Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Trellíno
  *****

  Přesně jak už tady psalo X lidí přede mnou. Tohle je kultovka jako hrom. Ne tak lehce stravitelný film pro každého. Ale já napoprvé valil oči, napodruhé to samé, no a v současnosti už si při každém shlédnutí jen a jen spokojeně vrnim. Paráda. Verhoeven občas natočí něco, čim mi prostě a jednoduše vyrazí dech.(11.6.2003)

 • Gemini
  **

  Tyler mi mluví z duše (všimněte si velkého K, když mluví o mariňácké bibli:)), za tohle by celá zkuená zásadně nefašistická a hrozně demokratická vzdělaná Amerika zasloužila převálcovat broukama. Snad nikdo netouží víc než já prohlásit, že pro nehynoucí slávu pěchoty září jméno, září jméno Rodger Young. Bohužel, Robert A. Heinlein se v hrobě obrací, a zběsile v něm nerotuje jenom díky hudbě a efektům. Možná i ten training camp docela ušel, a poručík Rasczak v podání Michaela Ironsidea byl (jako obvykle) hodně dobrý. Čímž se dostáváme k splývání a přidávání postav a zbytku té obří hnijící hromady režisérsko-producentských licencí. (Četl jsem původní scénář;)) A za všechno to ostatní, od toho odpornýho Beverly Hills na začátku, románek Johnyho a Carmen plus Dizzy a nesympatickou figurku Zandera, přes trapný snahy o napodobování a ve výsledku totální prznění modelu společnosti, kterou Heinlein zamýšlel ukázat, za zvrácení taktiky Mobile Infantry z elitních mariňáků v power armorech na sprostý, neorganizovaný, špatně vyzbrojený, chaoticky kolem sebe pálící plebs bitevního pole (po kterém se nic jiného než oni nepohybuje, což je naprostá krávovina) a hlavně a především za naprostou absenci "morální filozofie" (která je pilířem Knihy), si zaslouží hodnocení radioaktivní odpad a ne úderný soundtrack Basila Poledourise. Ale jelikož jsem našel i pár plusů, a hlavně protože jsem jenom člověk, a Denise a Dina jsou krásky k pohledání, výsledné hodnocení je takové jaké je. Ale pořád je mi blivno. Jestli chtěl Verhoeven kritizovat společnost, masmédia a kdovícoještě, měl karikaturu udělat z něčeho jiného než z Heinleinových Starship Troopers, ti jsou totiž o něčem ÚPLNĚ jiném. 40% Update 07/2011 - bože chraň, to je ale teror... výprava směšná (i po letech však nikoliv efekty), postavy kromě občasné šmouhy od prachu a umělé jizvy za všech okolností dokonale nalíčené a učesané, logika nula nula nic, bohužel díky Verhoevenově jménu a díře do světa, jakou měli Pěchoťáci udělat (a dost možná i udělali) to nejde jen tak hodit na odpad. Každopádně dnes už mě to vytáčí kromě původně popsaných vad i tímhle... A i kdyby to snad byla ta brilantní satira - což nemůžu vyloučit - tohle je pro mě zkrátka osobní. Nedávno jsem Pěchotu četl po několika letech znovu, a na její velikosti se nic nezměnilo. To jen film se stává blbějším a blbějším.(23.1.2003)

 • B!shop
  *****

  Dalsi vostrej film od Paula Verhoevena. Je to takova zabavna uchylarna plna cernyho humoru, ktera misty sklouzava k parodii a neodpusti si ani nejakou tu kritiku. Pribeh je sice trochu jednodussi, ale komu by to vadilo. I kdyz se prvnich zhruba 40 minut prakticky nic nedeje, film stejne plyne ve sviznym a vtipnym tempu a pomalu, ale jiste, smeruje k zacatku valky. Navic, misto aby se Verhoeven zatezoval s nejakym vysvetlovanim deje, misto toho si asi rek: "Kde se lidi dozvi nejvic veci?". Ve zpravach. Takze sem soup zpravy, ktere prubezne vysvetlujou o co go a muze se pokracovat v rezbe. Ktera je zvlast v druhy polovine hodne vostra. Triky sice uz misty krapet pokulhavaj, ale brouci jsou udelany fakt perfektne, vypadaj jak mix mezi Cernocernou tmou a Vetrelcema a to co nezvladaj triky, Verhoeven hezky zamaskoval litrama slizu a krve, vnitrnostma, mrtvolama a utrhanejma koncetinama. Verhoeven obsadil vice mene druhorade herce, ale snazi se a jejich vykony nepusobi nijak rusive a maj i velice nadprumerny momenty. Navic tu je krasna Denise Richards a perfektne hustej Michael Ironside. To vse dohromady vytvari skvelou, misty napinavou akcni zabavnou podivanou se skvelou hudbou, ktera se radi mezi ty velice nadprumerny sci-fi filmy.(7.10.2006)

