Marketa Lazarová

• Nizozemsko Marketa Lazarová (více)
Poetický / Drama / Historický
Československo, 1967, 165 min (Alternativní 159 min)

Filmová rapsodie o středověkých lapcích a o padlé dceři zemanského rodu podle románu V. Vančury... Baladický příběh o loupeživých rytířích a padlé dceři ze zemanského rodu se odehrává v polovině 13. století, v dávných dobách, kdy lapkové přepadávali na královských silnicích pocestné, kdy křesťanství svádělo stále ještě boj s vírou v pohanské bohy, kdy lidský život měl nepatrnou hodnotu, ale láska byla stejně silná jako dnes. Hrdinka filmu, sličná Marketa, se zřekne pro velkou lásku k člověku Mikolášovi lásky k Bohu, kterému byla zaslíbena… Ještě v době vzniku tohoto mimořádného filmu se o něm psalo jako o díle s mnoha „nej“. Byl to film nejvýpravnější, nejnákladnější, nejdelší, nejlépe obsazený… Ale již tehdy se objevovaly soudy, že to také bude film nejhodnotnější a nejkrásnější. I po letech, která uplynula od vzniku snímku, okouzlí a strhne všechny, kdo jej mají možnost vidět. Na MFF Karlovy Vary 1994 proběhla mezi novináři anketa o nejlepší český film všech dob. Vyhrála Marketa Lazarová. Na témže festivalu bylo v roce 2011 toto filmové veledílo uvedeno v digitálně restaurované verzi. Dnes, stejně jako svého času, uchvacuje obrazovou imaginací, krásou slova i krutostí skutků, košatostí děje i bohatstvím myšlenek. Málokdy se v dějinách světové kultury přihodí, aby literární předloha byla předstižena filmovou adaptací, a tentokrát se to stalo... Práce na rozsáhlém projektu trvala téměř sedm let. Plné tři roky strávil režisér František Vláčil se scenáristou Františkem Pavlíčkem nad převodem jazykově náročného textu do scénáře, další tři roky trvalo natáčení v šumavských exteriérech, pak následoval náročný střih a dokončení. Při výběru herců pro klíčové postavy příběhu se režisér řídil spíše zevnějškem či mentalitou lidí. Titulní roli vytvořila mladá slovenská studentka Magda Vášáryová, roli loupeživého rytíře Kozlíka Josef Kemr, jeho syny František Velecký a Ivan Palúch, starého zemana Lazara Michal Kožúch, německého jinocha Kristiána Vlastimil Harapes a potulného žebravého mnicha Vladimír Menšík. Marketa Lazarová byla vysoce oceněna nejen u nás, ale i na mezinárodním fóru; například na MFF v Mar del Plata získala jednu z hlavních cen. (Česká televize)

Snorlax

Sdílím názor profesora Nováka na Vančurovu předlohu, irituje nás především nahodilost děje. Když už jsem si dovolila o Arne Novákovi a sobě hovořit jako o nás, doplním, že nám vadí i ta časová neurčitost. Již sama předloha mě nijak neuchvátila, Vláčil se zajisté snažil nezfilmovatelnou knihu převést do filmu seč mu síly stačily. A tou urputnou snahou možná jen ještě více podtrhl tu nekompatibilitu mezi syrovostí a poetičnem. Jenže i přes všechny zmíněné hendikepy Vláčil natočil film nejen okázalý, ale především vlastně strašně dobře sledovatelný. ()

Omnibus

V nahém světě středověku, vlčí láska ke člověku, bohabojnost meče svírá, kdo miluje (ne)umírá.“ Román přetavený do pochmurné balady středověkým bardem Františkem Vláčilem, esence lidství ve vší hrůzné kráse. Film drsný, krutý a nelítostný, stejně jako život v oněch dávných dobách. Příběh o prudké vášni, která se sobecky neohlíží na nic. Ani na konvence či společenská tabu (incest Adama Jednoručky a Alexandry) a nejméně ze všeho pak na rozum. Příběh vášně, které podlehl i Mikoláš, syn Kozlíkův a tím nasměroval život Markety úplně jinam, než jí bylo určeno. Ne do kláštera, ale do světa, do veškeré bídy i divokých radostí prosté existence. Lidé jsou odvěků nádoby hříšné, až po okraj naplněné chtíčem, zlobou a sobeckostí, ale i milosrdenstvím a láskou. Už jen jako Kozlík, zeman sezením na Roháčku, bych v čase zbývajícím chtěl žít: „Nezapírám své hříchy, sahával jsem příliš snadno po meči. Ale nikdy jsem nenapadl bezbranného! Moje skutky mě zděsí při posledním soudu, budu se bát. Ale nezastydím se !" A nad sebou nebe plné hvězd. Kdo říká ne filmové Marketě, říká ne životu. ()

