Vzdálená budoucnost nevypadá pro lidstvo příliš růžově. Platí zcela jiné společenské normy, plnohodnotným občanem je pouze ten, kdo sloužil ve Federální službě. Navíc je samotná existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků, kteří obsazují planety ve vesmíru a začínají ohrožovat i Zemi. Středoškolák Johnny Rico se přes nesouhlas bohatých rodičů přihlásí do služby a je přiřazen k pěchotě. Jeho láska, atraktivní Carmen, se chce stát pilotkou a kamarád Carl je přijat k vojenskému výzkumu. Společně s Ricem nastupuje k pěchotě sympatická Dizzy, která mladíka miluje. Přestože ho ostatní považují za mazánka z bohaté rodiny, Rico se pomalu zoceluje v nesmírně tvrdém výcviku. Spolu se svou jednotkou je vyslán na planetu Klendathu, kde se poprvé ocitne uprostřed bitevní vřavy. Bitva však skončí katastrofou, když brouci během jediné hodiny pobijí na sto tisíc lidí. Rico je těžce raněn. Po uzdravení je přiřazen k jednotce, které velí jeho bývalý učitel. Rica a jeho přátele ještě čeká téměř beznadějná bitva proti mnohonásobné převaze. (TV Nova)

Trailer

Recenze (1 007)

Galadriel

Po nějaké době trochu předělávám svůj komentář a připouštím, že Paul Verhoeven si tímhle filmemstřílí z Hollywoodu a opravdu to nemyslel nejspíš vážně. Přesto to nemění nic na tom, že jsem se u filmu ani moc nebavila a přišel mi stupidní (OK, bylo to úmyslně, ale to ho nezlepší). Jednu hvězdičku dávám za triky a druhou za docela slušnou akci a nulovou snahu o nízký rating (skoro makra vycuclých mozků, rozpůlená těla, rozstřílené hlavy, končetiny apod.). Jinak je to slátanina nejhrubšího ražení, děj neexistuje, dialogy no comment, herci v čele s Denise Richards toporní až to bolí. Navíc každých maximálně pět minut si soudný člověk říká, proč sakra tuhle a tuhle věc nevyřešil tak anebo tak, když by tím nikdo neumřel a půlka věcí by se vyřešila. Ale to by se holt nedostalo na heroické výkony odvážných vojáků a vojaček, dojemná setkání a tak dál. Opět můžete namítnout, že to bylo schválně a já opět odpovím, že to není podle mě ta nejlepší cesta, jak pobavit nebo zaujmout publikum. Jediné, co ještě můžu přičíst k dobru je to, že vlastně vůbec nešlo o americkou armádu, hlavní hrdina byl z Buenos Aires, útok na Zemi neodnesl New York ani jiné významné místo v USA, něco takového jsem viděla v tomhle žánru snad úplně poprvé. ()

Malarkey

Když jsem byl malej kluk, furt jsem na obal kazety Hvězdný pěchoty čuměl v naší sbírce. Kdykoliv kdy jsem VéHáSku strčil do našeho videa, rychle přiběhla máma a kazetu mi vyndala s tím, že tento film pro mě zatím není. Později ji ale dávali v televizi a já neodolal, volnou kazetu strčil do videa a potají vše nahrával. To co jsem viděl mě dost dobře udivilo, na svojí dobu skvělé vizuální efekty, co se brouků týče a překvapivě slušný Casper Van Dien. Což je paradox jako hrom, páč tohle je snad jediný jeho film, který by zde byl ohodnocen červeným čtverečkem. A to je akční borec jako Brno! Sice je Hvězdná pěchota neskutečně jednoduchá, co se příběhu týče. Prosté dobytí planety ale dokáže zabavit na 129 naprosto dokonalým způsobem. Demagogie nad demagogii a nic jiného není. Prostě a jednoduše: Hvězdná pěchota je sci-fi, na které se pokud budu moct rád a znova podívám, pobavím parádními hláškami a neméně přikovám do křesla, tak jak to mám u těchto filmů rád. --- Rico, potřebuju desátníka. Dokud vás nezabijou nebo nenajdu lepšího. ()

Lima

Verhoeven se s ničím nikdy moc nepáře. Starship Troopers v USA komerčně propadli, amíci nenašli pochopení pro satirický podtón fašizoidně vykreslené lidské společnosti budoucnosti a pro naturalisticky krvavé scény. Když jsme na to šel do kina, vedle mně seděla malá holka s mamčou. Holčička si ze začátku libovala, příběh se zpočátku odvíjel jako takové Beverly Hills z budoucnosti. Postupně se ale začala odkrývat Verhovenovská úchylnost a holčička s mamčou nevydržely a z kina utekly. A já byl naopak ve svém živlu. Státem řízené zprávy a nábory do armády, jakoby vystřižené z dokumentů budovatelské éry. Děti ze školky, zašlapávající za nadšeného potlesku paní učitelky malé broučky - jako bych na jejich místě viděl naše rolníky, hubící v 50.letech "amerického brouka" mandelinku. Mozková elita v dlouhých černých kabátech, vypadající jako gestapáci. V bolestech a s krví v zubech umírající jedna z hlavních ženských představitelek - no řekněte, kolikrát jste v mainstreamovém filmu takto viděli umírat jednu z hlavních představitelek? Ne, já nejsem úchyl, který by si v tom liboval. Jenom mně baví ta Verhoevenova absence zábran, kterou už tolikrát předvedl a která v případě tohoto filmu činí těžce stravitelnou záležitost, která nemůže mít šanci na širší komerční ohlas. A mám takový pocit, že Verhoevenovi to je putna a to mně na něm baví. Ruce, nohy a hlavy létají vzduchem takovou četností, že z toho cenzoři museli mít těžkou hlavu. A navrch ty ohromující triky... No né, tohle není masová zábava, to je kult pro ujeťáky. ()