 • TheDarKnig
  *****

  Asi znovu psát "nečekal jsem to" nebudu, neboť po předchozích třech filmech už jsem byl připraven, že i tento film může být velká pecka. Ale že se to opravdu vyrovná Základnímu Instinktu, v mnoha věcech ho dokonce i předčí a spojí vše, co jsem si v té krátké době u řezníka oblíbil, jsem opravdu nečekal. Geniální zesměšnění patriotismu, závislosti USA na armádě a posedlost zbraněmi, povýšenectví ala My máme největší bouchačky a atomovky a proto jsme páni a dalších zajímavostí, kterými Amerika už notnou chvíli oplývá. Nedivím se, že tohle se USA nelíbilo, ale pro jiné lidi včetně mně to byla úžasná komedie. Fašistický totalitní vojenský stát, parádně zobrazen častými sestřihy z televizních novin, kde do každé zprávy perou propagandu a verbovací podtext, dělení se na občany a civilisty, různé poznámky během filmu (omezení dětí, líbání apod..) a vedoucí vědci v pláštích ala gestapo.. K popukání :D A vypadá to, že si rejža nedělal srandu jenom z tohohle, ale i ze všemocného Hollywoodu, neboť se svým "svěžím" (čti krvavým) způsobem snaží o boření čehokoliv zajetého a když ne, aspoň si z toho pěkně střílí. A když začne válka s brouky, je to takový masakr, že jsem kromě hororu nikdy nic podobného nikde neviděl.. Brouci bodají, trhají, vysávají, pálí, mačkají a všechno naprosto explicitně zobrazeno.. Válečné scény tedy natočené velmi dobře, výcvik v rámci hlavní myšlenky pěkně přehnaný, ale přitom sakra zajímavý, po technické stránce těžká pecka - vesmírné scény v epizodě 1 my ass.. Už ted je mi jasné, že tohle se zařadí do mé topky nejlepších velkolepých scifi.. Jak je vidět, funguje film na mnoha rovinách, snad jen ten Rico v některých scénách lezl na nervy svými Barbie pohledy a vzhledem. Naštěstí byl většinou těžce od broučího sajrajtu a v přilbě, takže pak působil docela sympaticky. Ženy, stejně jako minule v Instinktu, úchvatné, jak Denise, tak Dina a takový Ironside předvádí peklo!! Roughnecks, Razscak's roughnecks!!! A na ústřední hudební téma (aspon si myslím, že to bylo ústřední) jsem se vždy těšil.. Sérii s Verhoevenem tímto tedy ukončuji, dokud nenatočí zase něco, co by mně opravdu zaujalo, protože po roce 2000 je to bída. Nechápu, proč nenatočil aspon jedno pokračování této pecky. Počkat, jak se tak dívám, šlo to s ním po Hvězdné pěchotě pěkně z kopce a když se tak dívám na, sice jisté rysy jeho tvorby vykazující, ale jinak sterilní a telenovelově vypadající trailer na jeho nový film, začínám podezřívat Hollywood a vládu USA, že ho nějak zlikvidovali..(29.6.2012)

 • sniper18
  *****

  Keby som si zo všetkých blockbusterov musel vybrať jeden najobľúbenejší, bola by to práve Hviezdna pechota. A určite aj tým, že je vlastne tak moc odlišný od ostatných. Jasne to naznačí už úvodná fáza pripomínajúca tradičné sladké teenegerské filmy, čo je v priamom kontraste s tým, čo má nastať, ale aj toto je veľmi dobre zvládnuté, pokračuje parádny výcvik a v druhej polovici samozrejme aj samotná vojna s arachnidmi, ktorej sa nedá nič vytknúť. Toto je jednoducho od prvej do poslednej minúty perfektný zážitok s množstvom nezabudnuteľných scén, hlášok, ale aj celých sekvencií, ktorý navyše výrazne osviežuje celý ten satiriský podtón sprevádzajúci film už od prvej scény a robí z neho inteligentnú paródiu, čo ale nekazí príbeh a ani atmosféru filmu. Vidno to hlavne na výborných správach a reklamách. O akcii môžem kľudne povedať, že lepšiu hľadať len ťažko, jednoducho absolútna špička žánru. Toto je tá pravá špinavá a drsná vojna s množstvom zabitých, useknutých častí tiel a krvi a používajú sa náboje a nie žiadne lasery, svetelné meče a podobné nezmysly, ktoré sú v mnohých sci-fi filmoch zvykom a nemám to rád. A scény, ako prvé nasadenie na planéte arachnidov alebo obrana pevnosti patria medzi moje najobľúbenejšie vôbec, ale celkom chválim aj výborné vesmírne scény, ktoré inak až tak moc neobľubujem. Veľmi zaujímavo pôsobí aj samotné obsadenie, pre blockbustery je väčšinou typické obsadzovanie hviezd, čo tu rozhodne neplatí, hlavným hrdinom sa nepodarilo dosiahnuť ani len priemernú hereckú kariéru, ale tu mi sadli, takže filmu určite neškodia. Casper Van Dien je sympaťák, ktorý sa pre takéhoto naivného vojaka celkom hodí, Denise Richards ako pekná pilotka, aj keď herecky je na tom asi najhoršie zo všetkých a bavila ma aj Dina Meyer. Takže spolu tvoria celkom sympatické trio, ktoré ale podporujú aj výborné vedľajšie postavy, obzvlášť skvelý Clancy Brown v úlohe inštruktora alebo veliteľ Michael Ironside. Paul Verhoeven bol v tej dobe na vrchole, čo jasne potvrdil aj tu, film má perfektný vizuál, atmosféru a to satiriské pojatie a podporuje ho aj vynikajúca hudba. Takže Hviezdna pechota je aj po rokoch stále moja veľká srdcovka, ktorá má vlastne všetko, čo len od prvotriedneho blockbusteru môžem chcieť, teda skvelú zápletku, akciu, humor, postavy a audiovizuál a ešte navrch ponúka aj viacero ďalších kladov. Maximálna spokojnosť. 92%(8.6.2007)

 • - Scény zahrnující výbuchy a oheň po zničení Buenos Aires byla ve skutečnosti videa zachycená během požáru na Oakland Hillu v říjnu 1991. (Matty)

 • - Edward Neumeier, režisér Hvězdné pěchoty 3: Skrytého nepřítele, si ve filmu zahral drobnou roli obžalovaného. (Ampi)

 • - Bránění pevnosti odkazuje některými hláškami a úhly kamery k historickému filmu Zulu (1964). (Matty)