce jeho děl je nejlepším důkazem toho, že svou práci odvádí na jedničku. V tomhle případě spíš na dvojku, neboť to, co náznaky paroduje, ho zároveň místy nebezpečně pohlcuje.(12.9.2004)

To je tak mile ulítlé, že tuhle kombinaci přitroublých hrdinů a brutálních scén musí zbožňovat i filmoví hnidopiši. Když moje milá bude pilotkou, určitě se ve federální armádě najde místo i pro mě. Klidně coby obyčejný pěšák. Jenže slibná kariéra velitele pěchotní roty brzy vezme za své, našeho Johnnyho stíhají výčitky svědomí a navrch mu jeho milá dává na dálku sbohem. Pochopí tak, že v téhle válce, kdy nepřítel nebere zajatce, pro něho není místo. Jenže Brouci zaútočili na jeho rodné město a už není cesta zpátky. Na jejich domovské planetě bude třeba každého, kdo má nohy a ruce. Tedy alespoň jednu. Digitální brouci se musí líbit. I po letech. Jejich interakce s herci je velmi přesvědčivá. Jenže pouze o speciálních efektech to není. Za kamerou je totiž holandský provokatér Paul Verhoeven, který se inspiroval válečnými týdeníky a který rýpe do chlapácky patetických filmů, seriálové kýčovitosti i americké pospolitosti. Nejprve představí story jak z Merlose Place, následně lpí na krvavém detailu, kterak se z někoho stávají dva kusy. Mám lehké podezření, že v době svého uvedení leckterý divák „nepochopil“, že Verhoeven tenhle kus natočil s pořádnou dávkou nadsázky a se svým typicky zvráceným přístupem. Na detaily kašle, objevuje se řada otázek, na které Verhoeven nehodlá odpovídat. Je tu od toho, aby krystalicky bavil. A to se mu daří. I po letech. Palec nahoru za drive Diny Meyer a Poledourisovu hudbu.(28.9.2015)

Bug Hills 90210 wounded... Někteří jako by si tady nepatrně pletli R.A.Heinleina s Konradem Henleinem, ale skutečnost spíše směřuje k tomu, že v mládí je nejdůležitější zůstat sám sebou (nejlépe ve vojenské uniformě), nenechat roztahovačného komunistického brouka žít a hlavně ke všemu přistupovat s vědomím, že noční můra krevních bank Verhoeven je krásný, na ideály šlapající úchyl, co k smrti nerad dočítá literární předlohy svých snímků až do konce..(18.7.2011)

• gudaulin

Tenhle snímek považuji za filmovou lahůdku. Mistrovská ukázka moderního, rafinovaně vystavěného kýče s velkým rozpočtem a reklamou. Z vysokého hodnocení je možno vidět, že jde o nadmíru úspěšný příklad. Jestli je tohle ukázka protiválečného filmu a satiry na přiblblé teenagerovské seriály, pak se stávám nadšeným militaristou a konzumentem Beverly Hills a spol. Verhoeven využívá prvků právě z teenagerovských seriálů, pokleslých sci-fi snímků a krvavých akčních filmů, ale zároveň používá některých prvků z artových děl a vyvolává zdání satirické nadsázky a kritiky. Kýč je jednoduše to, co si na něco hraje, a Verhoeven je velmi dobrý hráč. Vy, holoubkové, kteří dáváte čtyři nebo pět hvězdiček, tak činíte právě pro tu vnější podobu s akčními sci-fi filmy, pro ty digitální triky, pro tu vizuální stránku filmu a pro ty nádherné mladé herce, kteří si odskočili z natáčení nějaké reklamy. Jenže si tu prvoplánovost uvědomujete a potřebujete ji zabalit do nějaké přijatelné, zdánlivě kriticky se tvářící formy. Ale jo, je to dynamické, barevné, se spoustou hezkých koček. Takže celkový dojem: 40 %.(14.8.2007)

Ono je dost těžký se v tomhle filmu vyznat, natož ho hodnotit. Někomu se to může jevit jako bezduchá sr****, která se bere vážně a tváří se jako úžasnej akční film z budoucnosti, jinému zas jako hodně střihlá satira, nebo mě jako černohomorný scifi snímek, se slušnými triky a nenudícím dějem. Je fakt, že když jsem byl mladší, tak mi to přišlo vtipnější, ale pořád se u toho docela bavím. Vlastně tomu ani nemůžu moc co vytknout; vzhledem k typu filmu (předpokládejme, že to má bejt něco na způsob parodie :-)), můžu protestovat leda tak proti nudnějšímu začátku a trochu předvídatelnému ději a konci, ale to je tak všechno. Fakt nevím, jak to ten Verhoeven s tímhle filmem myslel, ale pro mě stejně zůstane napořád režisérem Základního instinktu, takže o jeho duševním stavu nechám polemizovat jiné uživatele ;-). Dávám slabší 4*. "Dělejte opičáci. Chcete snad žít věčně?"(20.4.2008)

• - Poručík Raszcak (Michael Ironside) má mechanickou ruku umístěnou o něco dále, než ji měl předtím amputovanou. (Furi)

• - Většina pavoukovců vznikla teprve během postprodukce v počítačích, ale tvůrci měli k dispozici také pár robotických modelů v životní velikosti. Žádoucích reakcí herců během bojových scén nicméně dosahoval samotný režisér svými výkřiky a poskakováním. (Matty)

• - Casper Van Dien si při seskoku z „plamenometného brouka“ zlomil žebro. (Matty)