Gemini

Tyler mi mluví z duše (všimněte si velkého K, když mluví o mariňácké bibli:)), za tohle by celá zkuená zásadně nefašistická a hrozně demokratická vzdělaná Amerika zasloužila převálcovat broukama. Snad nikdo netouží víc než já prohlásit, že pro nehynoucí slávu pěchoty září jméno, září jméno Rodger Young. Bohužel, Robert A. Heinlein se v hrobě obrací, a zběsile v něm nerotuje jenom díky hudbě a efektům. Možná i ten training camp docela ušel, a poručík Rasczak v podání Michaela Ironsidea byl (jako obvykle) hodně dobrý. Čímž se dostáváme k splývání a přidávání postav a zbytku té obří hnijící hromady režisérsko-producentských licencí. (Četl jsem původní scénář;)) A za všechno to ostatní, od toho odpornýho Beverly Hills na začátku, románek Johnyho a Carmen plus Dizzy a nesympatickou figurku Zandera, přes trapný snahy o napodobování a ve výsledku totální prznění modelu společnosti, kterou Heinlein zamýšlel ukázat, za zvrácení taktiky Mobile Infantry z elitních mariňáků v power armorech na sprostý, neorganizovaný, špatně vyzbrojený, chaoticky kolem sebe pálící plebs bitevního pole (po kterém se nic jiného než oni nepohybuje, což je naprostá krávovina) a hlavně a především za naprostou absenci "morální filozofie" (která je pilířem Knihy), si zaslouží hodnocení radioaktivní odpad a ne úderný soundtrack Basila Poledourise. Ale jelikož jsem našel i pár plusů, a hlavně protože jsem jenom člověk, a Denise a Dina jsou krásky k pohledání, výsledné hodnocení je takové jaké je. Ale pořád je mi blivno. Jestli chtěl Verhoeven kritizovat společnost, masmédia a kdovícoještě, měl karikaturu udělat z něčeho jiného než z Heinleinových Starship Troopers, ti jsou totiž o něčem ÚPLNĚ jiném. 40% Update 07/2011 - bože chraň, to je ale teror... výprava směšná (i po letech však nikoliv efekty), postavy kromě občasné šmouhy od prachu a umělé jizvy za všech okolností dokonale nalíčené a učesané, logika nula nula nic, bohužel díky Verhoevenově jménu a díře do světa, jakou měli Pěchoťáci udělat (a dost možná i udělali) to nejde jen tak hodit na odpad. Každopádně dnes už mě to vytáčí kromě původně popsaných vad i tímhle... A i kdyby to snad byla ta brilantní satira - což nemůžu vyloučit - tohle je pro mě zkrátka osobní. Nedávno jsem Pěchotu četl po několika letech znovu, a na její velikosti se nic nezměnilo. To jen film se stává blbějším a blbějším. ()

T2

Rozpočet $105miliónovTržby USA $54,814,377Tržby Celosvetovo $121,214,377║ Režisér Paul Verhoeven vedel čo robí a natočil jedno z najlepších béčok čo sa na nič nehrá a ide si svojou vlastnou cestou, v podstate sa z určitej časti vysmieva veľkohubým blockbastrom a to v klasických hrdinských hláškach, v jednoduchosti a základe príbehu postavenom na útoku gigantických chrobákov na Zem. _Herecké obsadenie pekných tváričiek ako "vodcovský patriot" Casper Van Dien, "brčavá sexy zvodkina" Dina Meyer a "sympatická vymúdrelá" Denise Richards nemohli byť ani lepšie vybrané a ich drsniacke náprotivky ako ich kolega v boji Jake Busey, veliteľ v tréningovom tábore Clancy Brown a hlavne profesor a neskorší vojnový veliteľ s kovovou rukou v podobe Michael Ironside hovorí za všetko, plus netreba opomenúť propagované vojnové ideály od výtvarne spracovaných kostýmov po taktiku boja a myšlienku zakotvenú pod pojmom "občianstvo" a čo treba spraviť pre to aby ste sa ním aj skutočne stali - toto všetko tu je špecificky zostavené úplný výsmech toho čo v skutočnosti sa deje alebo dialo vo svete, kde vládla mocnosť vojnovou silou. Po technickej a teda trikovej stránke nie je čo vytknúť. "CENSURED" /videl v kine: 75%/ ()

• Film byl nominován na cenu Hugo v kategorii nejlepší drama. (Terva)
  • Na palubě jednoho z bojových křižníků můžeme zahlédnout miniaturu hvězdné lodi Millennium Falcon ze sci-fi ságy Star Wars. (HellFire)