Webb

[9/10] (Barrandov) (Čb. /// Produkce: Josef Ouzký /// Kamera: Bedřich Batka /// Hudba: Zdeněk Liška) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Tsuki

3 hodiny táhlých nudných scén. Pokud chcete u filmu umírat a modlit se, ať už skončí, podívejte se na Markétu Lazarovou. Dokonce i četba Vančurovy knihy je snesitelnější než film. Vážně nechápu to vynikající hodnocení, které tomu všichni ostatní dávají, já osobně dávám jednu hvězdičku jen za pokus o umění, který se ale jinak vůbec nezdařil. Bez jakéhokoliv studu můžu říct, že na jakýkoliv jiný hrozný film (klidně i na film, kterému jsem dala hodnocení "odpad") bych se raději podívala znovu než na Markéta Lazarovou. Už nikdy víc! ~(0,5)~ ()

Anderton

Hrdo môžem prehlásiť, že najlepší slovenský film podla kritiky (obchod na korze) je niekolkokrát lepší a záživnejší ako najlepší český film (Markéta). Film bez uchopitelného deja, s nereálnymi patetickými dialógmi jednoduchých ludí a s monumentálnou hudbou, ktorá príliš k obrazu jednoduchého vidieckeho života proste nesedela. Asi to chce viac pozretí a väčšie uvedomenie o dobe, a v mojom pípade kvalitnejší rip. Pátosu je tu viac ako v dielach Michaela Baya. ()

Frajer42

Velice složitý film, na který se vyplatí koukat v maximální možné kondici při minimální únavě. Zhruba hodinku mi trvalo, než jsem se zorientoval v motivech a chování všech postav. Film se totiž neobtěžuje vás jakkoli uvádět. Prostě vás vhodí do centra dění. Centrem dění je drsný středověk. Děj je lehce chaotický a vyžaduje si maximální diváckou pozornost. Odměnou je potom podmanivý až lehce umělecký příběh s množstvím vynikajících českých herců v nezvyklých rolích. Dalším lákadlem jsou poté kůzlátka Magdy Vašáryové, která je jakožto správná Slovenka ukazuje ráda a často. Film se těší velké oblíbenosti a vynikající pověsti, takže jsem podvědomě očekával intenzivnější zážitek. V rámci možností jsem však spokojený. ()

swamp

Tento epos mě překvapil svou monumentálností vzhledem k roku, ve kterém byl natočen. I když..není se čemu divit..František Vláčil je jméno, které je synonymem pro takové filmy. Celá plejáda hvězd, počínaje Josefem Kemrem nebo Vladimírem Menšíkem a konče Magdou Vašáryovou (už v té době toho měla světu hodně co ukázat:) jenom dokazuje, že Vláčil rozhodně nebyl minimalista. ()

Mariin

Asi jsem kulturní barbar, ale mne tento slavný film nudí a nedokážu se dodívat do konce. Rozumím komentáři carl oesch: "Nikdy jsme nepochopil onu "poetičnost" levičáka Vančury a už vůbec to oslavování údajného zobrazení středověku.....vždyť s historickými reáliemi to nemělo nic společného a že by to řeklo (na rozdíl od skutečně kvalitních historických filmů) něco obecnějšího, to by ten "historický" film nesměl vzniknout v Čechách. Tady toho filmaři víc neumí než umí a historický film (ať už realistický, romantický, dobrodružný či velkofilm) u nás nikdo neumí....a je jedno, jestli to má být hluboký středověk nebo druhá světová válka. A jelikož to tvůrci neumí, tak to balí do hávů tu poetiky, tu alegorie....". ()

nascendi

Konečne som sa dostal k sledovaniu presláveného diela. Aj keď som bol odpočinutý, sledovanie ma dosť vyčerpalo. Je to náročný film, vyžadujúci si spoluprácu diváka. Ale je to aj rýdzi film, žiaden obvyklý prepis literárnej predlohy. Divák je vtiahnutý do iného, neznámeho sveta, ktorý je uveriteľne znázornený. Nie som schopný napísať niečo vzletné, čo ešte nebolo napísané. Preto iba heslovito najväčšie klady: hudba, kamera, výprava, Kemr. ()

CaptainNor

Několik let jsem hledal slova k popsání tohoto skvostu a další roky si s nimi budu pohrávat, mazlit a dávat jim své místo a pořadí. Až budu konečně spokojen, pustím si na oslavu Markétu a s pokorou pochopím, že to byla marnost…a všechno smažu.. Lituji, neumím popsat lásku, Boha nebo princip kouzelné hůlky.. ()

