V kině jsem tenhle guláš teenagerovského seriálu a válečného filmu taky nestrávil, ale záhy jsem pochopil. Takhle vypadá Verhoeven utržený ze řetězu. Monumentální, brutální, krvavá, cynická a podvratná vesmírná řežba o tom, že válka je vůl. Krásné tupé tvářičky semleté ve válečném mlýnku na maso. Nečetl jsem knihu (Verhoeven ji prý nedočetl, jak ho nudila:), takže neposoudím kvalitu filmového zpracování, ale ve vykleštěném, politicky korektním americkém mainstreamu je to taková malá revoluce. A televizní válečná propaganda byla mnohem lepší než spoty v ROBOCOPOVI.(22.10.2007)

Totální výmaz a typický Verhoeven. Už ho vidím za kamerou, jak slintá nad tunami slizu od hmyzu, ustřelenými údy některých vojáků a scénkou ve sprše. Ovšem skvělé vizuální efekty a vlastně celé sci-fi prostředí zdvihá film zase někam do výšin, ale na více, než 3* to nemá. Ten film je na mě až moc odporný a ulíslý...(31.5.2005)

Rozpočet $105miliónovTržby USA $54,814,377Tržby Celosvetovo $121,214,377║ Režisér Paul Verhoeven vedel čo robí a natočil jedno z najlepších béčok čo sa na nič nehrá a ide si svojou vlastnou cestou, v podstate sa z určitej časti vysmieva veľkohubým blockbastrom a to v klasických hrdinských hláškach, v jednoduchosti a základe príbehu postavenom na útoku gigantických chrobákov na Zem. _Herecké obsadenie pekných tváričiek ako "vodcovský patriot" Casper Van Dien, "brčavá sexy zvodkina" Dina Meyer a "sympatická vymúdrelá" Denise Richards nemohli byť ani lepšie vybrané a ich drsniacke náprotivky ako ich kolega v boji Jake Busey, veliteľ v tréningovom tábore Clancy Brown a hlavne profesor a neskorší vojnový veliteľ s kovovou rukou v podobe Michael Ironside hovorí za všetko, plus netreba opomenúť propagované vojnové ideály od výtvarne spracovaných kostýmov po taktiku boja a myšlienku zakotvenú pod pojmom "občianstvo" a čo treba spraviť pre to aby ste sa ním aj skutočne stali - toto všetko tu je špecificky zostavené úplný výsmech toho čo v skutočnosti sa deje alebo dialo vo svete, kde vládla mocnosť vojnovou silou. Po technickej a teda trikovej stránke nie je čo vytknúť. "CENSURED" /videl v kine: 75%/(7.8.2005)

Ono je dost těžký se v tomhle filmu vyznat, natož ho hodnotit. Někomu se to může jevit jako bezduchá sr****, která se bere vážně a tváří se jako úžasnej akční film z budoucnosti, jinému zas jako hodně střihlá satira, nebo mě jako černohomorný scifi snímek, se slušnými triky a nenudícím dějem. Je fakt, že když jsem byl mladší, tak mi to přišlo vtipnější, ale pořád se u toho docela bavím. Vlastně tomu ani nemůžu moc co vytknout; vzhledem k typu filmu (předpokládejme, že to má bejt něco na způsob parodie :-)), můžu protestovat leda tak proti nudnějšímu začátku a trochu předvídatelnému ději a konci, ale to je tak všechno. Fakt nevím, jak to ten Verhoeven s tímhle filmem myslel, ale pro mě stejně zůstane napořád režisérem Základního instinktu, takže o jeho duševním stavu nechám polemizovat jiné uživatele ;-). Dávám slabší 4*. "Dělejte opičáci. Chcete snad žít věčně?"(20.4.2008)

• gudaulin

Tenhle snímek považuji za filmovou lahůdku. Mistrovská ukázka moderního, rafinovaně vystavěného kýče s velkým rozpočtem a reklamou. Z vysokého hodnocení je možno vidět, že jde o nadmíru úspěšný příklad. Jestli je tohle ukázka protiválečného filmu a satiry na přiblblé teenagerovské seriály, pak se stávám nadšeným militaristou a konzumentem Beverly Hills a spol. Verhoeven využívá prvků právě z teenagerovských seriálů, pokleslých sci-fi snímků a krvavých akčních filmů, ale zároveň používá některých prvků z artových děl a vyvolává zdání satirické nadsázky a kritiky. Kýč je jednoduše to, co si na něco hraje, a Verhoeven je velmi dobrý hráč. Vy, holoubkové, kteří dáváte čtyři nebo pět hvězdiček, tak činíte právě pro tu vnější podobu s akčními sci-fi filmy, pro ty digitální triky, pro tu vizuální stránku filmu a pro ty nádherné mladé herce, kteří si odskočili z natáčení nějaké reklamy. Jenže si tu prvoplánovost uvědomujete a potřebujete ji zabalit do nějaké přijatelné, zdánlivě kriticky se tvářící formy. Ale jo, je to dynamické, barevné, se spoustou hezkých koček. Takže celkový dojem: 40 %.(14.8.2007)

• - Edward Neumeier, režisér Hvězdné pěchoty 3: Skrytého nepřítele, si ve filmu zahral drobnou roli obžalovaného. (Ampi)

• - Film byl nominován na cenu Hugo v kategorii nejlepší drama. (Terva)

• - Nadsvětelný pohon používaný federací je ve filmu (anglické verzi) označen prostě jako Warp. V knižní předloze byl nazván „Čerenkovův pohon“. (vojtaruzek)