"Rico, potřebuju desátníka. Dokud Vás nezabijou nebo nenajdu lepšího." Mám-li přeprat brouka, abych se stal občanem, tak ho prostě přeperu. Co je na tom? Aha, on je mnohem větší než já, bojovnější než já a má víc chapadel? Tak to ho nechám žít a budu dál nýmand bez občanství, který se z bezpečí gauče občas mrkne na zábavný snímek plný hrdinství, hlášek, sympatických vojand a střelby do otravných brouků. Tak na ně, kluci a holky, vždyť jedinej dobrej brouk je mrtvej brouk a vy na to máte.(9.9.2017)

Tak tomuto sa povie ozajstný vrchol popcornvej demencie. Táto nepriestreľne vážna paródia na sci-fi maniu je však práve preto taká originálna a prakticky už počas premietania v kinách sa stala kultom. Dá sa síce vnímať aj vážne, no každopádne si myslím, že oveľa viac si ho užijete ako poriadne R-kovo drsný béčkový úlet s namakanými efektami a skvelým hudobným motívom. Scenárista však predtým s najväčšou pravdepodobnosťou tvoril nejaké podradne infantilné akčné hry pre deti, lebo celé to bolo také deravé ako prestrieľaný brouk. A to nehovorím o takých prešľapoch ako ruka učiteľa/veliteľa Rasczaka (v škole mal ruku odseknutú pár centimetrov pod ramenom, v boji mal už funkčný aj lakeť), či Dizzyn pohreb (pri státisícoch mŕtvych vojakov určite nie každému obyčajnému vojakovi mohli vystrojiť pohreb s celou tou parádou, kde boli prítomné aj najvyššie hodnosti). Ale to čistokrvnú zábavu to určite neskazí. 75%.(2.5.2006)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. "Chcete vědět víc?" Sci-fi film Hvězdná pěchota je natočen podle jednoho z nejznámějších děl Roberta A. Heinleina a to mým oblíbeným režisérem Paulem Verhoevenem. Nic pro slabší nátury, povinnost pro milovníky velkolepé sci-fi, hodně brutální akce a především černočerného humoru. Já to viděl už asi 6 x a pokaždé jsem se dobře bavil. "Chcete snad žít navždy?!" Trailer: http://www.csfd.cz/film/9302-hvezdna-pechota/videa/(23.4.2011)

Parodie v žádném případě. Paul Verhoeven takhle svět prostě vidí. Militaristické bojové pole brázděné figurkami i osobnostmi, které se ale rády vtělí zase do nějaké figurky. Nechutná teen a mility (jak pro koho) omáčka s jasným, výborně namíchaným obsahem včetně likvidace hrdinů podle hlubší determinace. Žádný úchyl - pořádná (nad)osobnost.(24.6.2005)

Asi znovu psát "nečekal jsem to" nebudu, neboť po předchozích třech filmech už jsem byl připraven, že i tento film může být velká pecka. Ale že se to opravdu vyrovná Základnímu Instinktu, v mnoha věcech ho dokonce i předčí a spojí vše, co jsem si v té krátké době u řezníka oblíbil, jsem opravdu nečekal. Geniální zesměšnění patriotismu, závislosti USA na armádě a posedlost zbraněmi, povýšenectví ala My máme největší bouchačky a atomovky a proto jsme páni a dalších zajímavostí, kterými Amerika už notnou chvíli oplývá. Nedivím se, že tohle se USA nelíbilo, ale pro jiné lidi včetně mně to byla úžasná komedie. Fašistický totalitní vojenský stát, parádně zobrazen častými sestřihy z televizních novin, kde do každé zprávy perou propagandu a verbovací podtext, dělení se na občany a civilisty, různé poznámky během filmu (omezení dětí, líbání apod..) a vedoucí vědci v pláštích ala gestapo.. K popukání :D A vypadá to, že si rejža nedělal srandu jenom z tohohle, ale i ze všemocného Hollywoodu, neboť se svým "svěžím" (čti krvavým) způsobem snaží o boření čehokoliv zajetého a když ne, aspoň si z toho pěkně střílí. A když začne válka s brouky, je to takový masakr, že jsem kromě hororu nikdy nic podobného nikde neviděl.. Brouci bodají, trhají, vysávají, pálí, mačkají a všechno naprosto explicitně zobrazeno.. Válečné scény tedy natočené velmi dobře, výcvik v rámci hlavní myšlenky pěkně přehnaný, ale přitom sakra zajímavý, po technické stránce těžká pecka - vesmírné scény v epizodě 1 my ass.. Už ted je mi jasné, že tohle se zařadí do mé topky nejlepších velkolepých scifi.. Jak je vidět, funguje film na mnoha rovinách, snad jen ten Rico v některých scénách lezl na nervy svými Barbie pohledy a vzhledem. Naštěstí byl většinou těžce od broučího sajrajtu a v přilbě, takže pak působil docela sympaticky. Ženy, stejně jako minule v Instinktu, úchvatné, jak Denise, tak Dina a takový Ironside předvádí peklo!! Roughnecks, Razscak's roughnecks!!! A na ústřední hudební téma (aspon si myslím, že to bylo ústřední) jsem se vždy těšil.. Sérii s Verhoevenem tímto tedy ukončuji, dokud nenatočí zase něco, co by mně opravdu zaujalo, protože po roce 2000 je to bída. Nechápu, proč nenatočil aspon jedno pokračování této pecky. Počkat, jak se tak dívám, šlo to s ním po Hvězdné pěchotě pěkně z kopce a když se tak dívám na, sice jisté rysy jeho tvorby vykazující, ale jinak sterilní a telenovelově vypadající trailer na jeho nový film, začínám podezřívat Hollywood a vládu USA, že ho nějak zlikvidovali..(29.6.2012)

• - Film byl nominován na cenu Hugo v kategorii nejlepší drama. (Terva)

• - Zbraně, které jsou užívány po většinu filmu mají název ''Morika Mk I Rifle.'' Jedná se o fiktivní zbraň. (Vrbson)

• - Točilo se v Badlands National Park (Jižní Dakota) a Hell's Half Acre (Wyoming). Scenérie prvního parku připomínala poušť, v druhém parku se točily scény, kdy je krajina kamenitá. V této oblasti se také točila scéna se základnou ''Whiskey Outpost.'' (Vrbson)