Marthos

Že je Markéta Lazarová filmovou epopejí světového formátu, o tom není pochyb, nicméně přečkat téměř tříhodinové utrpení obětující se Vášáryové, loupeživého rytíře Kemra a věčně nenasyceného potulného mnicha Menšíka je nad mé síly. Polemikou je pak oficiální označení tohoto díla za nejlepší domácí hraný film a všechna klišé, kroužící kolem něj jakožto přidaná hodnota učebnicových dogmat. ()

Slarque

Vláčilova filmová rapsodie rozohodně patří do úzké skupiny nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. Je působivá emocionálně, má myšlenkovou hloubku, pozoruhodnou vnitřní strukturu, autenticky syrově působící vizuální pojetí a pod tím vším zní úžasná Liškova hudba, která také dalece přesahuje to, co se běžně schovává pod označením filmová hudba. Samotný příběh nejspíš podobně úžasný není, ale to s přehledem přebíjí jeho zpracování. Stále podmanivá klasika! ()

Willy Kufalt

,,Nech ho být. Nebyl bych o nic bohatší, kdybych ho zahubil..." V roce 1967 přišly do kin hned dvě filmové adaptace prózy Vladislava Vančury, v obou případech velice povedené, artově laděné a zachovávající si v dialozích originální Vančurův jazyk: zatímco barevné Menzlovo Rozmarné léto nese v sobě spíš pohodu, kouzlo a humor, černobílá a hodně kompoziční MARKÉTA LAZAROVÁ Františka Vláčila je obrazem života a utrpení v dobách temného středověku. ,,Co radit, kupče, vedeš regiment jako spřežení od maštale k maštali..." MARKÉTA v sobě kombinuje v poezii, lásku, náboženství, na druhé straně válku, krutost, jemnou vulgaritu, pohrává si s jazykem a moudrostí, stejně jako mistr Vláčil si pohrává s kompozicí, obrazem a filmovým uměním. Svým zpracováním i téměř tříhodinovou stopáží je spíš vysokým levelem pro filmové fanšmejkry nebo milovníky umění. Co jí nemožno upřít, je nepřekonatelně kvalitní ztvárnění atmosféry středověku s úžasnou kamerou, jedinečnou hudbou Zdeňka Lišky, fascinující herecké výkony Menšíka a Kemra v zcela atypických rolích, úchvatný komentář vypravěče v podání Zdeňka Štěpánka a výsledek, za níž stojí neopakovatelná obětavá práce velkopočetného týmu tvůrců a herců. Objektivně 5*, za sebe musím srazit jednu * za tu šílenou délku a náročnost. 75% ()

classic

Pri pozeraní megalomanského snímku, pána Františka Vláčila : Marketa Lazarová, som nejak uvažoval, že obrazom a kompozíciou kamery, mi to pripomína snímok - Andrej Rubľov, réžia - Andrej Tarkovskij. Podľa môjho svedomitého mienenia, by som nazval film Marketa Lazarová, ako Najlepší český film všetkých čias !!!!! Kamera je tým najväčším filmovým zážitkom, prečo si ma film podmanil, priznám sa ,že nemám znalosti z oblasti českej kinematografie, poznám niekoľko režisérov a hercov, v tomto prípade slovenskú herečku, hlavnú postavu, p. Magdu Vášáryovú. Hercov je tu dosť a všetci odohrajú svoje party na výbornú. Pán Menšík mi je ešte známy. Každý záber, každý pohyb, každý zvuk a hudba, každá výprava je presne špičkovo naplánovaná a zrežírovaná do posledných detailov, a nie je žiadny problém sa premiestniť do stredoveku, lebo človek má pocity živého prostredia, zimného, surového, a tým pádom film disponuje ohromným obrazom ! Obraz je alfou a omegou, kvôli čomu je snímok radosť sledovať počas skoro 3. hodín bez 20 minút ! Rozmýšľam o zaradenie tohoto veľdiela do môjho rebríčku top ten, alebo aspoň, aby sa zmestil do top 20. ()

Ghoulman

Monumentální film. Velkolepý, krásný, esoterický a neuchopitelný. Geniální svým obrazem, geniální svým vyprávěním, geniální svojí hudbou, dalekosáhle přesahující hranice naší národní kinematografie. Zážitek slovy těžko popsatelný. ()

Jirka_Šč

Zfilmovaná báseň. Jediný problém, že na báseň nemá člověk vždy náladu. Občas je těžká na pochopení. Mám DVD doma už dlouho, ale odhodlal jsem se až teď :). Pokud pominu námitku mé ženy (že kurosawovy filmy mají plynulý děj), je možné přirovnat filmový jazyk k filmům Akiro Kurosawy. Každopádně výborný film. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011